گیاهان دارویی

خواص دارویی افسنطین شیرین یا خاراگوش + عوارض جانبی

افسنطین یک گیاه غیربومی، با عمری طولانی، معطر و چندساله‌ای است که تا حدود یک متر و نیم رشد می‌کند. این گیاه به‌صورت طبیعی در زمین‌های بایر، خشک و صخره‌ای و همچنین به‌صورت حاشیه‌ای در کنار زمین‌ها و گذرها رشد می‌کند. این گیاه تقریباً بارور و مثمر، حدوداً خشک تا مرطوب؛ به خاک زهکشی شده تمایل دارد. این گیاه ریشه عمودی دارد که معمولاً تا 5 سانتیمتر قطر؛ با شاخه‌های کم‌عمق جانبی که در هر جهتی گسترش‌یافته‌اند. ساقه این گیاه مستقیم و حدود 80 سانتی‌متر تا یک متر و بیست سانتی‌متر طول دارد که شیاردار و شعبه دار است و رنگ نقره‌ای – سبز دارد.

خواص گیاه خاراگوش یا افسنطین چیست؟

افسنطین برای مقابله با مالاریا

مالاریا یک بیماری شدید است که توسط یک انگل ایجاد می‌شود که توسط یک نیش زدن عفونی در بدن گسترش‌یافته و به گلبول‌های قرمز خون انسان حمله می‌کند. آرتمیسینین؛ عصاره‌ای است که از گیاه افسنطین گرفته می‌شود. این عصاره یک داروی گیاهی است که به عنوان یک محصول ضد مالاریای قوی شناخته می‌شود. این عصاره به کاهش‌دهنده سریع تعداد انگل های خون در مبتلایان به بیماری مالاریا شناخته‌شده است. سازمان بهداشت جهانی ترکیبات با پایه آرتمیسینین را به عنوان اولین اقدام درمانی بیماری مالاریا توصیه می‌کند.

تحریک سیستم گوارشی

افسنطین برای درمان بسیاری از مشکلات مرتبط با دستگاه گوارشی استفاده می‌شده است. این گیاه برای تسکین سوءهاضمه و همچنین ترغیب به گوارش بهتر به کار می‌رود و این به علت توانایی این گیاه در ارتقای تولید صفرا و حمایت از سلامتی کبد و کیسه صفرا است. این گیاه به‌ویژه زمانی که با دیگر گیاهان دارویی مخصوص گوارش ترکیب می‌شود؛ مانند زنجبیل و نعناع تند، تأثیر ویژه‌ای خواهد گذاشت.

استفاده از افسنطین برای رفع مشکلات گوارشی

برای درمان یبوست هایی ناشی از ضعف عمل دستگاه هاضمه از دم‌کرده افسنطین استفاده شود.

دم‌کرده افسنطین برای درمان اسهال های مزمن مفید است.

دم‌کرده افسنتین اخلاط بلغمی را دفع می‌کند.

خواص افسنطین شیرین برای تب

افسنطین برای آوردن دمای بالای بدن ناشی از تب استفاده می‌شود. این گیاه دارویی با وادار کردن بیماران تب‌دار به تعریق، کار خود را انجام می‌دهد. افسنطین همچنین به کاهش تب ناشی از اعمال انگلی روده کمک می‌کند.

از بین بردن کرم‌ها و انگل‌ها با افسنطین شیرین

افسنطین به‌طور کاملی برای از بین بردن انگل‌های مضر در بدن، مفید است. ین گیاه به عنوان یکی از داروهای گیاهی مقرون‌به‌صرفه در بین افراد کشورهای درحال‌توسعه نگریسته می‌شود که نمی‌توانند پول زیادی برای دارو بپردازند. این گیاه این ظرفیت را دارو که تعداد زیادی از انگل‌ها شامل کرم‌های قلاب‌دار و حلقوی را از بین ببرد. طبق تحقیقات، افسنطین به تولید محیطی در روده کمک می‌کند که برای انگل‌ها و دیگر موجودات ریز خطرناک کشنده است. برای مصرف ضد کرم و ضدعفونی کردن 2 گرم در 150 سی‌سی آب دم‌کرده 5 روز متوالی میل شود.

افسنطینتمام خواص جادویی افسطنتین

افسنطین شیرین درمان کننده اضطراب

افسنطین آثار معتدل ضد اضطراب دارد و بسیاری از مردم از آن برای غلبه بر علائم استرس و اضطراب استفاده می‌کنند. هرچند تحقیقات کمی دراین‌باره برای استفاده از این گیاه برای اضطراب وجود دارد، بنابراین از این گیاه محتاطانه استفاده کنید.

افزایش اشتها با افسنطین شیرین

افسنطین به‌طور سنتی برای افزایش ترغیب و افزایش اشتها استفاده می‌شده است که این اقدام به‌ویژه برای بیماران مهم است. مقدار توصیه‌شده برای کمک به اشتهای شما، بین 10 تا 20 قطره از عصاره مایع است که با یک لیوان آب مخلوط شده و حدود 15 دقیقه قبل از خوردن وعده غذایی باید خورده شود.

مقدار مصرف افسنطین برای درمان لاغری

آنورکسیا - بی اشتهایی عصبیخواص افسنطین برای درمان لاغری

برای درمان کم‌خونی و لاغری بهتر است 1 گرم افسنتین را در 200 سی‌سی آب جوش دم‌کنید و صاف‌کرده آن را با عسل شیرین نمایید و قبل از ناهار و شام یک استکان میل کنید.

سندرم روده تحریک‌پذیر

سندرم روده تحریک‌پذیر یک بیماری رایج است که بر روی روده بزرگ تأثیر گذاشته و می‌تواند باعث علائم بدتری همچون گرفتن ماهیچه‌های شکم، نفخ، درد شکم، اسهال و یبوست شود.

مقاله پیشنهادی:  خواص ریشه بابا آدم در طب سنتی و بارداری + طریقه مصرف ریشه بابا آدم

برخی از افراد در درمان بعضی از این علائم با افسنطین به‌تنهایی یا با ترکیب آن با دیگر داروهای گیاهی موفق بوده‌اند. تحقیقات نشان می‌دهند که افسنطین ترکیب‌شده با دیگر داروهای گیاهی بر روی علائم اختلالات شکمی مانند حالت تهوع، سوزش سر دل و اسپاسم های روده، مؤثر بوده است.

تحریک قاعدگی با افسنطین شیرین

افسنطین به‌طور طبیعی خواصی دارد که می‌تواند به تحریک قاعدگی و تنظیم چرخه آن کمک کند. این ممکن است ایده آل باشد چراکه این گیاهان مانند افسنطین می‌توانند به عنوان یک ضد بارداری فوری یا یک درمان طبیعی برای قاعدگی نامنظم، استفاده شوند.

مقدار مصرف افسنطین برای رفع اختلال قاعدگی

درد قاعدگیافسنطین رفع کننده اختلالات دوران پریودی

خانم‌هایی که دچار قاعدگی نامنظم هستند، بهتر است 200 گرم گل افسنطین را در 20 سی‌سی آب بخیسانند و کمی الکل 96 درجه به آن بیفزایند و 20 روز کنار بگذارند و سپس آن را از صافی رد کنند و هر روز قبل از ناهار و شام یک قاشق چای‌خوری به مدت سه هفته مصرف کنند.

اگر به علت ضعف زیاد یا رکود فعالیت رحم دچار قطع عادت ماهانه شدید، می‌توانید 3 گرم گل افسنطین را در 200 سی‌سی آب دم‌کرده و استفاده نمایید.

دم‌کرده افسنطین برای خانم‌هایی که یائسگی زودرس دارند نیز مفید است.

درمان بیماری کرون با افسنطین شیرین

تحقیقات حاکی از آن است که افسنطین می‌تواند علائم بیماری کرون را بهبود دهد. مصرف منظم آیت گیاه به مدت دو تا سه ما به کاهش علائم این بیماری و کاهش دوز آستروئید کمک کند.

درمان عفونت گوش

برای ورم بناگوش و التیام چرک و عفونت گوش جوشانده افسنتین در روغن مفید می‌باشد. این جوشانده را در گوش بچکانید تا سنگینی و عفونت گوش رفع شود. برای درمان درد گوش برگ افسنتین را در آب جوشانده و گوش را بخور دهید.

رفع بید با افسنطین شیرین

برای جلوگیری از زدن بید به لباس و آسیب دیدن لباس‌ها افسنتین را در کمد لباس بگذارید.

رفع بدبویی دهان

زبانافسنطین بوی بد دهان را رفع میکند

دم‌کرده افسنطین برای رفع بدبویی دهان مناسب می‌باشد.

تقویت حافظه و فراموشی

برای تقویت حافظه و فراموشی از دم‌کرده افسنتین استفاده کنید.

تقویت افکار معنوی

برای تقویت افکار معنوی یک گرم افسنتین را در 200 سی‌سی آب جوش دم‌کنید و هفته‌ای یک لیوان از آب افسنتین میل کنید.

درمان ریزش مو و موخوره

برای درمان ریزش مو دم‌کرده افسنتین را بخورید و موها را با آن ماساژ دهید، با این کار از موخوره نیز جلوگیری می‌شود. برای رفع طاسی نیز می‌توان از افسنتین استفاده کرد.

درمان شوره سر با افسنطین شیرین

شوره سرافسنطین درمان کننده شوره سر

افسنطین برای درمان شوره سر مفید است. برای رفع شوره سر 50 گرم گل افسنطین را در 500 سی‌سی آب جوش دم‌کنید و موهایتان را با آن ماساژ دهید.

درمان لکه‌های قرمز چشم

برای درمان لکه‌های قرمز چشم به وجود آمده در اثر ضربه، افسنتین را در پارچه تمیز گذاشته و در آب جوش فروبرید سپس در محل درد بگذارید.

درمان سیاهی زیر چشم

برای درمان سیاهی زیر چشم افسنتین جوشانده با مقداری عسل ترکیب کرده و بگذارید بجوشد سپس این محلول را از صافی عبور دهید و زیر چشم بمالید. شستشوی چشم با افسنطین باعث تقویت بینایی می‌شود.

سلامتی کبد با افسنطین شیرین

افسنطین اثرات ضد هپاتیتی در حیوانات از خود نشان داده است که این اثر به‌وسیله کاهش اکسیداسیون و ظاهر شدن خواص ضدالتهابی و به این وسیله کاهش آسیب‌های کبدی؛ انجام‌شده است. این گیاه همچنین می‌تواند به عنوان قسمتی از پاک‌سازی انسدادهای کبدی در این اندام مهم استفاده شود.

درمان یرقان

افسنتین ضد یرقان است. برای درمان یرقان 50 گرم برگ و گل افسنتین را در یک لیتر روغن زیتون به مدت 50 روز بخیسانید و روزی 3 بار، هر بار 30 قطره میل کنید.

درمان رنگ‌پریدگی با افسنطین شیرین

بهتر است که کسانی که رنگ‌پریده هستند یا چهره زرد دارند از دم‌کرده افسنطین استفاده کنند. بدین منظور بهتر است یک گرم گیاه افسنطین را در 200 سی‌سی آب جوش به مدت 20 دقیقه دم کنند سپس آن را صاف نموده هر نیم ساعت یک قاشق میل کنند.

مقاله پیشنهادی:  خواص ریشه قاصدک چیست؟ + طرز تهیه دمنوش ریشه قاصدک

افسنطین شیرین ضدالتهابی قوی

افسنطین حاوی فیتوشیمی هایی با نام آزولنز، است که ترکیباتی می‌باشند که فعالیت قوی ضدالتهابی‌شان اثبات‌شده است. درحالی‌که التهاب قدم ضروری برای روند درمان است، مقدار التهاب کم ریشه تمامی اختلالات مزمن است؛ از روماتیسم و کلسترول بالاگرفته تا زوال عقل. این اثرات ضدالتهابی مسئول تسکین افسنطین هستند که می‌تواند درد و تورم ناشی از آرتروز را بهبود دهد.

افسنطین شیرین درمان کننده واریس

برای درمان واریس نیم گرم افسنطین را در 100 سی‌سی آب جوش دم‌کنید و با عسل شیرین کنید و این ترکیب را میل نمایید و جوشانده آن را کمپرس کنید.

درمان زخم با افسنطین شیرین

برای درمان زخم بهتر است آن‌ها را با جوشانده افسنطین و کمی نمک بشویید.

فواید روغن افسنطین

افسنطینخواص روغن افسنطین 

التیام استرس و افسردگی

بدخوابی، بخوابی، تشنج، ضعف، دردهای عصبی، حملات صرع و دیگر مزاحمت‌های روانی اغلب در استرس‌های ناخواسته و افسردگی رخ می‌دهد. روغن عصاره افسنطین تأثیر مخدر طبیعی دارد که به آرام‌بخشی اعصاب شما و راحت سازی کامل شما با ساکت کردن کل سیستم بدن، کمک می‌کند.

افراد می‌توانند به‌جز استفاده از روغن برای رفع بی‌خوابی و عصبانیت 20 گرم گل افسنتین را در یک لیتر سرکه ریخته 15 دقیقه جوشانده سپس صاف نموده و در مواقع عصبانیت یا بی‌خوابی دو طرف پیشانی خود را با این محلول ماساژ دهند تا راحت‌تر بتوانند بخوابند.

روغن افسنطین برای بانوان

با خواص خوبی که دارد، روغن افسنطین شدیداً برای درمان مشکلات بانوان مانند قاعدگی نامنظم، قاعدگی دردناک، کیست تخمدان، مشکلات یائسگی، اختلالات قاعدگی و علائم دیگری که به قاعدگی مرتبط است؛ مفید می‌باشد. خاصیت عالی این روغن گردش خون را در رحم و ناحیه لگن تقویت نموده و ماهیچه‌های صاف ناحیه لگن را استحکام می‌بخشد. این روغن همچنین به عنوان تسکین‌دهنده درد نیز استفاده می‌شود.

مقابله با سرطان

سرطانافسنطین درمان کننده سرطان

خواص شیمیایی افسنطین به عنوان یک درمان پتانسیلی سرطان، اثبات‌شده است که این درمان توسط محققین بیوتکنولوژی انجام‌شده است. این موضوع مشاهده‌شده است که این مشتق بسیاری از سلول‌های سرطان سینه در انسان را در حدود بازه زمانی 16 ساعت کشت. هم‌چنین این محققین می‌گویند که این مواد شیمیایی مشتق شده از افسنطین برای سلول‌های سرطانی بسیار سمی است اما تأثیرات جانبی نیز بر سلول‌های عادی سینه نیز دارد.

رفع ترشحات رحم

از دم‌کرده افسنتین برای درمان ترشحات غیرطبیعی رحم استفاده شود.

تقویت قلب با روغن افسنطین شیرین

مصرف افسنطین قلب را تقویت می‌کند. برای تقویت قلب نیم گرم این گیاه را در 100 سی‌سی آب جوش دم‌کرده با عسل شیرین کنید و میل نمایید.

ازدیاد نیروی جنسی

برای ازدیاد نیروی جنسی نیم گرم افسنطین را در 100 سی‌سی آب دم‌کرده و میل کنید.

غنی‌سازی بدن انسان

خبر مهم درباره افسنطین آن است که روغن آن مانند یک نیروبخش برای کل سیستم بدن به‌وسیله تحریک سیستم گوارشی، بهبود عملکرد سیستم گردش مواد، تقویت سیستم ایمنی، عمل می‌کند. این روغن مانند یک نیروبخش به قلب عمل کرده، سیستم عصبی را تقویت نموده و از کارکرد سیستم مترشحه بوت حمایت می‌کند. هم‌چنین بدن را قادر می‌سازد تا مواد سمی ناخواسته را دفع کند و بدن را در حال آماده‌باش قرار می‌دهد.

بوی طبیعی و قوی روغن افسنطین آن را به یک جزء مهم گندزداها تبدیل ساخته است. این روغن می‌تواند همچنین به عنوان حشره‌کش قوی با تأثیرات سمی خود استفاده شود. اضافه کردن چند قطره روغن ضروری به دستگاه بخار ساز، اسپری‌ها و ضدعفونی‌کننده‌ها می‌تواند به شما در راندن حشرات مضر کمک کند.

افسنطین شیرین با خواص بو زدایی

ازآنجاکه این روغن سرشار از محتوای معطر است، بوی خاصی از ترکیبات خود دارد و عطری شبیه روغن کاج خمره‌ای دارد. این خاصیت آن را به عنوان یک گندزدا، متعادل می‌کند. گرچه، باید هنگام مصرف آن از رقیق‌سازی آن و استنشاق بسیار آن اجتناب کرد.

مقاله پیشنهادی:  خواص روغن ماکادمیا برای پوست و مو + نحوه استفاده

جلوگیری از عفونت‌های میکروبی

خاصیت سمی ترکیبات روغنی افسنطین به مقابله با عفونت‌ها کمک می‌کند، آن‌چنانی که میکروب‌ها را کشته و از رصد آن‌ها جلوگیری می‌کند. این ترکیبات همچنین برای ویروس‌ها و باکتری‌هایی که عامل ایجاد تب هستند نیز کشنده‌اند. روغن افسنطین به این وسیله به کاهش تب کمک کرده و آن را به یک روغن تب بر تبدیل می‌سازد.

حشره‌کش مؤثر

ماده‌ای که به‌شدت برای موجودات بزرگ و پستانداران سمی است، شکی نیست که برای حیوانات کوچک‌تر و حشرات نیز سمی خواهد بود. (البته به‌جز آن حشراتی که مقاومت خود را نسبت به سموم کشنده آن، گسترش داده‌اند یا اینکه به‌صورت طبیعی نسبت به آن سموم مصون هستند. پس سمی بودن این روغن، آن را به یک حشره‌کش و دافع حشرات تبدیل کرده است. این روغن می‌تواند در اسپری‌ها، بخار سازها و حشره‌کش‌ها استفاده شود.

تسکین دردهای عصبی

افسطنطین دردهای عصبی را بهبود میبخشد

به‌طورکلی، کلمه مخدر تأثیر منفی بر روی بیشتر کشورها در دنیا دارد. گرچه این خاصیت می‌تواند علیه بسیاری از علائم مانند هر سم کشنده دیگری استفاده‌های دارویی دارد. تأثیر مخدر این روغن می‌تواند در تسکین و آرام‌سازی دردهای عصبی، صرع و حملات هیجانی، تشنج، استرس، تنش و بی‌خوابی استفاده شود.

اقدام به عنوان نیروزا

روغن افسنطین یک نیروزا است که سیستم ارگانیک و بدن را تقویت می‌کند. این روغن گوارش را بهبود داده و به جذب مناسب مواد مغذی در بدن کمک می‌کند. همچنین، گردش مواد را تقویت نموده و به نحو مناسبی در گردش مواد مغذی در کل بدن شرکت می‌کند. مجدداً این روغن سیستم مترشحه را تقویت نموده و بدن ما را در مقابل مواد ناخواسته و سموم؛ مصون می‌دارد.

طبع افسنطین شیرین

طبع افسنطین گرم و خشک است و مقدار مصرف افسنطین از نیم تا 2 گرم می‌باشد.

دیگر خواص افسنطین شیرین

 • این گیاه مسهل صفرا می‌باشد.
 • جوشانده افسنطین، خون را تصفیه می‌کند و رسوب عروق خونی را از بین می‌برد.
 • دم‌کرده افسنطین کابوس، سرگیجه، مالیخولیا را درمان می‌کند.
 • از دم‌کرده افسنطین برای درمان بیماری رعشه و لقوه استفاده می‌شود.
 • مصرف دم‌کرده افسنطین برای تقویت کبد، معده، طحال و روده مفید است.
 • مصرف دم‌کرده افسنطین برای کم‌خونی مفید است.
 • از دم‌کرده افسنتین برای درمان آب آوردن انساج و خیز عمومی بدن استفاده کنید.
 • دم‌کرده افسنتین برای افراد دچار تصلب شرایین مفید است.
 • دم‌کرده افسنتین برای افرادی که سکته مغزی کرده‌اند مفید است.
 • از دم‌کرده افسنتین برای درمان گلودرد می‌توانید استفاده کنید.
 • جوشانده افسنتین را برای دفع حشرات موذی و مگس به بدن چارپایان بمالید.
 • جوشانده افسنطین برای درمان عقرب گزیدگی مفید است.

عوارض جانبی افسنطین

در مصرف زیاد، ممکن است منجر به واکنش‌های فیزیکی همچون گرفتگی ماهیچه و حملات ناگهانی شود. دیگر عوارض جانبی مصرف زیاد افسنطین شامل موارد زیر می‌شود:

 • تحریک‌پذیری
 • بی‌قراری
 • عدم‌تشخیص
 • تشنگی
 • بی‌حسی اندام‌ها
 • توهم و بی‌نظمی

دوران بارداری و شیردهی:

بارداریمصرف افسطنزین در بارداری و شیردهی

افسنطین اگر طی دوران بارداری به‌صورت خوراکی و به‌صورت زیاد و نامتعارف مصرف تقریباً ناسالم است شود و بر اساس گزارش‌ها این نگرانی احتمالی به خاطر خاصیت سمی این روغن است. این خاصیت ممکن است رحم را تحت تأثیر قرار داده و برای بارداری خطر ایجاد کند. بهتر است که از مصرف موضعی آن اجتناب شود ازآنجاکه به‌صورت کافی درباره سالم بودن مصرف مستقیم آن به‌صورت موضعی اطلاعی نداریم.

اگر در دوران شیردهی قرار دارید، از افسنطین بدون مشورت با پزشک و بیش ازآنچه که موردنیاز است، استفاده نکنید.

اختلال خونی نادر به نام پرفیرا:

خاصیت سمی موجود در روغن افسنطین ممکن است تولید نوعی ماده شیمیایی در بدن به نام پرفیرین را افزایش دهد. این ماده می‌تواند پرفیرا را وخیم‌تر کند.

کتاب الکترونیکی رمان شازده کوچولو اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی پنج زبان عشق، گری چاپمن اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی ذهن آگاهی برای مدیریت استرس اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی چگونه ازدواج را به موفقیت تبدیل کنیم؟ اطلاعات بیشتر
کتاب اکترونیکی مارپیچ رو به بالا (وارونه سازی جریان افسردگی) اطلاعات بیشتر
دانلود کتاب غلبه بر ناتوانی جنسی (اختلال در نعوظ) اطلاعات بیشتر

پکیج دانلودی درمان دائمی زود انزالی

برنامه جامع کنترل انزال شامل کتاب الکترونیکی + فایل صوتی دوره + برنامه تمرینی + آموزش تصویری تمرینات + موسیقی تراپی + پشتیبانی 35 روزه

اطلاعات بیشتر
منبع
namnakگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا