شستشو و نظافت

نحوه درست کردن ژل و محلول ضد عفونی کننده

در این مطلب به آموزش نحوه درست کردن ژل و محلول ضد عفونی کننده خواهیم پرداخت، باما همراه باشید 🙂

تبلیغات

با توجه به دسترسی نبودن مواد شوینده ما در این مقاله سعی داریم بهترین روش های ساخت محلول ضد عفونی کننده محیط و دست به شما آموزش دهیم و همچنین طرز درست کردن دستمال مرطوب با ما همراه باشید.

روش های ساخت محلول ضد عفونی کننده محیط

ساخت مواد ضد عفونی کننده با سرکه

محلول ضد عفونی کنندهطرز درست کردن مایع ضدعفونی کننده

یک اسپری اصلی مبتنی بر سرکه درست کنید.

مواد لازم برای تهیه ضد عفونی کننده با سرکه

 • در یک بطری اسپری شیشه ای به اندازه استاندارد، 1 قسمت آب، 1 قسمت سرکه
 • 5-15 قطره 100٪ روغن اصلی را اضافه کنید.

طرز تهیه محلول ضد عفونی کننده با سرکه

شما می توانید از هر روغن اصلی که رایحه آن را ترجیح می دهید استفاده کنید یا عطر را با توجه به اتاق مورد نظر در خانه خود تنظیم کنید. روغن اصلی لیمو به طور سنتی برای تمیز کردن آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا رایحه لیمو می تواند بوی قوی آشپزخانه را خنثی کند. روغن اکالیپتوس و روغن درخت چای برای خنثی کردن بوهای حمام عالی هستند. ممکن است ترجیح دهید در قسمت هایی از منازل خود از روغن های اساسی با بوی ملایم مانند بابونه یا وانیل استفاده کنید که نگرانی در مورد از بین بردن بوها ندارید. روغن های اصلی بعضی اوقات می توانند با پلاستیک واکنش نشان دهند، به همین دلیل باید از بطری اسپری شیشه ای استفاده کنید.

ساخت محلول ضد عفونی کننده با سرکه و جوش شیرین

یک تمیز کننده با سرکه و جوش شیرین درست کنید.

تبلیغات

مواد لازم برای تهیه محلول ضد عفونی کننده

 • کاسه یا سطل تمیز
 • 4 فنجان آب داغ ، ¼ فنجان سرکه سفید و 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین اضافه کنید.

طرز تهیه محلول ضد عفونی کننده سرکه و جوش شیرین

تمام مواد با هم مخلوط کنید تا جوش شیرین حل شود، سپس یک لیمو را از وسط برش دهید و هر دو نیمه لیمو را با پوست درون محلول قرار بدهید. و صبر کنید تا خنک شود. پس از خنک شدن، 4 قطره روغن اصلی لیمو یا روغن مورد نظر خود را اضافه کنید. سپس لیموها را بیرون بیاورید و درون آن فشار بدهید سپس مخلوط را از طریق یک الک ریز عبور بدهید تا هرچیز از لیمو درون آن است جدا شود، سپس مخلوط را درون یک بطری اسپری بریزید.

ساخت محلول ضد عفونی کننده با الکل

محلول ضد عفونی کنندهدرست کردن محلول ضد عفونی کننده با الکل

مواد لازم برای تهیه محلول ضد عفونی کننده با الکل

 • بطری تمیز
 • آب
 • الکل

طرز تهیه محلول ضد عفونی کننده با الکل

یک قسمت آب و یک قسمت را با الکل در یک بطری اسپری ترکیب کنید و تکان بدهید تا این دو ماده مخلوط شوند. الکل یک ضد عفونی کننده بسیار مؤثر است و اغلب در دستگاه های پزشکی استفاده می شود. یک اسپری حاوی الکل با عطر گیاهان تهیه کنید. 10 تا 30 قطره روغن اصلی آویشن یا هر روغن دیگر مورد نظر خود را درون یک بطری اسپری شیشه ای 8- اونسی بریزید. 1 اونس الکل را به آن اضافه کنید، سپس بطری اسپری را با آب پر کنید تا به بالای آن برسد. سپس آن را تکان بدهید تا مخلوط شود و در یک کابینت نگهداری کنید.

درست کردن ضدعفونی کننده با سرکه و پراکسید هیدروژن

مواد لازم برای تهیه ضد عفونی کننده سرکه و پراکسید هیدروژن

 • بطری
 • سرکه
 • پراکسید هیدروژن

نحوه درست کردن مایع ضد عفونی کننده با سرکه و پراکسید هیدروژن

سرکه و پراکسید هیدروژن به خوبی برای ضدعفونی کردن کار می کنند، اما آنها نباید در یک ظرف واحد ترکیب شوند زیرا یک اسید پراستیک درست می کنند که می تواند خطرناک باشد. در عوض، سرکه سفید بدون آب را به یک بطری اسپری و 3٪ پراکسید هیدروژن درون بطری دیگری بریزید. برای استفاده، یک سطح را تمیز کنید، سپس با یکی اسپری ها کنید، بگذارید حدود 5 دقیقه بماند، سپس با یک دستمال تمیز پاک کنید و بعد با اسپری دیگر اسپری کنید. بگذارید 5 دقیقه بماند و بعد با یک پارچه تمیز دیگر پاک کنید. فرقی نمی کند ابتدا کدام را اسپری کنید.

نحوه ی استفاده از اسپری ضد عفونی کننده

محلول ضد عفونی کنندهآموزش استفاده از ژل ضد عفونی کننده

سطح را تمیز کنید. ضد عفونی کننده سطح را تمیز نمی کند و خاک یا هرگونه مواد دیگر آن را از بین نمی برد، بنابراین مهم است که قبل از ضد عفونی کردن، سطح را کاملاً تمیز کنید. اگر به دنبال جلوگیری از مواد شیمیایی خشن هستید، با یک پاک کننده طبیعی یا ارگانیک تمیز کنید. اسپری را کاملاً تکان دهید تا مطمئن شوید که همه ترکیبات اسپری مخلوط شده و اسپری مؤثر است. بطری اسپری مواد ضد عفونی کننده را به طول بازو از سطح مورد نیاز نگه دارید. با اسپری ضد عفونی کننده سطح را کاملاً اسپری کنید. در صورت ضد عفونی کننده چندین سطح، تمام سطوح ضد عفونی کننده را اسپری کنید. بگذارید اسپری به مدت 10 دقیقه بماند. حدود 10 دقیقه صبر کنید تا مواد ضد عفونی کننده نشسته و به طور موثرتری میکروب ها را به آن وصل کرده و از بین ببرید.

نکته مهم

تبلیغات

از آنجا که پاک کننده های طبیعی ملایم هستند، شما باید اجازه بدهید چند دقیقه محلول روی سطح بماند و سریع آن را پاک نکنید و گرنه ضدعفونی نمی شود. بعد از 10 دقیقه سطح ضد عفونی شده را با پارچه میکرو فیبر پاک کنید. اگر چندین سطح را در آشپزخانه یا حمام تمیز کرده اید، برای جلوگیری از آلودگی از یک پارچه جداگانه برای هر سطح استفاده کنید.

نحوه درست کردن دستمال مرطوب

محلول ضد عفونی کنندهچگونه دستمال مرطوب بسازیم

اگر بخواهید از دستمال مرطوب استفاده کنید پارچه هایی تمیز را به صورت مربع هایی 20-25 سانتیمتری برش بدهید  و داخل ضدعفونی ساخته شده قرار بدهید ضدعفونی را داخل شیشه بریزید و دستمال را داخل آن غوطه ور کنید و فشار بدهید، سپس درب شیشه را ببندید. و داخل کابینت یا کمد نگهداری کنید.

روش استفاده از دستمال مرطوب

برای استفاده از دستمال مرطوب، دستمال را بیرون آورده و آنرا تا زده تا تمیز کننده اضافی از آن خارج شود، سپس از آن برای تمیز کردن سطوح استفاده کنید.

نحوی درست کردن ژل ضد عفونی کننده دست خانگی

هنگامی که در حال حرکت هستید و نمی توانید مکانی برای شستن دست های خود پیدا کنید، ضد عفونی کننده دست می تواند یک نجات دهنده باشد. ضد عفونی کننده دستی تجاری می تواند گران باشد، به علاوه دارای رایحه ای شیمیایی است که برای بسیاری از افراد ناخوشایند است. درست کردن ضدعفونی کننده دست خود فرایندی ساده است که نتیجه آن فرمولی است که می توانید متناسب با سلیقه شخصی خود آن را تنظیم کنید. الکل یا ضد عفونی کننده بر پایه فندق را انتخاب کنید.

محلول ضدعفونی کنندهمراحل ساخت ژل ضدعفونی کننده

درست کردن ژل ضد عفونی کننده دست با الکل

ترکیبات خود را جمع کنید. این ضد عفونی کننده بدون هیچگونه مواد شیمیایی و بدون بوی بد می باشد. ضدعفونی كننده دست نباید جایگزین شستن دست باشد. فقط زمانی واقعاً به آن احتیاج دارید از آن استفاده کنید.

تبلیغات

آنچه در اینجا شما نیاز دارید:

 • 2/3 فنجان الکل
 • 1/3 لیوان ژل آلوئه ورا خالص (ترجیحا بدون مواد افزودنی)
 • 8 تا 10 قطره روغن ضروری مانند اسطوخودوس، میخک، دارچین یا نعناع
 • کاسه مخلوط کردن
 • قاشق
 • قیف
 • ظرف پلاستیکی

نحوه درست کردن ژل ضدعفونی کننده دست با الکل

محلول ضد عفونی کنندهچگونه یک اسپری ضدعفونی کننده با الکل تهیه کنیم

ژل آلوئه ورا و الکل را در کاسه بریزید و با قاشق به خوبی مخلوط کنید. مخلوط باید کاملاً صاف باشد. اگر می خواهید محلول غلیظ تر باشد، یک قاشق مرباخوری ژل آلوئه ورا را نیز اضافه کنید. یا آن را با اضافه کردن یک قاشق غذاخوری دیگر الکل رقیق کنید. روغن ضروری را اضافه کنید. هر بار یک قطره آن را اضافه کنید و همزمان با هم، هم بزنید. بعد از حدود 8 قطره، این مخلوط را بو کنید تا ببینید که رایحه را دوست دارید یا خیر. اگر به نظر می رسد به اندازه کافی بوی آن قوی است، دیگر روغن اضافه نکنید. اگر رایحه ای قوی تر دوست دارید، چند قطره دیگر اضافه کنید. اگر این عطرها را دوست ندارید، بهتر است از هر عطر و بویی که لذت می برید استفاده کنید. لیمو ، گریپ فروت و میوه همه خوب هستند. ژل را به وسیله ی قیف درون بطری مورد نظر بریزید و درب آن را محکم ببندید تا آماده ی استفاده شود. اگر می خواهید در طول روز ژل ضدعفونی را با خود حمل کنید آن را درون بطری کوچک بریزید و بقیه ی آن را درون بطری بزرگتر در داخل کمد نگهداری کنید.

همچنین بخوانید: تفاوت الکل صنعتی و طبی چیست؟ + روش تشخیص هرکدام

درست کردن ضد عفونی کننده دست با فندق جادوگر

ترکیبات خود را جمع کنید. برخی افراد ترجیح می دهند از الکل در ضدعفونی کننده دست خود استفاده نکنند، زیرا الکل بوی قوی دارد و می تواند اثر خشک کنندگی شدید بر روی پوست داشته باشد. استفاده از یک ضد عفونی کننده مبتنی بر فندق جادوگری یک جایگزین عالی است. روغن درخت چای فواید ضد عفونی کننده دیگری را فراهم می کند.

در اینجا آنچه شما نیاز دارید:

تبلیغات
 • 1 لیوان ژل آلوئه ورا خالص (ترجیحا بدون مواد افزودنی)
 • 1/2 قاشق چایخوری فندق جادوگر
 • 30 قطره روغن درخت چای
 • 5 قطره روغن ضروری، مانند اسطوخودوس یا نعناع
 • کاسه مخلوط کردن
 • قاشق
 • قیف
 • ظرف پلاستیکی

روش درست کردن ژل ضدعفونی کننده ی دست

ژل آلوئه ورا، روغن درخت چای و فندق جادوگر را با هم بزنید. اگر این مخلوط خیلی رقیق به نظر رسید، یک قاشق مرباخوری آلوئه ورا را اضافه کنید تا غلیظ شود. اگر خیلی غلیظ است، یک قاشق مرباخوری فندق جادوگر را نیز اضافه کنید تا رقیق شود. در روغن ضروری هم بزنید. از آنجا که بوی روغن درخت چای در حال حاضر قوی است، به راحتی روی روغن های اساسی اضافه کنید. پنج قطره باید کافی باشد، اما اگر می خواهید بیشتر اضافه کنید، آن را همزمان با یک قطره هم بزنید. ژل آلوئه ورا را با قیف درون بطری بریزید و درب آن را ببندید. همان طور که می دانید ژل ضدعفونی کننده با الکل بهتر است. اضافه کردن روغن های اساسی بوی الکل را از بین می برد.

5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
beytooteگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا