کودکان و والدین

از کجا بفهمم ریاضی فرزندم ضعیف است؟

اگر به دنبال جواب سوال: “از کجا بفهمم ریاضی فرزندم ضعیف است؟” هستید. این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1 را از دست ندهید.

علت ضعیف بودن دانش آموزان در درس ریاضی

بسیاری از والدین در سراسر دنیا احتمالاً فرزندی دارند که ریاضیات را ضعیف یاد می‌گیرد. اما نگران نباشید، یکی از شایع‌ترین مشکلات در بین کودکانی که از ریاضیات بیزار هستند، دشواری بیش از حد در یاد گرفتن است. والدین باید هوشیار باشند و بدانند این لزوماً به معنای کمبود هوش در فرزندشان نیست و این مسئله وجود دارد. کودکانی که در درک ریاضیات مشکل دارند اغلب از نظر روحی و جسمی نیاز به مراقبت بیشتر دارند.

ریاضیات تنها موضوعی است که در آن تئوری یادگیری اهمیتی ندارد بنابراین، دانش آموزانی که در ریاضیات ضعیف هستند باید برای افزایش سرعت و دقت خود تا آنجا که ممکن از محاسبات ذهنی استفاده کنند.

دانش آموزان باید بدانند که ریاضیات تنها موضوعی است که تغییر روشها و تکنیکهای یادگیری آن نادر است. همه ما با روش‌هایی که کارشناسان ریاضیات طی دهه‌های گذشته به ما آموخته‌اند آشنایی داریم با این وجود، ترفندهای جالب و سرگرم کننده‌ای برای یادگیری ریاضیات وجود دارد و دانش آموزان در صورت اجرای فرمول و روش صحیح می‌توانند به راحتی نمره کسب کنند.

از کجا بفهمم ریاضی فرزندم ضعیف است؟

1. بیان نظرات منفی در مورد ریاضیات

وقتی کودک شما جملاتی مانند “من از ریاضیات متنفرم” یا “من در ریاضیات مهارت ندارم” را می‌گوید و سعی می‌کند از فعالیت‌های مرتبط با ریاضیات اجتناب کند، معمولاً نشان می‌دهد در ریاضی ضعیف است.

2. اضطراب ریاضی

از کجا بفهمم ریاضی فرزندم ضعیف است

زمانی که کودک هنگام کلاس، امتحان یا کار بر روی تکالیف ریاضی اضطراب بیشتری پیدا می‌کند، نشان می‌دهد در یادگیری آن مشکل دارد.

3. نمرات پایین ریاضی

نمرات پایین ریاضیات، کودک را از تمرکز بر روی آن دور می‌کند و زمان کمی را به تمرین یا مطالعه ریاضی اختصاص می‌دهد.

4. ناتوانی در یادگیری

در واقع برخی از کودکان هستند که به دلیل اختلالات یادگیری نیاز به توجه بیشتری دارند. آن‌ها درک سریع موضوعات را دشوار می‌دانند. به عنوان نمونه اگر کودک شما ارتباط بین 2 + 3 = 5 و 5-3 = 2 را نفهمد، نشان می‌دهد در ریاضی مشکل دارد.

5. مشکل در استفاده از مفاهیم ریاضی در مسائل دنیای واقعی

کودک شما ممکن است مفاهیم ریاضی را درک کند، اما فهم آنها در دنیای واقعی براش سخت باشد مانند:

  • فهمیدن چند روز مانده تا روز تولد خود
  • محاسبه هزینه‌ها
  • تعیین مقدار مواد برای تهیه غذا
  • دشواری ریاضی ذهنی

از کجا بفهمم ریاضی فرزندم ضعیف استاز کجا بفهمم ریاضی فرزندم ضعیف است

امروزه حل مسائل ریاضی با استفاده از کمک گرفتن انگشتان برای شمارش اعداد نشانه‌ای از ریاضی ضعیف است. این به این دلیل است که هرچه کودکان بزرگ‌تر می‌شوند، با اعداد بزرگتر و معادلات پیشرفته‌تری روبرو می‌شوند که به تمرینات ذهنی ریاضی نیاز دارند.

6. دشواری تمرکز

هر کودکی نوع آموزش متفاوتی دارد، اگر کودک شما هنگام انجام ریاضی از نظر ذهنی خسته شود، نشان دهندهٔ ریاضیات ضعیف کودک است.

راه حل‌های مؤثر رفع مشکل ریاضیات ضعیف

به عنوان والدین، یکی از بزرگترین اهداف شما کمک به فرزندتان برای موفقیت است و اولین قدم برای حل آن شناسایی مشکل است.

1. ریاضیات به عنوان سرگرمی

یادگیری در برخی از کودکان بسته به تغییر دیدگاه آنها نسبت به ریاضی دارد. بهتر است ریاضیات را با خلاقیت به عاملی سرگرم کننده برای کودک تبدیل کنید و اشکال مختلفی مانند مشکلات کلمات، کتاب‌های ریاضی، برنامه‌های ریاضی و موارد دیگر را در بازی‌های کودک جای دهید.

برای تقویت دانش و درک و همچنین لذت بردن از ریاضیات کودک خود را درگیر فعالیت‌هایی مانند خرید، آشپزی یا باغبانی کنید و هر یک از کاربردهای دنیای واقعی با اعداد، حقایق و مفاهیم ریاضی را به کودک یادآوری کنید.

از کجا بفهمم ریاضی فرزندم ضعیف است

2. تمرین ریاضی

برای تمرین ریاضی کودکتان، هر شب زمانی را برای آموزش و تقویت مفاهیم بنیادی ریاضی به او آشنا کنید حتی اگر فرزند شما هیچ مشق ریاضی ندارد. و بهتر است که از کاربرگ های رنگارنگ و زیبا استفاده کنید.

3. تدریس خصوصی

تدریس خصوصی پس از مدرسه، یادگیری کودک را بیشتر می‌کند.

4. کسب اطلاعات بیشتر

با معلم ریاضی فرزندتان تماس بگیرید و از او روش‌های خاصی که منجر به پیشرفت فرزندتان می‌شود مانند سازماندهی، مدیریت زمان یا مطالعه جویا شوید. معلم ریاضی بیشترین زمان را در این زمینه با کودک شما کار می‌کند و می‌تواند بینش و پشتیبانی عالی به شما ارائه دهد.

اگر فرزند شما با مشکلات ریاضی روبرو است، نگذارید از پیشرفت جا بماند. با تدریس شخصی به آنها یا استخدام معلم خصوصی و روش‌های گفته شده سعی کنید هر چه زودتر مشکلات او را شناسایی و رفع کنید.

5/5 - (4 امتیاز)
منبع
prodigygamestudent-tutorjagranjosh

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا