صورت

اشتباهات رایج پاکسازی صورت

شستن صورت ساده‌ترین کار در عادت‌های روزمره به‌حساب می‌آید؛ اما عادت‌های شست‌وشوی اشتباه می‌تواند مشکلاتی مثل خشکی، چرب بودن و حساسیت برای پوست ایجاد کند.

چرا باید پوستمان را پاک‌سازی کنیم؟

اشتباه رایجی که در جامعه وجود دارد این است که بسیاری از مردم پاک‌سازی پوست را برای کسانی لازم می‌دانند که از کرم و مواد آرایشی استفاده می‌کنند یا اینکه پاک‌سازی را فقط برای پوست‌های چرب و جوش‌دار مناسب می‌دانند. پاک‌سازی پوست درهرحال حتی اگر هیچ‌گونه کرم یا مواد آرایشی‌ای استفاده‌نشده باشد یا حتی اگر فرد تمام‌روز در منزل باشد و از خانه خارج نشود باید انجام شود زیرا پاک‌سازی پوست برای پاک کردن پوست از سلول‌های مرده سطح پوست است.

با کدام مواد پوست را پاک‌سازی کنید؟

موادی که برای پاک‌سازی پوست استفاده می‌شوند باید با توجه به جنس پوست انتخاب شوند و انتخاب نادرست ممکن است باعث ایجاد عارضه برای پوست شود. پاک‌سازی را باید روزانه، هفتگی و ماهانه انجام داد. با توجه به نوع پوست می‌توان از تونر و شوینده‌های غیرصابونی مانند ژل‌های شستشو و پن‌های شستشو استفاده کرد. استفاده از مرطوب‌کننده بعد از پاک‌سازی همیشه لازم است. توجه کنید همواره از پاک‌کننده‌ها و مرطوب کننده‌های مناسب پوست خود استفاده کنید.

روزانه چندبار پوست را پاکسازی کنیم؟

  • در پوست‌های چرب 2 بار در روز صبح و شب
  • در پوست‌های خشک و مختلط یک‌بار شب‌به‌شب

پاک‌سازی هفتگی پوست چیست؟

پاک‌سازی هفتگی معمولاً بعد از حمام باید انجام شود که شامل استفاده از لایه‌بردارهای مکانیکی (اسکراب) و استفاده از ماسک صورت است. اسکراب‌ها با توجه به نوع پوست تفاوت دارند. اسکراب کردن یا لایه‌برداری پوست بعد از حمام برای پاک‌سازی سلول‌های پیر و مرده از سطح پوست است. بعد از پاک‌سازی پوست بهتر است از یک ماسک صورت استفاده کرد. ماسک‌های صورت را می‌توان به صورت آماده یا در منزل با میوه و سبزی‌ها در دسترس همراه سفیده تخم‌مرغ یا روغن‌زیتون تهیه کرد. توجه کنید با توجه به نوع پوست خود ماسک را تهیه کنید، مثلاً روغن‌زیتون برای پوست چرب اصلاً مناسب نیست و باعث چرب‌تر شدن پوست می‌شود یا استفاده از مرکبات مثل پرتقال و لیموترش برای پوست‌های خشک مناسب نیست و آن را خشک‌تر می‌کند.

پاک‌سازی ماهانه پوست به چه معناست؟

پاک‌سازی ماهانه پوست باید ماهی یک‌بار یا هرچند ماه یک‌بار باید به صورت تخصصی و در مراکز تخصصی توسط افراد آموزش‌دیده با مواد استاندارد انجام شود

اشتباهات رایج در پاکسازی صورت

استفاده از مواد شوینده اشتباه

یک پاک‌کننده مناسب باید چرک و آرایش را از صورت به‌طور کامل پاک کند بدون اینکه چربی طبیعی پوست و سلول‌های سالم آن را از بین ببرد. شوینده‌ای که استفاده می‌کنید باید این کار را انجام بدهد و نه آن‌قدر ضعیف باشد که مجبور باشید دو بار صورتتان را با آن بشویید یا خیلی آن را روی پوستتان بمالید نه آن‌قدر قوی باشد که پوست را قرمز و حساس و خشک کند.

فقط روزی یک‌بار صورتتان را می‌شویید

حتی اگر شب قبل از خواب، تمام آرایش صورتتان را کاملاً تمیز کرده و صورت را پاک‌سازی کرده‌اید، شستن صبح گاهی صورت با آب یا دوش گرفتن به‌تنهایی کافی نیست. در طول شب زمانی که می‌خوابید، باکتری‌ها به همراه چربی‌های ناخواسته روی صورتتان جمع می‌شوند که باید تمیزشان کنید. اگر فرصت پاک‌سازی روزانه و شبانه راندارید، اولویت با پاک‌سازی شبانه پوست است. پوستتان قبل از رفتن به تختخواب نیاز به تمیز کردن آلودگی، آرایش، چربی و گردوخاکی که در طول روز رویش جمع شده، دارد. به‌خصوص آلودگی هوا که اثر شدیدی روی سلامت پوست دارد. تحقیقات جدید نشان می‌دهند آلودگی هوا حاوی ترکیبات زیادی ازجمله ذرات جامد، VOC یا ترکیبات آلی فرار Volatile organic compound، دود سیگار و ازن است که باعث از دست رفتن کلاژن و مشکلات رنگ‌دانه‌ای می‌شود.

شست‌وشوی بیش‌ازاندازه

اشتباهات رایج پاکسازی صورت

شستن صورت نباید بیش از 2 بار در روز باشد چون بیشتر از این باعث آزار پوست می‌شود و عاملی برای تولید بیش‌ازحد چربی است؛ بنابراین اگر آرایش ندارید، از کرم ضد آفتاب استفاده نکرده‌اید یا صورتتان عرق نکرده است از پاک‌کننده صورت استفاده نکنید و فقط صورت را با آب ولرم بشویید.

فکر می‌کنید پاک‌کننده آرایش و پاک‌سازی پوست هر دو یک‌چیز هستند

بسیاری از پاک‌کننده‌ها یا کلینزرها cleansers نمی‌توانند کاملاً آرایش را از سطح پوست پاک کنند بنابراین قبل از پاک‌سازی صورت باید آرایش را پاک‌کنید. دکترها توصیه می‌کنند با یک پاک‌کننده آرایشی چشم eye makeup remover، ریمل و آرایش چشم را پاک‌کرده سپس یک پد پنبه‌ای را با تونر toner یا آب و کمی پاک‌کننده صورت cleanser مرطوب کرده و برای پاک‌سازی باقیمانده آرایش استفاده کنید. به قسمت‌هایی که مواد آرایشی بیشتری رویشان جمع می‌شود توجه داشته باشید مثلاً بالای ابروها و گوشه‌های بینی و دهان. زمانی که آرایش صورتتان کاملاً پاک شد می‌توانید از پاک‌سازی پوست استفاده کنید.

کلینزر یا پاک‌کننده چیست؟

یک محصول مراقبتی برای پوست محسوب می‌شود که برای پاک کردن آرایش، رفع سلول‌های مرده پوست، چربی، میکروب‌ها و دیگر آلودگی‌های روی پوست را از بین می‌برد. این محصول به باز شدن منافذ پوست کمک کرده و از بروز شرایطی مانند آکنه پیشگیری می‌کند و با شیرپاک‌کن متفاوت است.

تونر یا تونیک چیست؟

تونر ها محلول‌هایی هستند که در مرحله بعد از پاک کردن آرایش و شستشو صورت استفاده می‌شوند. آن‌ها در ابتدا به‌عنوان یک متعادل‌کننده PH استفاده می‌شدند؛ زیرا بعد از شست‌وشو با صابون و یا سایر شوینده‌ها که باعث افزایش PH پوست می‌شدند، برای جلوگیری از آسیب وارده از این تغییر PH تونر ها را به‌عنوان متعادل‌کننده استفاده می‌کردند.

استفاده از آب با دمای نامناسب

برخی گمان می‌کنند آب گرم منافذ پوست را باز می‌کند و آب سرد باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شود اما حقیقت این است که منافذ ماهیچه‌ای ندارند که باز و بسته شوند. بااینکه ممکن است آب گرمی که باپوست برخورد می‌کند حس خوبی ایجاد کند اما چربی‌های طبیعی و محافظت‌کننده پوست را دچار مشکل می‌کند و باعث خشکی بیش‌ازحد یا تولید بیش‌ازاندازه سبوم می‌شود. آب ولرم بهترین چیز برای پاک کردن مناسب و مؤثر پوست است.

لایه‌برداری بیش‌ازاندازه

اشتباهات رایج پاکسازی صورت

لایه‌برداری یک‌راه مناسب برای جداسازی سلول‌های مرده پوست است اما این کار باید به‌اندازه باشد. از لایه‌بردارهای دانه‌دار استفاده کنید (اسکراب‌های شکری یا آن‌هایی که اسیدهای میوه‌دارند انتخاب‌های ملایم‌تری هستند) و حداکثر هفته‌ای دو یا سه بار آن‌ها را به کار ببرید. به‌جای پارچه برای کشیدن روی پوست از انگشتانتان استفاده کنید تا مانع کشیده شدن یا آزار پوست شوید.

پاک‌سازی نادرست پوست

پوست را باید به‌خوبی آبکشی کرد. در غیر این صورت باقی‌مانده‌هایی که از شوینده روی پوست می‌ماند منافذ پوست را مسدود و پوست را خشک می‌کند. صورت را کاملاً آب‌کشی کنید بینی و اطراف صورت مثل خط رویش مو و خط فک از معمول‌ترین بخش‌های صورت هستند که در شست‌وشو و آبکشی فراموش می‌شوند. در شست‌وشوی صورت با آب به این قسمت‌ها توجه کنید.

 استفاده از محصولات اشتباهی رایج ترین اشتباهی در پاکسازی صورت

از چیزهایی که به پوست آسیب می‌زنند مثل عطرها، رنگ‌ها و مواد نگهدارنده مانند پارابن‌ها استفاده نکنید. سدیم لوریل سولفات یکی دیگر از چیزهایی است که باید از آن دوری‌کنید. این ماده به‌عنوان از بین برنده پوست‌های اضافی استفاده می‌شود ولی خودش می‌تواند باعث حساسیت و واکنش آلرژیک شود. همیشه مواد تشکیل‌دهنده روی محصولات زیبایی و بهداشتی را بخوانید.

با خرید پاک‌کننده‌های گران‌قیمت پولتان را هدر می‌دهید

اگر به دنبال خرید پاک‌کننده‌های گران‌قیمت هستید پولتان را هدر می‌دهید. ازآنجاکه پاک‌کننده‌ها مدت‌زمان کوتاهی روی پوست باقی می‌مانند خاصیت درمانی نداشته و قطعاً ارزش پرداخت هزینه بیشتر را ندارند. درواقع بسیاری از متخصصین پوست توصیه می‌کنند از مارک‌های داروخانه‌ای ارزان‌قیمت استفاده کنید. بقیه پولتان را برای خرید محصولاتی که واقعاً روی پوستتان اثرگذار هستند کنار بگذارید مثل مرطوب کننده‌ها، ضد آفتاب‌ها و سرم ها.

خشک‌کردن پوست با حوله

اشتباهات رایج پاکسازی صورت

حوله را روی پوست نکشید، فقط با ضربه‌های آرام روی پوست سعی کنید صورت را خشک‌کنید. کشیدن حوله روی پوست خوشایند به نظر می‌رسد ولی پوست را آزار می‌دهد. هر حوله‌ای که دم دست است، مثلاً یک حوله استفاده‌شده را به صورت نمالید چون با این کار باکتری را انتشار می‌دهید؛ بخصوص روی یک‌پوست عالی و تمیز. وقتی می‌خواهید صورت شسته شده را خشک‌کنید، یک حوله نرم و تمیز بردارید.

استفاده نامناسب از مرطوب کننده‌ها

برای افزایش میزان جذب رطوبت، بلافاصله پس از تمیز کردن پوست وقتی هنوز نم دارد، از مرطوب‌کننده استفاده کنید. برای استفاده از سرم‌ها و دیگر محصولات محافظت از پوست و مو هم همین روش را انجام بدهید.

هزینه‌های زیاد اما بیهوده

خیلی عاقلانه نیست که بخواهید فقط برای یک شوینده صورت مقدار زیادی پول‌خرج‌کنید. یک پاک‌کننده ساده با مواد سازنده طبیعی کافی است. به‌جای هزینه کردن برای شوینده برای خرید سرم‌ها و مرطوب کننده‌ها بیشتر هزینه کنید.

بعد از استفاده از دستمال مرطوب پاک‌کننده آرایش، پوستتان را نمی‌شویید

دستمال مرطوب اغلب پس‌ماندهایی روی پوست باقی می‌گذارد که تحریک‌کننده پوست هستند و با محصولاتی که بعد از پاک‌سازی استفاده می‌شوند، تداخل دارند. بهترین کار این است که حداقل با یک پاک‌کننده ملایم صورتتان را بشویید ولی اگر از دستمال مرطوب استفاده می‌کنید حداقل بعدازآن صورتتان را با آب بشویید.

از اسکراب های خشن استفاده می‌کنید

لایه‌برداری برای دو بار در هفته یک گام کلیدی برای داشتن پوستی درخشان است. این کار کمک می‌کند تا سلول‌های مرده پوست از بین رفته و محصولات ضد پیری بهتر به پوست نفوذ کنند. فقط باید اسکرابتان را با دقت انتخاب کنید. وجود دانه‌های نامنظم با لبه‌های متخلخل می‌تواند بیش‌ازحد خشن باشد و منجر به آسیب رساندن به پوست و ایجاد خط، چروک و پارگی مویرگ‌ها شود. بهتر است اسکرابی که استفاده می‌کنید حاوی دانه‌ها جوجوبا jojoba beads و نخل باشد. علاوه بر آن باید بدانید که استفاده از دانه‌های پلاستیکی برای هر نوع پوستی در اسکراب ها و محصولات زیبایی ممنوع شده است.

جوجوبا در پاکسازی صورت

از دانه‌های گیاهی است که در مناطق صحرایی بین آمریکا و مکزیک می‌روید و شکل ظاهری این دانه‌ها شبیه به بادام‌زمینی بوده و روغن آن به رنگ زرد و دارای خواص درمانی بی‌شماری برای پوست و مو است. اگر علاقه‌ای به مصرف اسکراب ندارید، تونرها و دستمال مرطوب‌های حاوی آلفا هیدرو کسی اسید Alpha hydroxy acid یا AHA یا سالیسیک اسید Salicylic acid هم مفید هستند به‌خصوص برای پوست‌های چرب و آکنه‌ای. فقط از سابیدن محکم این محصولات روی پوست خود اجتناب کنید. تونر و دستمال مرطوب را باید فقط یک‌بار و به‌آرامی روی صورت بکشید.

هر روز از برس پاک‌کننده استفاده می‌کنید

اشتباهات رایج پاکسازی صورت

درست است که برس مکانیکی بهتر از انگشتان دستتان صورت را تمیز می‌کند ولی اگر صورتتان خشک، حساس یا مستعد قرمزی است، این وسیله را نمی‌توانید هر شب استفاده کنید به‌خصوص به همراه محصولاتی از قبیل رتینوئید retinoid و آلفا هیدرو کسی اسید.

رتینوئید چیست؟

گروهی از ترکیبات شیمیایی که حاوی ویتامین‌های گروه A هستند.

لایه‌برداری بیش‌ازحد می‌تواند سبب التهاب و درنهایت پیری پوست شود؛ مانند سایر موارد مراقبت از پوست حفظ تعادل مناسب باپوست شما از اهمیت بالایی برخوردار است. می‌توانید با استفاده برس هفته‌ای دو بار شروع کنید، بهتر است از برس هایی که برای پوست‌های حساس طراحی‌شده استفاده کرده و با کمترین فشار ممکن روی پوست بکشید. بعد از مدتی می‌توانید از یک پاک‌کننده ملایم به همراه برس استفاده کنید.

چربی‌ها در اشتباهات رایج پاکسازی پوست

چربی‌ها برای مدتی طولانی دشمن درجه‌یکی بودند که منافذ پوست را می‌بستند اما اکنون این طرز تفکر در حال تغییر است. متخصصان می‌گویند افراد با انواع مختلف پوست می‌توانند از پاک‌سازی پوست با چربی بهره ببرند، حتی پوست‌های چرب یا آسیب‌دیده! برخی از چربی‌ها منافذ پوست را از آلودگی و باکتری پاکیزه و در پوست تعادل ایجاد می‌کنند. به دنبال محصولات تمیزکننده چربی باشید که از چربی‌های گیاهی و طبیعی تولیدشده‌اند یا حتی می‌توانید از یک روغن بادام باکیفیت، روغن هسته زردآلو، روغن دانه انگور یا روغن گل آفتابگردان که در سوپرمارکت موجود است استفاده کنید. روغن را روی پوست خود ماساژ دهید و سپس با یکپارچه تمیز آغشته به آب گرم صورت را تمیز کنید. پیش از شست‌وشو مطمئن شوید که صورت را کاملاً تمیز کرده‌اید تا چربی اضافی روی پوستتان نماند و منافذ تمیز شوند.

بهترین شوینده پوست صورت چیست؟

پاک‌سازی صورت با تونر و شیرپاک‌کن، بخور صورت با آب، شست‌وشوی صورت با مایع راه‌هایی برای پاک کردن پوست هستند اما آب، مفیدترین و ساده‌ترین راه برای پاک کردن آلودگی‌های موجود روی پوست است. شست‌وشوی پوست یک ضرورت است اما اینکه با چه ماده‌ای شست‌وشو شود بستگی به وضعیت پوست شما دارد. اگر پوست خشکی دارید باید از مواد شست‌وشویی که اسیدیته بیشتر، قلیای کمتر و PH های پایین‌تری دارند، استفاده کنید؛ اما اگر پوستی نرمال دارید کمتر دچار مشکل می‌شود بااین‌حال پوست‌های نرمال نیز گاهی خشک و گاهی چرب می‌شوند. درصورتی‌که پوست چرب دارید این به معنای آن است که نیاز به شست‌وشوی بیشتری دارید. این نوع پوست محدودیت کمتری در استفاده از صابون‌ها دارد به‌طوری‌که اگر پوست چرب را با صابون‌های معمولی و حتی بدن‌شوی هم بشویید، احساس ناخوشایندی مثل احساس سوزش و کش آمدگی در پوست نمی‌کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
منبع
hidoctorbeytooteseemorghگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا