پوست و مو

مزایا و معایب ریش گذاشتن برای مردان

مزیت ریش گذاشتن برای سلامتی مردان

طی زمان موهای صورت می‌تواند پوست را در شرایط جوان و شاداب نگاه دارد. این موها همواره پوست را مرطوب نگاه می‌دارد، از پوست در مقابل باد حفاظت می‌کند و موجب می‌شود که پوست خشک نشود.

تبلیغات

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که برخلاف باورهای شایع و کلیشه‌های نادرست، داشتن محاسن برای سلامتی مردان مؤثر است.

این تحقیقات که درحال حاضر به طور کامل نتایج آن اعلام نشده و نیازمند بررسیهای بیشتر است نشان می‌دهد که پوشیده شدن صورت مردان با مو و در حقیقت داشتن ریش و سبیل برای آن‌ها مؤثر است.

براساس تحقیقات اخیر دانشگاه کوئینزلند جنوبی که در مجله Radiation Protection Dosimetry منتشر شده، این محاسن می‌تواند آنها را در مقابل آفتاب حفظ کند و از پوست آنها در مقابل صدمات خوشید و سرطان پوست محافظت کند.

دانشمندان دریافتند که بخشی از صورت که با ریش و سبیل پوشیده می‌شود یک سوم کمتر در مقابل اشعه‌های ماورا بنفش قرار می‌گیرد.

تبلیغات

جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست

محققان با استفاده از تکنیکهای اندازه گیری میزان تشعشع در یک زمان مشخص نشان دادند که محاسن از 90 تا 95 درصد صورت مردان را در مقابل خورشید محافظت می‌کند که این امر بستگی به میزان بلندی مو دارد.

براساس اظهارات دکتر نیک لوو، متخصص پوست در لندن، به طور کلی، موها محافظی در مقابل اشعه خورشید هستند، البته این مسئله به میزان ضخامت موها نیز ارتباط دارد. این امر شبیه عامل SPF عمل می‌کند هرچه تراکم و ضخامت بیشتر باشد میزان حفاظت در مقابل آفتاب بیشتر است.

یک نظریه این است که موهای ضخیم و فردار نور خورشید را می‌شکند، نور در خطوط مستقیم حرکت می‌کند، اما وقتی به موهای فردار و مجعد می‌رسد امواج نور شکسته می‌شود بنابراین نور به سختی به پوست می‌رسد. آسیب ناشی از نور خورشید وقتی رخ می‌دهد که نور خورشید به سطح پوست روی صورت می‌تابد، بنابراین رشد موهای صورت مردان به حفظ چانه و گردن هم کمک می‌کند.

این درحالی است که دکتر لوو توصیه کرده است که مردانی که موهای صورتشان نازک است، از یک کرم ضد آفتاب که خیلی هم چرب نباشد استفاده کنند.

حفظ مردان در مقابل حملات آسم

مردانی که مبتلا به آسم هستند و بیماری آنها با آلودگی و گرد و خاک تحریک می‌شود، می‌توانند با داشتن محاسن صورت به ویژه یک سبیل پرپشت علائم آسم خود را کاهش دهد.

تبلیغات

کارول واکر کارشناس پزشکی مو و رئیس مرکز موشناسی بیرمنگهام اظهار داشتک سبیل که به بینی می‌رسد می‌تواند آلرژیهایی که از طریق بینی ایجاد می‌شود و توسط ریه به داخل کشیده می‌شود را متوقف کند.

دکتر راب هیکز پزشک عمومی در لندن معتقد است، ذرات گردوخاک میکروسکوپی هستند و سبیل داشتن به ورود آن به داخل بینی جلوگیری می‌کند.

دکتر فلیک چوا پزشک بیماریهای نفسی در کلینیک هارلی استریت لندن گفت: از بعد نظری، سبیل می‌تواند از محرکهای آسم بکاهد.

ریش در سلام
گذاشتن ریش چه مزایایی دارد؟

کاهش سرعت پیری

طی زمان موهای صورت می‌تواند پوست را در شرایط جوان و شاداب نگاه دارد. این موها همواره پوست را مرطوب نگاه می‌دارد، از پوست در مقابل باد حفاظت می‌کند و موجب می‌شود که پوست خشک نشود.

وجود پیاز مو و غده‌های چربی روی صورت نیز به این مسئله کمک می‌کند. داشتن موی ضخیم حتی بدون این که فرد ریش داشته باشد می‌تواند از آسیبهای پوستی جلوگیری کند.

تبلیغات

مقابله با سرفه

داشتن ریش ضخیم زیر چانه و گردن دمای گردن را افزایش می‌دهد و می‌تواند عاملی برای عدم ابتلا به سرماخوردگی باشد.

براساس اظهارات دکتر کارول واکتر، مو می‌تواند عایقی برای گرم نگاه داشتن صورت و گردن باشد، موهای بلند و پرپشت از هوای سرد جلوگیری کرده و دامای گردن را در هوای سر افزایش می‌دهد. وقتی هم که گلودرد دارید، گرمای این بخش از بدن با ویروس مبارزه می‌کند. موهای صورت می‌تواند مانع فیزیکی در مقابل دمای سرد باشد.

حفظ صورت از عفونت های میکروبی

براساس اظهارات دکتر مارتین وید، متخصص پوست در کلینیک پوست و موی لندن، عدم اصلاح با تیغ به معنای داشتن صورتی کم خراش تر است. اصلاح با تیع عامل اصلی عفونتهای میکروبی در قسمت ریش است. رشد داخلی موها و عفونت پیازچه مو که موجب آکنه می‌شود نیز در نتیجه اصلاح با تیغ ایجاد می‌شود

معیب ریش گذاشتن

در حال حاضر محبوبیت داشتن ریش‌های بلند در میان مردان به خصوص قشر جوان افزایش چشم گیری داشته است. به طوری که این امر باعث کاهش استفاده از محصولات اصلاح مو و افزایش چهره‌های ورزشی در بین آنها شده است.

مطالعات نشان می‌دهد که 17 درصد از تمام مردان و 35 درصد از مردان جوان (رده سنی 18 تا 24 سال) دارای ریش‌های بلند هستند و اکثریت سعی دارند تا خود را به چهره‌های معروف نزدیک کنند. اما باید گفت که این افراد از مضرات و عواقب داشتن ریش‌های بلند بی خبرند.

تبلیغات

آزمایشات به عمل آمده بر روی چند مرد (ریش دار) بیان می‌کند، موهای صورت مردان معمولاً حاوی باکتری‌هایی می‌باشد که در روده و مدفوع یافت می‌گردد، که این موضوع تنها به افراد ژولیده ختم نمی‌گردد. چرا که به طور کلی ریش پناهگاهی برای باکتری‌ها به حساب می‌رود و میکروبهای زیادی را در خود جمع می‌کند.

این مشکل می‌تواند عفونت‌های پوستی و عفونت‌های باکتریایی فولیکول مو را گسترش دهد. استفاده از صابون‌های ضدعفونی کننده و درمانهای موضعی به بهبود جوش و چرک دانه‌ها کمک می‌کند. مطالعه اخیر انتشاریافته در مجله بیهوشی حاکی از آن است مردان (ریش داری) که از ماسک‌های جراحی استفاده می‌کنند نسبت به سایر مردان (بدون ریش) مستعد بروز این باکتری‌ها قرار دارند.

گفتنی است؛ محققان توصیه داشتند که پزشکان دارای ریش کمتر از این ماسک‌ها استفاده کنند. نکته مهم این است که باکتری‌های موجود در موی صورت مردان قادر است بیماری‌های دهان را افزایش داده و در صورت تماس آن را به دیگران انتقال دهد. بنابراین ریش نقطه کانونی برای این انتقال محسوب می‌گردد.

با وجود مطالعات متعدد باید متذکر شد که داشتن ریش و بلند کردن آنها با حفظ نکات بهداشتی مشکلی را ایجاد نمی‌کند. شست و شوی منظم و استفاده از پاک کننده‌های ضدعفونی کننده مسائل بهداشتی هستند که مردان باید به آنها توجه کنند.

دیدگاه اسلام در مورد ریش گذشتن

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله:

تبلیغات

أحفُوا الشَّوارِبَ، و أعفوا اللِّحی، و لا تَتَشبَّهوا بالیهودِ.

سبیل‌ها را کوتاه کنید و ریش‌ها را بلند بگذارید و خود را شبیه یهود نسازید.

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله:

 إنّ المَجوسَ جَزُّوا لِحاهُم و وَفَّروا شَوارِبَهُم، و إنّا نَحنُ نَجُزُّ الشَّوارِبَ و نُعفی اللِّحی، و هِی الفِطرَةُ.

مجوسیان ریش‌های خود را می‌تراشیدند و سبیلهایشان را انبوه می‌گذاشتند ولی ما سبیل‌ها را می‌زنیم و ریش‌ها را بلند می‌گذاریم و این مطابق با خلقت است.

تبلیغات

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله:

 خالِفوا المُشرِکینَ؛ أحفوا الشَّوارِبَ، و أوفوا اللِّحی

برخلاف مشرکان باشید، سبیل‌ها را کوتاه کنید و محاسن را بلند بگذارید.

میزان الحکمه، جلد دهم

3.3/5 - (3 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
yjcahlolbait

یک دیدگاه

  1. ممنون از مقاله شما
    در مورد مضرات موافق نیستم. چون باکتری مورد نظر آنقدر هوشمند نیست که در ریش بره به موی سر نره. و همچنین به علت غدد های بیشتر سر نسبت به ریش و همچنین تماس بیشتر موی سر با عوامل محیطی مانند بالش خواب و دست، موی سر مستعد تره.

    موافقم 1
    مخالفم 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا