روانشناسی

افسردگی بعد از فارغ التحصیلی و راههای مقابله با آن

تجربه‌ی افسردگی بعد از دانشگاه از چیزی که فکر می‌کنید رایج‌تر است. پس اگر از افسردگی بعد از فارغ‌التحصیلی رنج می‌برید، بدانید تنها نیستید و می‌توانید از دیگران کمک بگیرید.

افسردگی فارغ‌التحصیلی علت‌های گوناگونی دارد که یکی از این علت‌ها، از دست دادن هویت است که راه‌های زیادی برای غلبه بر این علائم و علل وجود دارد.

افسردگی فارغ‌التحصیلی به‌خصوص در جوانانی که در خارج از کشور تحصیل‌کرده‌اند و در کشور خودشان به دنبال کار هستند شایع‌تر است زیرا وفق دادن خودشان با فرهنگ کاری کشورشان کار سختی است.

یک دوره‌ی انتقالی و گذار وجود دارد که حتماً باید به فرد کمک شود تا آن دوره را بگذراند. بهترین کسانی که می‌توانند در این زمینه کمک کنند افرادی هستند که خودشان این مرحله را از سر گذراندند و این دوره‌ی انتقالی را با موفقیت طی کرده‌اند.

شما تنها نیستید

همان‌طور که گفتیم این مسئله خیلی مهم است که خود را تنها فرض نکنید. خیلی از فارغ‌التحصیلان دیگر نیز احتمالاً مشکل شما را دارند.

تمام کردن دانشگاه و زندگی دانشجویی، بازگشت به خانه و جست‌وجو برای یافتن شغل مناسب، سرخوشی اولیه از گرفتن مدرک تحصیلی را از بین می‌برد و شما را ناگهان با دنیای واقعی روبه‌رو می‌کند.

رایان کان (Ryan Kahn) از مربیان مسیر حرفه‌ای شغل و بنیان‌گذار گروه هایرد (The Hired) در مقاله ای با نام «چگونه می‌توان استخدام و جذب شد»، بخشی از نکاتی را که می‌تواند باعث آرامش و پیشبرد زندگی حرفه‌ای افراد شود، را مرور کرده است. در ادامه گزیده‌ای از مطالب این مقاله به‌صورت هفت گام تشریح می‌شود:

افسردگی بعد زا فارغ التحصیلی7 گام مهم برای جلوگیری از افسردگی بعد از فارغ التحصیلی

1. بدانید که این نگرانی طبیعی است. 

اولین گام قبول کردن این موضوع است که همیشه رسیدن به آرزوهای شغلی راحت نیست و در مسیر مستقیم پس از دانشگاه قرار ندارد. به گفته کان آنچه اهمیت دارد این است که شما باید در مسیر درست شغل حرکت کنید. ممکن است دوران شغل و یا  طی کردن مسیر آن جذاب‌تر از رسیدن به مقصد باشد. اگر این نصیحت نیز شما را قانع نمی‌کند، می‌توانید به داستان‌های موفقیت افراد رجوع کنید.

همچنین بخوانید:  افسردگی پس از زایمان را چگونه درمان کنیم؟

برای مثال  جولیا چایلد (Julia Child) پس از سی‌سالگی خود توانست آشپزی را یاد بگرید و در 50 سالگی اولین کتاب خود را  در این زمینه منتشر کند. یا هنری فورد در 45 سالگی توانست ماشین نوعتی (T) را طراحی کند. حتی ری کرک (Ray Kroc)  قبل از این‌که امتیاز مک‌دونالد را در 52 سالگی در سال 1954 خریداری کند، فروشنده دستگاه همزن بود و پس از خرید امتیاز مک‌دونالد را به بزرگ‌ترین برند تجاری فست فود دنیا تبدیل کرد.

2. نقاط قوت خود را نیز در نظر بگیرید.

از خودتان این سؤالات را به‌صورت جدی بپرسید: من چه مهارت‌هایی دارم؟ ویژگی‌های مثبت شخصیت من چیست؟ چه کاری را به نحو احسن می‌توانم انجام دهم؟ کان می‌گوید که باید به نقاط قوت خود اتکا کنید (برای کسب اطلاعات از تیپ شخصیت و نقاط قوت خود می‌توانید به آزمون MBTI مراجعه کنید).

3. نسبت به این‌که چه فضای کاری باعث هیجان شما می‌شود، فکر کنید.

در دانشگاه بیشتر در کلاس‌های پرجمعیت و شلوغ نتیجه بهتری می‌گرفتید یا  در کلاس‌هایی کم‌جمعیت؟ یا این‌که در پروژه‌های گروهی عملکرد بهتری داشتید یا در تکالیف فردی؟ این جنبه نشانگر این موضوع می‌تواند باشد که شما چه فضا و یا اندازه‌ای را برای کار در سازمان ترجیح می‌دهید.

به‌عنوان‌مثال اگر در کلاس‌های بزرگ و شلوغ نتیجه بهتری می‌گرفتید، سازمان و شرکت بزرگ را ترجیح می‌دهید. یا اگر سمینارهای کوچک را انتخاب می‌کردید، ممکن است در استارتاپ های کوچک موفق تر باشید. البته می‌توانید این نکته را نیز در نظر بگیرید که می‌توانید در تیمی کوچک ولی برای یک سازمان بزرگ کار کنید. همچنین دقت کنید که می‌خواهید مستقل کار کنید و یا کسی سرپرست شما باشد.

4. لیستی را تهیه کنید.

در این مقاله کان توضیح می‌دهد که بهتر است شغل‌ها و یا وظایفی را که از انجام آن لذت می‌برید و یا این‌که از آن‌ها تنفر دارید را لیست کنید. این‌که آیا شغلی را دوست دارید که برای افراد صحبت کنید، یا صرفاً به موضوعات انتزاعی فکر کنید، مستقل کار کنید، از ذهن بیشتر استفاده کنید تا احساس خودتان، یا مواردی ازاین‌دست.

همچنین بخوانید:  افسردگی جنسی؛ علت و درمان افسردگی در روابط زناشویی

«بنویسید که کدام‌یک از جنبه‌های شغل برای شما مهم است. آیا بیشتر درآمد برایتان اهمیت دارد یا شأن اجتماعی یا این‌که وظایف مربوط به شغل؟ بیشتر می‌خواهید که متکی به انجام شرح شغل‌ها باشید یا صنعت؟»

وقتی‌که به دنبال موقعیت شغلی هستید، می‌توانید با مراجعه به این لیست شغل‌هایی که باید برای آن‌ها اقدام کنید و یا آن‌ها را کنار بگذارید را فیلتر کنید. برای شناخت دقیق‌تر گرایش‌های شغلی خود می‌توانید به آزمون شناسایی لنگرگاه‌های مسیر شغلی مراجعه نماید.

5. تحصیلات خود را نیز در نظر بگیرید و برای ارتقای آن تلاش کنید.

ممکن است به یادگیری مهارت جدید علاقه داشته باشید و یا این‌که انجام برخی از شغل‌ها به آموزش و تحصیلات بیشتری نیاز داشته باشند. کان اشاره می‌کند که حدود میلیون‌ها دانشجو در سطح لیسانس فارغ‌التحصیل می‌شوند و شما برای این‌که بتوانید حتی در دوره تحصیلات تکمیلی با سایر افراد رقابت کنید، باید به دنبال سمینارها، گواهی‌نامه‌ها، کلاس‌های مجازی باشید و در آن‌ها شرکت کنید تا زمینه جدیدی را به مهارت‌های خود اضافه کنید.

3. سطح تجربه خود را مدنظر قرار دهید.

به اعتقاد کان باید واقعیت را در مورد میزان تجربه موردنیاز برای ورود به شغل‌ها در نظر بگیرید و با خودتان در این قضیه روراست باشید. ممکن است شما برای پست مدیریت علاقه‌مند باشید اما مجبور هستید که ابتدا به عنوان دستیار وارد این حرفه شوید.

7. شبکه‌های ارتباطی خود را افزایش دهید.

یکی از کارهای باارزشی که می‌توانید در این دوره انجام دهید این است که با افرادی که در صنعت و یا شغل موردعلاقه شما فعالیت دارند، ارتباط برقرار کرده و با آن‌ها صحبت کنید. می‌توانید با پرس‌وجو از دوستان و آشنایان، خانواده، اساتید و یا عضویت در گروه‌های فارغ‌التحصیل، شبکه‌های ارتباطی خود را افزایش داده و مصاحبه‌ای را با آن‌ها تنظیم کنید. سپس تا جایی که می‌توانید نسبت به فعالیت‌ها و کارهایی که آنان برای رسیدن به شغل انجام داده‌اند و نیز توصیه‌هایی که می‌تواند باعث موفقیت شما شود، اطلاعات جمع‌آوری کنید.

همچنین بخوانید:  از سلامت مغزت غافل نشو

راه‌های مقابله با افسردگی بعد از فارغ‌التحصیلی

۵ مرحله را برای آمادگی برای بعد از دانشگاه دنبال کنید:

افسردگی بعد زا فارغ التحصیلیچگونه با افسردگی بعد از فارغ التحصیلی مقابله کنیم؟

۱. کشف کنید

وقتی بزرگ شدید می‌خواهید چه‌کاره شوید؟

این سؤالی است که اکثر دانشجویانی که وارد دانشگاه می‌شوند جوابش را نمی‌دانند؛ و اشکالی هم ندارد. تصمیم‌گیری در مورد کاری که بعد از دانشگاه می‌خواهید انجام دهید، در همین دوران دانشجویی شکل می‌گیرد. پس برای کشف فرصت‌های شغلی از طریق تحصیلات آکادمیک و جست‌وجو برای کار، بیشتر وقت بگذارید. چندین کلاس در رشته‌ی خود و سایر رشته‌ها بگذرانید. مشاغلی را امتحان کنید و برنامه‌ریزی شغلی داشته باشید. استعداد، علایق، شخصیت و استعدادهای خود و ارتباط آن‌ها با مشاغل مختلف را کشف کنید و برای تحقیق در مورد فرصت‌های شغلی مختلفی که برایتان مقدور است، وقت بگذارید.

۲. برنامه‌ریزی کنید 

با تصورِ هدفتان شروع کنید. حال با دانستن این‌که به کجا می‌خواهید برسید، مسیری را که باعث می‌شود به هدفتان برسید طراحی کنید.

۳. آماده شوید

یکی از سخت‌ترین کارها برای دانشجویان این است که برای خود رزومه بنویسند. این کار مخصوصاً وقتی باید از یک صفحه‌ی خالی شروع کنند، سخت‌تر می‌شود.

یک راه‌حل ساده این است که در اینترنت نمونه‌های رزومه برای مشاغل مختلف را جست‌وجو کنید و به کمک آن‌ها رزومه‌ی خود را بنویسید.

۴. تمرین کنید

بهترین راه برای خوب انجام دادن کارها، این است که اول تمرین کنید. مهارت‌های مصاحبه‌ای خود را با دوره‌ی پرسش و پاسخ‌های رایج در مصاحبه‌های شغلی تقویت کنید و اعتمادبه‌نفس خود را بالا ببرید.

۵. در دوره‌های کارآموزی شرکت کنید

گذراندن این دوره‌ها باعث می‌شود بعد از فارغ‌التحصیلی در مصاحبه‌های شغلی، نسبت به بقیه برگ برنده داشته باشید. اگر بعد از هر سال دانشگاه، در طول تابستان کارآموزی انجام دهید؛ کمک می‌کند بتوانید تحصیلات آکادمیک خود را به تجربه‌های واقعی و عملی ارتباط دهید. این کار دو مزیت دارد.

اول این‌که باعث می‌شود بیشتر بر شغلی که بعد از دانشگاه می‌خواهید داشته باشید تمرکز کنید؛ و دوم این‌که باعث می‌شود بعد از فارغ‌التحصیلی راحت‌تر بتوانید کار پیدا کنید و استخدام شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
beytooteگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا