بهداشت و سلامت

اتفاقاتی که بعد از ترک سیگار در بدن رخ می دهد

سیگار کشیدن یکی از علل اصلی مرگ و میرهای قابل پیشگیری است و اما ترک آن می تواند برای بعض از افراد دلهره آور باشد.

بسیاری از افراد از این می ترسند که زمان زیادی طول بکشد تا شاهد بهبود در سلامت و تندرستی خود باشند، اما در واقع مشاهده فواید ترک سیگار، بسیار سریعتر از آن چیزی است که اکثر مردم تصور می کنند.

فواید سلامتی ترک سیگار تنها یک ساعت پس از کشیدن آخرین نخ سیگار شروع می شود و این فرایند بهبود همچنان ادامه می یابد.

حقایقی در مورد ترک سیگار:

در ادامه چند نکته کلیدی در مورد ترک سیگار آورده شده است.

  • ترک سیگار به معنای شکستن چرخه اعتیاد و اساساً سیم کشی مجدد مغز برای توقف هوس و اعتیاد به نیکوتین است.
  • برای موفقیت، باید برنامه‌ای برای غلبه بر هوس‌ها و محرک‌ها داشته باشید.
  • هر چه زودتر سیگار را ترک کنید، سریعتر خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی و ریوی و سایر شرایط مرتبط با سیگار را کاهش می دهید.

اتفاقاتی که بعد از ترک سیگار در بدن رخ می دهد:

به محض اینکه یک فرد سیگار را ترک کرد، بدن او به روش های زیر شروع به بهبودی می کند:

بعد از 1 ساعت

20 دقیقه پس از کشیدن آخرین سیگار، ضربان قلب کاهش می یابد و به حالت عادی باز می گردد. فشار خون شروع به کاهش می کند و گردش خون ممکن است شروع به بهبود کند.

بعد از 12 ساعت

سیگار حاوی مقادیر زیادی سموم شناخته شده از جمله مونوکسید کربن است.

این گاز در دوزهای بالا می تواند مضر یا کشنده باشد و از ورود اکسیژن به ریه ها و خون جلوگیری می کند. هنگامی که در دوزهای بالا و در مدت زمان کوتاهی استنشاق می شود، می تواند به دلیل کمبود اکسیژن خفگی رخ دهد.

پس از 12 ساعت از ترک سیگار، بدن خود را از مونوکسید کربن اضافی سیگار پاک می کند. سطح مونوکسید کربن به حالت عادی باز می گردد و سطح اکسیژن بدن افزایش می یابد.

بعد از 1 روز

تنها یک روز پس از ترک سیگار، خطر حمله قلبی شروع به کاهش می کند.

کشیدن سیگار خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را با کاهش کلسترول خوب افزایش می دهد و انجام ورزش های سالم برای قلب را سخت تر می کند. کشیدن سیگار همچنین فشار خون را بالا می برد و لخته شدن خون را افزایش می دهد و خطر سکته را افزایش می دهد.

در عرض یک روز پس از ترک سیگار، فشار خون فرد شروع به کاهش می کند و خطر ابتلا به بیماری قلبی ناشی از فشار خون بالا و سیگار را کاهش می دهد. در این مدت کوتاه، سطح اکسیژن فرد افزایش می‌یابد و انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش را برای او آسان‌تر می‌کند.

بعد از 2 روز

سیگار به پایانه های عصبی مسئول حس بویایی و چشایی آسیب می رساند. در کمتر از 2 روز پس از ترک، فرد ممکن است حس بویایی قوی‌تر و طعم‌های زنده‌تر را با التیام این اعصاب متوجه شود.

بعد از 3 روز

3 روز پس از ترک سیگار، سطح نیکوتین در بدن فرد کاهش می یابد. تقریباً 3 روز پس از ترک سیگار، اکثر افراد با شروع بازیابی مجدد بدن، بدخلقی و تحریک پذیری، سردردهای شدید و هوس به سیگار را تجربه خواهند کرد.

بعد از 1 ماه

در عرض یک ماه، عملکرد ریه فرد شروع به بهبود می کند. با بهبودی ریه ها و بهبود ظرفیت ریه ها، افراد سیگاری سابق ممکن است متوجه سرفه و تنگی نفس کمتری شوند. استقامت ورزشی افزایش می‌یابد و سیگاری‌های سابق ممکن است متوجه توانایی تجدید فعالیت‌های قلبی عروقی مانند دویدن و پریدن شوند.

بعد از 1-3 ماه

طی چند ماه آینده پس از ترک، گردش خون همچنان بهبود می یابد.

بعد از 9 ماه

نه ماه پس از ترک، ریه ها به طور قابل توجهی خود را التیام دادند. ساختارهای ظریف و مو مانند درون ریه‌ها که به مژه‌ها معروف هستند، از عوارضی که دود سیگار روی آن‌ها وارد کرده بود، بهبود یافته‌اند. این ساختارها به بیرون راندن مخاط از ریه ها و مبارزه با عفونت ها کمک می کنند.

در این زمان، بسیاری از سیگاری‌های سابق متوجه کاهش فراوانی عفونت‌های ریوی می‌شوند، زیرا مژک‌های بهبود یافته می‌توانند کار خود را راحت‌تر انجام دهند.

بعد از 1 سال

یک سال پس از ترک سیگار، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب در فرد به نصف کاهش می یابد.

بعد از 5 سال

سیگار حاوی بسیاری از سموم شناخته شده است که باعث باریک شدن شریان ها و رگ های خونی می شود. همین سموم نیز احتمال لخته شدن خون را افزایش می دهند.

پس از 5 سال زندگی بدون سیگار، بدن به میزانی که کفایت کند خود را بهبود می بخشد تا عروق و رگ های خونی دوباره شروع به گشاد شدن کنند. این گشاد شدن به این معنی است که احتمال لخته شدن خون کمتر است و خطر سکته را کاهش می دهد.

خطر سکته مغزی در 10 سال آینده با بهبودی بیشتر بدن کاهش می یابد.

بعد از 10 سال

بعد از 10 سال، احتمال ابتلای افراد به سرطان ریه و مرگ ناشی از آن در مقایسه با افرادی که به سیگار کشیدن ادامه می دهند، تقریباً به نصف کاهش می یابد. احتمال ابتلا به سرطان دهان، گلو یا پانکراس نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

بعد از 15 سال

15 سال پس از ترک سیگار، احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب برابر با افراد غیرسیگاری است. به طور مشابه، خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده به اندازه افراد غیر سیگاری کاهش یافته است.

بعد از 20 سال

پس از 20 سال، خطر مرگ ناشی از عوامل مرتبط با سیگار، از جمله بیماری های ریوی و سرطان، به سطح فردی می رسد که هرگز در زندگی خود سیگار نکشیده است. همچنین، خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده همانند افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند کاهش یافته است.

5/5 - (3 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
medicalnewstoday

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا