مو

بالیاژ مو چیست؛ آموزش بالیاژ مو در منزل

آیا به دنبال یک تغییر در رنگ مو برای فصل جدید هستید؟ بالیاژ می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد که حتماً این رنگ مو را در بین سلبریتی ها زیاد دیده‌اید و درواقع این رنگ هم‌اکنون به ملکه رنگ‌ها معروف است.

تبلیغات

بالیاژ مو چیست؟

بالیاژ فقط یک رنگ نیست، بلکه تکنیکی است که برای هایلایت کردن استفاده می‌شود و اصلاً این رنگ مو از فرانسه گرفته‌شده است و اولین بار در دهه نود دیده شد و بالیاژ در فرانسه به معنای از این به آن‌سو حرکت کردن است و همان‌طور که رنگ‌ها روی موها در بالیاژ حرکت می‌کنند که استایلیست ها برای این تکنیک از براش های بسیار ظریف استفاده می‌کنند و بالیاژ نیز به شما اجازه می‌دهد که بدون هیچ فویل و سپری کردن زمان اضافه یک هایلایت زیبا را داشته باشید.

تفاوت بین تکنیک بالیاژ و آمبره چیست؟

استایلیست در تکنیک بالیاژ از رنگ استفاده می‌کند و بعضی از قسمت‌ها را روشن‌تر می‌کند که ظاهر مو یکپارچه می‌شود اما در آمبره از دورنگ موی متفاوت استفاده می‌شود و بالیاژ تکنیکی برای هایلایت است اما آمبره رنگ‌های تیره را به روشن تبدیل می‌کند.

آمبره مخصوصاً در قسمت بالا تیره‌تر هستند و در قسمت پایین به‌مرور روشن‌تر می‌شوند که باعث می‌شود ظاهری دراماتیک پیدا کنند.

همه چیز درباره بالیاژ مو

چه کسی می‌تواند بالیاژ کند؟

بالیاژ بلوند را می‌توان یکی از محبوب‌ترین استایل رنگ مو دانست و هرکس که به دنبال یک رنگ موی چندبعدی است، می‌تواند از آن استفاده کند. بالیاژ را می‌توان روی تمام انواع مو انجام داد اما این تکنیک راحت‌ترین و بهترین روش نیست.

تبلیغات

بالیاژ اغلب روی موهای صاف بیشتر دیده می‌شود. گاهی اوقات خانم‌هایی که موهای فر دارند؟ اول اقدام به صاف کردن موها می‌کنند و بالیاژ را به کار می‌برند. بهتر است که با یک مشاور رنگ مو صحبت کنید و ببینید که چه تکنیک بالیاژی می‌تواند برای موهای شما مناسب‌تر از بقیه باشد.

قبل و بعد از بالیاژ مو چه‌کار کنیم؟

بهتر است که قبل از هر نوع رنگ مویی، نوک موها را کوتاه کنید. من همیشه کوتاهی مو را قبل از بالیاژ پیشنهاد می‌کنم. مثلاً می‌توانید حدود یک تا سه سانت دم موها را کوتاه کنید و خرابی‌های مو را از بین ببرید؛ تا لایه‌های رنگی جدید را روی موهای سالم تجربه کنید زمانی که از مدل جدید و کوتاهی آن راضی بودید، می‌توانید اقدام به بالیاژ کنید. بهتر است که برای انگیزه بیشتر و انتخاب بهتر، از عکس‌های سلبریتی هایی استفاده کنید که بالیاژ کرده‌اند.

یک راهنمایی: قبل از شروع کار آرایشگر به او بگویید که فرق موی شما به کدام قسمت است.

شاید از تعداد دفعات مراجعه به استایلیست برای تمدید بالیاژ متعجب شوید و این قضیه تنها به موی شما و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن‌ها وابسته است و عوامل دیگری نیز در این امر مؤثرند:

مثلاً این‌که چند بار در هفته موها را می‌شویید، از چه شامپو و نرم‌کننده‌ای استفاده می‌کنید، چند بار در ماه از ابزار حالت‌دهنده مو استفاده می‌کنید، چه ابزارهایی استفاده می‌کنید و … . بعضی از مشتری‌ها باید هر 8 هفته مراجعه کنند، درحالی‌که بعضی دیگر می‌توانند تا 6 یا 9 ماه نیازی به این کار نداشته باشند.

تبلیغات

اگر قصد استفاده از تکنیک بالیاژ را دارید، بهتر است که از مکمل‌های طبیعی مو مثل نوترافول استفاده کنید که ساقه مو را سالم نگه می‌دارد و از آسیب به آن هنگام رنگ پیشگیری می‌کند.

نحوه انجام بالیاژ در خانه

چگونه در خانه بالیاژ کنیم؟

آیا از انجام بالیاژ هزینه‌بر در آرایشگاه خسته شده‌اید؟ زمان آن رسیده که بالیاژ در خانه را امتحان کنید. شاید این کار ترسناک به نظر برسد اما انجام‌شدنی است. باوجود راهنمایی که در اختیارتان قرار می‌دهیم می‌توانید به یک رنگ موی زیبا و آفتابی دست پیدا کنید.

در اینجا هم نباید درباره دقت ضربه‌های رنگ نگران باشید. باید به یاد تکنیک‌های آبرنگ که در کودکی یاد گرفتید بیفتید. در اینجا باید با دست مو را رنگ کرده و به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

همچنین می‌توانید با هزینه کم کیت بالیاژ را خریداری کنید. یادتان باشد در کنار خود یک حوله نم‌دار قرار دهید تا رنگ اضافی روی صورت یا دستکش را پاک‌کنید.

برای انجام بالیاژ در خانه به این موارد نیاز دارید: 

تبلیغات
 • پودر دکلره آبی اورئال (3 بسته برای موی بلند و آن را دسته‌بندی کنید)
 • اکسیدان 20 ولوم کلیرول
 • ماسک کراتین
 • شامپو روشن‌کننده کلیرول به همراه نرم‌کننده (برای پیشگیری از آسیب مو و نارنجی شدن آن)
 • تونر رنگ بلوند ولا
 • کاسه و قلم یا ظرف مخصوص
 • قلم‌موی باریک
 • دستکش یک‌بارمصرف

راهنمای گام‌به‌گام برای بالیاژ مؤثر در خانه

گام 1:

دستورالعمل روی جعبه را بخوانید: رنگ موردنظر برای بالیاژ را انتخاب کنید. یادتان باشد رنگ انتخابی باید از رنگ موی فعلی‌تان دو تا سه درجه روشن‌تر باشد.

گرچه شاید به یک رنگ عادت کرده باشید اما بهتر است هر بار نوع رنگ را عوض کنید، زیرا ممکن است به‌تدریج حساسیت ایجاد شود.

نکته: از دستکش استفاده کرده و روی پیشانی، گوش و ها گردن کرم یا وازلین بمالید تا رنگ روی پوست نماند.

نکته مهم‌تر: بهتر است پیش از شروع یک ساقه را رنگ کنید و متوجه شوید رنگ مو چقدر تغییر کرده و باید چه مدت روی مو بماند.

 • پودر دکلره اورئال را با اکسیدان کلیرول ترکیب کنید.
 • خوب هم زده و کنار بگذارید.

گام 2:

موهای خود را گیره بزنید: در بالیاژ گیره زدن مهم است زیرا باعث می‌شود با ایجاد رنگ‌های متفاوت روی مو به آن عمق بدهید. می‌توانید لایه‌های مختلف داشته باشید. بخشی از مو را بردارید و آن را گیره بزنید. سپس می‌توانید لایه باریک دیگری از مو را بردارید.

تبلیغات
 • موی خشک و تمیز را بردارید. پس از مخلوط کردن مواد و آماده نمودن یک رنگ کرم مانند موها را آماده کنید.
 • با انتهای باریک شانه موها را به قسمت بالا، وسط و پشت تقسیم کنید و قسمت جلو از یک گوش تا گوش دیگر را تقسیم کنید.

گام 3:

تکه‌های مو را رنگ کنید: هدف بالیاژ رسیدن به تن روشن‌تر موی طبیعی خودتان است. باید ریشه مو را ثابت نگه‌دارید تا تأثیر موردنظر ایجاد شود.

 • دستکش یک‌بارمصرف بپوشید و مو را از فرق بازکنید.
 • شانه را از وسط به گوش چپ و سپس گوش راست ببرید.
 • حالا که مو را به 4 قسمت تقسیم کرده‌اید، کارتان آسان‌تر می‌شود.
 • قسمت‌های مو را پیچ دهید. ابتدا یک قسمت را پیچ دهید. نوک موی پیچ داده‌شده را رنگ کنید تا رنگ به ریشه مو آغشته نشود.

گام 4:

رنگ را روی مو بمالید: پس از پیچ دادن مو، رنگ را روی انتهای هر بخش آغشته کنید. آن‌ها را کاملاً رنگ کرده و سپس از وسط تا نوک مو را رنگ کنید.

می‌توانید با قلم رنگ را روی ساقه بمالید. می‌توانید با انگشت آن را طبیعی‌تر بمالید. رنگ را خوب مالیده و ریشه را بدون رنگ بگذارید. به‌طور طبیعی ریشه‌های مو در مقابل تغییر رنگ مقاوم‌تر هستند.

گام 5:

قسمت اول را محکم کنید: با رنگ کردن هر بخش کوچک آن را گیره زده و محکم کنید.

بخشی را که رنگ‌شده گیره زده و آن را از قسمت‌های دیگر جدا کنید. درنتیجه کارتان سریع‌تر و آسان‌تر می‌شود.

تبلیغات

گام 6:

تکه دیگری از مو را بردارید: از رنگ کردن مو با دست نترسید. ازآنجایی‌که بالیاژ لازم نیست یکدست و متقارن باشد، رنگ کردن آن با دست ظاهر آن را طبیعی‌تر می‌کند.

هر بخش را خوب رنگ کنید تا به‌خوبی به رنگ آغشته شوند. هر بار بخش کوچکی را بردارید.

گام 7:

مرحله نهایی را انجام دهید: شما می‌توانید میزان رنگ به‌کاررفته در بالیاژ را کنترل کنید. همچنین شما تصمیم می‌گیرید کدام بخش را بیشتر رنگ کنید.

ماه‌های تابستانی مثال خوبی است. زیرا نور خورشید به موهایتان تابیده و هایلایت ها را بهتر نشان می‌دهد.

آموزش مرحله به مرحله بالیاژ مو

گام 8:

موها را شسته، ماسک زده و به‌طور طبیعی خشک‌کنید: پس از شستن دکلره از روی مو، تونرها را به مو بزنید. دوباره دستورالعمل روی بسته را بخوانید تا مطمئن شوید رنگ بیش‌ازحد روی مو نمی‌ماند. مو را با آب ولرم بشویید.

تبلیغات

گام 9:

در صورت استفاده از تونر باید دستورالعمل آن را خوب بخوانید. دوباره موها را شسته و بگذارید مو به‌طور طبیعی خشک شود.

پس از شستن تونر، ماسک کراتین یا هر نوع ماسک موردنظر خود را روی مو بمالید. بگذارید حدود 3 دقیقه بماند و سپس مو را بشویید.

انجام بالیاژ در خانه چقدر طول می‌کشد؟

ازآنجایی‌که تقسیم کردن مو زمان‌بر است، بسته به تأثیری که می‌خواهید به آن دست‌یابید ممکن است یک ساعت به طول بینجامد.

 • هرچقدر مو را بهتر تقسیم‌بندی کنید، زمان انجام بالیاژ بهینه‌تر می‌شود.

نکته اساسی: بهتر است ابتدا یک ساقه مو را رنگ کنید تا مطمئن شوید برای رسیدن به رنگ موردنظر باید چقدر صبر کرد.

گام اختیاری درصورتی‌که مویتان بیش‌ازحد تیره است

اگر مویتان واقعاً تیره است و رنگ موی به‌دست‌آمده خوب نشده، تونر را روی مو مالیده و بگذارید 20 تا 25 دقیقه بماند. مو را شسته و مثل همیشه به آن حالت بدهید.

حالت دادن و نگهداری مو پس از بالیاژ در خانه

مسلماً پس از رنگ کردن مو، مویتان کمی خشک می‌شود. همیشه باید موی هایلایت شده خود را مرطوب کنید همچنین بهتر است موی خود را روغن درمانی کنید.  تأثیر بالیاژ حرفه‌ای بر روی مو نیز مانند بالیاژ در خانه است. اما مسلماً در سالن درمان‌های دیگری را نیز ارائه می‌دهند. بااین‌حال بالیاژ مو در خانه می‌تواند سریع‌تر و بهتر انجام شود.

بالیاژ را به شکل مناسب انجام دهید تا همیشه موهای درخشان و زیبا داشته باشید.

به این مطلب امتیاز دهید

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
namnaksanjaghگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

یک دیدگاه

 1. خواندن این مطلب واقعاً برام جالب بود. هیچ وقت فکر نمی‌کردم که اینقدر در مورد تکنیک‌های مختلف رنگ کردن مو اطلاعات خوبی داشته باشم. اطلاعاتی که درباره بالیاژ ارائه داده‌اید واقعاً جذاب بود. ایده‌ی استفاده از براش‌های ظریف برای حرکت رنگ‌ها روی موها، عجیب و خلاقانه به نظر میاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا