پوست و مو

برای از بین بردن زگیل چه باید کرد؟ (روش های خانگی)

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، به معرفی روش های خانگی برای از بین بردن زگیل خواهیم پرداخت. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

زگیل‌ها به طور کلی بی ضرر هستند و اغلب به مرور زمان خود به خود از بین می‌روند، زگیل‌ها در لایه فوقانی پوست رشد می‌کنند. یک زگیل معمولی دارای یک سطح برجسته و سفت بوده و اغلب به رنگ روشن تا خاکستری مایل به قهوه‌ای است. زگیل‌ها در نتیجه عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند و مسری هستند. برخی از زگیل‌ها خود به خود ممکن است هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها برطرف شوند. هیچ درمانی برای ویروس زگیل وجود ندارد.

گاهی اوقات، زگیل‌های جدید به همان زودی که از بین می‌روند، ظاهر می‌شوند. این اتفاق زمانی می افتد که زگیل‌های قدیمی سلول‌های ویروسی را قبل از درمان زگیل‌ها وارد پوست می‌کنند و باعث می‌شود زگیل‌های جدید در اطراف زگیل‌های اول رشد کنند. بهترین راه پیشگیری این است که متخصص پوست به محض ظهور زگیل‌های جدید آنها را درمان کند.

بیشتر زگیل‌های معمولی بدون درمان از بین می‌روند، هرچند ممکن است یک یا دو سال این فرایند طول بکشد و زگیل‌های مشابه اطراف آن ایجاد شود. در کُل، زگیل‌ها آزار دهنده هستند و به سرعت گسترش می‌یابند. درمان زگیل به منظور تحریک پاسخ سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با ویروس است و ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد.

روش‌های پزشکی ازبین بردن زگیل

  • داروهای لایه بردار (اسید سالیسیلیک)، داروهای لایه بردار سالیسیلیک اسید لایه‌های زگیل را از بین می‌برد.
  • انجماد (سرما درمانی)، این درمان در مطب پزشک انجام می‌شود و از عوارض جانبی آن میتوان درد، تاول زدن و تغییر رنگ پوست در ناحیه تحت درمان نام برد.
  • جراحی، جزئی از درمان زگیل است با این حال ممکن است در ناحیه تحت درمان جای زخم باقی بماند.
  • لیزر درمانی، این روش درمانی دارای اثربخشی محدود است و می‌تواند باعث درد و زخم شود.

گزینه‌های خانگی درمان زگیل

روش‌های درمانی خانگی برای زگیل تناسلی یا زگیل صورت مناسب نیست، زیرا پوست در این مناطق بسیار حساس است و باید تحت نظارت پزشک معالجه شود.

تبلیغات

1. از بین بردن زگیل با سرکه سیب

اسید سالیسیلیک یک درمان رایج زگیل است که برای از بین بردن زگیل و آلودگی پوستی مؤثر است. سرکه سیب مانند اسید سالیسیلیک دارای خواص ضد میکروبی طبیعی مبارزه با HPV است. با این حال برای اثبات آن به مطالعات بیشتری نیاز است.

برای امتحان آن، 2 قسمت سرکه سیب و 1 قسمت آب را مخلوط کنید، سپس پنبه‌ای را آغشته به آن کنید و روی زگیل بمالید و با باند به مدت چهار ساعت بپوشانید.

2. درمان زگیل با پوست موز

پتاسیم موجود در پوست موز با HPV مقابله می‌کند. با این حال، هیچ تحقیقی پتاسیم را به درمان زگیل یا عفونت‌های ویروسی مرتبط نمی‌کند. برای این منظور پوست داخلی موز را روزانه روی زگیل بمالید.

3. سیر برای از بین بردن زگیل

سیر سابقه طولانی در بهبود بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس، اسکارهای کلوئیدی و میخچه دارد. همچنین برای عفونت‌های باکتریایی، قارچی و ویروسی مانند زگیل استفاده می‌شود. طبق تحقیقات عصاره سیر ظرف چهار هفته شما را از شر زگیل خلاص می‌کند.

برای درمان زگیل با سیر، 1 حبه سیر را خرد کرده و با آب مخلوط کنید. سپس روی زگیل بمالید و با باند بپوشانید. این کار را روزانه به مدت سه تا چهار هفته تکرار کنید.

4. از بین بردن زگیل با پوست پرتقال

یکی دیگر از داروهای محبوب از بین بردن زگیل، پوست پرتقال است. برای این منظور پوست پرتقال روی زگیل یکبار در روز بمالید. خواهید دید زگیل تغییر رنگ داده و سپس می افتد. این فرایند ممکن است دو هفته یا بیشتر طول بکشد.

5. آناناس برای از بین بردن زگیل

آناناس دارای ویژگی بروملین است، بروملین عموماً زگیل‌ها را از بین می‌برد. در حالی که برخی داده‌ها برای حمایت از اثربخشی بالقوه بروملین در درمان چند بیماری پزشکی وجود دارد، هیچ مطالعه علمی در استفاده آن برای از بین بردن زگیل وجود ندارد.

6.  از بین بردن زگیل با آلوئه ورا

بیشتر افراد از ژل آلوئه ورا برای بیماری‌های پوستی مانند سوختگی و پسوریازیس استفاده می‌کنند. علاوه بر این آلوئه ورا، زگیل‌های خارش دار و دردناک را تسکین می‌دهد. برای این منظور روزانه ژل را روی زگیل‌ها بمالید.

7. آسپرین موثر در از بین بردن زگیل

ماده اصلی آسپرین، اسید سالیسیلیک است که ماده رایج برای درمان زگیل می‌باشد. سالیسیلیک اسید با لایه برداری از پوست با گذشت زمان، زگیل را از بین می‌برد. تصور می‌شود که آسپرین نیز تأثیر مشابهی دارد. روش پیشنهادی این است که قرص‌های آسپرین را خرد کرده و با آب مخلوط کنید. سپس خمیر را روی زگیل بمالید و به مدت یک شب با باند ببندید.

8. بره موم زنبور عسل

زنبورهای عسل ماده‌ای رزینی مانند به نام بره موم تولید می‌کنند. این ماده از مواد گیاهی، موم، گرده و آنزیم‌های زنبور ساخته شده است.

تحقیقات نشان می‌دهد که بره موم دارای خواص ضد میکروبی است و باعث تولید سلول‌های پوستی می‌شود و برای درمان آکنه، زخم‌ها و ویروس هرپس سیمپلکس استفاده می‌شود. برای استفاده از بره مو، تنها کافیست آن را روی زگیل بمالید.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
mayoclinichealthaadhealthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا