بارداری و اطفال

بهترین زمان استفاده از بی بی چک چه زمانی است؟

بیشتر خانم‌هایی که روابط جنسی فعال دارند، زمانی که عادت ماهیانه‌شان عقب می‌افتد، شک می‌کنند که باردارند! همچنین تهوع، درد پستان‌ها و خستگی نیز علائم بارز زودرس حاملگی می‌باشند. اما باید بدانید که سونوگرافی و یا تست حاملگی تنها راه تشخیص حاملگی است.

تبلیغات

شما می‌توانید تست حاملگی را از اولین روز عقب افتادن عادت ماهیانه و روزهای بعدازآن انجام دهید. زیرا قبل از زمان گفته‌شده سطح هورمون‌های تشکیل‌شده برای حاملگی بسیار کم است و غیرقابل تشخیص در تست حاملگی است.

برای استفاده از بی‌بی چک نیازی به ناشتا بودن نیست. می‌توانید قبل یا بعد از صبحانه تست بی‌بی چک را انجام دهید.
اما بهترین زمان انجام تست بارداری بی‌بی چک موردبحث است؛ که آیا بهتر است این آزمایش را صبح انجام دهیم یا شب؟ برای گرفتن نتیجه دقیق، بهتر است این تست را صبح‌ها انجام دهید. چرا؟

چون‌که اولین ادرار صبحگاهی بیشترین غلظت هورمون HCG را دارد. به‌جز اینکه اگر بتوانید نصفه‌شب از خواب بیدار شوید و از بی بی چک استفاده کنید، بهترین زمان استفاده از بی بی چک، صبح‌ها و پس از بیدار شدن از خواب است.
این نکته به این معنی نیست که نمی‌توانید تست بارداری یا بی‌بی چک را در ساعاتی دیگر از روز انجام دهید؛ اما به این معنی است که اگر باردار هم باشید، درصد گرفتن جواب منفی بیشتر است، بخصوص اگر مقدار زیادی آب نوشیده باشید.
ممکن است زمان انجام تست بارداری در صبح را فراموش کنید، به همین دلیل گذاشتن آلارم می‌تواند کمک‌کننده باشد.
برخی نیز می‌گویند که ساعت خواب ما متفاوت است و معمولاً صبح‌ها در خواب هستیم. در اینجا نیز بهتر است هنگامی‌که از خواب بیدار می‌شوید تست را بلافاصله انجام دهید و از آخرین دفع ادرارتان حداقل 4 ساعت گذشته باشد.

قبل از انجام تست بارداری، نباید بیشتر از حد معمول آب بخورید. در حقیقت نوشیدن آب زیاد، ادرار را رقیق می‌کند و از دقت نتیجه تست می‌کاهد.
اگر پاسخ منفی از تست گرفتید، اما هنوز هم فکر می‌کنید باردار هستید، تست را دوباره چند روز بعد تکرار کنید. انجام دادن مجدد تست همیشه ایده خوبی است.

تبلیغات

چه زمانی برای انجام تست بارداری، خیلی زود است؟

بی بی چکزودترین زمانی که بی بی چک نشون میده

انجام تست بارداری زودتر از 8 روز پس از تخمک‌گذاری ممکن است به نتیجه منفی بینجامد. به این دلیل است که تخمک بارورشده تا زمانی که لانه گزینی کامل نشود؛ هورمون HCG را تولید نمی‌کند.
نزدیک به 85% اوقات، لانه گزینی 8 تا 10 روز پس از تخمک‌گذاری رخ می‌دهد. پس از لانه گزینی، سطح هورمون‌های HCG در هر 48 ساعت، دو برابر می‌شوند. در این زمان، تست بارداری می‌تواند سطح هورمون‌های HCG را اندازه‌گیری کند و در صورت وجود، پاسخ مثبت دهد.

بی بی چک چگونه کار می‌کند؟

بی بی چک به شما کمک می‌کند که در مراحل اولیه بارداری، از این موضوع اطلاع پیدا کنید.
این تست که به‌عنوان تست بارداری خانگی معروف است، سطح هورمون‌های HCG را در ادرار می‌سنجد. بدن هنگامی این هورمون را تولید می‌کند که لانه گزینی تخمک بارورشده، انجام‌گرفته است.
بهترین و دقیق‌ترین زمان برای انجام این تست، 5 تا 10 روز پس از عقب افتادن پریود است و اگر دو خط در نوار بی بی چک ظاهر شد، به معنی مثبت بودن نتیجه تست بارداری است.

بی بی چک منفی: تکلیف چیست؟

بی بی چک منفی یه این معنی است که سطح پایینی از هورمون‌های HCG دارید؛ اما پس‌ازاین پاسخ، باید چکار کنید؟ آیا بازهم احتمال بارداری وجود دارد؟ در این قسمت از مقاله همراه ما باشید تا پاسخ این سؤال را دریابید.

دلایل منفی شدن نتیجه بی بی چک

با ظاهر شدن تنها یک خط پاسخ بی‌بی چک منفی است.

 • باردار هستید، اما تست دقیق نیست. می‌توانید یک بی بی چک دیگر را خریداری کنید.
 • مراحل انجام بی بی چک را به‌دقت انجام نداده‌اید.
 • باردار هستید، اما تست را خیلی زود انجام داده‌اید.
 • تخمک‌گذاری دیر اتفاق افتاده است و باعث تأخیر در لانه گزینی تخمک شده است.
 • دوقلو یا سه‌قلو باردار هستید و بدنتان سطح بسیار زیادی از هورمون HCG را دارد که بی بی چک نمی‌تواند آن را تشخیص دهد.
 • بارداری خارج از رحم دارید که باعث شده است تولید HCG به تعویق بیفتد.
 • باردار نیستید و پریودتان به دلایل دیگری به تأخیر افتاده است.

اگر جواب بی بی چک منفی بود، آیا باید دوباره تست بارداری را انجام دهید؟

 • چک کنید که آیا مراحل انجام کار را درست انجام داده‌اید یا خیر.
 • غلظت هورمون HCG به‌سرعت افزایش پیدا می‌کند و هر 2 تا 3 روز دو برابر می‌شود. پس می‌توانید این تست را در روزهای آینده مجدداً تکرار کنید.
 • رابطه جنسی را در روزهای تخمک‌گذاری، مجدداً تکرار کنید.

انواع بی بی چک

مکانیزم همه بی بی چک‌ها به یک صورت است؛ اما ازنظر “روش استفاده ” چند نوع بی بی چک داریم.

تبلیغات

الف. بی بی چک نواری

طرز استفاده از بی بی چک نواری: برای استفاده از بی بی چک، ادرار را در ظرف تمیزی مانند لیوان یک‌بارمصرف جمع‌آوری کنید. (نکته: ادرار اول صبح به‌طورمعمول بیشترین غلظت hCG را در بردارد و لذا بهترین نمونه برای انجام تست ادرار است. اگرچه هر نمونه ادراری ممکن است استفاده شود.)

نوار تست را از پاکت خارج سازید و تا خط مشخص (Max) در ادرار فروبرید. (دقت کنید که نوار را بیشتر از این حد وارد ادرار نکنید).
چند ثانیه صبر کنید سپس نوار را از ادرار خارج ساخته به‌طور افقی بر روی دهانه ظرف ادرار بگذارید و 10-2 دقیقه منتظر بمانید.

 • بی بی چک نواری در دسترس و استفاده از آن رایج‌تر می‌باشد.
 • هر نوار فقط برای یک بار قابل‌استفاده است و پس از باز کردن، پاکت دور انداخته شود.

ب. بی بی چک مستقیم

این نوع بی بی چک را حین ادرار، جلوی ادرارتان بگیرید تا کمی ادرار را به خودش جذب کند. سپس 2 تا 10 دقیقه صبر کنید.

پ. بی بی چک قطره‌چکانی

طرز استفاده از بی بی چکی که قطره‌چکان دارد: چند قطره از ادرارتان را با قطره‌چکان داخل حفره مشخص‌شده بریزید و 2 تا 10 دقیقه صبر کنید.

بی بی چکچه موقع از روز از بیبی چک استفاده کنیم؟

نتیجه تست بی بی چک

پس از انجام تست یکی از حالت‌های زیر ممکن است ایجاد شود:

تبلیغات

1. مثبت
آشکار شدن دو نوار رنگی در نواحی کنترل و پائین تر از آن که تقریباً طی 40 ثانیه ظاهر می‌شود و شدت رنگ بستگی به مدت‌زمان حاملگی دارد.

2. منفی
آشکار شدن تنها یک نوار رنگی در ناحیه کنترل
هر نتیجه‌ای بعد از 10 دقیقه ارزشی ندارد و در حکم منفی تلقی می‌شود.

3. مشکوک
ظهور رنگ در فاصله 5 تا 10 دقیقه مشکوک بوده و بهتر است چند روز بعد تکرار شود.

چرا دلیلی برای ناراحتی وجود ندارد؟

احتمالاً تاکنون به‌دقت تمام مراحل بارداری را انجام داده‌اید و کاملاً برای بارداری آماده هستید، پزشکتان نیز سلامتی شمارا برای باردار شدم تأیید کرده است؛ اما در سیکل اول باردار نشده‌اید. آیا جای نگرانی وجود دارد؟
خیر. نگران نشوید. یک بارداری موفق به عوامل مختلفی بستگی دارد و این موضوع به هر دو طرف بستگی دارد و تنها به شرایط زن وابسته نیست.

استرس، بی‌خوابی مزمن، کمبود یا اضافه‌وزن شدید می‌تواند منجر به منفی شدن پاسخ بی بی چک شود. حتی ممکن است که در زمان درستی رابطه نداشته‌اید و هیچ تخمک‌گذاری انجام‌نشده است.
خواب منظم و تغذیه سالم در باروری موفق، بسیار مؤثر هستند. به تلاشتان ادامه دهید و مطمئناً موفق می‌شوید.

تبلیغات

چه زمانی تست خون بارداری را بدهیم؟

ممکن است تست خانگی یا همان استفاده از بی بی چک را انجام داده باشید، اما حالا پزشکتان پیشنهاد تست خون را می‌دهد. تست خون دقیقاً چیست و چه زمانی باید آن را انجام دهید؟

بی بی چک میزان سطح هورمون HCG ادرار را می‌سنجند؛ اما تست خون میزان هورمون HCG موجود در خون را می‌سنجد. پزشکان به این دلیل تست خون را پیشنهاد می‌دهند که این تست حساس‌تر است و جزئیات بیشتری را نسبت به تست ادرار ارائه می‌دهد.

بهترین زمان برای انجام تست خون بارداری زمانی است که پریودتان چند روزی به عقب‌افتاده است. اگر تست خانگیتان منفی است، اما علائم بارداری را تجربه کرده‌اید، دادن تست خون ایده خوبی می‌تواند باشد.
دقیق‌ترین تست‌های خون بارداری، تست‌های کمی هستند، چراکه مقدار دقیق هورمون HCG را می‌سنجد. این تست بسیار مهم است؛ چراکه پزشکتان می‌فهمد که آیا باردار هستید یا اینکه دوباره باید چند روز دیگر تست بدهید.
همچنین اگر تجربه بارداری خارج از رحم یا سقط را داشته باشید، پزشک انجام تست خون را پیشنهاد می‌دهد. با این تست در هفته‌های اول این دوران، بارداریتان مشخص می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)

تبلیغات

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
ninibanگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا