خانه داری

روش های تمیز کردن پشت و بدنه قابلمه تفلون و چدن

پشت ظروف تفلون و چدن بعد از مدتی بهره‌گیری مبتلابه تیرگی و لک‌هایی می‌شوند که به‌راحتی قابل تمیز شدن نیستند اما با به‌کارگیری مواد منزه کننده ویژه که در این دسته از نکات خانه‌داری معرفی خواهیم کرد می‌توانید این مشکل را حل کنید.در ادامه منظور داریم چندین روش تمیز کردن پشت قابلمه‌های تفلون و چدنی برایتان شرح دهیم پس با ما به‌اتفاق باشید.

تبلیغات

روش‌های رفع لک و کثیفی پشت قابلمه و ماهی‌تابه‌های تفلون و چدن

۱- تمیز کردن پشت قابلمه با آب داغ و مایع ظرف‌شویی:

رفع لک و سختگی بدنه قابلمه با مایع ظرفشویی

اول از کل با به‌کارگیری آب داغ، مایع ظرف‌شویی و اسکاچ می‌توانید سیاهی و لکه‌های پشت قابلمه تفلون و چدنی را تمیز کنید.

۲- استفاده مستقیم از سرکه سفیدروی لکه‌های پشت قابلمه:

روش دیگر برای برق انداخت پشت قابلمه تفلون و چدنی به‌کارگیری سرکه سفید است به‌طوری‌که سرکه سفید را یک‌راست روی لکه بریزید و با اسکاچ یا ابر آغاز به شستشو کنید.

۳- استفاده از جوش‌شیرین به‌اتفاق آب‌اکسیژنه برای از میان بردن لکه پشت قابلمه:

رفع لک و سختگی بدنه قابلمه با جوش شیرین

برای پاک کردن سیاهی و لکه‌های پشت قابلمه این دو ماده را باهم ترکیب کرده و به‌صورت یک‌لایه ستبر روی سرنوشت سوخته به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید و سپس با اسکاچ بشویید.

۴- ترکیب بیکینگ‌پودر و سرکه سفید برای تمیز کردن پشت قابلمه:

برای تمیز کردن پشت قابلمه تفلون و چدن ۲ قاشق غذاخوری بیکینگ‌پودر را در ظرفی ریخته و با آب مخلوط‌کنید. بعد از مخلوط شدن کامل اسکاچ را در محلول فروکرده و با آن به جنگ چربی‌ها بروید! می‌توانید سرکه سفید را هم به این محلول اضافه کنید.

تبلیغات

۵- شستشو با مواد پاک‌کننده و لکه برهای نیرومند آشپزخانه:

علاوه بر سرکه سفید و جوش‌شیرین می‌توانید از لکه برهای رایج در آشپزخانه هم کاربرد کنید مانند مواد سفیدکننده و گاز منزه کن، پودر رخشا.

۶- ساخت محلول رفع سیاهی پشت قابلمه با سرکه سفید، آب‌اکسیژنه، جوش‌شیرین و اسکاچ:

رفع لک و سختگی بدنه قابلمه با سرکه

برای استفاده از این مواد برای تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه تفلون و چدن به این روش که جوش‌شیرین را روی محل موردنظر ریخته و آب‌اکسیژنه روی آن بریزید به مقداری که کمی مرطوب شود.

بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه در این حالت بماند، بعدازآن سرکه سفیدروی آن اسپری کنید و پروانه دهید ۱ ساعت مواد روی ظرف بماند، بعد با اسکاج و آب کاملاً بشویید.

تمیز کردن تفلون، بعد از استفاده روزانه

۱- بعد از سرد شدن ماهیتابه یا قابلمه تفلون، هر نوع مواد غذایی که درون ظرف وجود دارد را ابتدا با حوله کاغذی یا یک دستمال نرم کاملاً پاک‌کنید.

توجه: هرگز درون قابلمه تفلون اجسام فلزی نکشید، اجسام فلزی روی تفلون خراش ایجاد می‌کند و باعث از بین رفتن کفی تفلون می‌شوند. حتی برای خالی کردن غذای مانده از درون تفلون، از کفگیر یا قاشق چوبی یا کائوچو استفاده نمایید.

تبلیغات

۲- حالا ماهیتابه یا قابلمه تفلون را درون سینک ظرف‌شویی بگذارید. صبر کنید تا کاملاً سرد شود. هرگز درون ظرف تفلون داغ، آب نریزید یا آن را درون آب قرار ندهید. ظرف تفلون باید به‌قدری خنک شود که بتوانید با دست راحت آن را لمس کنید. ظرف تفلون درون سینک را با آب گرم خیس کنید.

۳- روی یک اسکاج یا دستمال نرم چند قطره مایع ظرف‌شویی بریزید و ظرف تفلون را با آن خوب بشویید. از داخل و بیرون تمام قسمت‌های ظرف تفلون را خوب کفی کنید. سپس آن را با آب خوب بشویید و مواد شوینده روی آن را از بین ببرید.

نکات موردتوجه:

برای شستشو و تمیز کردن تفلون از تمیزکننده‌های قوی که خورنده هستند، مثل وایتکس استفاده نکنید. این مواد به کفی تفلون آسیب جدی می‌رساند.

برای تمیز کردن هر نوع سطحی که با تفلون پوشیده شده است نکاتی که در این مطلب می‌خوانید را رعایت کنید.

۴- با استفاده از یک دستمال نرم خشک یا حوله ظرف تفلون را کاملاً خشک‌کنید.

تبلیغات

از بین بردن روغن و مواد غذایی باقی‌مانده در ظرف تفلون

 1. اگر ظرف تفلون را لایه‌ای چربی گرفته یا برخی مواد غذایی درون آن چسبیده است، ابتدا صبر کنید تا ظرف خنک شود سپس درون ظرف تفلون را تا نیمه آب ریخته و نصف فنجان سرکه سفید به آب اضافه کنید.
 2. ظرف تفلون را روی اجاق‌گاز قرار دهید، زیر ظرف را روشن کنید تا آب و سرکه درون ظرف به جوش آید. با جوش آمدن آب و سرکه، کم‌کم مواد غذایی و چربی از تفلون جداشده و به سطح آب می‌آید.
 3. هنگامی‌که روغن روی سطح آب جمع شد، شعله زیر ظرف را خاموش‌کنید. با یک دستمال یا حوله کاغذی بااحتیاط روغن روی سطح آب را جمع کنید. مراقب دستتان باشید که با آب داغ تماس پیدا نکند. ذرات مواد غذایی را نیز با یک قاشق چوبی یا پلاستیکی سوراخ‌دار از آب جدا کنید و دور بریزید. در انتها آب درون قابلمه را درون سینک ظرف‌شویی بریزید.
 4. حالا باید صبر کنید تا تفلون خنک شود. سپس با اسکاچ نرم و مایع ظرف‌شویی ظرف تفلون را به‌آرامی شستشو دهید. با ریختن آب روی آن مواد شوینده را کاملاً از روی تفلون بزدایید.
 5. برای خشک‌کردن ظرف تفلون از یک دستمال نرم یا حوله کاغذی خشک استفاده نمایید و آن را کاملاً خشک کرده و در قفسه مخصوص خود قرار دهید.

تمیز کردن تفلون و از بین بردن مواد غذایی سوخته

 1. وقتی ظرف تفلون بعد از طبخ غذا کاملاً سرد شد، روی مواد غذایی سوخته درون ظرف تفلون، مقدار مناسبی جوش‌شیرین بریزید. چند قطره آب به پودر جوش‌شیرین درون تفلون اضافه کنید. آب و جوش‌شیرین راکمی مخلوط‌کنید تا حالت خمیری بگیرد. یک‌شب صبر کنید تا این ترکیب روی مواد سوخته بماند.
 2. سپس درون ظرف تفلون کمی آب بریزید و با اسکاچ نرم ظرف را کاملاً تمیز کنید. در این مرحله مواد سوخته باید به‌راحتی از تفلون جدا شود.
 3. ظرف را به‌طور عادی با اسکاچ و مایع ظرف‌شویی شستشو دهید و آبکشی نمایید.
 4. با یک دستمال نرم و تمیز مناسب، ظرف تفلون را خشک‌کنید. قبل از قرار دادن ظرف تفلون درون قفسه، روی آن را با یک دستمال نرم یا حوله کاغذی بپوشانید تا ظروف دیگر خراشی روی کفی آن ایجاد نکنند.
3.9/5 - (49 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
vip-chefbeytooteگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام برای تمیزکردن قابلمه چدن که روی آتیش گذاشتن وسیاه شده راهکاربدیدلطفا

 2. برای دیواره بیرونی ظروف سرامیک توفان ک رده های سوخته روغن میگیرند چ راهکاری دارید لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا