بیماری هامطالب داغ

بیماری هانتا ویروس؛ علائم، تشخیص و درمان بیماری هانتا

هانتا ویروس (Hantaviruses) یک خانواده ویروس است که به‌طور عمده توسط جوندگان گسترش می‌یابد و می‌تواند باعث بیماری‌های مختلف در مردم در سراسر جهان شود. عفونت با هرگونه ویروس هانتی می‌تواند باعث ایجاد بیماری هانتاویروس در افراد شود.

تبلیغات

هانتا ویروس در قاره آمریکا به‌عنوان ویروس “دنیای جدید” شناخته می‌شود و ممکن است باعث سندرم ریوی هانتی ویروس (HPS) شود. ویروس‌های دیگر هانتا ویروس ، بیشتر در اروپا و آسیا یافت می‌شوند و ممکن است باعث سندرم کلیه هانتا ویروس (HFRS) شوند.

هر نوع سروتیپ هانتا ویروس دارای یک‌گونه میزبان جوندگان خاص است و از طریق ویروس هواسازی شده که در ادرار، مدفوع و بزاق ریخته می‌شود و توسط نیش میزبان آلوده در افراد پخش می‌شود. مهم‌ترین هانتی ویروس در ایالات‌متحده که می‌تواند باعث HPS شود ویروس Sin Nombre است که توسط موش گوزن‌ها پخش‌شده است.

سندرم ریوی هانتا ویروس:

سندرم ریوی (Hantavirus (HPS یک عفونت ویروسی نادر اما کشنده است. توسط موش پخش می‌شود. آن‌ها ویروس را در ادرار، مدفوع و بزاق خود ریخته‌اند. قطرات ریز با ویروس می‌توانند وارد هوا شوند. در صورت تنفس هوای آلوده یا تماس با جوندگان یا ادرار یا مدفوع آن، افراد می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند.

بیماری هانتا ویروسمنشاء ویروس هانتا جوندگانی از جمله موش هستند

علائم و نشانه‌های هانتا ویروس:

با توجه به تعداد کمی از موارد HPS، “دوران نهفتگی” مشخص نیست. بااین‌حال، بر اساس اطلاعات محدود، به نظر می‌رسد که علائم ممکن است بین 1 تا 8 هفته پس از قرار گرفتن در معرض ادرار تازه، مدفوع یا بزاق جونده‌های آلوده ایجاد شود.

تبلیغات

علائم اولیه هانتا ویروس:

علائم اولیه هانتا ویروس شامل خستگی، تب و دردهای عضلانی است، به‌خصوص در قسمت‌های بزرگ عضلانی مانند ران، باسن، پشت و بعضی‌اوقات شانه‌ها این علائم جهانی است.

همچنین ممکن است سردرد، سرگیجه، لرز و مشکلات شکمی مانند تهوع، استفراغ، اسهال و درد شکم وجود داشته باشد. حدود نیمی از بیماران مبتلابه HPS این علائم را تجربه می‌کنند.

علائم دیررس هانتا ویروس:

چهار تا 10 روز پس از مرحله اولیه بیماری، علائم دیررس HPS ظاهر می‌شود. این‌ها شامل سرفه و تنگی نفس است، با احساس، اینکه یک باند محکم در اطراف سینه و یک بالش بر روی صورت قرار دارد که نشانه ریه‌ها پر از مایع است.

آیا بیماری هانتا کشنده است؟

بله، هانتا ویروس می‌تواند کشنده باشد. این میزان مرگ‌ومیر 38 درصد است.

علائم اولیه هانتا ویروس شامل خستگی، تب و دردهای عضلانی است

تبلیغات

تشخیص هانتا ویروس

تشخیص هانتا ویروس در فردی که فقط چند روز به آن مبتلا شده است دشوار است، زیرا علائم اولیه مانند تب، درد عضلات و خستگی به‌راحتی با آنفولانزا اشتباه می‌شوند. اما اگر فرد دچار تب و خستگی شود و سابقه مواجهه احتمالی  با جوندگان روستایی را داشته باشد، همراه با تنگی نفس، احتمال هانتا ویروس داده می‌شود. اگر فرد این علائم را تجربه کرده است، باید سریعاً به پزشک مراجعه کند و اطلاع دهد که در معرض جوندگان قرار داشته‌اند.

بیماری هانتا ویروسهمه چیز درباره ویروس هانتا

درمان هانتا ویروس:

هیچ درمان یا واکسن خاصی برای عفونت هانتاویروس وجود ندارد. بااین‌حال، ما می‌دانیم که اگر افراد آلوده زود تشخیص داده شوند و مراقبت‌های پزشکی را در یک بخش مراقبت‌های ویژه دریافت کنند، ممکن است بهبودی انجام شود. برای کمک به بیماران در مشکل شدید تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه، بیماران لوله‌گذاری شده و تحت درمان با اکسیژن قرار می‌گیرند.

هرچه زودتر بیمار تحت مراقبت فوری قرار گیرد، بهتر می‌شود. اگر بیمار دچار پریشانی کامل شود، کمتر احتمال دارد درمان مؤثر شود.

بنابراین، اگر در اطراف جوندگان بوده‌اید و علائم تب، درد شدید عضلات و تنگی نفس شدید دارید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. حتماً به پزشک خود بگویید که در اطراف جوندگان بوده‌اید – این امر به پزشک شما هشدار می‌دهد که از نزدیک به دنبال بیماری جوندگان مانند HPS باشد.

راه‌های پیشگیری از هانتا ویروس

تماس با جوندگان در خانه، محل کار و… را از بین ببرید یا به حداقل برسانید. اگر جوندگان دریابند که مکان شما مکان مناسبی برای حضور آن‌ها نیست، احتمالاً کمتر با آن‌ها در تماس خواهید بود. سوراخ‌ها و شکاف‌ها را در خانه یا گاراژ خود ببندید. تله‌هایی را در داخل و اطراف خانه خود قرار دهید تا آلودگی جوندگان کاهش یابد.

تبلیغات

نتایج تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که بسیاری از افراد که به هانتا ویروس مبتلا شده‌اند، این بیماری را پس از تماس مکرر با جوندگان و یا قطرات آن‌ها (ادرار، مدفوع و بزاق) در اطراف خانه یا محل کار ایجاد کردند. از طرف دیگر، بسیاری از بیماران که مریض شده‌اند گزارش دادند که به‌هیچ‌وجه جوندگان یا قطراتی از جوندگان را ندیده‌اند. بنابراین، اگر در محلی زندگی می‌کنید که از جوندگان حامل زندگی می‌کنند، سعی کنید خانه، محل کار و … خود را تمیز نگه‌دارید.

1/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
beytooteگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا