روابط عاطفی

علت غر زدن و بهانه گیری زنان چیست؟

«چرا دیشب زباله‌ها رو بیرون نبردی، یادت باشه اونا رو امشب بیرون بذاری. فردا بچه را باید ببری مدرسه، مادرم می خواد بیاد اینجا و تازه هیچی هم توی خونه نداریم و…»

تبلیغات

نق زدن رفتاری است که افراد و ازجمله زنان انجام می‌دهند. رفتارهایی آشنا که می‌تواند سردی روابط، دوری، کینه، نفرت و جدایی را موجب شود. زنانی که غر می‌زنند معمولاً طرف مقابل خود را با بمبارانی از کلمات و جملات مربوط یا نامربوط مواجه می‌سازند به‌طوری‌که وی حوصله‌اش سر می‌رود و حتی ممکن است به مرحله‌ای برسد که توان شنیدن آن‌ها را نداشته باشد و به‌صورت پرخاشگری، کناره‌گیری و یا حتی دعوا واکنش نشان دهد.

علت غر زدن زنان چیست؟

بسیاری از مردان در مراجعه به مراکز مشاوره، علل مشکلات خود را رفتارهایی مثل نق زدن همسر بیان می‌کنند. به نظر می‌رسد این مسئله یکی از دغدغه‌های زندگی خیلی از خانواده‌ها باشد. به‌راستی چرا زنان نق می‌زنند؟ شاید دلیل این رفتار در بسیاری از موارد «نیاز به توجه» داشته باشد.

غر زدن و بهانه گیری زناندلایل غر زدن زنان

تحقیقات نشان داده است که زنان خانه‌دار بیش از زنان شاغل این رفتار را از خود نشان می‌دهند زیرا اکثر آن‌ها صبح تا شب درگیر کارهایی نظیر مراقبت از فرزندان، پخت‌وپز، نظافت خانه، خرید و رسیدن به درس‌ومشق بچه‌ها هستند تا بتوانند اسباب آسایش همسر و فرزندان را فراهم کنند و رضایت آنان را به دست آورند. درنتیجه یک زن خانه‌دار برای کاری که انجام می‌دهد نیاز به دریافت دستمزدی دارد که فقط مادی نیست. به‌عنوان‌مثال یک تشکر ساده، یک شاخه گل و یا یک کمک جزئی از جانب همسر یا فرزندان – امری که بیشتر مردان از آن غافل‌اند – می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشد.

شاید به نظرتان این کار بسیار ساده و پیش‌پاافتاده به نظر رسد اما مطمئن باشید که نتایج بسیار خوبی به دنبال دارد.
جالب است بدانید یکی از ویژگی‌های مردان، علاقه به چیزهای پیچیده است. آن‌ها همیشه به دنبال حل کردن مشکلات خود و دیگران هستند. به نظر می‌رسد این امر سبب می‌شود تا بسیاری از آن‌ها از روش‌های ساده غافل شوند و در زندگی خانوادگی نیز بسیاری از رفتارها و کارهای ساده‌ای که می‌تواند به بهبود روابط زناشویی و خانوادگی کمک کنند را درک نکنند.

تبلیغات

مردان بدانند که…

مردان باید بدانند که در نق زدن زن‌ها، آن‌ها نیز مقصرند. درک این امر به آن‌ها کمک خواهد کرد تا در قبال این رفتار زنان همواره حق را به‌جانب خودشان نداده بلکه رفتاری مناسب از خود بروز دهند.
از طرفی نق زدن زن می‌تواند مؤید این مسئله باشد که موضوعی وی را آزار می‌دهد. مرد باید این را نشانه‌ای بداند که یک جای کار می‌لنگد و احتمالاً اتفاقی افتاده که باعث ناراحتی زن شده است. پس اگر این مسئله شناسایی نشود می‌تواند تداوم رفتار زن و درنهایت دلسردی در روابط، احساس کینه و نفرت و دوری هر چه بیشتر را به دنبال داشته باشد. بنابراین مرد به‌جای اینکه از نق زدن زن فرار کند بهتر است با صبر و حوصله و به دور از ناراحتی و عصبانیت منشأ و دلیل رفتار زن را بیابد. گاهی نیز ممکن است این امر ناشی از نیاز به صحبت کردن، موردتوجه و قدردانی قرار گرفتن، خستگی از کار خانه و اذیت فرزندان و یا یک سوءتفاهم ساده باشد.

سر نخ کجاست؟

کارشناسان معتقدند؛ نق زدن، به یک تفاوت مهم و اساسی بین زن و مرد برمی‌گردد یعنی تفاوت در تکلم و ارتباط کلامی که ناشی از تفاوت در مغز آن‌هاست.
بافت عصبی که ارتباط بین دو نیمکره مغز را ایجاد می‌کند در مردان به‌طور متوسط حدود ۱۰ درصد نازک‌تر است و حدود ۳۰ درصد ارتباط کمتری را بین دو نیمکره برقرار می‌کند. این امر سبب می‌شود که زنان بتوانند از هر دو نیمکره مغز خود استفاده بیشتری ببرند و به این دلیل نسبت به مردان حاضرجواب ترند، زودتر تکلم را فرامی‌گیرند و یا همراه با آن می‌توانند کارهای دیگری را انجام دهند. مثلاً هم با تلفن حرف بزنند، هم تلویزیون تماشا کنند، همزمان مراقب فرزند خردسال خود باشند و حتی آشپزی کنند. اما مردان دیرتر تکلم را فرامی‌گیرند، کلمات کمتری بر زبان می‌رانند و در صورت انجام چند کار اغلب یک کار را به‌درستی انجام می‌دهند.

درمان غر زدن زنان

غر زدن و بهانه گیری زنانروشهای متوقف کردن غر زدن خانمها

به عبارتی زنان چندکاناله و مردان یک کاناله هستند. زنان روزانه حدود ۶ تا ۸ هزار کلمه و مردان ۲ تا ۴ هزار کلمه سخن می‌گویند. آگاهی از این تفاوت‌ها می‌تواند در برقراری ارتباط صحیح یاری بخش باشد. چگونه؟ چنانچه شما (زنان) می‌خواهید به نق‌نقو بودن متهم نشوید و کانون گرم خانواده خود را با جروبحث‌های بی‌فایده و نامربوط به زمستانی سرد تبدیل نکنید و شما مردان نیز می‌خواهید از این رفتار زنان رهایی یابید بهتر است به این نکات توجه کنید:

۱) هنگام صحبت با مردان از یک کانال وارد شوید. به‌عنوان‌مثال درصورتی‌که از یک رفتار همسرتان ناراحت هستید فقط در مورد یک رفتارش سخن بگویید نه چند رفتار. زیرا انتقاد همزمان در مورد چند رفتار، سبب بروز حالت دفاعی در مردان می‌شود. درنتیجه همسرتان کل شخصیت خود را در معرض تهدید و زیر سؤال رفتن می‌بیند. از طرف دیگر با توجه به طبیعت مردانه همسرتان دوست دارد فردی مفید باشد و باکارهایی که انجام می‌دهد احساس ارزش و قدرت کند. به همین دلیل با انتقادتان از چند رفتار وی، احساس حقارت و بی‌ارزشی کرده و شمارا به قدرناشناسی متهم می‌کند. پس صحبت شما نه‌تنها برای خودتان سودی ندارد بلکه اسباب رنجش شوهرتان نیز می‌شود.

۲) همزمان با صحبت یا انتقاد کردن کار دیگری انجام ندهید، مثلاً هنگام ظرف شستن و یا جارو کردن از مرد انتقاد نکنید. به خاطر داشته باشید که مردان قدرت تمرکز بر چند کار را ندارند، پس بهتر است به‌جای نق زدن و پیچیدن به پر و پای همسرتان، منظور خود را به‌صراحت بیان کنید. این کار به برآورده شدن خواسته‌هایتان کمک می‌کند. ضمن اینکه به یاد داشته باشید مردان متوجه بهانه‌جویی‌های غیرمستقیم و کنایه‌های زنان نمی‌شوند.

تبلیغات

۳) زمان و موقعیت مرد و زن برای آغاز گفتگو نیز بسیار مهم است. به‌طور حتم انتقاد کردن از مردی که تازه از سر کار برگشته و خسته به نظر می‌رسد امری اشتباه است و زن را به خواسته‌اش، هرچند منطقی باشد نمی‌رساند.

۴) اکثر مردان گمان می‌کنند که نق زدن زن‌ها به دلیل کمبودهای مادی است به همین دلیل هم هر چه زن بیشتر شکوه و شکایت کند مرد وقت بیشتری را به کار در بیرون برای دستیابی به درآمد اختصاص می‌دهد و زن هم بیشتر احساس تنهایی، نبود حمایت روحی و کمبود عاطفی می‌کند. درنتیجه این زنجیره اشتباه همچنان ادامه می‌یابد.
راه‌حل رسیدن به یک تفاهم منطقی و اصولی در این زمینه، آن است که زن، همسرش را بعد از آمدن به خانه، مدتی تنها بگذارد و اسباب راحتی او را فراهم آورد تا مرد بتواند نیروی ازدست‌رفته را بازیابد. مردان نیز باید نیاز زن را به درد دل کردن و طرح مسائل یا مشکلات روزانه درک کنند و زمانی را پس از استراحت به گفتگوی دوجانبه اختصاص دهند. درصورتی‌که به دلیلی نمی‌توانند به صحبت‌های همسر گوش کنند، با لحنی صریح ولی مؤدبانه و همراه با محبت بگویند که فعلاً نمی‌توانند به صحبت‌هایش گوش دهند ولی در اولین فرصت این کار را خواهند کرد. یادمان نرود که زن‌ها با صحبت کردن همه غم‌ها و اضطراب‌هایشان را فراموش می‌کنند و سبک می‌شوند. این نکته‌ای است که مردان کمتر به آن توجه می‌کنند.

مضرات غر زدن زنانمردان با زنان غر غرو چگونه برخورد کنند؟

۵) زنان برای تأثیرگذاری بیشتر بر مردان، بهتر است به‌جای «تو» از کلمه «من» استفاده کنند.
به‌عنوان‌مثال به‌جای اینکه بگویند «تو به من بی‌توجهی» یا «تو منو درک نمی‌کنی» و یا «تو همه مسؤولیت‌ها را به دوش من گذاشتی» بگویند «احساس می کنم مثل قبل به من توجه نمی‌کنی»، «من احساس می‌کنم منو درک نمی‌کنی»، «من حس می‌کنم در انجام کارها تنها مانده‌ام» … این نوع گویش حالت دفاعی کمتری را در مرد ایجاد کرده، زمینه را برای صحبت صمیمانه‌تر برای رفع مشکلات آماده می‌کند.

۶) گاهی زنان از غر زدن به‌عنوان ابزاری برای رفع دلواپسی‌های خود استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال می‌گویند: «ببین، یادت نره امروز حتماً خرید کنی این چندمین باره که دارم میگم!» درحالی‌که ممکن است قبلاً فقط یک‌بار این مسئله را با همسرشان مطرح کرده باشند همین اغراق کردن می‌تواند موجب اختلاف شود. درحالی‌که بهتر است بگویند: «می دونم سرت خیلی شلوغه، اما آگه آمدی سر راهت یکی دو قلم جنس رو هم بگیر. مطمئنم که فراموش نمی‌کنی».

۷) زنان اغلب دوست دارند به حرف‌های آن‌ها گوش‌داده شود نه اینکه راه‌حلی ارائه شود. درحالی‌که مردان به‌حکم طبیعت خود، برای همه مشکلات و مسائل درصدد پیدا کردن راه‌حل هستند. درنتیجه برای مسائل مطرح‌شده توسط همسرشان فوراً راه‌حل می‌دهند و انتظار دارند به آن عمل و از آن‌ها قدردانی و تشکر شود.
البته گاهی مقصود زنان از طرح موضوعی با شوهر، دریافت همفکری و راه‌حل مناسب است نه گوش کردن یا همدردی. به همین دلیل هم زنان باید قبل از صحبت کردن با همسرشان به او بگویند که فقط از او انتظار شنیدن دارند یا راه‌حل می‌خواهند.

تبلیغات

۸) یادمان باشد که نق زدن نه‌تنها به ایجاد رابطه بهتر و تفاهم عمیق‌تر در زندگی هیچ کمکی نمی‌کند، بلکه آرامش را از همه سلب و لحظه‌های شاد و شیرین را به کامشان تلخ می‌کند پس بهتر است راه‌های رسیدن به درک متقابل توسط هر دو نفر (زن و شوهر) آموخته و به آن عمل شود.

4.3/5 - (10 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
vistaگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا