بیماری ها

بهترین روش های درمان تب و لرز

تب بالا به خصوص برای کودکان بسیار خطرناک است و باید هر چه سریعتر درمان شود، خوشبختانه، درمان‌های خانگی زیادی برای پایین آوردن تب بدون دارو وجود دارد که می‌توانند کمک کننده باشند.

تبلیغات

از نظر پزشکی، تب با عنوان “پیر کسیا” شناخته می‌شود، اگر درجه حرارت بدن بالاتر از دمای معمولی (37 درجه سانتی گراد) برود، یعنی به تب مبتلا شده‌ایم. در بیشتر مواقع، تب نرمال هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما تب بالا به خصوص برای کودکان بسیار خطرناک است بنابراین باید درمان تب در اولویت قرار گیرد.

تب،، به بدن کمک می‌کند تا با عفونت مبارزه کند. ما در اثر قارچ‌ها، ویروس‌ها، باکتری یا مواد سمی درگیری که بدنمان حمله می‌کنند، دچار تب می‌شویم.

علت‌های تب

 • واکسن
 • اختلالی که موجب بروز التهاب در بدن می‌شود
 • سرطان
 • عفونت گوش
 • عفونت استخوان
 • عفونت‌های سینوسی
 • آفتاب سوختگی شدید
 • برخی از داروها
 • ویروس
 • گرما زدگی

علائم تب و نشانه‌های بروز تب

 • نا آرام بودن و بیقراری
 • درد مفاصل
 • حالت تهوع
 • گلو درد
 • لرز
 • خستگی
 • افزایش ضربان قلب
 • سرگیجه
 • سر در گمی و گیجی و منگی
 • ضعف
 • سر درد
 • کم شدن آب بدن
 • -تعرق
 • کج خلقی

تب و لرز
درمان تب و لرز در بزرگسالان و سالمندان

درمان‌های طبیعی و خانگی برای کاهش تب

برخی از درمان‌های طبیعی خانگی برای کاهش تب را در این مطلب بیان کرده ایم، حتماً آنها را امتحان کنید.

1- آب

حمام کنید. حمام کردن، باعث می‌شود که عضلات شما شل شوند و اگر احیاناً احساس خستگی کردید، تسکینتان می‌دهد. اگر نمی‌خواهید که حمام کنید، فقط دستها، پاها، و صورتتان را با آب ولرم بشویید. این کار نیز برای درمان تب‌های نرمال، مناسب خواهد بود

تبلیغات

2- دمای اتاق را کاهش دهید:

دمای اتاق را پایین بیاورید، البته اگر سردتان است، بگذارید که فن خاموش بماند. این کار باعث راحتی و آرامش شما می‌شود. خودتان را در پتو و لباس نپوشانید! این کار باعث می‌شود تا تب طولانی‌تری داشته باشید.

3- پایین آوردن تب با رژیم غذایی

زمانی که بیمار هستید، از مصرف مواد غذایی سنگین و هله هوله بپرهیزید. به میزان کافی از مایعات و آب استفاده کنید. غذای سبک و همچنین ماست خنک و بستنی یخی بخورید. خوردن این خوراکی‌ها، واقعاً به پایین آمدن دمای بدنتان و پایین آمدن تب کمک می‌کند.

4- آسپرین

بعد از خوردن یک چیز سبک، آسپرین بخورید.

5-درمان تب با چای ریحان

یک قاشق غذا خوری برگ ریحان تازه و خرد شده، و یک چهارم قاشق غذا خوری فلفل بردارید. آن‌ها را درون یک فنجان آب بجوشانید. به مدت 5 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و سپس آن را صاف کنید. این نوشیدنی به آرام کردن بدنتان بسیار کمک خواهد کرد.

6- کرم تار تار موثر در کاهش تب

دو نیم فنجان آب بردارید، یک دوم قاشق غذا خوری آب میوه، یک دوم قاشق غذا خوری عسل و یک و نیم قاشق غذا خوری کرم تارتار. همه مواد را به آب اضافه کنید و با هم مخلوط کنید و از نوشیدن این چای لذت ببرید.

تبلیغات

7- پایین آمدن تب به کمک چای پونه کوهی

یک قاشق غذا خوری پونه کوهی و یک قاشق غذا خوری مرزنگوش بردارید. آن‌ها را همراه با آب، با هم ترکیب کنید. اجازه دهید تا به مدت 4 الی 5 دقیقه دم بکشدسپس صبر کنید تا خنک شود و به چایتان اضافه کنید. این نوشیدنی به پایین آمدن تب کمک خواهد کرد.

8-آب سیب

سیبدرمان تب و لرز با سیب

یک سیب را بردارید و آن را در یک و نیم فنجان آب بجوشانید. اجازه دهید، آن قدر بجوشد تا سیب نرم شود. این ترکیب را صاف کنید و کمی عسل به آب سیب اضافه کنید. این نوشیدنی را بجوشانید، زیرا احساس خوبی در شما ایجاد می‌کند.

9- آب کاهو:

چند برگ کاهوی تازه را درون ظرف بریزید و آب گرم به آن بیفزایید. مدتی صبر کنید تا برگ کاهو در آب خیس بخورد و سپس آن را صاف کنید. یک قاشق غذا خوری عسل به این نوشیدنی اضافه کنید.

اجازه دهید تا این ترکیب خنک شود. آن در فاصله‌های منظم بنوشید تا تبتان پایین بیاید.

10- کاهش تب با آب کشمش

هفت ونیم فنجان آب و سه چهارم فنجان کشمش تازه را با هم مخلوط کنید. اجازه دهید که این ترکیب، به مدت چند دقیقه بجوشد. سپس آن را صاف کنید. برای تمام شدن تب، این ترکیب را 6 بار در روز بنوشید.

تبلیغات

11-سیر

یک حبه سیر را له کنید و همراه یک فنجان آب درون یک ظرف بجوشانید. سیر را در آن بریزید و به مدت 5 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. اجازه دهید تا این ترکیب به دمای اتاق برسد و سپس آن را صاف کنید. این نوشیدنی را برای درمان علائم تب بنوشید.

12- تب خود را با عسل و زنجبیل پایین بیاورید

چای معمولی و همیشگی خود را درست کنید و یک دوم قاشق غذا خوری زنجبیل تازه و خرد شده و یک قاشق غذا خوری عسل را به آن اضافه کنید. اجازه بدهید تا به مدت چند دقیقه دم بکشد و سپس آن را صاف کنید. این نوشیدنی را به صورت گرم بنوشید. این ترکیب گلو را نرم می‌کند و سرماخوردگی و سرفه را درمان می‌کند.

13- درمان تب با گیاهان دارویی

این درمان خانگی را زمانی که احساس می‌کنید تب دارید، تست کنید.2 فنجان آب را بجوشانید و یک قاشق غذا خوری بومادران، یک قاشق غذا خوری گل آقسطی و یک قاشق غذا خوری نعناع به آن اضافه کنید. اجازه دهید تا این گیاهان به مدت 10 دقیقه دم بکشد. این نوشیدنی را گرم بنوشید، تا از بالا رفتن تب جلوگیری کند.

14- سرکه روشی عالی برای کاهش تب

یک فنجان و نیم سرکه را درون وان حمام بریزید و به مدت 5 الی 10 دقیقه در وان بنشینید. این روش باعث کاهش تب می‌شود.

15- با کنگر فرنگی تب را کاهش دهید

یک کنگر فرنگی را در آب بجوشانید. تا زمانی که نرم شود. بعد از سرد شدن، قسمت وسط برگ‌های آن را بخورید.

تبلیغات

16- پیاز

پیازاز بین بردن تب با پیاز

یک پیاز خام را نصف کنید. آن را به وسیله یک تکه پارچه ضخیم و گرم در زیر پای خود ببندید. همچنان، می‌توانید برش‌های پیاز خام را در جورابتان قرار دهید و آنها را بپوشید. این درمان تأثیر بسیار مثبتی در کاهش تب دارد.

17- درمان‌های حانگی و طبیعی تب با دانه خردل

یک قاشق غذا خوری دانه خردل را در یک فنجان آب گرم بجوشانید. اجازه دهید که به مدت 5 دقیقه بجوشد و بعد آن را صاف کنید و بنوشید.

18- با سیب زمینی تب خود راکاهش دهید

یک سیب زمینی را برش دهید و آن را در سرکه خیس کنید. اگر احساس می‌کنید که پیشانی‌تان داغ شده است، برشی از این سیب زمینی را روی آن بگذارید.

19- روغن زیتون مؤثر در درمان تب

دو قاشق غذا خوری روغن زیتون را حرارت دهید (نباید حرارت خیلی زیاد باشد) و تا زمانی که روغن ولرم شد،2 حبه سیر خرد شده را به آن اضافه کنید. این ترکیب را در یک کاسه بریزید و کف پایتان بمالید. این کار را زمانی که تب دارید انجام دهید.

20- جوراب مرطوب

پایتان را در آب ولرم قرار دهید. جورابتان را هم در آب سرد بخیسانید. جوراب مرطوب درست قبل از رفتن به رختخواب بپوشید. و بعد یک جفت جوراب پشمی روی آنها بپوشید. این کار کمک می‌کند تا از شر تب خلاص شوید.

تبلیغات

21- پرتقال

پرتقالپرتقال درمان کننده تب و لرز

یک پرتقال بخورید و یا آب تازه آن را بنوشید. با این کار، ویتامین C مورد نیاز بدنتان را تأمین می‌کنید.

22- کاهش و درمان تب با آب سرد

یک حوله دستی را با آب سرد خیس کنید. سپس حوله را بچلانید، تا آب اضافی از آن خارج شود و آن را روی گردن و پیشانیتان قرار دهید، تا تبتان پایین بیایید.

23- چای دارچین روشی خانگی برای درمان تب

2 عدد هل، کمی دارچین و دو قاشق غذا خوری پودر زنجبیل را با هم ترکیب کنید. آن‌ها را به مدت 5 دقیقه بجوشانید، تا دم بکشد و سپس به صورت گرم بنوشید.

24- پایین آوردن تب با سرکه سیب

یک حوله را به سرکه سیب آغشته کنید و سپس آن را روی پیشانی قرار دهید تا تبتان پایین بیاید.

معرفی داروهای کاهش تب

قبل از مصرف حتما به پزژشک مراجعه کنید

تبلیغات

1- بلا دونا

زمانی استفاده می‌شود که در اثر تب بالا، احساس بی قراری و لرز دارید و دچار توهم می‌شوید.

2- چانیا

این ماده، در درمان هومئو پاتی بسیار رایج و مؤثر است. چه تب معمولی داشته باشید و چه مالاریا فرقی نمی‌کند. چانیا هر نوع تبی را درمان می‌کند.

3-نوکس و میکا

زمانی مصرف می‌شود، که فرد همراه با تب، دچار سردرد و ضعف شده است.

4- بریونیا

زمانی استفاده می‌شود، که بیمار به دلیل سرما خوردگی ناخوش است و همراه با سر درد و سر گیجه، حالت تهوع هم دارد.

چگونه از تب جلوگیری کنیم

 • آب تمیز و پاک بنوشید.
 • در مقابل آثار منفی تغییرات آب و هوایی از خودتانومحافظت کنید.
 • مواد غذایی تازه بخورید.
 • -هر روز حمام کنید.
 • بهداشت را رعایت کنید.
 • دستانتان را مرتب بشویید. این کار از ورود باکتری به بدن شما جلوگیری می‌کند و همینطور مانع از ایجاد تب می‌شود.
5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
namnak

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا