روانشناسیسلامت روان

نقش استرس اکسیداتیو بر سلامت روان

مطالعه اخیر تیمی بین المللی از محققان گرانادا (UGR) نشان می دهد که افسردگی چیزی بیش از یک اختلال روانی است. تحقیقات آنها نشان می دهد که افسردگی باعث تغییر در میزان استرس اکسیداتیو می شود و باید به عنوان یک بیماری سیستمیک در نظر گرفته شود.

مطالعه نزدیک روی 4000 نفر نشان می دهد که بین سطوح استرس اکسیداتیو قابل اندازه گیری و وجود یا عدم وجود آنتی اکسیدان ها در بدن ارتباط مستقیمی وجود دارد.

استرس اکسیداتیو عامل اصلی بسیاری از اختلالات سلامت روان است.

حدود 25 درصد از کل اکسیژن دریافتی بدن، داخل مغز مصرف می شود. در جریان بودن اکسیژن در بدن برای زنده ماندن مورد نیاز است، اما به ایجاد رادیکال های آزاد نیز کمک می کند. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که غشای سلولی را از بین می برند و روند پیری را تسریع می کنند. مغز یک محیط غنی از چربی است که به شدت مستعد استرس اکسیداتیو یا عدم تعادل ردوکس است و به راحتی می تواند آسیب ببیند یا در معرض خطر قرار گیرد.

اختلالات اضطرابی، افسردگی، اختلال دوقطبی، اوتیسم و اسکیزوفرنی همگی تحت تاثیر استرس اکسیداتیو در بدن قرار دارند. این شرایط با روش های درمانی پیشرفته حاوی مواد مغذی غنی از آنتی اکسیدان بهبود می یابد.

بافت های ملتهب باعث ریختن مایع از رگ های خونی می شوند. این مایع به فضای بین سلول ها می رود و شروع به انباشته شدن می کند. در داخل توده‌های مایع، مولکول‌های ریزی وجود دارد که به اطراف چرخش می کنند. این مولکول های ریز حامل بار الکتریکی نامتعادل هستند و رادیکال های آزاد نامیده می شوند. رادیکال های آزاد لیپیدها، پروتئین ها و DNA را تغییر می دهند. وقتی جمعیت رادیکال های آزاد آنقدر زیاد می شود که قابل تنظیم نیست، استرس اکسیداتیو وارد بدن می شود.

ما در تحقیقات خود یافتیم که آنتی اکسیدان ها به عنوان سلاحی قدرتمند در برابر رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو عمل می کنند. آنتی اکسیدان ها مانند اسفنج عمل کرده و رادیکال های آزاد را جذب می کنند. آنتی اکسیدان ها به این دلیل کار می کنند که از نظر الکتروشیمیایی برای رادیکال های آزاد جذاب تر از چربی ها و پروتئین های بدن ما هستند. آنها یکدیگر را شارژ می کنند و با پذیرش الکترون، از میزان یکدیگر کاهش می دهند. هنگامی که آنتی اکسیدان کاهش یافت، آماده خروج و جذب رادیکال های آزاد اضافی است. قوی ترین آنتی اکسیدان برای این کار ویتامین C است.

4.8/5 - (5 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

منبع
eatfor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا