تبلیغات ویژه
مذهبی

آیا در ماه رمضان میشود ازدواج کرد و چه حکمی دارد؟

اگر با هر کس که قصد ازدواج دارد صحبت کنیم، اول تقویمش را باز می‌کند و نگاهی به ماه‌های قمری می‌اندازد و می‌گوید: باید تا قبل از ماه رمضان عروسی را بگیریم و اگر چنین نشود یک ماه عقب می‌افتیم. از طرف دیگر همگان متفق‌القول هستند که خرید طلا و بازار هر آنچه مربوط به جشن و شادی می‌شود، در ماه رمضان راکد است و بهترین زمان برای خرید این نوع اجناس، ماه مبارک رمضان است.

همچنین اگر به تابلونوشته های سطح شهر نگاهی بیندازید، ملاحظه خواهید کرد که چند روز مانده به آغاز ماه رمضان، این عناوین به‌وفور به چشم می‌خورد: «از اول تا آخر ماه رمضان به مدت یک ماه مراسم روضه‌خوانی و عزاداری در فلان محل با حضور فلان مداح اهل‌بیت برقرار است». البته منظور این نیست که برگزاری مراسم عزاداری در سوگ اهل‌بیت کار درستی نیست، بلکه منظور این است که «هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد».

جشن عروسی در رمضان، حرام نیست؟!

دراین‌ارتباط به سراغ تنی چند از روزه‌داران ماه خدا رفتیم تا نظرات آنان را جویا شویم. از دختر و پسری که یک ماه است تصمیم به ازدواج گرفته‌اند، می‌پرسم، آیا حاضرید در ماه رمضان جشن عروسی بگیرید؟ که نوعروس می‌گوید: تا به این لحظه فکر می‌کردم که برگزاری جشن و عروسی در ماه رمضان حرام است، زیرا هنگام برگزاری مقدمات عروسی، بارها این صحبت مطرح شد که در ماه رمضان هیچ کاری نمی‌توانیم انجام بدهیم؛ اما اکنون که شما در این مورد می‌پرسید، برای خود من هم سؤال است که چرا باید در ذهن ما این مسئله تداعی شده باشد که در ماه رمضان جشن و عروسی اشکال دارد؟

معایب و مزایای ازدواج با تک فرزند

اما توجیه این شهروند از این رویکرد مردم به ماه رمضان هم جالب است: شاید یک نکته مهم آن است که استفاده از عطر و اودکلن و استنشاق بوی آن ممکن است روزه را باطل کند و ازآنجاکه در این قبیل مراسم، انواع مواد آرایشی و بهداشتی به کار برده می‌شود، امکان دارد برای روزه‌دار اشکال ایجاد کند!

این نوعروس با تأکید بر اینکه در مراسم عقد و عروسی در برخی موارد شرایطی به وجود می‌آید که با شرع اسلام همخوانی ندارد، به نکته جالبی اشاره می‌کند و می‌گوید: نمی‌شود که آدمیزاد روزه‌دار باشد و برای اجابت فرمان خداوند، دهان خود را به روی خوردن و آشامیدن ببندد، اما در اثر یک لغزش غیرعمدی، کاری کند که روزه‌اش زیر سؤال برود.

می‌ترسیم به بهانه عروسی، روزه‌خواری شود

اما نظر همسر این خانم هم شنیدنی است. این تازه‌داماد می‌گوید: اکنون که فصل تابستان است، هوای گرم باعث می‌شود تا انسان نتواند به اندازه کافی تلاش و فعالیت کند. حال تصور کنید که گروهی بخواهند برای برگزاری یک مراسم عروسی و تهیه مقدمات آن، صبح زود از خواب بیدار شوند و تا شب امور مربوط به عروسی را پیگیری کنند، این کار واقعاً طاقت فرس است.

شاید بسیاری از افراد به این نتیجه برسند که چند روز برگزاری مراسم عروسی را روزه نگیرند و تصورشان این باشد که در آینده روزه قضا بگیرند تا جبران گذشته شود که در این صورت، علاوه بر اینکه گناهان این تصمیم بر دوش خودشان است، به‌نوعی گریبان گیر عروس و داماد که مسبب این تصمیم هستند نیز می‌شود.

چگونه در ماه رمضان چاق شویم یا وزن کم نکنیم؟

این تازه‌داماد با یادآوری اینکه یک مورد عقدکنان در بین بستگانشان برگزارشده است می‌گوید: اگرچه این مراسم بعد از افطار برگزار شد، اما بسیاری از میهمانان در مراسم حاضر نشدند و آن‌هایی هم که آمده بودند، به این بهانه که باید زود بخوابند تا بتوانند برای سحر از خواب بیدار شوند، به سرعت مراسم را ترک کردند. درنتیجه مراسم به‌خوبی برگزار نشد، اگرچه هزینه زیادی را به خانواده‌های طرفین تحمیل کرده بود! پدر و مادر این عروس و داماد نیز حرف‌های جالبی برای گفتن دارند.

ازدواج در ماه رمضان ایا در ماه رمضان میشود ازدواج کرد؟

عرف مردم را زیر سؤال نبرید!

پدر عروس می‌گوید: روزه گرفتن برای شناختن شرایط فقرا و محرومان است. باید انسان از صبح تا شب گرسنه و تشنه بماند تا شرایط نیازمندان را درک کند؛ اما به عقیده من برگزاری این قبیل مراسم تا حدودی با روحیه روزه گرفتن فاصله دارد. پدر این داماد نیز می‌گوید: اول به من پاسخ دهید که چه اصراری دارید مراسم عقد و عروسی در ماه رمضان برگزار شود؟ چرا می‌خواهید آن چیزی که در بین مردم عرف شده و زمینه‌سازی نزدیک شدن به خدا و برگزاری مراسم مذهبی را فراهم می‌کند، از بین برده و یا کاری کنید تا به فراموشی سپرده شود؟!

متأسفانه در جامعه ما افراد بسیاری هستند که ایمان ضعیفی دارند؛ و ای‌کاش که این ضعف ایمان را فقط برای خودشان نگه می‌داشتند، اما ملاحظه می‌کنید که بلای جان دیگران هم شده‌اند و سعی می‌کنند آنان را به مسیر دیگری بکشند. مادر عروس نیز به نکته جالبی اشاره می‌کند و اظهارمی دارد: ما در طول سال نسبت به بسیاری از مراسم دینی غافل هستیم اما در همین یک ماه رمضان سعی می‌کنیم جبران گذشته کنیم.

چگونه در ماه رمضان صورتمان لاغر نشود؟

بسیاری از کسانی که در طول سال حضور در مسجد را فراموش کرده‌اند، به مساجد رفته و نماز را به جماعت برگزار می‌کنند.
تصور کنید که بخواهد مراسم عقد و عروسی در ماه رمضان برگزار شود. آن‌وقت همین مراسم جشن باعث می‌شود که مردم نسبت به حضور در مساجد بی‌تفاوت شوند.

ازدواج در ماه رمضان چه حکمی دارد؟

پاسخ اجمالی

  1. در شرایطی که برای ازدواج ذکر شده است، زمان خاص در آن نیامده است، البته برخی از علما برای اجرای عقد در زمان‌های خاص کراهت قائل‌اند.
  2. آنچه که در ماه رمضان ممنوع است، نزدیکی (جماع) با همسر، برای شخص روزه‌دار است، نه خواندن عقد.
  3. نتیجه این که انسان می‌تواند در ماه مبارک رمضان ازدواج کند – چه دائم و چه غیر دائم -؛ یعنی اجرای عقد می‌تواند در روز باشد، اما نزدیکی فقط شب‌ها بعد از افطار تا هنگام اذان صبح، به مقداری که وقت برای انجام غسل، یا تیمم – در صورت عدم دسترسی به آب یا محذور استفاده از آن- داشته باشند.
به این مطلب امتیاز دهید
کتاب الکترونیکی رمان شازده کوچولو اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی پنج زبان عشق، گری چاپمن اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی ذهن آگاهی برای مدیریت استرس اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی چگونه ازدواج را به موفقیت تبدیل کنیم؟ اطلاعات بیشتر
کتاب اکترونیکی مارپیچ رو به بالا (وارونه سازی جریان افسردگی) اطلاعات بیشتر
دانلود کتاب غلبه بر ناتوانی جنسی (اختلال در نعوظ) اطلاعات بیشتر

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
entekhabislamquestگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا