روانشناسی

علت به یاد نیاوردن خاطرات کودکی چیست؟

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، به بررسی علت به یاد نیاوردن خاطرات کودکی میپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

اکثر ما به سختی می‌توانیم خاطره‌ای از نیمه اول سال های زندگی خود به یاد بیاوریم و این به طور کلی به مفهوم فراموشی دوران کودکی است. البته به طور طبیعی، در فراموشی دوران کودکی این واقعیت وجود دارد که وقتی کودک بودید، جهان ازنظر شما بسیار متفاوت به نظر می‌رسید و پس از گذر از شش سالگی، شروع به برقراری ارتباط با دنیای کاملاً متفاوت کردید.

طبق نظریه علمی، فراموشی کودکان مربوط به نوروژنز (تخریب سلولهای عصبی قدیمی است، سلولهایی که خاطرات را نگهداری می‌کنند) است. نوروژنز در شش سال اول زندگی در مغز ما اتفاق می افتد. اساساً این تئوری براین نکته تأکید دارد که تعداد زیادی سلول عصبی جدید در دوران زندگی، سلول‌های عصبی قدیمی مرتبط با خاطرات را پاک می‌کند.

علت به یاد نیاوردن خاطرات کودکی؟

دانشمندان معتقدند کودکان به سادگی نمی‌توانند خاطرات وقایع خاص را شکل دهند و بیشتر خاطرات سال دوم زندگی خود را به یاد می‌آورند.

هنوز کاملاً مشخص نیست که چرا خاطرات اولیه کودکان فراموش می‌شود. اما این قضیه به ساختارها و مدارهای مغز مربوط می‌شود که خاطرات کودکی را برای یادآوری در آینده ذخیره می‌کند. بیشتر کودکان کمتر از 4 سال، سیستم‌های مغزی کاملاً نابالغ و ناکارامدی دارند و احتمالاً دچار کاهش حافظه می‌شوند.

همچنین بخوانید:  خوردن قهوه چه خواصی دارد؟

به یاد نیاوردن خاطرات کودکیعلت نسیان خاطرات کودکی

از طرفی از دست دادن حافظه ناشی از ضربه دوران کودکی از بسیاری جهات می‌تواند بر زندگی شما تأثیر بگذارد.  ضربه‌های جسمی، عاطفی و روانی همگی عاملی برای کاهش حافظه یا از دست دادن حافظه دائمی یا موقت می‌شود.

آسیب‌های دوران کودکی و فراموشی خاطرات

تجارب نامطلوب دوران کودکی (ACE) و رویدادهای آسیب زای قبل از 18 سالگی بر زندگی و حافظه شما تأثیر سوء می‌گذارد.

انواع آسیب‌های دوران کودکی:

  • سوء استفاده جسمی
  • سوء استفاده لفظی
  • سوء استفاده جنسی
  • والدین الکلی
  • قربانیان خشونت خانگی
  • عضوی از خانواده با بیماری روانی
  • طلاق، مرگ، پدر یا مادر نامهربان
  • زندانی بودن عضوی از خانواده

علاوه بر این، آسیب‌های دوران کودکی می‌تواند باعث از دست دادن حافظه و فراموشی دوران کودکی شود. در حقیقت به خاطر سپردن خاطرات خوب زندگی و نه خاطرات بد، اغلب پاسخی خودکار برای بازماندگان آسیب‌های کودکی است و این به معنای ترومای کودکی است.

فراموشی شرایطی است که شما قادر به یادآوری خاطرات زندگی خود نیستید. فراموشی می‌تواند محدود به زمانهای خاصی از زندگی شما باشد یا می‌تواند کلی باشد. فراموشی با وقایع آسیب زا همراه است و ممکن است خاطره‌ای را فراموش کنید البته ناگفته نماند که فراموشی موقتی است و در نهایت ممکن است شروع به یادآوری خاطرات قبلی شود.

دلایل فراموشی خاطرات کودکی

برخی از افراد خاطرات زیادی از مراحل مختلف زندگی اولیه خود دارند، اما برخی دیگر خاطرات سالهای دوران کودکی خود فراموش می‌کنند.

اما چرا خاطرات کودکی یادمان نمیاد؟ در حقیقت فراموشی دوران کودکی طبیعی است و نظریه حافظه سرکوب شده مطرح می‌شود. بنابراین فراموشی خاطرات کودکی اصلاً چیز غیر عادی نیست و فراموشی دوران کودکی بخشی از روند طبیعی رشد است و ممکنه به دلایل زیر رخ دهد:

همچنین بخوانید:  برای افزایش یادگیری و تقویت حافظه چه بخوریم؟

به یاد نیاوردن خاطرات کودکیدلیل به یاد نیاوردن خاطرات کودکی چیست؟

1. خاطرات کودکی با عدم اهمیت عاطفی

اغلب خاطراتی که مربوط به حوادثی معنادار یا تجربیاتی که احساسات شدیدی ایجاد می‌کنند، مانند خجالت، عشق، شادی یا غم فراموش می‌شوند. کودکان خردسال به طور کامل از احساسات برخوردار نیستند. در نتیجه، ممکن است تجارب دوران کودکی با همان اهمیت احساسی که در دوران نوجوانی یا بزرگسالی داشته در ذهن ثبت نشود.

2. رشد شناختی طبیعی

رشد شناختی زیادی در اوایل کودکی اتفاق می افتد و توانایی به خاطر سپردن دستورالعمل‌ها و رویدادها برای مدت زمان طولانی‌تر را کم می‌کند.

جنبه دیگری از این رشد شناختی تولید نورون‌های جدید در هیپوکامپ است. این نورون‌ها، برای پیشرفت رشد عالی است، اما برای حفظ خاطرات گذشته کارآمد نیستند و باعث فراموشی آن‌ها می‌شود. این نورون‌ها به طور بالقوه حافظه اولیه را مسدود کرده و مغز با تغییرات مختلفی که در طول زندگی تجربه می‌کند تغییر می‌کند.

3. به یاد نیاوردن خاطرات کودکی بدلیل دائمی نبودن خاطرات

شایان ذکر است که بسیاری از خاطرات با گذشت زمان، حتی در بزرگسالی محو می‌شوند و مطمئناً در بزرگسالی ظرفیت حافظه قوی‌تر خواهد بود. در حقیقت خاطرات دوران کودکی معمولاً با نزدیک شدن به سالهای نوجوانی کم رنگ می‌شوند. نکته دیگری که باید در نظر گرفت کم بودن خاطرات دوران کودکی شما در هنگام مقایسه با خاطرات دوران نوجوانی یا بزرگسالی، غیر معمول به نظر برسد.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
integrativelifecenternprabchealthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا