بیماری ها

التهاب عضله قلب (میوکاردیت)؛ علل، علائم، پیشگیری و درمان گیاهی آن

میوکاردیت (Myocarditis) به معنی التهاب عضله قلب (میوکاردیوم) است. عامل میوکاردیت اغلب عوامل عفونی به‌خصوص ویروس‌ها هستند. همچنین می‌تواند عارضه برخی داروها یا سموم باشد.

تبلیغات

سیر طبیعی میوکاردیت می‌تواند بسیار متغیر باشد. در اغلب افراد، بیماری بدون علامت است و التهاب بافت قلب آن‌ها بدون به جا گذاشتن هیچ‌گونه عارضه‌ای بهبود می‌یابد. در تعدادی از بیماران، بدون اینکه علامتی داشته باشند، عملکرد بطن به‌تدریج افت می‌کند و ماه‌ها تا سال‌ها بعد به‌صورت کاردیومیوپاتی اتساعی (یعنی گشادشدن دائمی یکی از حفره‌های قلبی) تظاهر می‌یابد.

میزان بقای پنج‌ساله در آن دسته از بیماران مبتلا به میوکاردیت که علامت اولیه آنان، نارسایی قلبی یا آریتمی جدی بوده، تقریباً 55 درصد است.

التهاب عضله قلب - میوکاردیت

علت‌ها و دلایل بیماری میوکاردیت

عامل‌های برانگیزنده بیماری میوکاردیت (التهاب عضله قلب) که به عضله قلب آسیب می‌زند عبارت‌اند از:

تبلیغات
 • اثرهای سیتوتوکسیک (از بین برنده سلول‌های) عامل‌های عفونی کننده مانند ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و یا انگل‌ها.
 • واکنش ایمنی برانگیخته‌شده به دلیل عامل‌های عفونی کننده و سیتوکین‌های تولیدشده در عضله قلب در واکنش به عفونت یا التهاب.
 • مواد شیمیایی آزادشده هنگام مرگ سلول‌های عضله قلب.
 • واکنش‌های خودایمنی منجر به التهاب عضله قلب.
 • بعضی داروها و یا سمومی مانند کلوزاپین، پرتودرمانی، آرسنیک، مونواکسید کربن و موارد متعدد دیگر.
 • بیماری‌های خاصی مانند لوپوس، گرانولوماتوز وگنر و بیماری‌های دیگر.

عامل برانگیزنده التهاب عضله قلب (میوکاردیت) در پنجاه‌درصد موارد شناخته‌شده نیست. ناشناخته بودن علت میوکاردیت (التهاب عضله قلب) به‌ویژه در مورد کودکان صادق است، چراکه علت ابتلا در ۸۲ درصد از بیماران این گروه سنی تشخیص داده نمی‌شود.

علائم شایع بیماری میوکاردیت 

 • درد قفسه سینه شبیه کسانی که سکته کرده‌اند.
 • خستگی.
 • تنگی نفس.
 • بی‌نظمی ضربان قلب (اغلب ضربان قلب بالا است).
 • تب.
 • آنزیم‌های قلبی در خون بالا می‌رود.

التهاب عضله قلب - میوکاردیتالتهاب عضله قلب یا میوکاردیت چه نشانه هایی دارد؟

اگر میوکاردیت باعث نارسایی احتقانی قلب گردد، علائم زیر نیز ممکن است اضافه شود:

 • ورم پا و مچ پا
 • برجستگی وریدهای گردنی
 • ضربان قلب سریع حتی در هنگام استراحت
 • اختلال تنفس در حالت استراحت یا درازکش

عوارض بیماری میوکاردیت 

هنگامی که میوکاردیت شدید است، می‌تواند به‌صورت دائم به عضله قلب شما آسیب وارد کند. این آسیب عوارض زیر را به دنبال دارد:

سکته مغزی یا حمله قلبی: اگر عضله قلب آسیب دیده و قادر به پمپاژ خون نباشد، خون موجود در قلب سبب تشکیل لخته می‌شود. اگر لخته خون سبب مسدود شدن یکی از شریان‌های قلب شود، ممکن حمله قلبی رخ دهد. اگر لخته خون موجود در قلب به داخل عروق رود، می‌تواند سبب سکته مغزی شود.

نارسایی قلبی: در صورت عدم درمان، میوکاردیت می‌تواند سبب آسیب به عضله قلب، عدم کارایی مؤثر قلب در پمپاژ خون و نارسایی قلبی شود. در موارد بسیار شدید، نارسایی قلبی مرتبط با میوکاردیت نیاز به پیوند قلب دارد.

تبلیغات

ضربان قلب نامنظم (آریتمی): آسیب به عضله قلب می‌تواند سبب اختلال در ریتم قلب یا آریتمی شود.

مرگ ناگهانی: اگر آسیب به عضله قلب سبب آریتمی شده باشد، این احتمال وجود دارد که آریتمی سبب توقف ناگهانی ضربان قلب (ایست ناگهانی قلب) شود. اگر فوراً درمان انجام نشود، این امر می‌تواند سبب مرگ قلبی ناگهانی شود.

میوکاردیت چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص میوکاردیت دشوار است زیرا با بسیاری از بیماری‌های دیگر شباهت دارد. پزشک شما ممکن است درصورتی‌که علائم شما ظرف شش ماه بعد از داشتن عفونت ظاهر شوند، به میوکاردیت مشکوک شود. تعدادی آزمایش ممکن است برای تأیید تشخیص استفاده شوند:

التهاب عضله قلب - میوکاردیتروش های تشخیص التهاب عضله قلب (میوکاردیت)

✔ آزمایش‌های خون برای بررسی وجود عفونت یا نشانه‌هایی از التهاب در بدن.

✔ رادیوگرافی قفسه سینه می‌تواند به پزشکان نشان دهد که آیا تجمعی از مایع در ریه‌ها وجود دارد یا خیر (آدم ریوی). این یکی از علائم نارسایی قلبی می‌باشد.

تبلیغات

✔ الکتروکاردیوگرافی یا نوار قلب (ECG یا EKG) می‌تواند به پزشکان برای تعیین ریتم قلب و اندازه و عملکرد حفره‌های قلب کمک کند.

✔ اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب می‌تواند برای مشاهده‌ی حرکت دیواره‌ی قلب و اندازه‌ی کلی قلب استفاده شود.

✔ یک نمونه‌ی بسیار کوچک از عضله‌ی قلب را می‌توان با استفاده از یک وسیله‌ی مخصوص که بیوپتوم نامیده می‌شود، برداشت. این روش ﺑﯿﻮﭘﺴﯽ اﻧﺪوﻣﯿﻮﮐﺎردﯾﺎل نام دارد. با آزمایش این نمونه می‌توان علائم عفونت را موردبررسی قرار داد.

درمان دارویی میوکاردیت 

 • داروهای کورتونی برای کاهش التهاب.
 • داروهای ادرارآور برای کاهش احتباس مایع در بدن.
 • دیژیتال برای تقویت ضربان قلب.
 • داروهای ضد انعقاد برای پیشگیری از تشکیل لخته.
 • داروهای کاهش‌دهنده بار کاری قلب.
 • تجویز اکسیژن مکمل ممکن است لازم گردد.
 • آنتی‌بیوتیک‌ها برای مقابله با عفونت، درصورتی‌که عامل میوکاردیت یک عفونت باکتریایی باشد.

تغییر شیوه زندگی

استراحت و کاهش حجم کار وارده شده بر روی قلب یک قسمت مهم درمان است. احتمالاً پزشک شما را از نظر فعالیت‌های فیزیکی که می‌توانید انجام دهید، راهنمایی خواهد کرد. اگر به قلب شما آسیب جدی وارد شده باشد، دریافت یک رژیم غذایی کم‌سدیم، محدودیت در مقدار مایعات مصرف و اجتناب از استعمال سیگار مهم است.

درمان گیاهی التهاب و تقویت عضله قلب

عسل برای کاهش فشارخون

عسلدرمان التهاب عضله قلب (میوکاردیت) با عسل

عسل بهترین دارو برای هر نوع بیماری است. چون شامل بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی مفید، و همچنین به راحتی قابل‌هضم است، و ازاین‌رو می‌توان بدون در نظر گرفتن عامل سن استفاده شود عسل درمان خوبی برای فشارخون بالا است. همچنین، عسل را با آب انبه مخلوط کرده بنوشید درمان خوبی برای بیماری‌های قلبی است. مصرف روزانه عسل چربی‌های مضر از بین برده و قلب را سالم نگه می‌دارد.

تبلیغات

تأثیر مصرف سرکه سیب برای پریکاردیت

سرکه سیب حاوی اسید استیک است که، همچنین به عنوان “مادر سرکه ‘شناخته شده است. سرکه سیب به از بین بردن اسید چرب بدن کمک می‌کند. مخلوطی از آب‌لیمو، آب زنجبیل، آب سیر و سرکه سیب ترکیب بسیار خوبی برای مبارزه با بیماری قلبی است. برای نتایج مؤثر همچنین می‌توانید هر چهار مواد تشکیل‌دهنده را مخلوط و در شعله کم چند دقیقه قبل از مصرف حرارت دهید همچنین عسل را در زمان مصرف به این مواد اضافه کنید این دارو آماده اگر به‌طور منظم خورده شود قلب را سالم و جوان نگه می‌دارد.

انجیر و گلابی برای درمان پریکاردیت

میوه یک منبع طبیعی موردنیاز برای زندگی سالم است. گلابی اگر با معده خالی هر روز صبح خورده شود قلب را سالم نگه می‌دارد. همچنین، میوه انجیر به تنظیم دستگاه تنفس کمک کرده، و بدن را از خستگی رها کرده و سرگیجه را درمان می‌کند. همچنین، می‌توانید آب آن را همراه با دانه‌هایش بنوشید، در از بین بردن تمام انواع دردهای قفسه سینه مؤثر است

ویتامین C برای کاهش التهاب

ویتامین Cویتامین سی درمان کننده التهاب عضله قلب (میوکاردیت)

ویتامین C برای کاهش التهاب لازم است. بدن سالم روزانه نیاز به 1000mg ویتامین C دارد. اگر از پریکاردیت رنج می‌برید، میوه‌های خانواده مرکبات و میوه‌های سرشار از ویتامین C را هر روز بخورید. جدای از این، ویتامین C نیز در برابر عفونت و به عنوان یک آنتی‌اکسیدان مبارزه کنند. همچنین بسیاری از داروهای OTC در دسترس به عنوان ویتامین مکمل وجود دارد.

سیر، درمان نهایی

سیر ضدالتهاب بسیار عالی است. نه‌تنها برای درمان سرماخوردگی و سرفه استفاده می‌شود، بلکه زخم‌ها و عفونت‌ها را به‌سرعت درمان می‌کند. حبه سیر له‌شده و ترکیب آن با شیر مخلوط مفید است .

این مواد ساده که در دسترس هستند به راحتی در هر خانه‌ای پیدا می‌شود به‌منظور کاهش پریکاردیت حاد استفاده کنید. این مواد طبیعی هیچ‌گونه عوارض جانبی ندارند.

تبلیغات

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما هرکدام از علائم میوکاردیت به‌خصوص درد قفسه سینه و تنگی نفس را دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر به یک عفونت مبتلا هستید، نسبت به وجود علائم میوکاردیت دقت کنید. اگر علائم شما شدید است به اورژانس مراجعه کنید.

پیشگیری از میوکاردیت 

هیچ روش خاصی برای پیشگیری از میوکاردیت وجود ندارد. بااین‌حال، نکات ذیل به پیشگیری از ابتلا به عفونت مفید است:

 1. بهداشت را رعایت نمایید. شستن مرتب دست‌ها یک راه خوب برای پیشگیری از گسترش بیماری است.
 2. از تماس و نزدیک شدن به افراد مبتلا به بیماری‌های ویروسی یا بیماری‌های مشابه آنفولانزا اجتناب کنید. اگر به بیماری ویروسی مبتلا هستید از تماس با دیگران بپرهیزید.
 3. واکسیناسیون به‌خصوص در برابر سرخجه و آنفولانزا را انجام دهید.
 4. از مواجهه با کنه خودداری کنید. اگر شما در مناطقی زندگی می‌کنید که آلوده به کنه هستند، پیراهن آستین‌بلند و شلوار بلند بپوشید. از حشره‌کش‌های حاوی DEET استفاده کنید.
4/5 - (4 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
beytootehidoctorگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا