سلامت جنسی

کلامیدیا؛ علائم، تشخیص و درمان گیاهی کلامیدیا

کلامیدیا (Chlamydia) یکی از شایع‌ترین بیماری مقاربتی در جهان است که توسط باکتری به نام کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می‌شود. اگرچه این بیماری رایج‌ترین و قابل‌درمان‌ترین بیماری است که از طریق روابط جنسی منتقل می‌شود اما اغلب بدون نشانه و علامت است و به صورت درمان‌نشده رها می‌شود. زمانی که چنین اتفاقی روی می‌دهد، زنان متوجه نتایج وخیم و حادی می‌شوند و ممکن است شرایط موجود منجر به ناباروری یا درد مزمن لگن شود. کلامیدیا یک عفونت باکتریایی ناشی از کلامیدیا تراکوماتیس است. این عفونت می‌تواند از طریق دستگاه تناسلی از انواع مختلفی از تماس جنسی منتقل شود. با توجه به آخرین آمار از مرکز کنترل بیماری‌ها (CDC)، حدود ۱.۸ میلیون نفر در ایالات‌متحده مبتلابه کلامیدیا هستند. بااین‌حال، تعداد عفونت‌های جدیدی که در هرسال رخ می‌دهد بیشتر می‌شود و در هرسال به ۲.۸ میلیون عفونت جدید می‌رسد. نوجوانان و افراد جوان بیشتر در معرض این عفونت قرار دارند.

تبلیغات

نشانه‌ها و علائم کلامیدیا:

کلامیدیا یک بیماری خاموش در نظر گرفته می‌شود زیرا بیشتر افرادی که مبتلابه این بیماری هستند در مورد آن آگاه نیستند و هیچ نشانه‌ای را تجربه نمی‌کنند. افرادی که نشانه‌های توسعه‌یافته‌تری دارند این‌گونه علائم را چند هفته بعد از داشتن رابطه جنسی با فرد بیمار، مشاهده خواهند کرد.

پیشگیری از بیماری های مقاربتیبیماری کلامیدیا چه علائم و نشانه هایی دارد؟

در زنان نشانه‌های این بیماری شامل موارد زیر است

 • ترشح واژینال
 • سوزش یا درد در حال ادرار
 • درد در قسمت‌های پایین شکم
 • حالت تهوع
 • تب
 • درد به هنگام مقاربت
 • خونریزی در بین دوره‌های قاعدگی

بیشتر بخوانید: انواع بیماری های مقاربتی و علائم آن

در مردان نشانه‌های کلامیدیا شامل موارد زیر است:

تبلیغات
 • ترشح از آلت تناسلی
 • سوزش یا درد به هنگام ادرار
 • سوزش یا خارش در سر آلت تناسلی
 • درد بیضه
 • تورم بیضه

عوارض درمان نکردن این بیماری برای مردان و زنان می‌تواند بسیار جدی باشد. در زنان عفونت می‌تواند منجر به بیماری التهابی لگن (PID) شود که در آن به تخمدان، رحم و لوله‌های فالوپ آسیب وارد می‌شود. چنین شرایطی می‌تواند منجر به ناباروری در زنان گردد. عفونت همچنین می‌تواند به درد مزمن لگن بیانجامد. در مردان، کلامیدیای درمان‌نشده می‌تواند به شرایطی همچون پروستاتیت (التهاب غده پروستات) یا اپیدیدیمیت منجر شود. در مردان و زنان، التهاب مقعد می‌تواند باعث ایجاد درد به هنگام برقراری رابطه جنسی از این ناحیه شود. حتی کودکانی که تازه به دنیا می‌آیند ممکن است با این بیماری درگیر شوند. این شرایط زمانی رخ می‌دهد که عفونت از مادر به کودک منتقل می‌شود. این کودکان ممکن است از ذات‌الریه یا عفونت چشم رنج ببرند.

تشخیص و بررسی کلامیدیا:

ازآنجایی‌که تشخیص بیماری کلامیدیا دشوار است، بیشتر متخصصان پیشنهاد می‌کنند افرادی که زیر ۲۴ سال هستند و ازلحاظ جنسی فعال‌اند، غربالگری شوند. تست غربالگری شامل نمونه ادرار یا نمونه‌ای از گردن رحم یا انتهای آلت تناسلی مرد است.

درمان و داروهای مورداستفاده برای کلامیدیا:

اگر داروهای مناسب تجویز شود و به‌درستی مورداستفاده قرار گیرد، کلامیدیا قابل‌درمان است. آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی همچون آزیترومایسین (زیتهرومکس)، داکسی سایکلین و اریترومایسین بیشتر رایج است. افرادی که آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند بعد از کامل کردن دوز واحدی از آن یا دوره خاص مطرح‌شده توسط پزشک، بهتر است به مدت ۷ روز رابطه جنسی نداشته باشند. این موضوع معمولاً به این خاطر توصیه می‌شود که کلامیدیا معمولاً در طول درمان با آنتی‌بیوتیک قابل‌سرایت به فرد مقابل است. برای جلوگیری از بروز عفونت‌های مجدد، شریک جنسی باید درمان شود.

آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای کلامیدیا تجویز می‌شوند و عوارض آن‌ها

دوکسیسیلین – بی‌اشتهایی، استفراغ، تهوع، جوش زدن، حساسیت به نور خورشید، اسهال خونی، دل‌پیچه و دل‌درد، بی‌آبی بدن و کاهش وزن، سردرد، کم‌خونی، تاری دید، افزایش فشارخون و حساسیت مری.

اریترومیسین – اسهال خونی یا آبکی، سردرد همراه با درد قفسه سینه و سرگیجه‌ی شدید، تپش قلب، مشکلات کبدی، بی‌اشتهایی، ادرار تیره‌رنگ، مدفوع به رنگ خاک رس، زردی و یرقان، واکنش‌های شدید پوستی، وزم صورت یا زبان و جوش‌های قرمز

تبلیغات

آزیترومایسین – اسهال، تهوع، معده درد، استفراغ، مشکلات کبدی، خستگی و ضعف، بی‌اشتهایی، ادرار به رنگ خاک رس، زرد شدن چشم‌ها یا پوست، افزایش ضربان قلب (همراه با بی‌نظم شدن ضربان قلب)، واکنش‌های آلرژیک، سختی تنفس، ورم صورت، لب‌ها، زبان و گلو.

لووفلوکساسین – واکنش‌های آلرژیک شدید که منجر به جوش، خارش، تنگی نفس یا دشواری در بلع، تنگی قفسه سینه یا گلو، ورم دهان، صورت، لب‌ها یا زبان، مدفوع خونی یا قیری، درد قفسه سینه، افزایش ضربان قلب و بی‌نظم شدن آن، توهم، تب، اختلالات خلقی من‌جمله بروز افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی، تغییر در قند خون، مشکلات کبدی، کبودی یا خونریزی و خروج مایعات از واژن.

5 درمان طبیعی برای کلامیدیا

گل مهر طلا

محققان در مقاله‌ای که در مجله‌ی Alternative Medicine Review منتشر کرده‌اند اعلام کرده‌اند که بربرین قلیایی موجود در گل مهر طلا در برابر ویروس‌ها و باکتری‌ها، من‌جمله کلامیدیا فعالیت ضدمیکروبی شدیدی از خود نشان می‌دهد.

همچنین در یک مطالعه‌ی بالینی مشاهده‌شده است که حتی پس از یک سال از درمان با قطره چشم ساخته‌شده از بربرین، کلامیدیای چشم در بیمار عود نمی‌کند. گرچه نتایج این آزمایش مثبت است، نشان می‌دهد که می‌توان از گل مهر طلا برای درمان کلامیدیا استفاده نمود.

گل مهر طلا یک آنتی‌بیوتیک طبیعی است که به‌عنوان محرک سیستم ایمنی استفاده می‌شود. محققان باور دارند که گل مهر طلا علائم بالینی را که طی یک عفونت بروز پیدا می‌کند محدود می‌کند.

تبلیغات

قرص یا عصاره‌ی گل مهر طلا برای مبارزه با عفونتی نظیر کلامیدیا می‌تواند مثمر ثمر واقع شود. معمولاً توصیه می‌شود که از گل مهر طلا برای درمان کلامیدیا، بین 4 تا 6 گرم به شکل کپسول یا قرص استفاده شود و عصاره‌ی آن در طول روز 3 تا 5 مرتبه به مقدار دو میلی‌متر مصرف شود. نباید از گل مهر طلا بیشتر از سه هفته‌ی متوالی استفاده نمود.

مخروطسانان

از مخروطسانان سال‌های متمادی برای درمان مارگزیدگی، گلودرد، سرماخوردگی، سرفه، درد و ناراحتی روده‌ها استفاده‌شده است و حالا هم می‌توان گفت که برای درمان بیماری‌های مقاربتی نظیر سوزاک و کلامیدیا عملکرد مؤثری دارند. مقدار مصرف مورد توصیه‌ی بخش حفاظت از منابع طبیعی اداره‌ی کشاورزی ایالات‌متحده به‌اندازه‌ی 10 میلی‌گرم از وزن بدن به مدت 10 روز است.

سیر

از بین بردن بوی سیردرمان کلامیدیا با سیر

سیر قرن‌ها است که به خاطر رایحه‌ی قوی و خواص طعم‌دهندگی‌اش در سراسر جهان موردتوجه بوده است. همچنین قرن‌هاست که انسان‌ها از سیر خام برای خواص درمانی‌اش استفاده کرده‌اند؛ از سیر خام برای درمان بیماری‌های قلبی، سرطان، فشارخون بالا، دیابت و عفونت‌ها استفاده‌شده است.

محققان دریافته‌اند که ماده‌ی شیمیایی آلیسین موجود در سیر دارای خواص ضدمیکروبی، ضدویروسی، ضدقارچی و ضدمیکروب تک‌سلولی است.

بیشتر بخوانید: خواص و فواید بی نظیر سیر

تبلیغات

برای تأثیربخشی بیشتر، توصیه می‌شود که سیر را به صورت کوبیده شده مصرف کنید و یا آن را با چاقو به قطعات کوچک تقسیم نمایید.

سیر کوبیده شده یا ریز ریز شده را به مدت 10 دقیقه به کناری بگذارید تا آنزیم‌ها به آلیسین (که با میکروب‌ها می‌جنگد) تبدیل شود.

حتی وقتی مبتلابه عفونت نبوده و یا علائم کلامیدیا را هم نداشته باشید، با گنجاندن سیر در وعده‌های غذایی خود می‌توانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

روغن اورگانو (پونه کوهی)

عصاره‌ی تقطیرشده‌ی اورگانو یا همان پونه کوهی، روغن ارگانو را تشکیل می‌دهد. محققان دریافته‌اند که ارگانو حاوی تیمول و کارواکرول است؛ این دو ماده خاصیت مداوای عفونت‌ها را دارند.

بیشتر بخوانید: خواص اورگانو (پونه کوهی)؛ موارد منع مصرف + طرز تهیه چای اورگانو

تبلیغات

در حال حاضر PubMed که بزرگ‌ترین سامانه داده‌های جهان در علم پزشکی است و حاوی مقالات و مطالعات علمی مبتنی بر شواهد است، 1200 مطالعه را در بر دارد که نشان می‌دهند کارواکرول با انواع سرطان، ویروس، عفونت و بسیاری بیماری‌های دیگر مبارزه می‌کند.

اغلب افراد نیز هنگام مصرف روغن ارگانو برای مداوای عفونتشان، واکنش آلرژیک از خود نشان نمی‌دهند. بزرگ‌سالان می‌توانند تا 45 میلی‌گرم کپسول روغن اروگانو مصرف کنند. اما از سوی دیگر، زنان باردار و مادران شیرده نباید روغن اروگانو مصرف کنند.

پروبیوتیک

ماست تهیه‌شده از شیر بز، کفیر نارگیل و کامبوچا دارای سطوح بالایی از باکتری‌های سالم و مفید هستند که به بدن شما کمک می‌کنند با کلامیدیا و سایر باکتری‌های مضر و بد مبارزه کند.

تنوع باکتری‌های زنده در این غذاها دست‌به‌دست هم می‌دهند تا سیستم گوارشی سالمی ایجاد شود، انرژی افزایش یابد و سموم بدن دفع شوند.

غذاهای سرشار از پروبیوتیک را مصرف کنید و آن‌ها را پشت سر هم همراه با سایر داروهای طبیعی برای مداوای کلامیدیا مصرف نمایید.

تبلیغات

گرچه تأثیربخشی آنتی‌بیوتیک‌های تجویزشده در درمان کلامیدیا بین 5 تا 10 روز طول می‌کشد، بسته به ساختار شیمیایی بدن شما، درمان‌های طبیعی ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشند.

قبل از اینکه در فعالیت جنسی وارد شوید، یک‌بار دیگر تست کلامیدیا بدهید تا از دفع کامل عفونت کلامیدیا از بدنتان اطمینان حاصل نموده باشید.

پیشگیری از کلامیدیا:

تنها روش برای پیشگیری از این بیماری، پرهیز از داشتن رابطه جنسی کنترل نشده با سایر افراد است. روش‌های زیر می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک کند:

بیماری های مقاربتیچگونه از ابتلا به کلامیدیا جلوگیری کنیم؟

 • استفاده از کاندوم در طول مقاربت جنسی
 • پرهیز از روابط جنسی کنترل نشده
 • انجام غربالگری منظم

بیشتر بخوانید: راههای پیشگیری از بیماری های مقاربتی

5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
beytootehidoctorگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا