بهداشت زنان

انواع مختلف پد یا نوار بهداشتی برای دوران قاعدگی

رعایت بهداشت جنسی یکی از اصول اولیه زندگی هر فردی است. این موضوع در زنان به دلیل وجود پروسه قاعدگی از حساسیت بیشتری برخوردار است. زنان برای جلوگیری از نفوذ خون خارج‌شده از دستگاه تناسلی خود به لباس آن‌ها و برای رعایت موارد بهداشتی و … از نوار بهداشتی استفاده می‌کنند. نوار بهداشتی درگذشته به شکل امروزی وجود نداشت و زنان درگذشته مجبور به استفاده از پنبه و یا یک پارچه بودند که آن را زیر لباس زیر خود قرار می‌دادند؛ اما نوار بهداشتی‌های امروزی به‌صورت استریل و از پنبه و الیاف مصنوعی ساخته می‌شوند که در آن‌ها از مواد جاذب مایع نیز استفاده می‌شود. طراحی نوار بهداشتی به نحوی است که به‌راحتی در زیر لباس قرار گیرید و مزاحمت چندانی برای فرد ایجاد نکند. نوار بهداشتی دارای دو نوار چسبی در طرفین است که به داخل لباس زیر چسبیده و مانع از رسیدن خون به لباس و بدن می‌شود.

انواع گوناگون نوار بهداشتی برای دوران پریودی

1. پدهای یک‌بارمصرف

انواع نوار بهداشتی – پد یکبار مصرف

این نوع از نوار بهداشتی در انواع مخصوص شب، نازک، بلند در بازار موجود است. برخی از این پدها به‌صورت معطر ساخته می‌شوند و همین موضوع باعث ایجاد مشکل برای برخی افراد می‌شود. حساسیت‌های پوستی و ایجاد خارش و سوزش نمونه‌ای از این مشکلات است. این افراد باید به دنبال استفاده از محصولات دیگری باشند که سازگاری بیشتری با دستگاه تناسلی آن‌ها داشته باشند. البته برخی افراد به دلیل اینکه در یک بازه زمانی 6 روزه مجبور به استفاده از نوار بهداشتی هستند، استفاده از پدها برایشان سخت و مشکل‌ساز خواهد بود.

2. پدهای قابل شستشو

انواع نوار بهداشتی – پد قابل شستشو

استفاده از این نوع پدها فواید بسیاری برای شما، پولتان و محیط‌زیست خواهد داشت. شما می‌توانید نحوه ساخت این نوارها را به‌راحتی در اینترنت پیدا کنید و خودتان به ساخت طرح‌های مختلف آن بپردازید. استفاده از پدهای قابل شستشو می‌تواند مزایای بسیاری داشته باشد که ازجمله آن‌ها می‌توان به:

  1. شما در ساخت این پدها می‌توانید از پارچه‌هایی استفاده کنید که حساسیت کمتری برای شما ایجاد می‌کند و مشکلات پوستی و عفونتی برای شما ایجاد نمی‌کند.
  2. با استفاده از پدهای قابل شستشو، دیگر هزینه‌ای برای خرید نوار بهداشتی نخواهید داشت هزینه‌های شما کاهش خواهد یافت.
  3. خیالتان راحت باشد که این نوع از نوارها کاملاً بهداشتی بوده و کارایی آن‌ها تفاوتی با نوار بهداشتی معمولی ندارد و البته در هنگام شستشو به‌راحتی پاک می‌شود.
  4. با استفاده از این پدها می‌توانید کمک شایانی در کاهش تولید زباله و آلودگی محیط‌زیست داشته باشید.

3. تامپون فنجان قاعدگی

انواع نوار بهداشتی فنجان قاعدگی

استفاده از فنجان قاعدگی نیز مانند پدهای قابل شستشو مزایای بسیاری دارد. فنجان قاعدگی نیز قابل شستشو بوده و یک‌بارمصرف نمی‌باشد. البته دفعه اول استفاده از فنجان قاعدگی می‌تواند مشکل باشد. اکثر افراد در دفعه مشکلاتی در وارد یا خارج کردن فنجان از واژن خود دارند. البته این موضوع مشکل خاصی نیست و در صورت استفاده مداوم رفع خواهد شد. شکل فنجان قاعدگی همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید مانند قیف است و معمولاً از جنس سیلیکون ساخته می‌شود. شکل ظاهری این محصول به‌گونه‌ای است که خون در داخل آن جمع می‌شود. با خارج کردن و شستشوی آن، فنجان قاعدگی دوباره قابل‌استفاده خواهد بود. این قابلیت باعث می‌شود تا فنجان قاعدگی به‌عنوان محصولی مقرون‌به‌صرفه و طرفدار محیط‌زیست شناخته شود. فاصله زمانی معمول برای تخلیه فنجان معمولاً هر 10 ساعت یک بار است.

4. نوار بهداشتی تینکس (Thinx)

انواع نوار بهداشتی – تینکس

تینکس درواقع همان لباس زیر شماست البته با پد مخصوص و جاذب رطوبت. این محصول برای راحتی کار بانوان تولیدشده است. شما می‌توانید با استفاده از این شرت های مخصوص استفاده از نوار بهداشتی و یا تامپون را به حداقل ممکن برسانید. البته میزان خونریزی در برخی روزها برای عده‌ای از خانم‌ها زیاد است که در این مواقع هم این افراد می‌توانند همراه با این شرت ها از یک تامپون یا فنجان قاعدگی هم استفاده نمایید.

خانم‌ها باید هنگام عادت ماهانه خود از بهترین نوار بهداشتی متناسب با خونریزی خودشون استفاده کنن. مراقبت از ناحیه تناسلی خیلی مهمه مخصوصاً در دوران پریودی که سیستم بدن دچار تغییراتی می شه؛ بنابراین بهتره نوار بهداشتی رو هر 4 ساعت یک بار تعویض کنین. در ادامه این مطلب با ما همراه باشین تا در این باره بیشتر بدانید. روش‌های کاهش درد قاعدگی بانوان

5. نوار بهداشتی معمولی

انواع نوار بهداشتی – نوار بهداشتی معمولی

این نوع نوار بهداشتی بدون بال بوده و معمولاً برای استفاده روزانه می‌باشد.

6. نوار و پدهای بال‌دار

انواع نوار بهداشتی – پد بالدار

این نوع نوار بهداشتی برای استفاده زمان پریودی بسیار راحت بوده و طرفداران بسیاری دارد.

7. نوار بهداشتی‌های شبانه (مشبک)

انواع نوار بهداشتی – مشبک

نوار بهداشتی انواع بسیاری دارد که در بازار موجود است. یکی از این نوع نوار بهداشتی‌ها نوار بهداشتی مشبک می‌باشد. نوار بهداشتی مشبک به علت جذب بالایی که دارد بسیار موردتوجه است و بانوان زیادی از نوار بهداشتی مشبک استفاده می‌کنند نوار بهداشتی مشبک به علت استفاده موادی که در آن است جذب را بلا برده و برای مدت زیادی قابل‌استفاده است.

8. پدهایی برای استفاده روزانه

این پدها بیشتر در روزهای آخر پریودی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

9. پدهای پنبه‌ای و مصنوعی

این پدها در داروخانه و لوازم بهداشتی‌ها نیز یافت می‌شود. استفاده از این پدها برای بانوان با پوست حساس توصیه می‌شود

10. نوار بهداشتی و پدهای معطر

برخی از این نوارها با عصاره گیاهی معطر شده‌اند و برخی دیگر خیر. قطعاً استفاده از پدهای معطر با عصاره گیاهی سالم‌ترند برای استفاده از این نوع پد با پزشک خود مشورت نمایید

11. پدهای کوچک مخصوص لکه بینی

در آخرین روزهای عادت ماهیانه می‌توانید از پدهای کوچک که مخصوص لکه بینی هستند استفاده کنین.

مدت‌زمان قاعدگی

مدت عادت ماهانه برای تمام خانوم ها متفاوت است البته یک رنج خاصی داره که معمولاً برای هر کسی بین این رنج متغیره. رنج کلی روزهای عادت ماهانه معمولاً بین 2 روز تا 10 روز است البته رنج عادی و طبیعی آن 1 هفته یا همان 7 روز است. علاوه بر مدت‌زمان میزان حجم خونریزی هم در زنان مختلف متفاوت است. عصبانیت قبل از قاعدگی

در طول عادت ماهیانه چند بار باید نوار بهداشتی‌ام را تعویض کنم؟

در روزهای پریودی نباید بگویید که میزان خونریزی‌ام کم است و نیازی به تعویض نوار بهداشتی نیست. بلکه باید حتماً هر 4 ساعت یک بار نوار بهداشتی خود رو عوض کنین. چون در غیر این صورت دچار بیماری و آلودگی می‌شوید. اگر نوارتان را به‌موقع عوض نکنین میکروارگانیسم‌ها میتونن باعث عفونت شوند و بسیاری از خطرات سلامتی رو به وجود بیارن؛ اگر جریان و گردش خون شما زیاد باشد، حداقل هر دو ساعت یک بار باید پدهای خود رو عوض کنین.

عوض نکردن به‌موقع نوار بهداشتی علاوه بر بیماری باعث ایجاد بوی بد و خارش و سوزش در ناحیه تناسلی می شه.

بهتره قبل از تعویض نوار بهداشتی و گذاشتن پد جدید ناحیه تناسلی که به خون آغشته شده رو بشورین و خوب خشک کنین سپس از پد جدید استفاده کنین.

53% تخفیف ویژه

کتاب الکترونیکی با زود انزالی خداحافظی کنید

تنها برنامه جامع آموزشی برای درمان زود انزالی

شامل تمرینات تایید شده توسط انجمن اورولوژی اروپا

اطلاعات بیشتر
منبع
delgarmگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن