روانشناسی

اختلال اضطراب اجتماعی | علل، علائم و درمان اضطراب اجتماعی

در این مطلب به معرفی کامل اختلال اضطراب اجتماعی خواهیم پرداخت (از علل این بیماری تا روش های درمان آن)، باما همراه باشید 🙂

اضطراب اجتماعی نوعی اضطراب است که با ترس و اضطراب شدید در موقعیت‌های اجتماعی شناخته می‌شود. اضطراب اجتماعی حداقل بخشی از فعالیت‌های روزمره شخص را مختل می‌کند. درواقع اختلال اضطراب اجتماعی بسیار ناتوان‌کننده است و در موارد شدید اضطراب اجتماعی می‌تواند کیفیت زندگی فرد را تا حد نازلی کاهش دهد.

اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟

اضطراب اجتماعی (social anxiety disorder) یا هراس اجتماعی نوعی اضطراب است که با ترس و اضطراب شدید در موقعیت‌های اجتماعی شناخته می‌شود. اضطراب اجتماعی حداقل بخشی از فعالیت‌های روزمره شخص را مختل می‌کند.

افراد مبتلابه اختلال اضطراب اجتماعی یا هراس اجتماعی به‌شدت نگران اینکه در مقابل افراد دیگر چه خواهند گفت هستند. این شامل طرز صحبت کردن در اجتماع با مردم در طول روز می‌باشد؛ اما بیشتر اوقات آن‌ها قبل از صحبت کردن در اجتماع عصبی هستند.

اختلال اضطراب اجتماعی یعنی چه؟

ترس می‌تواند هفته‌ها یا ماه‌ها قبل از واقعه آغاز شود. این می‌تواند دلیلی باشد برای ضربان قلب شدید و عدم تمرکز. برای بعضی افراد، در بسیاری از مواقع ترس می‌تواند باعث بروز استرس شود. اختلال اضطراب اجتماعی بر زندگی روزمره شما تأثیر می‌گذارد. در اضطراب اجتماعی شما ممکن است استرس و ترس از دست دادن کار و شغل را نیز داشته باشید.

اضطراب اجتماعی در چه کسانی رخ می‌دهد؟

افراد در هر سنی، حتی کودکی، مبتلابه استرس می‌شوند. اضطراب اجتماعی به‌تدریج ظاهر می‌شود و علائم اولیه آن بیشتر بین کودکی و میان‌سالی رخ می‌دهد. اختلال اضطراب اجتماعی در زنان دو برابر مردان رخ می‌دهد.

علت بروز اختلال اضطراب اجتماعی

اضطراب اجتماعی باعث نگرانی فرد نسبت به قضاوت دیگران در مورد خود می‌شود.

این افراد هنگام تعاملات اجتماعی از این می‌ترسند که کاری انجام دهند یا علائم اضطرابی‌شان را به‌گونه‌ای بروز دهند که باعث قضاوت منفی دیگران شوند؛ یعنی نگران این هستند که اشتباهی کنند و شرمنده شوند یا مورد تمسخر واقع‌شده و طرد شوند و مورد اهانت قرار گیرند و این ترس و اضطراب به‌صورت قابل‌توجهی بیشتر از آن چیزی است که از موقعیت اجتماعی مذکور و زمینه فرهنگی- اجتماعی فرد انتظار می‌رود.

موقعیت‌ها می‌توانند بیشترین ترس و اضطراب را ایجاد کنند

علل بوجود آمدن اختلال اضطراب اجتماعی

در مطالعه‌هایی که در این زمینه انجام‌شده، بیشترین موقعیت‌هایی که می‌توانستند ترس را به وجود آورند به این شکل مشخص‌شده است:

 • صحبت کردن در مقابل یک جمع ناآشنا یا غریبه
 • پاسخ دادن به سؤالات در کلاس
 • صحبت کردن در مقابل بزرگ‌ترها و افراد مهم
 • گزارش دادن شفاهی یا بلند روخوانی کردن
 • مهمانی‌های شبانه

تفاوت اضطراب اجتماعی با خجالتی بودن

گرچه برخی بر این عقیده‌اند که خجالتی بودن ممکن است با اضطراب اجتماعی همراه باشد، اما داده‌های اخیر کمیته ملی هم ابتلایی‌ها نشان می‌دهد که فقط 12 درصد از نوجوانان خجالتی معیارهای اضطراب اجتماعی را دارند از طرفی حدود 70 درصد از نوجوانان مبتلابه اضطراب اجتماعی به‌اشتباه، خود را به‌صورت خجالتی می‌شناسند.

علائم اختلال اضطراب اجتماعی

اضطراب اجتماعی: علائم عاطفی

اضطراب اجتماعی باعث ایجاد اختلال در توانایی تفکر فرد می‌گردد

نشانه اصلی اختلال اضطراب اجتماعی تنش و اضطراب دائمی و بیش‌ازحد است. شاید نتوانید بگویید که چرا احساس تنش می‌کنید یا شاید در مورد مسائل عادی مثل درآمد، روابط خانوادگی یا سلامتی خود بیش‌ازحد نگران باشید.

همه این علائم استرس‌زا در خواب و توانایی درست فکر کردن اختلال ایجاد می‌کند. شاید به دلیل بدخوابی یا همین بیماری اضطراب اجتماعی احساس ناخوشایندی داشته باشید.

اختلال ضطراب اجتماعی چه نشانه هایی دارد؟

اضطراب اجتماعی: علائم جسمانی

اضطراب ناشی از بیماری‌های جسمانی در اضطراب اجتماعی تأثیرگذار است.

بیماری‌های جسمی معمولاً با اضطراب زیادی همراه هستند که عبارت‌اند از:

 • انقباض یا درد ماهیچه
 • سردرد
 • تهوع یا اسهال
 • لرزش یا کشش عضلات
 • اضطراب اجتماعی یا نگرانی‌های روزمره

اکثر افراد زمانی را به نگران بودن در مورد مشکلات خود می‌گذرانند، مسائلی مثل صورت‌حساب‌ها، پیشنهادهای شغلی یا روابط خانوادگی درحال تغییر. چیزی که اختلال اضطراب اجتماعی را متمایز می‌کند، نوعی احساس نگرانی است که نمی‌توانید آن را متوقف کنید. حتی اگر لحظات خوشی را نیز داشته باشید، احساس می‌کنید، آرامش غیرممکن است. در موارد حاد، اختلال اضطراب اجتماعی در کار، روابط خانوادگی و فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد می‌کند.

تفاوت اضطراب اجتماعی در کودکان و بزرگ‌سالان

برای کودکان مبتلابه اضطراب اجتماعی فعالیت‌های اجتماعی و دوست پیدا کردن مشکل است.

ازآنجاکه کودکان معمولاً در برابر بزرگ‌سالان، به‌خصوص بزرگ‌سالانی که نگران قضاوتشان هستند مضطرب می‌شوند، یکی از معیارهایی که در کودکان به ما کمک می‌کند که اضطراب اجتماعی را تشخیص دهیم این است که در کودکان مبتلابه اضطراب اجتماعی این ترس و اختلال اضطراب اجتماعی فقط در برابر بزرگ‌ترها بروز نمی‌کند بلکه در موقعیت‌هایی که همسالان و همتایان کودک هستند نیز بروز می‌کند.

نکته دیگر اینکه مواجهه با موقعیت ترسناک اجتماعی یا موقعیتی که فرد را در معرض دید قرار می‌دهد، در کودکان می‌تواند خود را به‌صورت گریه کردن، قشقرق راه انداختن، چسبیدن به مراقب، میخکوب شدن، لرزیدن، یا امتناع از صحبت کردن نشان دهد.

برای کودکان مبتلابه اضطراب اجتماعی دوست پیدا کردن یا عضو گروهی بودن، یا بیان احساسات به‌صورت خودگزارش دهی، کار مشکلی است. در موقعیت ترس‌آور، کودک مبتلابه  اضطراب اجتماعی احساسات آزاردهنده‌ای چون خجالت و طردشدگی را به‌شدت تجربه می‌کند و پاسخ‌های این کودکان نشانه تمرکز افکار منفی این کودکان درباره خودشان است.

عوارض اضطراب اجتماعی

اضطراب اجتماعی می‌تواند زمینه‌ساز اختلالات اضطرابی دیگری نیز باشد

احتمال دارد افرادی که مبتلابه اختلال اضطراب اجتماعی هستند به افسردگی، اعتیاد به الکل یا مواد مخدر مبتلا شوند. اگر یکی از این بیماری‌ها علاوه بر اضطراب اجتماعی پیش بیاید، به یک طرح درمانی دیگری نیز نیاز خواهد بود. معمولاً افراد مبتلابه اختلال اضطراب اجتماعی، به اختلالات اضطرابی دیگری نیز مبتلا هستند که عبارت‌اند از:

 • اختلال هراس
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • اختلال وسواس جبری و ترس از اجتماع

تشخیص اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی را چگونه تشخیص دهیم؟

علائم اضطراب اجتماعی باید همیشگی باشند و یا حداقل به مدت 6 ماه طول کشیده باشند.

علائم اصلی اضطراب اجتماعی یا هراس اجتماعی، ترس معنادار و دائمی از یک یا چند موقعیت اجتماعی است که باعث تعاملات اجتماعی می‌شود (مثل محاوره با افراد دیگر) یا تحت نظر قرار گرفتن را ممکن می‌کنند (مانند در معرض دید قرار گرفتن هنگام غذا خوردن در رستوران) و فرد از اینکه به خاطر نشان دادن اضطرابش رفتاری را بروز دهد که باعث قضاوت منفی دیگران شود، می‌ترسد. افراد مبتلابه اضطراب اجتماعی ممکن است فعالانه از این موقعیت‌ها اجتناب کنند یا هنگام مواجهه با این موقعیت‌ها دچار ترس و اضطراب شدیدی شوند.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که ترس یا اضطراب نباید به دلیل وجود شرایط پزشکی دیگری مثل بدشکلی‌ها یا چاقی مفرط یا بدریختی ناشی از سوختگی یا جراحت که ممکن است هر فردی را کمی نگران قضاوت دیگران کند، این ترس و اضطراب یا اجتناب بسیار افراطی باشد. این علائم اضطراب اجتماعی باید همیشگی باشند و یا حداقل به مدت 6 ماه طول کشیده و به‌طور مشخصی باعث اختلال در تعاملات اجتماعی و عملکرد فرد شده باشند.

روش های درمان اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی چگونه درمان میشود؟

درمان اضطراب اجتماعی: روان‌درمانی

در درمان اضطراب اجتماعی ترکیبی از دارو و درمان رفتاری پیشنهاد می‌شود.

یک روش گفتگو درمانی در درمان اضطراب اجتماعی بسیار مؤثر است که به آن درمان رفتاری شناختی می‌گویند. یک مشاور به شما کمک می‌کند تا افکار و اعمال منفی خود را شناسایی کنید. درمان رفتاری شناختی برای درمان اختلال اضطراب اجتماعی تا حدی به معنی نوشتن تکلیف است یعنی افکاری را که منجر به اضطراب زیاد می‌شوند، می‌نویسید.

یک بخش دیگر درمان اضطراب اجتماعی تکنیک‌های آرامش‌بخش است که با این روش‌ها افراد سه تا چهار ماه احساس بهتری خواهند داشت. ترکیبی از دارو و درمان رفتاری شناختی بهترین راهکار درمان برای اضطراب اجتماعی است.

درمان اضطراب اجتماعی: دارو

در درمان اضطراب اجتماعی داروها می‌توانند نقش تکمیلی داشته باشند.

برخی از داروهای ضدافسردگی به پایین آوردن اضطراب و درمان اضطراب اجتماعی کمک می‌کنند که نام تجاری آن‌ها سیمباتلا، ایفکسر، لگزاپرو و پاکسیل است. با مصرف این داروها سه تا شش هفته بعد، احساس خوبی پیدا خواهید کرد.

شاید پزشک شما برای مدت کوتاهی، بنزودیازپین تجویز کند که نام‌های تجاری آن آتیوان، کلونوپین، والیوم و زاناکس است. احتمال دارد با مصرف این داروها به آن‌ها وابسته شوید. داروی جدیدتر بوسپار است که در درمان اختلال اضطراب اجتماعی تجویز می‌شود. قبل از مصرف این داروها با پزشک خود در مورد معایب و محاسن آن‌ها صحبت کنید.

اضطراب اجتماعی و مراقبت‌های لازم در صورت ابتلا

در درمان اختلال اضطرابی ورزش و تغذیه سالم نقش اساسی دارند

با ایجاد چند تغییر کوچک در عادات خود می‌توانید در جهت درمان اختلال اضطراب اجتماعی حرکت کنید. از مصرف کافئین، داروهای بدون نسخه، حتی داروی سرماخوردگی، اجتناب کنید. چون این داروها می‌تواند علائم اضطراب و درنتیجه اختلال اضطراب اجتماعی را تشدید کند.

سعی کنید استراحت کافی داشته باشید و غذاهای سالم مصرف کنید. از فنون آرام‌کننده مثل یوگا یا مدیتیشن استفاده کنید. حتماً ورزش کنید؛ شواهدی وجود دارد که فعالیت متعادل فیزیکی اثر آرام بخشی دارد.

درمان‌های گیاهی اضطراب اجتماعی

درمان گیاهی اضطراب اجتماعی بایستی زیر نظر پزشک باشد

شواهدی وجود دارد که کاوا، در میان درمان‌های گیاهی، به درمان استرس و درنتیجه اضطراب اجتماعی به‌صورت کم تا متوسط کمک می‌کند. شواهد کافی وجود ندارد که بتوان گفت سنبل‌الطیب به کاهش علائم اختلال اضطراب اجتماعی کمک می‌کند؛ اما قبل از آغاز هر نوع درمان گیاهی اضطراب اجتماعی با پزشک خود صحبت کنید. برخی از درمان‌ها برای اختلال اضطراب اجتماعی، اثرات جانبی دارند یا با داروهای شیمیایی واکنش می‌دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

اطلاعات بیشتر...
منبع
beytoote

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا