بهداشت کودکان

روش استفاده از تب سنج در نوزادان و کودکان

همه تب‌ها نیاز به درمان ندارند اما تب بالا که موجب کم‌آبی و ناراحتی کودک می‌شود و همراه با علائم مختلفی است می‌تواند نگران‌کننده باشد پس ابتدا باید راهکاری برای پایین آوردن تب اندیشید و سپس به دنبال علت زمینه‌ای تب بود. در این بخش با معرفی انواع دماسنج نحوه اندازه‌گیری تب را توضیح داده‌ایم و به اقدامات لازم برای کاهش تب پرداخته‌ایم.

روش‌های کنترل تب کودک:

دماسنجی را انتخاب کنید که طریقه درست استفاده از آن را بلد باشید و قبل از استفاده به‌دقت دفترچه راهنمای آن را بخوانید. سریع‌ترین و دقیق‌ترین عدد به‌وسیله دماسنج‌های دیجیتال به دست می‌آید. این دماسنج‌ها در سایزها و شکل‌های متفاوتی هستند و می‌توان آن‌ها را از سوپرمارکت ها و داروخانه‌ها تهیه کرد و دارای قیمت‌های مختلف هستند. با روش‌های اندازه‌گیری زیر دماسنج‌های دیجیتال را می‌توان استفاده کرد:

 • دهانی
 • مقعدی
 • زیر بغلی

تب کودکانچگونه تب کودکان را بگیریم؟

اندازه‌گیری تب کودک چگونه است؟

دماسنج را روشن کرده و مطمئن شوید که عدد قبلی بر روی آن نمانده و عدد روی صفحه آن صفر است. سنسور دما در نوک دماسنج‌های دیجیتال که میله‌ای پلاستیکی و قابل‌انعطاف هستند قرار دارد و طرف دیگر آن اعداد و درجه تب را نشان می‌دهد.

اگر دماسنجتان از کاورهای قابل تعویض پلاستیکی استفاده می‌کند، دقت کنید که کاور موردنظر را براساس توصیه‌های تولیدکننده که در دفترچه راهنما قید شده است، تهیه کنید. بعد از هر بار استفاده کاور را دور بیندازید و دماسنج را تمیز کنید.

دماسنج‌های الکترونیکی گوش دمای پرده صماخ، دمای داخل کانال گوش را اندازه‌گیری می‌کنند. این دماسنج‌ها گران هستند و برای نوزادان سه ماهه یا کوچک‌تر دقیق نیستند اما برای بچه‌های بزرگ‌تر سریع و آسان می‌باشند.

مقاله پیشنهادی:  چگونه تب کودک خود را کنترل کرده و پایین بیاوریم؟

دماسنج‌های نوار پلاستیکی که در آن نوارهای پلاستیکی کوچکی که روی پیشانی برای اندازه‌گیری تب می‌فشارید دقیق نیستند و برای نشان دادن دمای بدن برای نوزادان و بچه‌های کوچک‌تر قابل‌اعتماد نیستند.

آموزش نحوه اندازه‌گیری تب کودک

تب نوزادنحوه استفاده از تب سنج در نوزادان

دماسنج‌های پیشانی قادر به نشان دادن تب فرزندتان هستند اما دقیق‌تر از دماسنج‌های دیجیتال دهانی یا مقعدی نیستند.

دماسنج پستانکی با اینکه استفاده‌شان بسیار راحت است اما برای نوزادان کمتر از سه ماهه نباید استفاده شوند و به اندازه دماسنج‌های مقعدی دقیق و قابل اعتماد نیستند. برای این گرفتن تب به‌وسیله این دماسنج لازم است که کودک آن را به مدت چند دقیقه بدون حرکت در دهان خود نگه دارد که این کار برای کودکان غیرممکن است.

دماسنج‌های شیشه‌ای جیوه ای به خاطر قرارگیری احتمالی در معرض جیوه، نباید مورداستفاده قرار گیرد. اگر هنوز در خانه از این دماسنج‌ها دارید، از پزشک یا درمانگاه محل سؤال کنید این دماسنج را از کجا می‌توانید دور بیندازید.

نکاتی برای استفاده از دماسنج در اندازه‌گیری تب کودک

گرفتن دمای بدن کودکی که دچار تب شده است بسیار سخت است. مهم‌ترین ابزارهای پزشکان برای تعیین بیماری یا عفونت در کودکان استفاده از دماسنج است که به درجه حرارت بدن، به سن کودک و اخلاق و روحیه او بستگی دارد.

بهترین و دقیق‌ترین عدد اندازه‌گیری برای بچه‌های کمتر از سه ماهه، استفاده از دماسنج‌های دیجیتال به صورت مقعدی است. برای نوزادان کمتر از سه ماهه نباید از دماسنج‌های الکترونیکی گوش استفاده کرد زیرا کانال گوش آن‌ها خیلی کوچک است.

از دماسنج‌های دیجیتال به روش مقعدی یا دماسنج الکترونیکی گوش برای کودکان بین سه تا چهار ساله، می‌توانید استفاده کنید. همچنین برای این کودکان از دماسنج دیجیتال به روش زیربغلی که دقت آن از روش‌های مقعدی کمتر است، استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی:  علت انگشت مکیدن در کودکان + رفع این مشکل

از دماسنج دیجیتال به روش دهانی برای بچه‌های چهار سال و بالاتر استفاده کنید؛ اما کودکانی که سرفه می‌کنند یا بینی‌شان کیپ است و از دهان نفس می‌کشند نمی‌توانند هنگام استفاده از دماسنج دهانشان را به اندازه کافی بسته نگه‌دارند پس باید در آن‌ها از روش پرده صماخ گوش یا روش زیربغلی استفاده کرد.

اندازه‌گیری تب کودک از طریق گرفتن دمای دهانی:

روش استفاده از تب سنج دیجیتالی نوزاد دهانی

برای گرفتن تب کودک گذاشتن دماسنج در دهان او کار راحتی است اما نیاز به همکاری کودک دارد.

 1. 20 تا 30 دقیقه بعد از خوردن یا آشامیدن فرزندتان از او دمای دهانی بگیرید و در این زمان نباید آدامسیا آب‌نبات در دهان کودک باشد.
 2. زیر زبان کودک نوک دماسنج را قرار داده و از او بخواهید که دهانش را ببندد و بگویید که نباید حرف بزند یا دهانش را باز کند و باید از بینی نفس بکشد.
 3. بعد از شنیدن صدای هشدار، دماسنج آماده خواندن است سپس عدد را در کنار ساعت روی صفحه یادداشت کنید.

اندازه‌گیری تب کودک با گرفتن دمای زیربغلی:

روش استفاده از تب سنج دیجیتالی نوزاد در زیر بغل

ساده‌ترین راه برای گرفتن دمای بدن کودک گذاشتن دماسنج بر زیر بغل کودک است اما این روش به اندازه دمای مقعدی یا دهانی دقیق نیست اما استفاده از این روش برای کودکانی که نمی‌توانند دماسنج را در دهان خود نگه‌دارند، بهتر است.

 1. لباس کودک را درآورید و نوک دماسنج را زیر بغل او بگذارید دقت کنید نوک دماسنج باید با پوست تماس داشته باشد.
 2. برای نگه‌داشتن دماسنج زیر بغل دست کودکتان را به سمت سینه او خم کنید.
 3. بعد از شنیدن صدای هشداردهنده، دماسنج آماده خواندن است سپس عدد را در کنار ساعت روی صفحه یادداشت کنید.
مقاله پیشنهادی:  مدفوع سبز نوزاد نشانه چیست؟ آیا باید نگران باشیم؟

اندازه‌گیری تب کودک با گرفتن دمای مقعدی:

شاید فکر کنید که گرفتن دمای مقعدی کودکتان سخت است اما نگران نباشید، کار بسیار ساده‌ای است:

 1. با وازلینسر دماسنج را چرب کنید.
 2. فرزندتان را به صورت دمر روی پاهایتان یا روی یک سطح صاف و محکم بخوابانید و کف دستتان را روی کمر او بگذارید. یا اینکه او را به‌به سمت سینه و به صورت طاق‌باز با پاهای خم‌شده بخوابانید و دستتان را روی پشت و ران‌های او بگذارید.
 3. دماسنج چرب شده را با دست دیگرتان، 1.25 تا 2.5 سانتیمتر وارد مقعد کودک کنید اما اگر کودک مقاومت نمود این کار را انجام ندهید.
 4. بین انگشت دوم و سوم دماسنج را درحالی‌که فرزندتان را آرام کرده‌اید و در گوشش چیزی می‌خوانید، نگه‌دارید.
 5. صدای هشدار دماسنج نشان می‌دهد که آماده خواندن است، سپس عدد را همراه با ساعت روی صفحه بنویسید.

نکات مهم هنگام استفاده از دماسنج برای اندازه‌گیری تب کودک

 • بعد از حمام کردن یا موقعی که کودک زیر پتو بوده دمای بدن او را نگیرید زیرا ممکن است تب‌سنج عدد اشتباه و بالاتری را نشان دهد.
 •  هنگام گرفتن دمای بدن فرزندتان، او را تنها رها نکنید.

کتاب الکترونیکی رمان شازده کوچولو اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی پنج زبان عشق، گری چاپمن اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی ذهن آگاهی برای مدیریت استرس اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی چگونه ازدواج را به موفقیت تبدیل کنیم؟ اطلاعات بیشتر
کتاب اکترونیکی مارپیچ رو به بالا (وارونه سازی جریان افسردگی) اطلاعات بیشتر
دانلود کتاب غلبه بر ناتوانی جنسی (اختلال در نعوظ) اطلاعات بیشتر

پکیج دانلودی درمان دائمی زود انزالی

برنامه جامع کنترل انزال شامل کتاب الکترونیکی (182 صفحه) + فایل صوتی کتاب (132 دقیقه) + کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل + برنامه تمرینی 4 هفته ای + آموزش تصویری تمرینات ورزشی + موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
namnakگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا