بیماری ها

همه چیز در مورد تالاسمی مینور

هرچند که فرد مبتلابه تالاسمی نوع مینور می‌تواند امور روزمره خود را مانند سایرین انجام دهد، اما در برهه‌هایی از زندگی نیز می‌تواند مشکلاتی برای فرد ایجاد کند. تالاسمی یک اختلال خونی ارثی بوده که در آن، تعداد هموگلوبین‌ها و سلول‌های خونی سرخ در بدن فرد مبتلابه این بیماری از حالت نرمال کمتر است. هموگلوبین یک ماده در سلول‌های خونی سرخ به شمار می‌آید که آن‌ها را قادر به حمل و انتقال اکسیژن می‌سازد. هموگلوبین پایین و تعداد کم سلول‌های خونی، می‌تواند موجب کم‌خونی شود و شمارا به خستگی مبتلا کند.

تالاسمی مینور چیست؟

در تالاسمی مینور، ژن هموگلوبین از طریق یکی از والدین به نوزاد انتقال می‌یابد. افرادی که در یک ژن ویژگی تالاسمی را دارند، به‌عنوان حامل شناخته می‌شوند و گفته می‌شود که به تالاسمی مینور مبتلا هستند. تنها روش تشخیص ویژگی تالاسمی، انجام آزمایش خون مخصوصی به نام الکتروفورز هموگلوبین است. این آزمایش می‌تواند ژن را مشخص کند. افراد مبتلابه تالاسمی مینور کم‌خون شدید یا خفیف دارند.

درصورتی‌که شما یا والدینتان یا دیگر اجداد شما بیماری تالاسمی را داشته‌اند، درخواست این آزمایش را نزد پزشک خود مطرح کنید. تشخیص دادن خودتان به‌عنوان حامل تالاسمی مینور از اهمیت بسیار فراوانی برخوردار است. به خاطر داشته باشید که ابتلای به تالاسمی مینور می‌تواند احتمال داشتن کودک مبتلابه تالاسمی ماژور را تا ۲۵ درصد افزایش دهد. درنتیجه افزایش آگاهی فردی در این خصوص کلید جلوگیری از چنین مواردی است.

علائم تالاسمی مینور

  • استرس
  • خستگی مفرط
  • درد
  • حالت اضطراب
  • حالت افسردگی

همان‌طور که اشاره شد، علائم تالاسمی مینور می‌توانند متنوع باشند. پس به‌منظور ارائه تصویری واقعی‌تر از علائم این بیماری تجربه یکی از بیماران مبتلابه تالاسمی مینور را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

” کم‌خونی در تمام طول زندگی. این بهترین توصیف تالاسمی در مورد شخص من است. به‌هرحال، علائم می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشند. در دوره‌هایی از زندگی، من علائم بیشتری داشته‌ام و در برخی دوره‌ها هیچ‌یک از علائم را در خود مشاهده نکرده‌ام. بعضی از بیماران تنها با مشکلات خفیفی مواجه می‌شوند، ولی تعدادی دیگر علائم بسیار بیشتر را تجربه می‌کنند. گاهی اوقات علائم عبارت‌اند از: خستگی و ضعف کامل، گاهی اوقات احساسی عالی دارم. گاهی اوقات نیز هرچند احساس خوبی دارم، اما زرد می‌شوم. به همین دلیل همیشه دایره تاریکی در اطراف چشم‌هایم وجود داشته است. احساس خوب یا خواب خوب هیچ تأثیری بر این موضوع نداشته و من همیشه این دایره تاریک را در اطراف چشم‌هایم مشاهده کرده‌ام. گاهی اوقات دچار حواس‌پرتی شده‌ام اما علائم تالاسمی مینور زندگی روزمره من را محدود نکرده است.

اگر مراقب وضعیت جسمی خود نباشم، این بیماری یا علامت آن، کم‌خونی، می‌تواند برایم مشکلاتی ایجاد کند. در مواقعی که کم‌خونی مشکلاتی را پیش می‌آورد نه‌فقط احساس خستگی، بلکه تنگی نفس و ضعف نیز به من دست می‌دهد. به‌سادگی از حال می‌روم، ماهیچه‌هایم درد می‌کنند و بیشتر تشنه می‌شوم. البته این‌ها علائم تالاسمی ماژور است، اما تالاسمی مینور نیز می‌تواند برای بیمار مشکل‌آفرین باشد. درواقع، تالاسمی مینور می‌تواند نوعی درد باشد. به‌خصوص در هنگام جوانی من از انجام فعالیت‌ها و تفریحاتی که افراد عادی انجام می‌دادند، بازمی‌ماندم یا با مشکل مواجه می‌شدم.

از دیگر علائم تالاسمی مینور باید به سفتی قفسه سینه، تنفس عمیق و طولانی، احساس دلهره و حتی افسردگی اشاره‌کنم. تنفس عمیق و طولانی من را خیلی اذیت کرده است. ”

عوامل تالاسمی

تالاسمی یک بیماری ژنتیک است؛ بنابراین شما این بیماری را از والدین خود به ارث می‌برید و از زمان تولد در زندگی شما حضور دارد. تالاسمی مانند بیماری‌های دیگری از قبیل: سرماخوردگی یا آنفلوانزا نیست و هیچ فردی در طول زندگی خود به آن مبتلا نمی‌شود.

انواع تالاسمی

تالاسمی درواقع گروهی از مشکلات خونی را شامل می‌شود و نمی‌توانیم این بیماری را به یک مشکل محدود کنیم. انسان برای ساخت هموگلوبین به دو پروتئین به نام‌های آلفا و بتا نیاز دارد. اگر مقدار هر یک از پروتئین‌های نامبرده به‌اندازه کافی نباشد، سلول‌های خونی سرخ شما نخواهند توانست اکسیژن را به نحو احسن به تمام نقاط بدن حمل کنند. تالاسمی آلفا به معنی کمبود هموگلوبین آلفاست و کمبود هموگلوبین بتا شمارا به تالاسمی بتا مبتلا می‌کند.

البته پزشکان از تقسیم‌بندی دیگری نیز استفاده می‌کنند. ممکن است آن‌ها درباره تالاسمی مینور و تالاسمی ماژور صحبت کنند (در اینجا درباره علائم تالاسمی مینور صحبت شد). نوع تالاسمی مینور از جدیت کمتری نسبت به تالاسمی ماژور برخوردار است. البته به خاطر داشته باشید که نوع تالاسمی شما تغییری نخواهد کرد.

چگونه با تالاسمی زندگی کنم؟

شما باید همکاری نزدیکی با پزشک خود داشته باشید و روال درمانی ویژه خود را ادامه دهید. اما اگر به تالاسمی مبتلا هستید، از عادات زیر پیروی کنید تا وضعیت جسمانی مطلوبی داشته باشید:

  • بدون نظر پزشک قرص‌ آهن مصرف نکنید.
  • از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید تا استخوان‌هایتان محکم بمانند و انرژی لازم را نیز دریافت کنید.
  • درباره موادی مانند کلسیم و ویتامین دی با پزشک خود مشورت کنید.
  • از تعامل با افراد بیمار پرهیز کنید و مرتب دست‌هایتان را بشویید.
  • در صورت داشتن تب یا احساس بیماری، به پزشک مراجعه کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

اطلاعات بیشتر...
منبع
khabarfooriگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا