علمی

چرا پشه ها بعضی را نیش می زنند و بعضی را نه!

چرا پشه بعضی‌ها را بیشتر نیش می‌زند؟

شما هم می‌دانید که پشه ها بیشتر جذب برخی افراد می‌شوند و به نظر می‌رسد قسمت‌هایی از بدن را بیشتر دوست دارند، اما آیا می‌دانید چرا این‌گونه است؟ این موضوع یکی از وسیع‌ترین تحقیقات در سال‌های اخیر بوده است.

تبلیغات

بر طبق تحقیقات، هر نوع پشه، به یک چیز جذب می‌شود، برای مثال برخی پشه‌ها ممکن است جذب خون انسان شوند، درحالی‌که برخی دیگر تنها جذب خون حیوانات می‌شوند.

در متن زیر برخی از مواردی که پشه‌ها را جذب می‌کنند، نام می‌بریم:

1- دی اکسید کربن

دی اکسید کربن یکی از مهم‌ترین گازهای جذب‌کننده پشه‌ها می‌باشد و آن‌ها می‌توانند بوی این گاز را از فاصله چهار و نیم متری احساس کنند. ازآنجاکه انسان با هر تنفس، مقداری دی اکسید کربن از بدن خارج می‌کند، پس تقریباً غیرممکن است پشه‌ها جذب انسان نشوند!
هنگامی‌که یک پشه ماده، بوی دی اکسید کربن را احساس می‌کند، به‌صورت مارپیچی پرواز می‌کند تا خود را به منبع این بو برساند.

پس با این توصیف، وقتی یک خانم باردار مقدار دی اکسید کربن بیشتری را دفع می‌کند، پس پشه‌ها بیشتر جذب او می‌شوند.

تبلیغات

2- تحرک بدنی

پشه‌ها بیشتر جذب افراد دارای تحرک بدنی می‌شوند تا افراد کم‌تحرک. اگر یک فعالیت ورزشی انجام دهید، افزایش بازدم، تحرک، عرق کردن و گرمای بدن باعث جذب بیشتر پشه‌ها به‌سوی شما می‌گردد.
هنگامی‌که دی اکسید کربن با بوی پا ترکیب می‌شود، بسیاری از پشه‌ها را جذب خود می‌کند و بسیاری از بیماری‌ها نیز با همین پشه‌ها منتقل می‌شوند.

3- گروه خونی

پشه‌ها بیشتر جذب افراد با گروه خونی O می‌شوند. پشه بیشتر جذب گروه خونی فرد می‌شود تا بوی او. اما این را باید گفت که هر دوی این ویژگی‌ها توسط یک ژن منتقل می‌شود، پس نمی‌توان با این‌گونه پشه‌ها مبارزه کرد.

4- بوی پا

یکی از بوهای جذاب برای پشه‌ها، بوی عرق پا می‌باشد. هنگامی‌که دی اکسید کربن با بوی پا ترکیب می‌شود، بسیاری از پشه‌ها را جذب خود می‌کند و بسیاری از بیماری‌ها نیز با همین پشه‌ها منتقل می‌شوند.

به این مطلب امتیاز دهید

تبلیغات

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
beytooteگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا