بهداشت بانوان

چگونه از کاپ قاعدگی استفاده کنیم

کاپ یا فنجان های قاعدگی یک روش جمع آوری مایع قاعدگی در طول دوره پریودی هستند. اگرچه ممکن است استفاده از آن در ابتدا کمی دلهره آور به نظر برسد، اما با کمی تمرین، استفاده از آن روشی آسان، ایمن، سازگار با محیط زیست و اقتصادی برای جمع آوری خون قاعدگی خواهد بود. از یک تکه کوچک سیلیکونی نترسید – ما اینجا هستیم تا با دستورالعمل های گام به گام استفاده ایمن، راحت و موثر از کاپ قاعدگی به شما کمک کنیم.

آماده شدن برای استفاده از کاپ قاعدگی

اول از همه، شما باید یک کاپ قاعدگی بخرید. از آنجایی که کاپ های قاعدگی اشکال و اندازه های مختلفی دارند، این کار ممکن است طاقت فرسا به نظر برسد. به داروخانه محل زندیگتان مراجعه کرده یا به صورت آنلاین در اینترنت نگاهی بیندازید و ببینید چه گزینه هایی در دسترس شما هستند. بسیاری از فروشندگان با توجه به سن افراد، میزان شدت خون قاعدگی و آناتومی بدن کاپ های قاعدگی متفاوتی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، برای افرادی که دهانه رحم پایینی دارند، یک کاپ کوتاه تر ممکن است بهتر باشد. افرادی که تمرینات بدنی بیشتری انجام می دهند ممکن است به کاپ با جنس بهتری برای جلوگیری از نشت خون احتیاج داشته باشند. توضیحات روی هر بسته کاپ را بخوانید تا بهترین کاپ قاعدگی را برای خود بیابید.

کاپ قاعدگی خود را تمیز و ضدعفونی کنید

قبل از اینکه برای اولین بار از فنجان قاعدگی خود استفاده کنید (و بعد از پایان هر دوره)، مهم است که آن را ضدعفونی کنید. این کار را می توان به سرعت و در خانه انجام داد: قابلمه کوچکی را بردارید، کاپ قاعدگی را در آن بیندازید، آب اضافه کنید تا زمانی که فنجان قاعدگی از کف قابلمه فاصله بگیرد و سپس قابلمه را روی اجاق گاز بگذارید. کاپ قاعدگی را پنج دقیقه بجوشانید و تمام. فنجان قاعدگی را از قابلمه خارج کرده و قبل از استفاده بگذارید کاملا خنک شود.

همچنین بخوانید:  آیا استحمام در دوران قاعدگی ضرر دارد؟

تا زمانی که در دوران پریود هستید، لازم نیست هر دفعه که فنجان قاعدگی خود را خالی می کنید ضدعفونی کنید – یک تمیز کردن ساده با آب گرم و صابون کافی است. مطمئن شوید که سوراخ‌های کوچک زیر لبه فنجان قاعدگی را تمیز کرده‌اید – این سوراخ‌ها وظیفه ایجاد مکش را دارند تا خون از کنار فنجان نشت نکند.

نحوه قرار دادن فنجان قاعدگی

چگونه از کاپ قاعدگی استفاده کنیم

1. تمیز کردن

قبل از قرار دادن کاپ قاعدگی، مطمئن شوید که آن را تمیز و ضدعفونی کرده اید (اگر شروع یک سیکل جدید باشد). دستان خود را با آب گرم و صابون ضدعفونی کنید. اگر ناخن‌هایتان بلند و تیز هستند بهتر است آن‌ها را کوتاه کنید، زیرا قرار دادن کاپ قاعدگی با ناخن‌های بلند می‌تواند دشوارتر باشد.

تبلیغات

2. تا کنید:

کاپ قاعدگی را به گونه ای تا کنید که دهانه آن برای قرار دادن داخل دستگاه تناسلی کوچکتر شود. چندین راه برای انجامش وجود دارد:

  • حالت C یا U: لبه بالایی کاپ قاعدگی را از وسط تا کنید، به طوری که شکل C یا U دربیاید.
  • تا زدن به پایین (چین لاله): یک طرف لبه را به سمت پایین فشار دهید تا نوک آن باریک شود.

3. وارد کردن

در وضعیتی راحت قرار بگیرید. سعی کنید روی توالت بنشینید، بایستید یا چمباتمه بزنید. فنجان قاعدگی تا شده را با یک دست نگه دارید، از دست آزاد خود برای جدا کردن لابیای خود استفاده کنید. دهانه واژن خود را پیدا کنید و به آرامی فنجان قاعدگی خود را در جهت استخوان دنبالچه وارد واژن کنید. همانطور که فنجان قاعدگی را وارد می کنید، سعی کنید وضعیت تا شده کاپ قاعدگی را حفظ کنید.

همچنین بخوانید:  قاعدگی نامنظم؛ علل و روش های درمان گیاهی و خانگی آن

4. باز کنید

هنگامی که دیگر نمی توانید فنجان را در حالت تا شده نگه دارید، اجازه دهید که کاپ در داخل واژن باز شود و به فشار دادن کاپ قاعدگی از پایه آن ادامه دهید. شما باید به آرامی فنجان قاعدگی را به اندازه کافی فشار دهید تا انتهای آن از دهانه واژن شما بیرون نزند. اما احتیاط کنید و کاپ قاعدگی را آنقدر به عمق فشار ندهید که نتوانید پایه فنجان را موقع بیرون آوردن بگیرید.

5. چرخش (اختیاری)

پس از قرار دادن، برخی از دستورالعمل های کاپ قاعدگی از شما می خواهند که فنجان قاعدگی را بچرخانید تا از پلمپ و ایمن بودن آن اطمینان حاصل کنید. برای انجام این کار، فنجان قاعدگی را از پایه بگیرید و آن را یک دور بچرخانید.

6. بررسی کنید

اگر مطمئن نیستید که کاپ قاعدگی شما کاملا در داخل واژن باز شده است، سعی کنید یک انگشت را در امتداد داخل واژن تا لبه کاپ قاعدگی داخل کنید و لبه را در اطراف دنبال کنید و مطمئن شوید که تمام لبه باز شده است. برای اطمینان از اینکه فنجان قاعدگی شما به درستی در جای خود قرار گرفته و باز شده است، پایه آن را بگیرید و به آرامی بکشید. پس از کشش شما باید مقداری مقاومت یا احساس فشار مکش را احساس کنید.

7. تمام

هنگامی که مطمئن شدید که کاپ قاعدگی شما بصورت صحیح تنظیم شده است، می توانید 4 تا 12 ساعت (بسته به میزان شدت جریان خون) با خیال راحت به انجام کارهایتان بپردازید. برخی از افراد برای زمانی که ممکن است دچار نشتی شوند ترجیح می‌دهند یک آستر شورت کوچک بپوشند یا یک پد یا تامپون اضافی با خود همراه داشته باشند. ممکن است چند هفته طول بکشد تا به کاپ قاعدگی عادت کنید، بنابراین اگر در ابتدا موفق نشدید، سعی کنید و دوباره امتحان کنید. ممکن است چندین بار تلاش کنید تا به موفق به انجام صحیح آن شوید اما ارزشش را دارد.

همچنین بخوانید:  غذاهای مناسب برای کاهش درد پریود

نحوه برداشتن فنجان قاعدگی

  1. ضدعفونی کردن: دستان خود را با آب گرم و صابون شتشو دهید.
  2. پایین بیاورید: در واضعیت راحتی قرار بگیرید، یا روی توالت بنشینید یا چمباتمه بزنید. با استفاده از ماهیچه های شکم به سمت پایین فشار وارد کنید، گویی دارید مدفوع می کنید – این عمل به پایین آمدن کاپ قاعدگی و گرفتن آسان تر آن کمک می کند.
  3. روغن کاری (اختیاری): اگر در داخل کردن کاپ قاعدگی به درون واژن مشکل دارید و یا احساس درد می کنید، سعی کنید از چیزی برای کمک به روانکاری ورودی آن استفاده کنید. آب یا مقدار کمی روان کننده بر پایه آب که در امتداد لبه واژن زده می شود می تواند مفید باشد. خون قاعدگی شما نیز به عنوان یک روان کننده طبیعی عمل می کند.
  4. بیرون کشیدن: انگشتان شست و اشاره خود را درون واژن برده و پایه کاپ را بگیرید و به آرامی بیرون بکشید تا به بدنه اصلی برسید، سپس بدنه را کمی فشار دهید تا مکش متوقف شده و کاپ آزاد شود. سعی کنید کاپ را به صورت عمودی بیرون بکشید تا مایع از درون کاپ بیرون نریزد.
  5. خالی کردن کاپ: اگر می خواهید ببینید چقدر خون قاعدگی جمع آوری شده، به فنجان خود نگاهی بیندازید. بسیاری از فنجان‌ها دارای شاخص اندازه‌گیری حجم در کناره‌های آن هستند، اگر نیست، بسته‌بندی کاپ را بررسی کنید تا متوجه میزان حجم کاپ شوید. پس از اتمام کار، فقط کافیست خون قاعدگی خود را درون توالت بریزید.
  6. تمیز کنید و دوباره درون مهبل بگذارید: کاپ را در سینک دستشویی با آب گرم و صابون بشویید و مطمئن شوید که سوراخ های کوچک اطراف لبه ها را تمیز کرده اید. سپس دوباره درون واژن بگذارید و به کارهای روزمره خود ادامه دهید.
5/5 - (3 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
helloclue

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا