سلامت روان

تاثیر رنگ ها بر روح و روان انسان؛ خواص رنگ درمانی

تاثیر رنگ ها بر سلامت روان

رنگ درمانی که به عنوان کروموتراپی نیز نام برده می‌شود، مبتنی بر این نظریه است که رنگ‌ها به درمان سلامت جسمی یا روانی افراد با تغییر در خلق و خوی آنها ایجاد می‌کنند. رنگ درمانی سابقه دیرینه دارد و زمانی در مصر باستان، یونان، چین و هند انجام می‌شده است. در حقیقت رنگ‌ها در کنار فرهنگ‌ها، آیین‌ها و زندگی دوران‌های مختلف تکامل یافته اند.

به عنوان نمونه در مصر رنگ به عنوان مظهر نور، جایگاه الهی دارد و شفا دهندگان مصری برای نشان دادن قداست خود از رنگ آبی استفاده می‌کردند.

اثرات روانشناختی رنگ بر سلامت روان

مدت هاست که هنرمندان و طراحان داخلی بر این باورند که رنگ می‌تواند به طور چشمگیری بر خلق و خو، احساسات و عواطف افراد تأثیر بگذارد. رنگ‌ها یا رنگ درمانی یک ابزار ارتباطی قدرتمند است و برای تأثیر بر خلق و خو و حتی تأثیر در واکنش‌های فیزیولوژیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از رنگها با افزایش فشار خون، افزایش متابولیسم و ​​خستگی چشم مرتبط هستند. اما اگر می‌خواهید بدانید رنگ چه تاثیری بر روحیه و رفتار شما دارد ادامه مقاله را بخوانید.

اینکه چرا رنگ‌ها در زندگی ما نیرویی قدرتمند و تأثیرات عمیق بر بدن و ذهن ما دارند این است که رنگ‌ها تا حدودی ذهنی هستند. امروزه از رنگ شناسی به عنوان یک درمان جامع یا جایگزین استفاده می‌شود.

نکات درمانی رنگ ها:

  • از رنگ قرمز برای تحریک بدن و ذهن و افزایش گردش خون استفاده می‌شود.
  • رنگ زرد باعث تحریک اعصاب و کاهش فشار عصبی می‌شود.
  • از نارنجی برای بهبود ریه‌ها و افزایش سطح انرژی بدن استفاده می‌شود.
  • رنگ آبی بیماری‌ها را تسکین می‌دهد و درد را درمان می‌کند.
  • با توجه به شواهد حکایت شده، چراغ‌های خیابان به رنگ آبی می‌توانند منجر به کاهش جرم شوند.
  • رنگ قرمز باعث باعث واکنش شدید افراد می‌شود و در طول فعالیت‌های ورزشی مفید می‌باشد.
  • رنگ سفید احساس طراوت ایجاد می‌کند و برای برانگیختن حس جوانی و مدرنیته استفاده می‌شود.
  • رنگ سیاه به عنوان یک رنگ «قدرتمند» توصیف می‌شود و به همین دلیل این رنگ محبوب‌ترین رنگ برای وسایل نقلیه لوکس است.

روانشناسی رنگ‌ها در دنیای امروزی

تاثیر رنگ ها بر روح و روان انسانروانشناسی رنگ ها

رنگ آبی

رنگ آبی نه تنها جهانی بوده بلکه دارای اثر ضد افسردگی است و برای غلبه بر افسردگی، تقویت احساس عزت نفس، افزایش انرژی و توانایی تمرکز مفید است. از نظر تاریخی، رنگ آبی با انرژی مثبت، هماهنگی، معنویت، صلح و آرامش ارتباط دارد.

رنگ سبز

سبز یکی از رنگهای متنوعی بوده که برای کاهش اضطراب و افزایش آرامش مفید است. اضطراب یکی از شایع‌ترین اختلالات روانپزشکی امروزی و مانعی برای عملکرد روزمره، اجتماعی یا شغلی است.

سبز تنها رنگی است که از نظر الکترومغناطیسی خنثی است و بسیاری از ارزها از رنگ سبز به عنوان رنگ اصلی استفاده می‌کنند. با این حال رنگ سبز رنگ طبیعت است و نمادی از آرامش می‌باشد.

خاکستری، قهوه‌‌ای، سیاه و سفید

رنگ‌ خاکستری متداول‌ترین رنگ است که جلوه‌‌ای خنثی و تکنولوژیکی دارد و با هر رنگی قابل ترکیب است. از طرف دیگر، رنگ قهوه‌‌ای رنگ خاک و زمین است و از پیامدهای جسمی و عاطفی تلقی می‌شود. رنگ قهوه‌‌ای برای مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌شود، سیاه رنگی است که قدرت، پیچیدگی، ترس، پرخاشگری، تسلط و انبوه صفتهای مشابه را نشان می‌دهد و سفید دارای پیامدهای مختلف فرهنگی است.

قرمز، صورتی و بنفش

رنگ قرمز با رنگ صورتی و بنفش هم خانواده است و برای کاهش پرخاشگری و افزایش انرژی مثبت بسیار مفید است. محدوده رنگ صورتی دارای طیف وسیعی از صورتی‌های مایل به نارنجی است و بنفش اغلب رنگی زیبا و گرم است که نشان دهنده خلاقیت و ابتکار عمل است.

نارنجی و زرد

نارنجی اغلب نشان دهنده هشدار است. به همین ترتیب، از آن در زمینه‌های مختلف به منظور احتیاط استفاده می‌شود. این رنگ در مد و طراحی، دو و میدانی، فضای داخلی استفاده می‌شده است. رنگ زرد با افزایش هوش و افزایش عملکرد فکری مرتبط است و نشان دهنده درخشندگی دورنی است.

خلاصه:
رنگ نقش مهمی در انتقال اطلاعات، ایجاد حالات خاص و حتی تأثیر در تصمیم گیری‌های افراد دارد.

افراد معمولاً اشیایی را با رنگهایی انتخاب می‌کنند که حالتها یا احساسات خاصی را برانگیزد، مانند انتخاب رنگ اتومبیل، رنگ اتاق و رنگ لباس که می‌تواند در احساس و عملکرد افراد تأثیر بگذارد، البته برای درک بهتر روانشناسی رنگ به تحقیقات علمی بیشتری نیاز است.

5/5 - (1 امتیاز)
کتاب الکترونیکی رمان شازده کوچولو اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی پنج زبان عشق، گری چاپمن اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی ذهن آگاهی برای مدیریت استرس اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی چگونه ازدواج را به موفقیت تبدیل کنیم؟ اطلاعات بیشتر
کتاب اکترونیکی مارپیچ رو به بالا (وارونه سازی جریان افسردگی) اطلاعات بیشتر
دانلود کتاب غلبه بر ناتوانی جنسی (اختلال در نعوظ) اطلاعات بیشتر

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

میخواهم بیشتر بدانم
منبع
psychcongressverywellmindhealthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا