بارداری و اطفال

افتادگی رحم را چگونه درمان کنیم؟

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، به روش های درمان افتادگی رحم میپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

بسیاری از خانم‌ها تصور می‌کنند بروز افتادگی رحم که معمولاً با افتادگی مثانه همراه است از عوارض زایمان طبیعی است. گرچه این تصور نادرست نیست، اما متخصصان زنان باز هم به انجام زایمان طبیعی به جای سزارین تاکید می‌کنند و معتقدند افتادگی رحم مشکلی قابل درمان است، در حالی که عوارض سزارین بیشتر است.

رحم زنان

جالب است بدانید جدای از تأثیر زایمان طبیعی در بروز افتادگی رحم، ژنتیک نیز عامل دیگری است که در این زمینه نقش موثری دارد و نباید نادیده گرفته شود. به طوری که ممکن است برای فردی پس از چند مرتبه زایمان طبیعی سخت و مشکل هم اتفاق خاصی پیش نیاید، ولی شخص دیگری با یک بار زایمان طبیعی دچار این مشکل شود.

افتادگی رحم و مثانه به معنی جابه جایی رحم و دیگر ارگان‌های لگنی به سمت پایین و برآمده شدن به داخل مهبل است. این جابه جایی سبب احساس فشار و درد لگنی و در اغلب موارد، مشکلات ادراری می‌شود. معمولاً علت این بیماری، فشار ناشی از حاملگی و زایمان است. اما عوامل دیگری مانند سن بالا، چاقی، سرفه مزمن و شلی ذاتی فاشیای لگنی (افتادگی و شلی لگن) نیز می‌تواند در بروز این مشکل مؤثر باشند.

افتادگی لگن، بی اختیاری ادرار می‌آورد

معمولاً افتادگی رحم و مثانه به طور همزمان اتفاق می افتد که ناشی از شل شدن دیواره میان واژن و مثانه است. در نتیجه مثانه کمی جابه جا می‌شود و بر اثر آن، مجرای ادرار هم جابه جا شده و زاویه میان مجرای ادرار و مثانه تغییر پیدا می‌کند. در اثر بروز چنین مشکلی ممکن است فرد دچار بی اختیاری ادرار شود که این وضع هم می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد.
افتادگی رحم و مثانه در بسیاری موارد با هم همراه هستند. افتادگی مثانه موجب بی اختیاری ادرار می‌شود که در مراحل اولیه به صورت بی اختیاری استرسی (فشاری) بروز می‌کند.

در بسیاری موارد بی اختیاری ادرار، احساس فوریت در ادرار، تکرر ادرار، احتباس ادراری، یبوست، بی اختیاری مدفوع، درد لگن، درد موقع نزدیکی، افزایش ترشحات واژن و احساس پری در واژن به عنوان عوارض همراه با افتادگی لگن شناخته می‌شوند.

تشخیص افتادگی ارگان‌های لگنی با معاینه دقیق توسط جراح بیماری‌های زنان و انجام تست‌های تشخیصی خاص امکانپذیر است.

افتادگی رحمدرجات افتادگی رحم

روش های درمان افتادگی رحم

گام اول درمان، انجام ورزش‌های خاص

جالب است بدانید افتادگی رحم را نمی‌توان به کمک درمان‌های دارویی برطرف کرد. گرچه در برخی موارد درمانی بجز جراحی برای افتادگی رحم مطرح نیست، اما در مراحل ابتدایی بیماری نباید به فکر جراحی بود، بلکه در این مرحله رعایت برخی ملاحظات و نیز کمک گرفتن از ورزش‌هایی که از سوی پزشک توصیه می‌شود، مفید خواهد بود.

بهره گیری از ورزش درمانی معمولاً در موارد خفیف بیماری بسیار مؤثر خواهد بود. بر اساس آن از بیمار خواسته می‌شود فیبر بیشتری در برنامه غذایی برای پیشگیری از یبوست مصرف کند و اگر دچار سرفه مزمن است، آن را درمان کند.

بیمار دارای افتادگی رحم باید از بلند کردن اشیای سنگین و سیگار کشیدن خودداری کند و کافئین مصرف نکند. همچنین اگر دارای اضافه وزن است، سعی در کاهش وزن خود داشته باشد.

بررسی‌ها نشان داده است انجام ورزش‌های تقویت کننده عضلات لگن شامل انقباضات مکرر به مدت سه تا شش ماه در درمان درجات خفیف افتادگی رحم مؤثر بوده است.

حتی ممکن  است  شیاف  مهبل  (دستگاه  حلقه‌ای  کوچک  که  برای  کمک  به  نگه  داشتن  رحم  در یک  موقعیت  طبیعی  در مهبل  گذاشته  می‌شود) تجویز شود. دارو درمانی  با استروژن  مهبلی در زنان یائسه نیز می‌تواند جریان  خون  بافت های  مهبل  و قدرت  بافت های  حمایت کننده  را افزایش  دهد.

درمان افتادگی رحم با جراحی

بی شک، در مواردی که بیمار علائم ادراری یا عدم تخلیه کامل ادرار یا مدفوع را دارد، در انجام نزدیکی مشکل دارد یا در مواردی که روش‌های ذکر شده و ورزش در درمان بیماری مؤثر نیست، انجام جراحی‌های ترمیمی از سوی جراح زنان مؤثرترین توصیه خواهد بود.

درمان افتادگی رحم با تقویت عضلات کف لگن

مهم‌ترین عضله کف لگن که از طریق این ورزش تقویت می‌شود عضله‌ای به شکل یو انگلیسی است. این عضله از جلو به عقب لگن کشیده می‌شود. برای یافتن این عضله کافی است در هنگام ادرار کردن سعی کنید جریان ادرار را متوقف کنید در این هنگام عضله منقبض شده قابل لمس است. برای انجام تمرین مؤثر لازم است عضله مذکور ده ثانیه منقبض شود و ده ثانیه شل شود و این کار 15 بار تکرار شود.

با این که این ورزش‌ها بهترین شیوه برای پیشگیری از افتادگی‌ها به حساب می‌آید، اما به این نکته نیز توجه داشته باشید وزن زیاد هم می‌تواند عاملی باشد برای ایجاد افتادگی و در نتیجه کاهش وزن و حفظ وزن مناسب را نباید کم اهمیت دانست.

نشانه‌ای که نباید نادیده گرفته شود

افتادگی رحم و مثانه در بسیاری موارد با هم همراه هستند. افتادگی مثانه موجب بی اختیاری ادرار می‌شود که در مراحل اولیه به صورت بی اختیاری استرسی (فشاری) بروز می‌کند. به این معنی که در صورت ایجاد فشارهایی مانند عطسه یا سرفه کردن، خندیدن، دویدن یا برداشتن اجسام سنگین ممکن است فرد با این مشکل روبه رو شود و زمانی که این وضع به طور مکرر و دائم ادامه می‌یابد، حتماً برای درمان آن باید به پزشک مراجعه شود.

توصیه‌های زیر را برای پیشگیری از افتادگی رحم نادیده نگیرید:

  • تناسب اندامتان را حفظ کنید و نگذارید دچار اضافه وزن شوید.
  • در طول بارداری و پس از زایمان، تمرینات ورزشی انجام دهید.
  • از یک رژیم غذایی طبیعی و کاملاً متعادل استفاده کنید.
  • برای حفظ قدرت عضلانی  مناسب، در یک برنامه ورزشی منظم شرکت کنید. ورزش می‌تواند غالباً کارکرد عضلات را بهبود بخشد.
  • از ابتلا به یبوست پیشگیری کنید.
5/5 - (2 امتیاز)
منبع
asriran

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا