بیماری ها

درمان گلو درد کودکان با روش های خانگی

گلودرد یکی از بیماری‌های شایع در میان کودکان است که مانع از غذا خوردن و بی اشتهایی آن‌ها می‌شود. گلودرد می‌تواند دلایل مختلفی داشته و نشانه‌ای از یک بیماری جدی در کودکان باشد.

تبلیغات

علل گلودرد کودکان:

سرماخوردگی:

بیشتر گلودردها بخشی از سرماخوردگی هستند. درواقع، گلودرد ممکن است تنها چند ساعت اول باشد. بعد سرفه و آبریزش بینی رخ می‌دهد.

 فارنژیت ویروسی:

برخی ویروس‌ها باعث گلودرد می‌شوند، البته بدون هیچ علائم دیگری. سرفه و آبریزش بینی بخشی از بیماری نیست. آنتی‌بیوتیک هم کمکی به آن نمی‌کند.

تبلیغات

استرپ فارنژیت:

گروه A استرپ ها، شایع‌ترین عامل باکتریایی هستند. این بیماری فاقد علائم سرماخوردگی است و چرک در لوزه دیده می‌شود و شایع‌ترین سنین بین 5 تا 25 سالگی هستند و آنتی‌بیوتیک مفید است.

مونو:

این بیماری عمدتاً در نوجوانان رخ می‌دهد. علائم اصلی؛ شامل گلودرد، تب و ورم غدد لنفاوی است؛ مانند استرپ، در لوزه چرک وجود دارد. بیماران مبتلابه مونو ممکن است طحال بزرگی داشته باشند. در قسمت بالای چپ معده قرار دارد. مونوبه وسیله آزمایش‌های خون تشخیص داده می‌شود.

 آبریزش از بینی:

تبلیغات

آبریزش از سینوزیت می‌تواند باعث گلودرد شود. پاک‌سازی گلو که با آبریزش شروع می‌شود، موجب سوزش بیشتر می‌شود. عفونت سینوزیتی گویی که نتیجه ویروس است، نه باکتری.

تنفس با دهان:

تنفس با دهان باز در هنگام خواب می‌تواند باعث گلودرد شود. بعد از خوردن صبحانه، این حس اغلب از بین می‌رود.

گلو درد کودکان

علت های اصلی گلو درد کودکان

 

تبلیغات

 آبسه لوزه (جدی):

عفونت باکتریایی لوزه می‌تواند به بافت‌های مجاور سرایت کند. علائم اصلی مشکل در بلع، تب و گلودرد شدید است و همچنین سخت است که دهان را کاملاً بازکنیم؛ و این بیماری در دوران نوجوانی شایع‌تر است.

 اپیگلوتیت (بسیار جدی):

عفونت باکتری فلپ بافت بالای تارهای صوتی است و این بیماری معمولاً نای را در حین بلعیدن می‌پوشاند.

علائم اصلی آن عبارت‌اند از:

تبلیغات

گلودرد شدید، سوزش، تف انداختن و پرتاب آب دهان که علاوه بر این علائم می‌تواند راه تنفس را ببندد و نیازمند درمان سریع است.

استرپ گلو:

علائم آن شامل گلودرد، تب, سردرد, درد معده، تهوع و استفراغ است. سرفه، خش در صدا, قرمزی چشم ها و آبریزش بینی معمولاً با گلودرد دیده نمی‌شوند. این علائم بیش از یک عامل ویروسی هستند.

جوش تب مخملک (خوب، قرمز، سمباده مانند) شدیداً نشان‌دهنده استرپ گلو است.

دوره اوج:

تبلیغات

5 تا 15 ساله‌ها و زیر 2 سال شایع نیست، مگر اینکه برادر یا خواهر کودک این مریضی را داشته باشند. اگر فکر می‌کنید که فرزندتان استرپ دارد، به پزشک مراجعه کنید.

پزشک یک آزمایش دیگر انجام خواهد داد و اگر آزمایش مثبت باشد، شروع به درمان خواهد کرد. هیچ ریسکی برای انتظار انجام آزمایش وجود ندارد و درمان استاندارد با آنتی‌بیوتیک است.

استوماتیت:

این بیماری توسط ویروس ایجاد می‌شود و منجر به زخم در دهان و گلو می‌شود. به خودی خود بهتر می‌شود، اما می‌تواند غذا خوردن و نوشیدن را بسیار ناراحت کننده کند، به همین دلیل است که برخی کودکان مبتلابه استوماتیت (به ویژه کودکان بسیار جوان) با کم آبی بدن دست می یابند. داروهایی وجود دارند که می توانند به پوشیدن زخم کمک کنند و از آب خوردن جلوگیری کنند.

گوارش:

تبلیغات

کودکان کوچک کنجکاو هستند و مهارت های خوبی ندارند. اگر چیزی بنوشند که اسید قوی یا قلیایی داشتخ باشد، می‌تواند دهان و گلو را همانطور که پایین می‌رود، بسوزاند. محصولات خانگی مانند سفید کننده، تمیز کننده ها، تمیز کننده های کاسه توالت، برخی مواد شوینده و حتی برخی از محصولات آرایشی مو، می توانند خسارات وحشتناکی به بار بیاورند.

اگر یک بزرگ سال شاهد مصرفشان نباشد، تنها چیزی که ممکن است بفهمند این است که کودک ناگهان از درد گلو و دهان شکایت می کند.

علائم گلودرد در نوزادان و کودکان نوپا:

کودکان زیر 2 سال معمولاً از گلودرد شکایت نمی کنند کودکی که غذاهای مورد علاقه اش را نمی خواهد، ممکن است گلودرد داشته باشد. همچنین ممکن است شروع به گریه کردن کنند. علائم آن‌ها معمولاً با نوشیدن مایعات بهتر می‌شود.

چه زمانی باید به علت گلودرد کودک به پزشک مراجعه کرد:

_وجود مشکل تنفس، اما نه شدید

_وجود مشکل در بلعیدن مایعات یا آب دهان

_ناتوانی در باز کردن دهان

_گلوی خشک

_کمبود آب بدن مشکوک

_ ادرار نکردن بیش از 8 ساعت

_ادرار تیره

_دهان بسیار خشک

_چشم بدون اشک

_خال های بنفش یا خونی یا لکه هایی روی پوست

_سیستم ایمنی ضعیف. مثال ها: بیماری سلول داسی شکل، hiv, سرطان، پیوند عضو، مصرف استروئیدهای خوراکی.

_تب بیش از 104 ° f یا 40 درجه سانتی گراد

_کودک به نظر خیلی مریض به نظر می رسد

_فکر می‌کنید که کودکتان باید توسط پزشک دیده شود و مشکلش مبرم است.

گلودرد کودکان چه وقت حاد می‌شود؟

بعد از 42 ساعت به پزشک زنگ بزنید اگر:

_درد شدید و بعد از 2 ساعت از مصرف ایبوپروفن بهبود نمی یابد.

_تورم غدد لنفاوی بالای گردن

_جوش صورتی که پخش می‌شود

_ترشحات گوش یا گوش درد

_درد سینوسی در اطراف استخوان گونه یا چشم ها

_تبی که بیش از دو روز طول می کشد

گلو درد کودکان

چه زمانی گلو درد کودک حاد می شود؟

 

_بازگشت تب پس از گذشت بیش از 4 ساعت

_داشتن سن کم تر از 42 سال

_تماس نزدیک با یک فرد مریض طی چند روز گذشته

_زخم روی پوست شما

گلودرد یک علامت اصلی است و بیش از 48 ساعت طول می کشد و گلودرد با علائم سرماخوردگی و سرفه بیش از 5 روز طول می کشد.

چه زمانی باید نگران گلودرد کودک خود باشید:

گلودرد در تمام دوران کودکی اتفاق می افتد و بیشتر اوقات، مشکلی برای نگرانی نیست. اغلب اوقات، آن ها بخشی از سرماخوردگی معمولی هستند، هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند و بدون هیچ گونه درمانی بهتر می‌شوند. گاهی اوقات، گلودرد می‌تواند نشانه مشکلی باشد که ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشد.

درمان های خانگی گلودرد کودکان:

گلودرد باعث ناراحتی بسیاری از کودکان می‌شود و به این خاطر است که درمان آن‌ها معمولاً مشکل است. اینها را امتحان کنید:

عسل و لیمو عالی برای گلودرد کودکان:

درست مثل این است که می‌تواند به سرفه کمک کند. یک قاشق غذا خوری آب لیمو و یک قاشق غذا خوری عسل را با هم ترکیب کنید و به آرامی بنوشید. لیمو نیز یک راه حل خانگی خوب برای گرفتی است، علاوه بر روش های ذکر شده در زیر.

نسترن کوهی برای گلودرد کودکان:

یک درمان سرفه متداول، نسترن کوهی است که دارای غلظت بالایی از فلاونوئیدها است، یک ترکیب شیمیایی گیاهی که مخاط را شل می کند. به دنبال چای های بدون کافئین بگردید که شامل نسترن کوهی هستند و عسل یا شکر برای شیرینی اش به آن اضافه کنید.

درمان گلودرد کودکان با بخور:

تمیز نگهداشتن سینوس ها و ریه ها از آبریزش بینی یا بینی های پر شده بسیار مهم است. زمانی را در حمام بخار استراحت کنید، تنفس کنید و به آرامی به کمر کودک ضربه بزنید تا خلط را از بین ببرد.

آب نمک برای گلودرد کودکان:

از محلول های نمکی برای بهبود عملکرد ریه در کودکان استفاده کنید. دو قاشق غذا خوری نمک را در وان حمام بریزید، یک دوش آب گرم بگیرید و در حمام را ببندید. بعد کنار حمام بنشینید و از بخار موجود، استنشاق کنید.

عسل

درمان گلو درد کودکان با عسل

رفع گلودرد کودکان با عسل:

عسل گزینه خوبی است و با مزه شیرین اش گلو را تسکین می‌دهد و آن احساس خشن را تسکین می‌دهد. شما می توانید عسل را با لیمو ترش مخلوط کنید و یا به تنهایی بخورید. با این حال، مهم است که به خاطر خطر حضور اسپورها که می‌تواند موجب بوتولیسم نوزاد شود، به کودکان زیر سن 18 ماه عسل ندهید. بوتولیسم شیرخواری یکی از بیماری هایی است که باعث ایجاد ضعف و از بین رفتن حجم عضلانی می‌شود.

سوپ خانگی برای گلودرد کودکان:

هیچ درمان خانگی بهتر از یک کاسه سوپ وجود ندارد و این راه خوبی است که کودک خود را تسکین دهید. سوپ گزینه خوبی است، چون به راحتی قورتش می دهند و می توانید آن ها را با سبزیجات تازه، رشته فرنگی و گوشت نرم اختیاری درست کنید.

بسیاری از کودکان هنگام خوردنش گلودرد ندارند، اما مهم است که آن ها را با سوپ آبدار نگه دارید و با خوراکی هایی غنی از مواد مغذی که ممکن است به بازیابی سرعت کمک کنند، تهیه کنید.

موز

موز برای گلو درد کودکان

درمان گلودرد کودکان با موز:

میوه های نرم و غیر اسیدی، مانند موز، می توانند یک گزینه ملایم برای گلوی کودکتان باشند. بعلاوه، آن ها حاوی ویتامین b6, ویتامین c و پتاسیم هستند.

اینها فقط چند گزینه عالی برای تسکین درد گلو هستند و در آشپزخانه شما وجود دارند، اما شما همچنین می توانید به کابینه داروهای خود برای کمک به کودک نگاهی بیندازید. یک قرص ضد درد مانند نوروفن کودکان نیز می‌تواند به تسکین گلودرد آن‌ها کمک کند. اگر کودک شما از ناراحتی جدی رنج می برد، می توانید با یک داروساز در مورد داروهای تجویزی نیز صحبت کنید و این ایده خوبی است که با پزشک خود مشورت کنید.

اگر کودکتان زخم دهان دارد، از غذاهایی که شور، تند، اسیدی (مانند آب پرتقال) و یا تیز (مثل چیپس سیب زمینی) هستند، اجتناب کنید؛ و غذاهای نرم به او بدهید.

از مرطوب کننده برای کمک به مرطوب نگه داشتن گلوی کودکتان استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
namnak

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا