گیاهان دارویی

بلیله چیست؟ خواص و فواید دارویی بلیله

بلیله جزو گیاهان دارویی محسوب می‌شود که اشارات فراوانی در طب سنتی و کتب کهن به آن شده است و اگر با سه ماده دارویی دیگر همراه شود ترکیبی شگفت‌انگیز درمانی را پیدا می‌کند که غیرقابل‌توصیف است.

در این مطلب قصد داریم شمارا با بلیله و خواص آن و همچنین ترکیباتی که می‌توان به کمک این گیاه ساخت را آشنا کند، پس با ما همراه باشید.

بلیله چیست؟

بلیله میوه‌ی درختی است بزرگ با برگ‌های عریض و پهن، این میوه برای رفع سردردهای شدید و جذام بسیار مفید است.

بلیله میوه درختی است از خانواده‌ی Combretaceae، جنس Terminalia، بزرگ و برگ‌های آن عریض‌تر از برگ انبه و میوه‌ی آن کمی دراز، تخم‌مرغی، سر آن باریک و پوست آن زرد غباری و نازک‌تر از پوست هلیله است. این درخت در اغلب جنگل‌های مرطوب هند می‌روید.

این گیاه در طب سنتی به نام‌های، بلیلج، باهرا نامیده می‌شود و دارای طبیعتی سرد و خشک است، در ادامه خواص این گیاه را بررسی می‌کنیم.

ترکیبات شیمیایی میوه‌ی بلیله

در ترکیبات شیمیایی این میوه موادی همچون:

  • سه جزء گلوکوزیدی
  • گلوکوز
  • آلاجیک اسید
  • گالیک اسید
  • حدود ۱۷ درصد تانن

موجود است و اگر هر روز کمی از آن را بدون هسته بکوبید و بخورید، تونیک، تب بروکمی مخدر است، سرفه را تسکین می‌دهد، برای معالجه‌ی اسهال، استسقا، سردرد و جذام مفید، مقوی معده و اشتهاآور است و به رفع سوءهاضمه کمک می‌کند، مسهل سودا و صفرا هم هست.

اگر نارس آن را بخورید، مسهل و اگر رسیده‌ی آن خورده شود قابض است. اگر تا مدتی هر روز دو گرم از آن را بدون هسته بکوبید و با شکر و آب گرم مخلوط کرده و بخورید، برای تقویت چشم، افزایش دید چشم و قطع رطوبت‌های جاری از دهان مفید است.

هشدار: این گیاه برای اعضای قسمت پایین بدن مضر است.

خواص بلیله

تقریباً هم مزاج آمله و مغزش شیرین و تقریباً، چون فندق است. مزاج این گیاه سرد و خشک است.

  • خاصیت این گیاه، هم زداینده و نرم‌کننده است و هم قابض است.
  • اندام‌های غذایی این گیاه، معده را دباغی و جمع می‌کند، سستی و رطوبت معده را از بین می‌برد، هیچ دارویی در دباغی معده به بلیله نمی‌رسد و فواید بسیار دارد.
  • اندام‌های دفعی این گیاه؛ شاید شکم را بند آورد. بعضی گویند تنها ملین است و بس.
  • بلیله برای روده مستقیم و مقعد بسیار سودمند است.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

پکیج دانلودی درمان دائمی زود انزالی

برنامه جامع کنترل انزال شامل کتاب الکترونیکی + فایل صوتی دوره + برنامه تمرینی + آموزش تصویری تمرینات + موسیقی تراپی + پشتیبانی 35 روزه

اطلاعات بیشتر
منبع
yjc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا