گیاهان دارویی

انگور اورگن چیست؟، خواص دارویی گیاه انگور اورگن

انگور اورگن (Mahonia aquifolium) نام یک‌گونه از سرده ماهونیا است.

تبلیغات

برگ‌های انگور اورگن به‌صورت مرکب و دارای برگچه‌هایی با حاشیه‌ای خاردار و شاخه‌هایی انبوه می‌باشند. این برگ‌ها چرمی بوده و حدود 30 سانتیمتر طول دارند.

گل‌های گیاه انگور اورگن به رنگ زرد و به‌صورت انبوه بوده که در اوایل بهار تشکیل می‌شوند. میوه‌ها نیز صورت کروی، سته‌ای و به رنگ مشکی مایل به آبی تیره دیده می‌شوند.
این گیاه هیچ ارتباط خویشاوندی با انگور ندارد و تنها به دلیل شکل میوه‌ها و خوشه‌ای بودن آن‌ها، به نام انگور اورگن نامیده می‌شود.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی انگور اورگن

انگور اورگن (Mahonia aquifolium) نام یک‌گونه از سرده ماهونیا است. برگ‌های انگور اورگن به‌صورت مرکب و دارای برگچه‌هایی با حاشیه‌ای خاردار و شاخه‌هایی انبوه می‌باشند. این برگ‌ها چرمی بوده و حدود ۳۰ سانتیمتر طول دارند.

گل‌های گیاه انگور اورگن به رنگ زرد و به‌صورت انبوه بوده که در اوایل بهار تشکیل می‌شوند. میوه‌ها نیز صورت کروی، سته‌ای و به رنگ مشکی مایل به آبی تیره دیده می‌شوند.

تبلیغات

این گیاه هیچ ارتباط خویشاوندی با انگور ندارد و تنها به دلیل شکل میوه‌ها و خوشه‌ای بودن آن‌ها، به نام انگور اورگن نامیده می‌شود. میوه‌های این گیاه دارای بذور بزرگی است و کیفیت خوراکی چندانی ندارد اما می‌توان آن را به‌صورت تازه خوری یا همراه با سایر میوه‌های شیرین مورداستفاده قرارداد.

امروزه در برخی موارد از میوه‌های این گیاه برای تهیه ژله نیز استفاده می‌شود. آب‌میوه‌های آن ترش‌مزه بوده و می‌توان از آن در تهیه نوشیدنی‌ها مانند آب‌زرشک استفاده نمود. اگرچه آب‌میوه‌های آن به دلیل ترشی زیاد نیاز به شکر برای مصرف خوراکی نیز خواهند داشت.

همچنین از پوست ساقه‌ها و ریشه‌های این گیاه برای تهیه‌ی رنگ در رنگرزی‌ها استفاده می‌گردد. برگ‌های انگور اورگن نیز همانند برگ‌های گیاه رایج بوده و به دلیل براق بودن و رنگ زیبا، برای گل‌آرایی کاربرد دارند. تعدادی از قبایل فلات هند، از میوه‌های انگور اورگن برای درمان بیماری‌های گوارشی بهره می‌گیرند.

عصاره حاصل از این گیاه برای درمان بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس مفید است. اگرچه کاربرد آن در برخی از افراد ممکن است سبب عوارض جانبی نظیر جوش و یا حساسیت‌های سوختگی گردد.

مطالعات اخیر نشان داده که این گیاه حاوی ماده‌ای بازدارنده به نام ۵-متوکسی هایدنوکارپین (۵-methoxyhydnocarpin) یا ۵-MHC بوده که سبب کاهش مقاومت باکتریایی در محیط درون شیشه‌ای شده است.

تبلیغات

انگور اورگنخواص انگور اورگن برای بیماری پسوریازیس

انگور اورگن حاوی “بربرین” است که به مهار برخی از التهاب‌هایی که عامل پسوریازیس هستند، کمک می‌کند. این گیاه هم‌چنین تأثیرات ضد تکثیری دارد. این بدان معناست که می‌تواند رشد سلول‌های پوست را کاهش دهد. این قابلیت به تسکین پسوریازیس کمک می‌کند چراکه در این بیماری سلول‌های پوست با سرعت بیش‌ازحد تقسیم می‌شوند که منجر به زبر و پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شود.

طبق اعلام مرکز ملی آمریکا برای سلامت مکمل و یکپارچه (NCCIH)، انگور اورگن یکی از قوی‌ترین گیاهان تأییدشده برای درمان پسوریازیس است و چند بررسی منظم و مطالعه تأثیرات آن را در بهبود این بیماری تأیید کرده‌اند.

برای استفاده از این گیاه می‌توان کرم‌ها، روغن‌ها یا اسانس‌های حاوی انگور اورگن را خریداری کنید. پیش از استفاده از اسانس‌های این گیاه باید آن‌ها را رقیق کنید. هم‌چنین کرم‌های موضعی حاوی انگور اورگن را می‌توان به‌طور مستقیم روی پوست مبتلابه پسوریازیس اعمال کرد.

شرایط رشد گیاه انگور اورگن

انگور اورگن ازنظر شرایط رشدی، گیاهی بسیار کم‌توقع و آسان رشد است که می‌تواند بهترین رشد را در خاک‌های خوب باغچه‌ای داشته باشد.

همچنین نسبت به مکان‌های سایه و زیر سایه درختان نیز مقاوم می‌باشد.

تبلیغات

انگور اورگن به‌خوبی در خاک‌های سنگین رسی رشد می‌کند.

همچنین در خاک‌های خشک در صورت مالچ پاشی سالیانه نیز می‌تواند پرورش یابد.

این گیاه بادهای قوی یا کشت در معرض باد را نمی‌پسندد.

می‌تواند دمای تا منفی 20 درجه سانتی‌گراد را تحمل کند.

می‌توان شاخه‌های قدیمی و با رشد زیاد را سرزنی نمود.

تبلیغات

به‌طورکلی گیاهی است که نسبت به هرس و حتی هرس‌های شدید نیز مقاوم می‌باشد.

فصل بهار بهترین زمان برای انجام هرس و سرزنی شاخه‌های قدیمی است.

این‌گونه گیاهی به‌صورت ویژه‌ای نسبت به قارچ عسلی مقاوم است.

5/5 - (2 امتیاز)

تبلیغات

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
sepandjambehdashtگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا