پوست و مو

بیماری پیسی | علائم و درمان بیماری پیسی

در این مطلب به معرفی کامل بیماری پیسی به همراه علائم و درمان بیماری پیسی خواهیم پرداخت، باما همراه باشید 🙂

تبلیغات

پیسی، بَرَص، لک‌وپیس یا ویتیلیگو یک اختلال تولید رنگ‌دانه است که در آن ملانوسیت‌ها (سلول‌هایی که رنگ‌دانه تولید می‌کنند) در قسمت‌هایی از پوست، غشاهای مخاطی و شبکیه تخریب‌شده‌اند. درنتیجه لکه‌های سفیدپوست در نواحی مختلف بدن ظاهر می‌شوند. مویی که در نواحی مبتلابه پیسی رشد می‌کند معمولاً سفید می‌شود.

علت بیماری پیسی

علّت بیماری پیسی شناخته‌نشده ‌است، اما پزشکان چندین نظریه متفاوت مطرح کرده‌اند. یک تئوری این است که افراد پادتنهایی (آنتی‌بادی‌هایی) تولید می‌کنند که ملانوسیت‌های بدن خودشان را تخریب می‌کند. تئوری دیگر این است که ملانوسیتها خودبه‌خود تخریب می‌شوند. درنهایت بعضی افراد گزارش کرده‌اند که یک رخداد منفرد از قبیل آفتاب سوختگی یا فشار روحی باعث بروز پیسی شده است ولی مورد اخیر ازنظر علمی ثابت نشده است.

همه چیز درباره پیسی

درصد افراد مبتلابه پیسی

حدود ۳ تا ۴ درصد جمعیت دنیا یا (۵۰–۴۰ میلیون نفر)، به بیماری پیسی مبتلا هستند. ۹۵٪ افراد قبل از ۴۰ سالگی علائم را نشان داده‌اند. بیماری تمام نژادها و هر دو جنس را یکسان تحت تأثیر قرار می‌دهد. به نظر می‌رسد پیسی در افراد مبتلابه بیماری‌های اتوایمیون شایع‌تر است. این بیماری‌های اتوایمیون عبارت‌اند از: پرکاری غده تیروئید، نارسایی قشر غده فوق کلیه، آلوپسی آره آتا و آنمی پرنسیوز.

پیسی می‌تواند بیماری ارثی باشد یعنی در بین افراد فامیل بروز کند کودکانی که والدینشان مبتلابه این بیماری هستند بیشتر احتمال ابتلا به پیسی دارند. بااین‌حال بیشتر کودکانی که یکی از والدینشان مبتلابه پیسی باشند به بیماری مبتلا نمی‌شوند و بیشتر افراد مبتلابه پیسی سابقه‌ای از این بیماری را در فامیل ندارند.

تبلیغات

علائم بیماری پیسی

معمولاً افراد مبتلابه پیسی اول‌ازهمه به رنگدانه‌دار شدن (پیگمانتاسیون) به حالت لکه‌های سفید روی پوستشان توجه می‌کنند. این لکه‌ها بیشتر از همه در مناطق در معرض نور از قبیل دست‌ها پاها بازوها، صورت و لب‌ها شایع هستند. دیگر نقاط شایع لکه‌های سفید عبارت‌اند از: زیر بغل و کشاله ران، اطراف دهان و چشم، پره‌های بینی، ناف و نواحی تناسلی.

نشانه های بیماری پیسی

پیسی معمولاً به یکی از سه الگوی زیر ظاهر می‌شود:

  • در یک الگو (الگوی کانونی) ناحیه بدون رنگ‌دانهبه یک یا تعداد معدودی ناحیه محدود می‌شود. بعضی افراد نواحی بدون رنگ‌دانه را در یک سمت بدن خوددارند (الگوی سگمنتال)؛ اما در بیشتر افراد مبتلابه پیسی نواحی فاقد رنگ‌دانه در قسمت‌های مختلف بدن به وجود می‌آید (الگوی ژنرالیزه). علاوه بر لکه‌های سفید روی پوست، ممکن است افراد مبتلابه برص سفید شدن زودرس موهای سر، ابروها و ریش را داشته باشند. افراد باپوست تیره ممکن است متوجه فقدان رنگ در ناحیه‌ای در داخل دهانشان بشوند.
  • در برخی افراد لکه‌های فاقد رنگ گسترش نمی‌یابد ولی این اختلال معمولاً پیشرونده‌ است و به‌مرورزمان این لکه‌های سفید به دیگر نواحی بدن گسترش می‌یابند.
  • در بعضی افراد پیسی به آهستگی طی چند سال گسترش می‌یابد و در برخی دیگر انتشار سریعاً رخ می‌دهد. برخی افراد گزارش کرده‌اند که به دنبال دوره‌هایی از استرس فیزیکی یا روحی، به تعداد لکه‌های فاقد رنگ‌دانه اضافه‌شده است.

درمان بیماری پیسی

محققان ایرانی در پژوهشکده رویان با جداسازی سلول‌های ملانوسیت از نواحی سالم پوست و تفکیک آن‌ها در آزمایشگاه، آن‌ها را به محل‌های فاقد رنگ‌دانه تزریق می‌کنند. پس از ۲–۳ هفته، رنگدانه‌سازی در پوست شروع می‌شود. این در حالی است که در روش‌های خارجی برای درمان این بیماری، تزریق از طریق تاول ایجادشده و ایجاد خراش روی نقاط فاقد رنگ‌دانه و استفاده از اشعهٔ ماورای بنفش استفاده می‌شود که ممکن است منجر به سرطان شود. به گفتهٔ دکتر حمید گورایی این روش کاملاً بی‌خطر بوده و رد پیوند آن منتفی است.

حدود ۶۰۰ هزار نفر در ایران به این بیماری مبتلا هستند که ۲۰۰ هزار نفر از آنان به هیچ دارویی پاسخ مناسب نمی‌دهند.

هدف اصلی در درمان‌های رایج ویتیلیگو، بهبود وضعیت ظاهری پوست است و روند درمان نیاز به زمان طولانی دارد که معمولاً ۶ تا ۱۸ ماه به طول می‌انجامد، انتخاب نوع درمان به تعداد، محل و گستردگی ضایعات بستگی دارد.

تبلیغات

پیسی چگونه درمان می شود؟

آستروئید موضعی می‌تواند در برگرداندن رنگ پوست به لکه‌های سفید کمک کند، به‌خصوص اگر این درمان در مراحل اولیه بیماری شروع شود. درمان باید حداقل تا ۳ ماه ادامه یابد تا بهبود قابل‌ملاحظه ایجاد شود.

باوجودآنکه استفاده از لیزر و نوردرمانی (فتوتراپی) می‌تواند عوارضی را برای شخص به همراه داشته باشد (بخصوص بر روی پوست نواحی سالم)، در مواردی که بیماری شکل گسترده‌ای دارد، انتخاب دیگری برای درمان لکه‌های پوستی باقی نمی‌ماند.

یک روش دیگر در موارد مقاوم به درمان عبارت است از بی‌رنگ کردن باقی‌مانده پوست بدن تا با لکه‌های سفید همرنگ شود. این روش درمانی برای بیمارانی که حداقل ۵۰٪ پوست آن‌ها گرفتار است، توصیه می‌شود. به‌علاوه روش‌های دیگری هم به‌صورت موقت می‌توانند در این بیماران مؤثر باشند مانند استفاده از پوشاننده‌های پوست با مواد آرایشی یا خال‌کوبی کردن منطقه درگیر تا همرنگ پوست شود.

درمان پیسی با گیاهان دارویی

1. روغن ترب به‌صورت موضعی جهت درمان پیسی صورت مفید است.

2. خوردن مربای پوست هندوانه که با عسل تهیه‌شده باشد، برای رفع پیسی بسیار مفید است.

تبلیغات

3. گل ختمی سفید را در آب بخیسانید و با جوش‌شیرین خمیر کنید و بر روی پیسی صورت بمالید.

4. پیاز کوبیده با عسل و نمک و باروت به‌صورت ضماد استفاده کنید.

5. خوردن تخم شقایق برای درمان پیسی صورت مفید است.

6. نسخه ترکیبی:

الف- کافور: ۷ گرم، روغن تربانتین: ۲۵۰ گرم، روغن بادام شیرین: ۲ گرم

تبلیغات

طرز تهیه و استفاده: کافور را نرم کنید، آن را در تربانتین ذوب کرده، سپس روغن بادام شیرین را اضافه نمایید و بر محل برص بمالید.

ب- کافور: ۲۸ گرم، روغن‌زیتون ۱۰۰ گرم

طرز تهیه و استفاده: کافور را با روغن‌زیتون بر روی آتش ملایم ذوب نمایید و بر محل برص بمالید.

پ- سیاه‌دانه: ۵۰ گرم، رازیانه: ۲۰ گرم، تخم شنبلیله: ۲۰ گرم، زیره سبز: ۱۰ گرم

طرز تهیه و استفاده: همه را نرم کوبیده، هر چهار ساعت یک قاشق مرباخوری با شربت قند میل نمایید.

تبلیغات

7. آووکادو: اگر پوست آووکادو را روی قسمت‌های مبتلابه پیسی صورت مالش دهیم، آرام‌کننده و خنک‌کننده می‌باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
wikipediaویرایش و بازنویسی شده، تحریریه مثبت 1asanteb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا