بهداشت کودکان

به دهان بردن اشیا توسط کودک + راهکارها

کودکم همه چیز را به دهان میبرد!

پتو، اردک لاستیکی حمام، کتاب، پرزهای قالی، اسباب‌بازی‌ها و خلاصه هر چیز دیگری که سر راه کودک قرار بگیرید مثل آهنربا به دهان او جذب می‌شود! اما شما نباید به دلیل آنکه کودک چیزهای غیر تمیز و حتی گاهی زننده را به دهان می‌برد نگران سلامتی کودک باشید زیرا متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که کودک برای تکامل سیستم ایمنی بدن خود به این کار نیاز دارد.

تبلیغات

مطابق دیدگاه سنتی، وقتی‌که کودک اشیاء را به دهان می‌برد، قسمتی از فرایند رشد را طی می‌کند. او با این کار می‌خواهد درباره جهان اطراف خود بیشتر بداند و کشف نماید. باوجودآنکه این دیدگاه کاملاً درست است اما بعضی از پژوهشگران از این نیز فراتر رفته و اعتقاددارند وقتی‌که کودک اشیاء را به دهان می‌برد این کار به‌سلامتی او کمک می‌کند (خود او اصلاً از این اتفاق خبر ندارد!)

علت به دهان بردن اشیا توسط کودک

وقتی‌که کودک چیزی مثلاً پستانکی که زیر مبل افتاده و خاکی شده یا کفشدوزک مرده را از روی زمین برمی‌دارد و به دهان می‌برد او به سیستم ایمنی خود شانس آن را می‌دهد که در معرض باکتری و ویروس‌ها قرارگرفته و با جنگیدن با آن‌ها قوی‌تر گردد. مسلماً این بدان معنا نیست که شما باید اجازه دهید کودک هر چیزی را به دهان خود ببرد. بعضی از اشیاء واقعاً کثیف هستند و ممکن است کودک را به‌شدت بیمار نمایند. هیچ‌کس هم نمی‌گوید کودک باید با اشیاء خیلی کثیف بازی کند. فقط منظور آن است که باید ترس و واهمه خود نسبت به آلودگی اشیایی که دردهان کودک قرار می‌گیرد را کنترل کرده و زیاد وسواس به خرج ندهید.

وقتی‌که خانه را ایمن‌سازی کردید بهتر است نکات زیر که برای تأمین ایمنی کودک هستند را مطالعه نمایید.

در قبال به دهان بردن اشیا توسط کودک چه‌کارهایی باید انجام داد؟

تمامی اشیاء ریز که ممکن است خدای‌ناکرده باعث به دهان بردن و خفگی کودک شود را از جلوی راه او و از دسترس او دورنمایید.

تبلیغات

کودکان نمی‌توانند تشخیص دهند چه چیزی ایمن و چه چیزی غیر ایمن است پس تمامی مواد خطرناک و سمی مثل داروها، لاک پاک‌کن، محصولات پاک‌کننده را از دسترس و از جلوی چشم کودک دورنمایید.

غذاهای فاسد یا در حال فاسدشدن دارای باکتری‌هایی هستند که ممکن است بچه را بیمار کند. همچنین غذاهایی که در نم یا محیط مرطوب قرار می‌گیرد (چون باکتری در رطوبت به‌سرعت تکثیر می‌شود) و نیز غذاهایی که از دهان کودک خارج‌شده و روی زمین افتاده، خیلی آلوده هستند.

جلوگیری از به دهان بردن اشیا توسط کودکان

اجازه دهید کودک دنیای بیرون را کشف نماید. حتی اگر کمی شن ساحلی یا علف حیاط وارد دهان او شود. اگر بجای گرفتن شن با ژست صورت خود به کودک نشان دهید که این‌ها برای خوردن مناسب نیستند کودک به‌مرور متوجه خواهد شد شن مزه خوبی ندارد و دیگر آن را نخواهد خورد! شما نمی‌توانید عادت به دهان بردن اشیاء را از بین ببرید اما می‌توانید آن را هدایت کنید.

چه بخواهید چه نخواهید کودک چیزهایی که شما دوست ندارید را به دهان خود می‌برد. سعی کنید اشیاء را تمیز نگه‌دارید (اما نه خیلی خیلی تمیز)؛ و سعی کنید جلوی کارهایی را بگیرید که واقعاً به کودک آسیب می‌زنند. اجازه دهید کوچولوی کاوشگر شما دنیای اطراف خود را کشف کرده و به زندگی شما هم زیبایی و طراوت ببخشد!

5/5 - (1 امتیاز)

تبلیغات

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
ninibanگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا