انشا

انشا در مورد زلزله با مقدمه و نتیجه

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، انشا در مورد زلزله با مقدمه و نتیجه برای شما آماده نموده ایم. امیدواریم که موردتوجه شما قرار گیرد.

مقدمه:
به زبان ساده، زلزله به معنای لرزش ناگهانی سطح زمین است. قطعا زلزله یکی از بلای طبیعی وحشتناک است. علاوه بر این، زلزله می‌تواند خسارات جانی و مالی وارد کند. برخی از زمین لرزه‌ها شدت ضعیفی دارند و مورد توجه قرار نمی‌گیرند. در مقابل، برخی از زمین لرزه‌ها شدید و مخرب هستند. زمین لرزه‌های با شدت زیاد همیشه ویرانگر هستند. نکته قابل توجه این است که وقوع زلزله کاملاً غیرقابل پیش بینی است. این همان چیزی است که آن را بسیار خطرناک کرده است.

بدنه:

انواع زلزله
زمین لرزه تکتونیکی: پوسته زمین از تخته سنگ‌هایی با اشکال ناهموار تشکیل شده است. این تخته سنگ‌ها صفحات تکتونیکی هستند. علاوه بر این، انرژی در اینجا ذخیره می‌شود. این انرژی باعث می‌شود صفحات تکتونیکی از یکدیگر یا به سمت یکدیگر رانده شوند. با گذشت زمان، انرژی و حرکت باعث ایجاد فشار بین دو صفحه می‌شود.

بنابراین این فشار زیاد باعث ایجاد خط گسل می‌شود. همچنین نقطه مرکزی این اختلال کانون زمین لرزه است. در نتیجه، امواج انرژی از کانون به سطح حرکت می‌کنند. این باعث لرزش سطح زمین می‌شود.

زلزله آتشفشانی: این زمین لرزه مربوط به فعالیت‌های آتشفشانی است. مهم‌تر از همه، بزرگی چنین زمین لرزه‌هایی ضعیف است. این زلزله‌ها دو نوع هستند. نوع اول زمین لرزه آتشفشانی- زمین ساختی است. در اینجا لرزش به دلیل خروج ماگما رخ می‌دهد. در مقابل، نوع دوم زلزله‌های طولانی مدت است. این زلزله به دلیل تغییرات فشار در بین لایه‌های زمین رخ می‌دهد.

زلزله فروریختی: این زمین لرزه‌ها در غارها و معادن رخ می‌دهند. علاوه بر این، این زمین لرزه‌ها در مقیاس ضعیف هستند. انفجارهای زیرزمینی احتمالاً علت ریزش معادن بوده است. مهم‌تر از همه، این ریزش معادن باعث ایجاد امواج لرزه ای می شود. در نتیجه این امواج لرزه‌ای باعث ایجاد زلزله می‌شوند.

زلزله انفجاری: این زمین لرزه‌ها تقریباً همیشه به دلیل آزمایش سلاح‌های هسته‌ای رخ می‌دهند. هنگامی که یک سلاح هسته‌ای منفجر می‌شود، یک انفجار بزرگ رخ می‌دهد. این منجر به آزاد شدن مقدار زیادی انرژی می‌شود. این احتمالاً منجر به زلزله می‌شود.

اثرات زلزله
اولاً لرزش زمین بارزترین اثر زلزله است. علاوه بر این، پارگی و ترک خوردن زمین نیز همراه با لرزش رخ می‌دهد. این امر باعث آسیب جدی به تاسیسات زیربنایی می‌شود. شدت زمین لرزه بستگی به بزرگی و فاصله از کانون زمین لرزه دارد. همچنین شرایط جغرافیایی محلی در تعیین شدت آن نقش دارد.

یکی دیگر از اثرات مهم زلزله، رانش زمین است. به حرکت توده ای از خاک و سنگ از دامنه کوه یا تپه رانش گفته میشود.

زمین لرزه می‌تواند منجر به آتش سوزی شود. این به این دلیل است که زلزله به خطوط برق و گاز آسیب می‌رساند. مهم‌تر از همه، متوقف کردن آتش پس از شروع آن بسیار دشوار می‌شود.

زلزله همچنین می‌تواند سونامی را ایجاد کند. سونامی امواج دریایی با طول موج بلند هستند. این امواج در اثر حرکت ناگهانی حجم زیاد آب ایجاد می‌شوند. این به دلیل وقوع زلزله در اقیانوس است. مهم‌تر از همه، سونامی می‌تواند با سرعت 600-800 کیلومتر در ساعت حرکت کند. این سونامی‌ها وقتی به ساحل دریا برخورد می‌کنند می‌توانند باعث تخریب عظیم شوند.

نتیجه:
در نهایت، زلزله یک پدیده بزرگ و وحشتناک برای زمین است. زلزله نشان دهنده ضعف انسان در برابر طبیعت است. این یک اتفاق وحشتناک است که همه را شوکه می‌کند. مهم‌تر از همه، زلزله فقط چند ثانیه طول می‌کشد، اما می‌تواند صدمات غیرقابل تصوری ایجاد کند.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
toppr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا