بهداشت کودکان

انواع رنگ مدفوع نوزاد نشانه چیست؟

معنی رنگ مدفوع نوزاد و نشانه های هر کدام:

مدفوع مشکی رنگ نوزاد

اولین مدفوع نوزاد احتمالاً مشکی قیرگونه است و مکونیوم نامیده می‌شود. مکونیوم حاوی مخاط، سلول‌های پوست و مایع آمنیوتیک است. مدفوع مشکی نباید بیش از چند روز طول بکشد.

تبلیغات

مدفوع با رنگ زرد خردلی

وقتی دوره مکونیوم تمام شد، مدفوع نوزاد ممکن است به رنگ زرد خردلی دیده شود. این رنگ مدفوع نیز در نوزادان شیرده بیشتر مشاهده می‌شود.

مدفوع زرد روشن نوزاد

رنگ مدفوع زرد روشن در نوزادان شیرده و نوزادانی که شیر خشک مصرف می‌کنند دیده می‌شود. رنگ مدفوع زرد آبکی نشان‌دهنده اسهال است. اسهال می‌تواند خطر کم‌آبی را افزایش دهد.

مدفوع نارنجی رنگ نوزاد

رنگ نارنجی مدفوع به دلیل رنگ‌دانه‌هایی است که از دستگاه گوارش نوزاد برداشت می‌شود. رنگ نارنجی مدفوع در نوزادانی که از شیر مادر و شیر خشک استفاده می‌کنند دیده می‌شود.

مدفوع قرمزرنگ نوزاد

گاهی اوقات رنگ مدفوع نوزاد به دلیل نوشیدنی‌ها (آب گوجه‌فرنگی، آب چغندر) و مکمل‌های قرمزرنگی که مصرف کرده ممکن است قرمز باشد. مدفوع قرمز می‌تواند به دلیل وجود خون در حرکات روده نوزاد شما نیز باشد که ناشی از عفونت روده‌ای است و باید توسط پزشک متخصص اطفال معاینه شود. وجود خون در مدفوع نوزاد ممکن است به دلیل آلرژی به شیر یا یک شکاف مقعدی نیز باشد.

تبلیغات

اگر در مدفوع نوزاد خود رنگ قرمز مشاهده کردید، بهترین روش این است که با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید. اگر نوزاد شما اخیراً غذای قرمزرنگ خورده است، می‌توانید تا مدفوع بعدی او صبر کنید و اگر رنگش مجدداً قرمز بود آنگاه با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

قهوه‌ای مایل به سبز

رنگ مدفوع نوزادانی که شیر خشک مصرف می‌کنند گاهی اوقات قهوه‌ای مایل به سبز است. مدفوع این نوزادان سفت‌تر از آن‌هایی است که از شیر مادر تغذیه می‌کنند.

نوزادمعنی رنگ مدفوع کودکان

مدفوع سبز تیره

رنگ مدفوع تیره بیشتر در کودکانی که غذاهای سبزرنگ مانند اسفناج یا نخودفرنگی مصرف کرده‌اند دیده می‌شود. مکمل‌های آهن نیز می‌توانند موجب سبز شدن رنگ مدفوع نوزاد شوند.

مدفوع سفیدرنگ نوزاد

رنگ سفید مدفوع نوزاد می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که کبد کودک شما نمی‌تواند آنزیم‌های هضم غذا را به‌اندازه کافی تولید کند. این یک مشکل جدی است. حتماً این مشکل را با پزشک متخصص اطفال در میان بگذارید.

مدفوع خاکستری

مانند رنگ مدفوع سفید، کودکانی که رنگ مدفوع آن‌ها خاکستری است، نمی‌توانند غذا را به‌خوبی هضم کنند. در صورت بروز چنین مشکلی با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

تبلیغات

شکل مدفوع نوزاد

رنگ مدفوع اطلاعات کمی در مورد سلامت نوزاد به شما می‌دهد، بنابراین بسیار مهم است که به شکل مدفوع نیز توجه کنید. توجه به رنگ و شکل می‌تواند اطلاعات بیشتری در خصوص سلامت نوزاد به شما بدهد.

پیوستگی مدفوع نوزاد

مدفوع نوزاد غلیظ و قیرگونه است. این امر طبیعی است و رنگ و شکل مدفوع نوزاد طی چند روز اول زندگی او تغییر خواهد کرد. اگرچند روز بعد از تولد، مدفوع نوزاد شما زردتر و شل‌تر نشد با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید. این مشکل می‌تواند نشانه‌ای از مصرف شیر ناکافی باشد.

پیوستگی شیر مادر

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند مدفوع شل‌تری دارند و این به معنی اسهال نیست.

پیوستگی شیر خشک

نوزادانی که شیر خشک مصرف می‌کنند، مدفوع غلیظ‌تری داشته که رنگ آن قهوه‌ای مایل به سبز و زرد است. اگر نوزاد هنگام مدفوع زور بزند و مدفوع سختی را تجربه کند ممکن است به یبوست مبتلا باشد.

بعد از مصرف غذاهای جامد و کمکی

در صورت مصرف غذاهای جامد، مدفوع نوزاد همانند مدفوع بزرگ‌سال زیاد است.

تبلیغات

پیوستگی یبوست

مدفوع سخت همراه با زور زدن می‌تواند نشانه یبوست باشد. تکه‌های کوچک و شبیه سنگریزه که رنگشان قهوه‌ای تیره است نیز از نشانه‌های یبوست هستند.

اسهال

اسهال در کودک شامل مدفوع شل و آبکی است که در هر بار تغذیه بیش از یک‌بار رخ می‌دهد. اسهال در نوزادان کوچک دشوارتر است، زیرا حرکات روده‌ای آن‌ها بیشتر از نوزادانی است که غذاهای جامد مصرف می‌کنند.

موکوس و مدفوع کف دار

مدفوع کف دار هنگامی رخ می‌دهد که کودک شما در حال دندان‌درآوردن است و آب از دهان او تراوش می‌کند. اگر در مدفوع کودک کف دیدید و او در حال دندان‌درآوردن نبود، دلیلش می‌تواند عفونت باشد، در این صورت کودک به درمان نیاز دارد.

اگر در مدفوع مخاط مشاهده شد نشانه چیست؟

وجود مخاط (موکوس) در مدفوع در نوزادان طبیعی است زیرا آن‌ها مکونیوم را می‌گذرانند. این مورد در کودکانی که در حال دندان‌درآوردن هستند نیز مشاهده می‌شود. بااین‌حال، موکوس می‌تواند نشانه عفونت باکتریایی در روده نوزادان نیز باشد. درصورتی‌که نوزاد شما خیلی کوچک بوده و در حال دندان‌درآوردن نیست و به‌طور مداوم در مدفوعش موکوس دیده می‌شود، حتماً با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

خون در مدفوع نوزاد

هنگام یبوست ممکن است در مدفوع نوزاد خون دیده شود. وجود خون در مدفوع همچنین می‌تواند نشانه عفونت باشد که باید پزشک متخصص اطفال را در جریان موضوع قرار دهید. اگر نوک پستان‌های مادر ترک‌خورده باشد، مقدار کمی خون هنگام تغذیه با شیر مادر مصرف می‌شود.

تبلیغات

تکه‌های غذا در مدفوع نوزاد

هنگامی‌که کودک شما جامدات مصرف می‌کند، ممکن است تکه‌های غذا در مدفوعش مشاهده شود. دلیل این موضوع این است که برخی از غذاها قابل‌هضم نیستند و سریعاً از طریق سیستم بدن کودک عبور می‌کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
nininamaگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا