انشا

انشا در مورد دشت مغان

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، انشا در مورد دشت مغان با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری برای شما آماده نموده ایم. امیدواریم که موردتوجه شما قرار گیرد.

تبلیغات

⭐انشا در مورد دشت مغان⭐

مقدمه:
دشت مغان، یکی از زیباترین و حاصلخیزترین دشت‌های ایران است که در شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل قرار دارد. این دشت که قسمت عمده آن در جمهوری آذربایجان و بخشی نیز در ایران واقع است، به دلیل آب و هوای معتدل، خاک حاصلخیز و رودخانه پرآب ارس، از دیرباز مورد توجه مردمان این منطقه بوده است.

بدنه:
دشت مغان از سه بخش کوهستانی، کوهپایه‌ای و جلگه‌ای تشکیل شده است. بخش کوهستانی در جنوب و جنوب غربی دشت قرار دارد و ارتفاع آن از ۱۰۰ متر تا ۷۰۰ متر متغیر است. بخش کوهپایه‌ای در شمال و شمال شرقی دشت قرار دارد و ارتفاع آن بین ۱ تا ۱۰ درصد است. بخش جلگه‌ای که وسیع‌ترین بخش دشت است، در مرکز دشت قرار دارد و ارتفاع آن کمتر از ۱ متر است.

دشت مغان از نظر آب و هوایی، دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است. میانگین دمای سالانه این دشت ۱۲ درجه سانتیگراد است. میزان بارندگی در دشت مغان نیز نسبتاً زیاد است و به طور متوسط سالانه ۵۰۰ میلی‌متر باران در این دشت می‌بارد.

دشت مغان از نظر اقتصادی، دارای اهمیت ویژه‌ای است. این دشت به دلیل خاک حاصلخیز خود، یکی از قطب‌های مهم کشاورزی در ایران است. محصولات کشاورزی مهمی که در دشت مغان کشت می‌شوند عبارتند از: گندم، جو، برنج، پنبه، سیب زمینی، چغندر قند، سویا، و انواع میوه‌ها و سبزیجات.

تبلیغات

دشت مغان از نظر گردشگری نیز دارای پتانسیل‌های زیادی است. این دشت دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعددی است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دریاچه شورابیل
  • جنگل فندقلو
  • کوه سبلان
  • قلعه اولتان
  • قلعه بابک

نتیجه:
دشت مغان، سرزمینی سرسبز و پرنعمت است که از دیرباز مورد توجه مردمان این منطقه بوده است. این دشت از نظر اقتصادی، گردشگری و زیست‌محیطی دارای اهمیت ویژه‌ای است و می‌تواند نقش مهمی در توسعه استان اردبیل ایفا کند.

4/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا