انشا

انشا در مورد سعدی

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، انشا در مورد سعدی برای شما آماده نموده ایم. امیدواریم که موردتوجه شما قرار گیرد.

انشا اول در مورد سعدی

سعدی انسان بزرگی است، شیخ مسلم الدین سعدی در سال 1213 در شیراز به دنیا آمد. او نه تنها فیلسوفی فاضل و برجسته بود بلکه بنیانگذار نثر فارسی نیز به شمار می رود. داستان های زیادی از زندگی ساده و ایده آل او نقل شده است. او شاعر ادبی عصر خود بود، او در نوشته های خود از درستی رفتار و ارزش های اخلاقی حمایت کرده است.

آثار شیخ سعدی به اکثر زبان های مهم دنیا ترجمه شده است که گلستان و بوستان آثار جاودانه اوست، ویژگی نوشته های او سادگی بیان است و خواننده را وادار می کند تا معنای واقعی زندگی را بفهمد. همه ما در کتاب های فارسی خواندیم که جایگاه سعدی در ادبیات بالاتر از شاعران دیگری چون عمر خیام و خلیل جبران است زیرا که او قلم قدرتمندی داشت و استعدادش بی نظیر بود.

سعدی در سال 1226 به بسیاری از کشورها سفر کرد و همیشه جایگاه برجسته ای در ادبیات جهان داشت. شیراز شهری باستانی و معروف در جنوب غربی ایران است و همانطور که می دانید تخت جمشید، پایتخت امپراتوری ایران در حدود 2500 سال پیش، در نزدیکی این شهر قرار داشت. شیراز از نظر تاریخی به دلیل شاعران برجسته اش، به ویژه سعدی و حافظ که هر دو در آن متولد شده اند و مقبره هایشان هنوز زیارتگاه زائران و عاشقان شعر ایران و سراسر جهان است.

اگر بخواهم بیشتر درباره سعدی بگویم، این است که زمانی که سعدی به دنیا آمد، اتابک سعد بن زنگی پادشاه شهر بود و سعدی نام مستعار خود را از این حاکم اقتباس کرده است، زیرا که این نام به معنی مصلح (به معنای صلح‌جو) بوده است. هنوز هم همه ما سعدی را می شناسیم و از غزلیات او در محافیل و تکیه کلام های خود استفاده می کنیم.

انشا دوم در مورد سعدی

کمتر کسی در ایران و جهان است که با کلیات سعدی آشنا نباشد اما کدام از ما زندگی نامه سعدی را شنیده ایم. من در این انشا می خواهم بیشتر در مورد حقایقی از سعدی بگویم که شاید تا به حال نشنیده باشید.

سعدی در سال 1226 سفر جهانی خود را آغاز کرد و تمام داستان هایی که در کتاب هایش نوشته است برگرفته از سفرهای خود در شمال آفریقا، سراسر خاورمیانه تا هند است. او از سفرهای خود به بسیاری از شهرهای مهم شرق، از جمله مکه را نیز روایت می کند. جالب است بدانید، سعدی یک بار به عنوان برده گرفته شد، اما خریداری و آزاد شد.

سعدی در سال 1258 مشهورترین اثر خود را به نام گلستان نوشت که تلفیقی از نثر قافیه و منظوم است و مانند کتاب قبلی وی داستان های بسیاری از سفرها، شنیده ها و مشاهدات خود اوست. او همچنین بسیاری از اشکال دیگر شعر از جمله غزل، قصیده و رباعیات را سروده است.

این شاعر به نام پس از سی سال سفر سرانجام به زادگاه خود شیراز بازگشت و زندگی کرد. سعدی در طول سالیان متمادی اشعار بسیاری را سروده و به عنوان شخصیتی پارسا، خردمند، شاعر و دانشمند در شیراز مورد احترام است. همه ما با این جمله معروف سعدی آشنا هستیم که می گوید، ادب از چه کسی آموختی؟ از بی ادبان چون از هر رفتار ناپسند آنها اجتناب می کنم.

مورخان ایرانی مرگ سعدی را در 8 دی 1292 ثبت کرده اند. یعنی ایشان حداقل 83 سال زندگی کرد. پس از مرگ او، آرامگاه اش به مکانی محبوب برای زیارت تبدیل شد و به نام بوستان (باغستان) شناخته می شود. حتما پیشنهاد می کنم برای یک بار هم شده به شیراز سفر کنید و آرامگاه زیبای سعدی را از نزدیک ببینید و از سوغاتی های خوشمزه شیراز نیز لذت ببرید.
4/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
evirtualguruthefreelibrary

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا