کودکان و والدین

اثرات مثبت و منفی کارتون و انیمیشن بر ذهن و رفتار کودکان

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، به بررسی اثرات کارتون و انیمیشن بر کودکان میپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

اثرات مثبت و منفی کارتون و انیمیشن بر کودکان

همه ما خاطرات خوبی از مشاهده کارتون‌ها و انیمیشن ها داریم. محتوا و شخصیت‌های مناسب کارتون‌ها بر رشد عاطفی، ذهنی و شناختی کودک تأثیر مثبت می‌گذارد.

در گذشته کودکان وقت خود را صرف فعالیتهای بیرون از منزل و بازی با دوستان خود و لذت بردن از آن‌ها می‌کردند، اما امروزه ساعتها جلوی تلویزیون مشغول تماشای تلویزیون می‌شوند. در حال حاضر کارتون محبوب‌ترین سرگرمی کودکان شده و در حال حاضر کارتون‌ها و شخصیت‌های کارتونی زیادی برای کودکان طراحی شده است.

کودکان در سال‌های اخیر علاقه بیشتری به کارتون‌ها پیدا کرده‌اند و به عنوان سرگرمی اصلی آنها به شمار می‌رود. بیشتر کودکان از اوایل شش ماهگی شروع به تماشای کارتون در تلویزیون می‌کنند و در دو یا سه سالگی مشتاق‌تر می‌شوند.

بسیاری از کارتون‌ها خشونت آمیز هستند. به عنوان مثال، “تام و جری“، در قسمتی که گربه و موش یکدیگر را تعقیب می‌کنند. نکات منفی و خشونت آمیز زیادی وجود دارد. تام و جری کارتون بسیار محبوب با شخصیت‌های خیالی است. جری بسیار باهوش و تام کمی احمق است. در این کارتون هر دو آنها با ابزارهای مختلف می‌جنگند که به نظر خنده دار می‌آید. اما تماشای آن برای کودکان خطرناک است.

تبلیغات

اثرات روانشناسی کارتون و انیمیشن بر کودکان

در حقیقت، تماشای تلویزیون در حد متوسط خوب است و باعث آشنایی کودکان یش دبستانی با الفبا و برنامه‌های طبیعت گردی در مورد حیات وحش می‌شود. بدون شک در این مورد، کارتون‌های تلویزیون به عنوان مربی و سرگرم کننده می باشد. اما علی رغم مزایای آن، تماشای زیاد تلویزیون در صورت موارد زیر مضر است:

 • اضافه وزن در کودکانی که به طور مداوم بیش از 4 ساعت در روز را به تماشای تلویزیون می‌پردازند.
 • کودکانی که کارتون‌های خشونت آمیز می‌بینند، به احتمال زیاد رفتار پرخاشگرانه زیادی از خود نشان می‌دهند و همچنین ممکن است دنیا را ترسناک ببینند گویی که انگار اتفاق ناگواری برای آنها رخ خواهد داد.
 • شخصیت‌های کارتونی که رفتارهای پرخطر مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را نشان می‌دهند و ممکن است رفتارهای کلیشه‌ای جنسیتی و نژادی از خود بروز دهند.
 • روانشناسان بر تأثیرات منفی کارتون بر کودکان تأکید می‌کنند. طبق نتیجه گیری ها، کودکانی که 3-4 ساعت در روز کارتون تماشا می‌کنند مستعد خشونت هستند. علاوه بر این، در طول زمان به افزایش رفتارهای منفی منجر می‌شود.
 • کارشناسان معتقدند کودکانی که کارتون‌های پر از خشونت تماشا می‌کنند، عصبی، پرخاشگر و جنگ طلب هستند. علاوه بر این، این کودکان بی تاب و نافرمان می‌شوند.

اثرات مثبت کارتون و انیمیشن بر کودکان

اثرات کارتون و انیمیشن بر کودکانتاثیر انیمیشن بر یادگیری کودکان

1. تقویت قوه تخیل

کارتون‌ها کودکان را به دنیایی متفاوت از جهان سوق می‌دهد، دنیایی که همه چیز در آن امکان پذیر است و آنها را ترغیب می‌کند فعالیت‌هایی را که نمی‌توانند انجام دهند را امتحان کنند و این امر منجر به تقویت خلاقیت و تخیل آن‌ها می‌شود.

2. یادگیری واژگان

کودکان با دیدن، شروع به شکل گیری و استفاده از کلمات جدید می‌کنند. به عنوان مثال از کارتون‌ها یاد می‌گیرند مردم به زبان‌های مختلف به روش‌های مختلف صحبت می‌کنند و در معرض کلمات جدید به زبان‌های مختلف قرار می‌گیرند. با تماشای کارتون کودکان می‌آموزند چگونه یک کلمه در یک زمینه خاص استفاده می‌شود و مهارت‌های تفسیری آنها شروع به رشد می‌کند.

3. آموختن ارزشها

تقریباً همه داستانها دارای ارزشهایی از قبیل صداقت، روحیه ورزشکاری، اهمیت کار تیمی، خوردن غذای سالم، با بزرگترها محترمانه صحبت کردن و غیره است.

4. احساس بهتر

هر زمان که کودکان احساس کمبود، نگرانی یا حتی بیمار بودن می‌کنند، کارتون‌ها احساس موثری به آن‌ها می‌دهند. کارتون‌های خنده دار اندورفین آزاد می‌کنند که به طور قابل توجهی به کاهش استرس در کودکان کمک می‌کند.

5. افزایش درک

اکثر کارتون‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ارزشهای مهم اخلاقی را به کودکان بیاموزند. ارزش‌هایی مانند همدلی، عدم خشونت، صبر و شکرگذاری و به کودکان کمک می‌کند نظرات دیگران را درک کنند و با دوستان، همسالان و اعضای خانواده خود بهتر ارتباط برقرار کنند.

اثرات منفی کارتون و انیمیشن بر کودکان

اثرات کارتون و انیمیشن بر کودکاناثرات کارتون و انیمیشن بر کودکان

1. تشویق خشونت

تماشای کارتون‌هایی که خشونت را به تصویر می‌کشد کودکان را به خشونت در زندگی واقعی ترغیب می کند و کودکان باور می‌کنند که کسی آسیب نمی‌بیند و احساس درد نمی‌کند، زیرا کارتون‌ها پس از تجربه خشونت یا تصادف بدون آسیب فرار می‌کنند.

2. ارتقا رفتار بی قاعده و عدم همدلی

کارتون‌های مختلفی وجود دارد که شخصیت‌هایی را نشان می‌دهد که رفتارهای گستاخانه یا نافرمانی نسبت به معلمان و بزرگان خود نشان می‌دهند که تأثیر منفی بر تربیت کودک دارد.

3. ترویج زبان ناپاک

کارتون‌ها اغلب شامل زبانی است که برای کودکان نامناسب است. کودکان قابل تأثیر هستند و در زندگی واقعی از کارتون الهام می‌گیرند.

4. تشویق رفتار غیر اجتماعی

کارتون‌های مختلفی وجود دارند که رفتارهای ضد اجتماعی را تشویق می‌کنند و پیام‌های اشتباهی به کودکان می‌دهند. این موارد بر رفتار کودک تأثیر می‌گذارد و او پرخاشگری، خرابکاری یا خشونتگری می‌کند.

نکاتی برای والدین برای مقابله با عوارض جانبی کارتون و انیمیشن بر روی کودک

 • با فرزندانتان به تماشای کارتون بپردازید
 • تعداد ساعتهای تماشای کارتون را محدود کنید
 • انتخاب کارتون‌های مناسب یا آموزشی
 • توضیح تفاوت بین کارتون و واقعیت به کودک
 • از برنامه‌های فیلتر کردن و نظارت استفاده کنید
 • از سی دی‌های صوتی به جای کارتون استفاده کنید، زیرا این کار کودک شما را شنونده بهتری می‌کند
 • اجازه ندهید که کودکان تنها جلوی تلویزیون بنشینند
5/5 - (2 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
shantijuniorsazernewsparenting

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا