ارتباطات فردی و اجتماعی

ویژگی و خصوصیات انسان های جذاب چیست؟

جذاب بودن یکی از ویژگی‌های انسانی است که هر شخصی به دنبال آن است. اگر شما هم می‌خواهید یک انسان جذاب باشید کافی است چند نکته ساده را بدانید.

تبلیغات

جذابیت افراد جذاب چیست؟

برخی از انسان‌ها باوجود عدم بهره‌مندی از بعضی چیزها مثل پول، چهره‌ی زیبا و یا ارتباطات اجتماعی گسترده، همیشه انرژی و اعتمادبه‌نفس خاصی دارند. حتی شکاک‌ترین انسان‌ها هم نمی‌توانند در برابر این شخصیت‌های جذاب مقاومت کنند و از خود ترشرویی نشان دهند. این‌گونه آدم‌ها در هر محفلی می‌درخشند؛ همان‌هایی که برای کمک، راهنمایی و مصاحبت، اولین گزینه‌ی هرکسی خواهند بود.

شخصیت آن‌ها به‌گونه‌ای است که همه را به این پرسش وا‌می‌دارد: «او چه چیزی دارد که من ندارم؟ چه چیزی او را تا این حد جذاب می‌کند؟» اما واقعاً تفاوت آن‌ها با دیگران چیست؟ احساس ارزشمند بودن آن‌ها از درونشان نشأت می‌گیرد. این‌گونه افراد هیچ‌گاه به دنبال تأیید دیگران نیستند، چون آن‌قدر اعتمادبه‌نفس دارند که آن را در خودشان پیدا می‌کنند.

عادات خاصی وجود دارند که شخصیت‌های جذاب و با اعتمادبه‌نفسی مثل این برای حفظ دیدگاه سازنده‌ی خود به‌صورت روزانه به کار می‌بندند. برخورداری از چنین اعتمادبه‌نفسی زاییده‌ی شانس نیست. پس وقت آن فرارسیده است عادات این‌گونه افراد را مطالعه کنید، بلکه بتوانید از آن‌ها به نفع خود بهره ببرید و اعتمادبه‌نفس تر و جذابیت بیشتری برای خود خلق کنید.

برای جذاب بودن رفتار محترمانه‌ای داشته باشید

مخاطب آن‌ها چه بزرگ‌ترین مشتری‌شان باشد و چه گارسون رستوران، رفتارشان همیشه و بدون استثنا مؤدبانه و محترمانه خواهد بود. شخصیت‌های دوست‌داشتنی این را به‌خوبی درک می‌کنند که هرچقدر هم با فرد مقابل خود رفتار محترمانه‌ای داشته باشند، اگر در مقابل او با شخص دیگری غیرمؤدبانه رفتار کنند، ارزش رفتار مؤدبانه‌ی خود را نیز از بین خواهند برد.

تبلیغات

برای جذاب شدن از قانون پلاتینی پیروی کنید

قانون طلایی «با دیگران همان‌گونه رفتار کن که دوست داری دیگران با تو رفتار کنند» یک اشکال اساسی دارد: این قانون فرض را بر این می‌گذارد که همه دوست دارند یک‌جور با آن‌ها برخورد شود و این اصل را نادیده می‌گیرد که هرکسی ممکن است با چیزهای کاملاً متفاوتی خوشحال شود. یک نفر از شناخته شدن در میان جمع خوشش می‌آید، درحالی‌که یک نفر دیگر از اینکه در مرکز توجه قرار بگیرد متنفر است. اما قانون پلاتینی می‌گوید: «با هرکسی آن‌گونه رفتار کن که خودش دوست دارد» و به‌این‌ترتیب این اشکال را برطرف می‌کند. انسان‌های جذاب و دوست‌داشتنی در «خواندن» خواسته‌های دیگران مهارت بسیار زیادی دارند و رفتار خود را طوری تنظیم می‌کنند که باعث خوشایند آن‌ها شود و به آن‌ها احساس راحتی بیشتری ببخشد.

برای جذاب بودن از گفت‌وگوهای کوتاه استفاده نکنید

استفاده صرف از گفت‌وگوهای کوتاه تضمین‌شده‌ترین راه برای جلوگیری از برقراری ارتباط حسی در مکالمه است. شما وقتی مثل آدم‌آهنی با دیگران برخورد کنید، مغز آن‌ها را روی حالت ناوبری اتوماتیک قرار خواهید داد و این باعث می‌شود کسی با شما احساس نزدیکی نکند. افراد دوست‌داشتنی با مخاطب خود ارتباط برقرار می‌کنند و حتی در گفتگوهای روزمره و کوتاه نیز عمیق می‌شوند. علاقه‌ی ذاتی آن‌ها به دیگران باعث می‌شود به‌راحتی سؤالات خوبی بپرسند و آنچه در جواب می‌شنوند را به دیگر جنبه‌های مهم زندگی گوینده ارتباط دهند.

انسان‌های جذاب علاقه‌ای ذاتی به انسان‌های اطراف خود دارند

درنتیجه، بیشتر از خودشان به فکر دیگران هستند. این‌گونه افراد زیاد به این فکر نمی‌کنند که چقدر موردعلاقه‌ی دیگران هستند، چون تمرکزشان تمام مدت روی اطرافیانشان است. به همین دلیل است که به نظر نمی‌رسد تلاشی برای جذاب بودن انجام دهند. برای اینکه این عادت آن‌ها را بتوانید برای خود به کار بگیرید، سعی کنید از موبایل‌های هوشمندتان فاصله بگیرید و روی اطرافیانتان متمرکز شوید. تمرکزتان را روی صحبت‌های آن‌ها نگه‌دارید، نه پاسخی که به آن‌ها می‌خواهید بدهید. وقتی کسی چیزی در مورد خودش به شما می‌گوید، حرفش را با سؤال مناسبی همراه کنید، به‌گونه‌ای که بتواند سفره‌ی دلش را بیشتر برای شما باز کند.

اجتناب از تلاش بیش‌ازحد برای اثبات خود به دیگران

انسان‌های دوست‌داشتنی مکالمات و گفت‌وگوهای خود با دیگران را با داستان‌هایی از هوش و موفقیت‌های خود پر نمی‌کنند. این‌گونه نیست که در برابر چنین میلی مقاومت کنند، این میل اساساً در ذهن آن‌ها شکل نمی‌گیرد. آن‌ها به‌خوبی می‌دانند کسانی که سخت تلاش می‌کنند محبت دیگران را متوجه خود کنند، احساس بدی در اطرافیان خود به وجود می‌آورند.

درک تفاوت میان حقیقت و نظرات شخصی

این‌گونه افراد بامتانت و آرامش خاصی به مسائل بحث‌برانگیز و موضوعات حساس می‌پردازند. آن‌ها از ابراز عقیده ابایی ندارند، اما این را کاملاً روشن می‌کنند که چیزهایی که می‌گویند صرفاً نظراتشان است، نه حقیقت محض. موضوع بحث از گرمایش جهانی گرفته تا سیاست، برنامه‌ی واکسیناسیون و یا تغذیه، هرچه که باشد، آن‌ها این را می‌دانند که انسان‌های زیادی وجود دارند که به همان اندازه در این مورد می‌فهمند و درعین‌حال ممکن است موضوع را متفاوت ببینند.

تبلیغات

انسان‌های جذاب نقش بازی نمی‌کنند

این دسته از انسان‌ها خود واقعی‌شان هستند. لازم نیست کسی برای اینکه شخصیت واقعی آن‌ها را بشناسد و یا حرکت بعدی‌شان را پیش‌بینی کند تلاش خاصی انجام دهد. آن‌ها به‌خوبی می‌دانند هیچ‌کس از آدم‌هایی با رفتار مصنوعی خوشش نمی‌آید. هرکسی به سمت افرادی که شخصیت حقیقی خود را به نمایش می‌گذارند جذب می‌شود، چون با علم به این موضوع می‌توانند به آن‌ها اعتماد کنند. وقتی ندانید طرف مقابل شما واقعاً کیست و چه نیاتی دارد، به‌راحتی ممکن است از او فاصله بگیرید.

انسان‌های جذاب، انسان‌هایی یکرنگ و بی‌ریا هستند

همه از کسانی که انسجام درونی بالایی دارند خوششان می‌آید چون حرف و عملشان یکی است، به همین سادگی. یکرنگی مفهوم ساده‌ای است اما به‌کارگیری آن در عمل دشوار می‌شود. انسان‌های جذاب و دوست‌داشتنی برای اینکه همیشه از این ویژگی بهره‌مند باشند از بدگویی پشت سر دیگران اجتناب می‌کنند، و همیشه کار درست را انجام می‌دهند؛ حتی اگر به نفعشان نباشد.

داشتن لبخند بر لبانشان به‌صورت طبیعی و ناخودآگاه از زبان بدن مخاطب خود تقلید می‌کنند. اگر می‌خواهید دیگران حس خوبی نسبت به شما داشته باشند هنگام صحبت کردن به آن‌ها لبخند بزنید. به‌این‌ترتیب آن‌ها نیز به‌صورت ناخودآگاه لبخند شمارا با لبخند پاسخ می‌دهند و این باعث می‌شود احساس خوبی پیدا کنید.

انسان‌های جذاب، آراستگی ظاهری دارند

بین خوش‌لباس بودن و فخرفروشی به‌واسطه‌ی ظواهر تفاوت زیادی وجود دارد. انسان‌های دوست‌داشتنی متوجه این موضوع هستند که رسیدگی به‌ظاهر فردی مثل تمیز کردن خانه پیش از آمدن میهمان است و نوعی احترام به خود و دیگران محسوب می‌شود. اما همین‌که ظاهر قابل قبولی برای خود درست کردند از فکر کردن به این موضوع دست می‌کشند.

انسان‌های جذاب عشق به زندگی دارند

انسان‌های با اعتمادبه‌نفس و دوست‌داشتنی مثبت و پر از اشتیاق هستند.

تبلیغات

نه اینکه هیچ مشکلی در زندگی خود نداشته باشند، اما به مشکلات به‌عنوان موانعی موقتی نگاه می‌کنند، نه سرنوشت غیرقابل تغییر. وقتی مشکلی پیش می‌آید آن‌ها به خودشان یادآور می‌شوند روزهای بد می‌گذرند، و به این امید ادامه می‌دهند که روز بعد یا هفته یا ماه بعد اوضاع بهتر خواهد بود.

جمع‌بندی

انسان‌های دوست‌داشتنی تنها ویژگی‌ها و عادت‌های دوست‌داشتنی خاصی در خود پرورش داده‌اند که هر کس دیگری نیز می‌تواند در خود پرورش دهد. آن‌ها بیش از آنکه به فکر خودشان باشند به فکر دیگران هستند و کاری می‌کنند دیگران نیز احساس دوست داشته شدن، مورداحترام بودن، درک شدن و دیده شدن پیدا کنند.

به یاد داشته باشید: هرچه بیشتر روی دیگران تمرکز کنید، دوست‌داشتنی‌تر خواهید بود.

5/5 - (1 امتیاز)

تبلیغات

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
tabnakbatoگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا