گیاهان دارویی

خواص و فواید فوق العاده آویشن

آویشن گیاهی مدیترانه‌ای با مصارف غذایی، دارویی و زینتی است. گل‌، برگ‌ و روغن آویشن برای درمان گستره‌ای از بیماری ها و مشکلاتی همچون اسهال، درد معده، آرتروز و گلودرد مورد استفاده قرار می گیرد.

آویشن دارای خواص ضد باکتریایی، حشره کش و ضد قارچ است، در طول تاریخ از آن برای درمان استفراغ و در امان بودن از مرگ سیاه استفاده میکردند.

خواص و فواید بی نظیر آویشن


کشنده پشه ببری

پشه ببری، بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیای جنوب شرقی است.

از دهه 1990 این پشه حامل ویروس های کشنده ای همچون  نیل غربی، تب زرد، آنسفالیت سنت لوئیس، تب دنگی و تب چیکونگونیا بوده است.

یک تیم در دانشگاه ملی Chungbuk در کره جنوبی گزارش دادند که ترکیبی از آویشن، آلفا ترپینن و کارواکرول در کشتار لاروهای پشه ببری بکار رفته است.

تاثیر آویشن بر فشار خون 

محققان دانشگاه بلگراد صربستان با آزمایشاتی که بر روی موش های آزمایشگاهی انجام دادند، پس از تزریق عصاره آویشن به این موجودات دریافتند که تاثیر بسزایی در کاهش فشار خون موشه های آزمایشگاهی داشته است.

با این وجود، آزمایشهای بیشتری لازم است تا این داده ها به اثبات برسند.

تاثیر آویشن بر عفونت باکتریایی

یک تیم در مرکز مطالعات حیوانی و دامپزشکی پرتغال، فعالیت ضد میکروبی روغن های گرفته شده از گیاهان معطر، از جمله روغن آویشن را مطالعه کردند.

آنها گزارش دادند که روغن آویشن حتی در غلظت های بسیار پایین، پتانسیل حفظ کنندگی طبیعی مواد غذایی در برابر چندین باکتری غذایی که باعث بیماری انسان می شود، نشان می دهد.

در مطالعاتی در کشور لهستان، روغن آویشن مورد آزمایش قرار گرفت و مشاهده شد که روغن آویشن در برابر باکتری های استافیلوکوک، انتروکوک، اشرشیا و سودوموناس از خود مقاومت نشان داد.

آویشن

تاثیر آویشن بر سرطان کولون

یک مطالعه انجام شده در لیسبون پرتغال، دریافت که عصاره آویشن ممکن است به بهبودی افراد مبتلا به سرطان روده کمک کند.

تاثیر آویشن بر سرطان پستان

محققان در ترکیه به تاثیر آویشن وحشی بر فعالیت سرطان پستان تاکید کردند، آنها تاثیر عصاره آویشن بر مرگ سلول های سرطانی را مورد بررسی قرار دادند.

آنها دریافتند که آویشن وحشی باعث مرگ سلول های سرطانی پستان می شود.

درمان عفونت مخمر با آویشن

قارچ کاندیدا آلبیکانس از علت های شایع عفونت های مخمر در دهان و واژن که یک وضعیت تکراری و همیشگی است نامیده می شود.

محققان دانشگاه تورین ایتالیا، دریافتند که اسانس آویشن اهمیت زیادی در تخریب قارچ کاندیدا آلبیکانس در بدن انسان دارد.

تاثیر آویشن بر ماندگاری مواد غذایی

اکسیداسیون لیپید یک مشکل برای ذخیره مواد غذایی است. اکسیداسیون می تواند باعث کاهش کیفیت غذا، ثبات، ایمنی و ارزش غذایی شود.

دانشمندان ورشو کشور لهستان، بررسی کردند که آیا عصاره آویشن میتواند پایداری روغن آفتابگردان را در دماهای مختلف طولانی تر کند؟

آنها پس از انجام آزمایشات، به این نتیجه رسیدند که آویشن میتواند یک آنتی اکسیدان قوی برای ماندگاری روغن آفتابگردان باشد.

چای آویشن

درمان بیماری های پوستی با آویشن

مشکلات پوستی در سراسر جهان رایج هستند. داروهای گیاهی می توانند در بهبود مشکلات و بیماری های پوستی تاثیر بسزایی داشته باشند.

یک تیم در دانشگاه آدیس آبابا اتیوپی، مطالعه ای برای ارزیابی مزایای درمانی داروهای گیاهی بر روی ضایعات پوستی انجام دادند. آنها با ترکیب عصاره بابونه و عصاره آویشن، کرمی ضد قارچ برای ضایعات اگزما تولید کردند.

آنها پس از انجام آزمایش این کرم بر روی افرادی که دچار ضایعات یا مشکلات پوستی بودند دریافتند که 66.5 درصد افرادی که از این کرم استفاده نمودند به بهبودی کامل دست یافتند.

درمان آکنه با آویشن

دانشمندان لیدز انگلستان، اثرات عصاره آویشن را بر روی باکتری پروپیونی باکتریوم که باعث آکنه می شود، آزمایش کردند. آنها دریافتند که آویشن ممکن است در درمان آکنه موثر باشد.

اثر ضد باکتری آویشن قدرت مندتر از غلظت استاندارد بنزوئیل پراکساید، ماده فعال در اکثر کرم ها و شستشوی آکنه است.

بنزوئیل پراکساید همچنین باعث بوجودآمدن احساس سوزش و تحریک پوست می شود، که این موضوع به این معنی میتواند باشد که استفاده از شربت آویشن باعث کاهش اثرات ناخواسته خواهد شد.

طریقه مصرف

شما میتوانید از برگ های تازه آویشن در چای و پخت و پز استفاده کنند. تولید کنندگان، از عصاره آویشن در طیف وسیعی استفاده میکنند، از جمله صابون های معطر و اسپری های دئودورانت. روغن آویشن به عنوان ماده ضد عفونی کننده و دافع حشرات نیز کاربرد دارد. عصاره آویشن یک محلول نگه دارنده قوی است. بعضی از افراد از آن برای ماندگاری بیشتر گوشت و حتی کشاورزان مدیترانه، عصاره آویشن را برای ماندگاری بیشتر به روغن های زیتون اضافه میکنند.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

طراحی سایت حرفه ای

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن