سبک زندگی

راه های موثر برای ترک خود ارضایی (استمنا)

همه انسان ها دارای تمایلات جنسی هستند که اگر این تمایلات را در مسیر مثبت به کار ببرند سبب سلامت جسم و روح فرد می شود. متاسفانه در جامعه امروزی بسیاری از جوانان به علت مشکلات بیشماری که دارند، نمی توانند تمایلات جنسی خود را در مسیر درست هدایت کنند و دچار انحرافات جنسی می شوند.

یکی از این انحرافات جنسی خود ارضایی می باشد که به معنی تحریک آلت توسط خود شخص بدون آمیزش جنسی (معمولاً با دست) می باشد که به تخلیه هیجان منجر می شود. افرادی که خود ارضایی را تجربه می کنند در مدت کوتاهی احساس رضایت دارند اما پس از مدتی با هر بار خود ارضایی احساس ندامت و پشیمانی می کنند و عوارض مختلفی برایشان به وجود می آید. روش های مختلف زیادی برای ترک خود ارضایی وجود دارد که در ادامه مفصلا بدان پرداخته ایم.

برای ترک خود ارضایی چه کنیم؟

ترک خود ارضایی با فعالیت های سرگرم کننده

برای ترک خود ارضایی، لازم است هنگامی که این افکار به سراغتان می آید حواستان را پرت کنید و لحظات زندگیتان را با فعالیت های سرگرم کننده و متفاوت، پر کنید.

ایجاد خلاقیت و کنترل امیال جنسی برای ترک خود ارضایی

صومعه نشین ها و مرشدها قرن ها پیش به تغییر امیال جنسی خود پرداخته اند و آنها را به برون دادی ابتکارآمیز مانند شروع به نوشتن، نواختن یک ساز، نقاشی، طراحی و کارهای مبتکرانه تغییر داده اند.

غلبه بر افکار جنسی با ورزش

برای غلبه بر افکار جنسی و جلوگیری از خود ارضایی بهتر است یکی از ورزش های مورد علاقه تان مانند، دو یا شنا، یا یک ورزش گروهی مثل فوتبال، بسکتبال، یا تنیس را دنبال کنید زیرا ورزش کردن سبب تسکین استرس، احساس شادابی و سلامت جسم می شود. یوگا، نیز یکی از بهترین ورزش ها برای کنترل امیال جنسی است که احساس آرامش بیشتری به شما داده و تفکرات خود ارضایی را کاهش می دهد.

تغذیه سالم روشی برای ترک خود ارضایی

برای اینکه بتوانید در طول روز انرژی بیشتری داشته باشید و انرژی خود را صرف کارهای خلاقانه کنید لازم است از میوه جات و سبزیجات زیادی در رژیم غذاییتان استفاده کنید تا تاثیرات آن را روی بدن تان ببینید. استفاده از میوه و سبزیجات سبب می شود که شما سالم تر زندگی کنید و استرس که عامل اصلی خود ارضایی است را نداشته باشید.

برای ترک خود ارضایی چه کنیم؟

ترک خود ارضایی با انجام کارهای خیرخواهانه

برای اینکه افکار جنسی را از خود دور کنید لازم است، انرژی تان را صرف کمک به اهداف بشردوستانه مانند کمک به خانواده های کم درآمد، درس دادن به دانش آموزان ضعیف، جمع کردن پول برای کار خیر یا تمیز کردن مناطق آسیب دیده کنید.

سرگرمی جدید، مهارت پرورشی برای دوری از افکار جنسی

برای اینکه ذهنتان را در زمانی که دچار افکار جنسی می شود به سمت دیگری هدایت کنید لازم است یک سرگرمی جدید، یا یک مهارت پرورشی مانند آشپزی، نجاری، تیراندازی، نانوایی، سخنرانی برای عموم یا باغبانی و گلکاری را بیاموزید زیرا تبحر درآن، زمان طولانی لازم دارد که می تواند توجه مغز را از رضایت آنی خود ارضایی به سمت رضایت کسب اهداف دربلند مدت، جلب کند.

برنامه ریزی برای ساعات استراحت روزانه راهی برای کنترل میل جنسی

زمان های انجام خود ارضایی را بدانید و در این زمان ها ذهنتان را با یک برنامه خوب و کامل منحرف کنید، لازم است برنامه شما بسیار انرژی بر باشد تا با انجام آن سرگرم و خسته شوید و دیگر انرژی برای خود ارضایی برایتان باقی نماند.

اگر این افکار پیش از خواب به سراغتان می آید، روی زمین شنا بروید، تاجایی که آن قدر خسته شوید که هیچ کاری جز خوابیدن نتوانید انجام دهید و اگر صبح ها برای این کار وسوسه می شوید، سعی کنید کمی بیشتر لباس بپوشید تا لمس بدن تان سخت تر شود.

حمام آب سرد برای جلوگیری از خود ارضایی

اگر هنگام حمام کردن تحریک می شوید و افکار جنسی به سراغتان می آید که موجب خود ارضایی شما می شود، طولانی در حمام نمانید و فقط از دوش آب سرد برای حمام کردن استفاده کنید.

ترک خود ارضایی با محدود کردن تنهایی تان

اگر در جایی که تنها هستید بیشتر خود ارضایی انجام می دهید بهتر است برای ترک این کار تا جای ممکن در جمع باشید و در فعالیت ها و مهمانی ها بیشتر شرکت کنید، دوستان بیشتری بیابید تا کمتر تنها بمانید.

زمان های تنهایی تان درخانه و پیش از آمدن پدر و مادرتان از محل کار برای پیاده روی بروید، یا دریک کتابخانه درسهایتان را بخوانید. می توانید با رفتن به جمع عمومی مانند پارک، کافی شاپ و … بروید زیرا بهتر از تنها ماندن است و خود ارضایی است.

توقف تماشای فیلم پورن راهی برای جلوگیری از خود ارضایی

دیدن فیلم های پورن سبب خود ارضایی جوانان می شود، اگر اراده متوقف کردن تماشای این فیلم ها را ندارید کارهای زیر را انجام دهید:

اگر به فیلم های پورن اعتیاد دارید، کمک بخواهید، اپلیکیشن های ترک اعتیاد به پورن مانند Brainbuddy طوری طراحی شده اند که روی مغزتان تاثیر می گذارد و شما می توانید فیلم های پورن را ترک کنید.

روش های موثر برای ترک خود ارضایی

نصب برنامه نرم افزار بلوک کننده پورن

نرم افزار بلوک کننده پورن را در رایانه خود نصب کنید. در اینصورت پسورد پورن بلاکر خودتان را خواهید دانست اما برای اینکه به پسورد دسترسی نداشته باشید، می توانید هنگام انتخاب پسورد، درفایل تکست، تصادفا تایپ کنید، برای وارد کردن پسورد و تائیدش، آن را کپی پیست کنید، سپس فایل تکست را حذف کنید.

اگر برای انجام خود ارضایی همیشه فیلم پورن می بینید کامپیوترتان را از اتاقتان خارج کنید و کامپیوترتان را به جایی منتقل کنید که دیگران ببینند.

تعیین یک سیستم پاداش راهی برای کنترل امیال جنسی

اگر برای چند هفته متوالی توانستید خود ارضایی خود را ترک کنید، برای رفتارهای خوب تان پاداش هایی مانند یک گیم جدید یا یک بستنی درنظر بگیرید. مواظب باشید با چیزی که درحال مبارزه با آن هستید به خودتان پاداش ندهید، مثلا بعد از دو هفته برای پاداش خود ارضایی را برای خودتان در نظر نگیرید.

برای جلوگیری از خود ارضایی سرسخت و صبور باشید

ترک اعتیاد به خود ارضایی، نیازمند پشتکار و استقامت است، پس لازم است که در این راه صبور باشید زیرا ترک خود ارضایی به آسانی ممکن نیست.

برای ترک خود ارضایی دست از تنبیه خودتان بردارید.

اگر تمام مدت روز را به خود ارضایی و محکوم کردن آن فکر کنید و مدام در حال محکوم کردن احساس تان درمورد خود ارضایی باشید، هرگز قادر به ترک آن نخواهید بود زیرا همچنان دارید تمام مدت به آن فکر می کنید.

برای ترک خود ارضایی ناامید نشوید

با دانستن اینکه بدانید تنها نیستید و بیشتر از 95 درصد از مردها و 89 درصد از زن ها خود ارضایی می کنند کمتر احساس خجالت خواهید کرد و به حال خودتان تاسف می خورید و ناامید خواهید شد.

ترک خود ارضایی به دلایل اخلاقی

برای ترک خود ارضایی صرفا دلایل مربوط به سلامتی را در نظر نگیرید زیرا خود ارضایی موجب نازایی، انزال زودرس یا ناتوانی جنسی ، جنون، نابینایی، لکه های چشمی، تکرر ادرار نمی شود بلکه بهتر است به دلایل شخصی و اخلاقی این کار را ترک کنید.

برای ترک خود ارضایی باور داشته باشید که پیشرفت خواهید کرد.

راهی برای ترک اعتیاد به خود ارضایی پیدا کنید و در این کار نا امید نشوید. اگر باور داشته باشید که می توانید در این نبرد پیروز شوید، احتمال موفقیت تان بسیار بیشتر خواهد بود تا این که خودتان را دست کم بگیرید.

راه های ترک خود ارضایی

برای ترک خود ارضایی کمک بخواهید

اگر همه راه ها را برای ترک خود ارضایی امتحان کردید، موضوع را به فرد دیگری بگویید و از او کمک بخواهید. برای کمک خواستن برای ترک خود ارضایی خجالت نکشید چون بسیاری از مردم همین مشکل را دارند. از پیشوای مذهبی تان و یا فرد مومنی که قبلا به ترک خود ارضایی افراد دیگر کمک کرده و رازدار است کمک بخواهید.

می توانید برای راهنمایی و ترک این مشکل نزد مشاوران، روانشاسان و روانپزشکان که برای کمک به اعتیادهای مختلف در افراد آموزش دیده اند کمک بخواهید تا در صورت نیاز به دارو درمانی یا درمان رفتار ادراکی بپردازد.

نکاتی برای ترک خود ارضایی

 • از میز و صندلی برای نشستن استفاده کنید و روی تخت تان ننشینید.
 • همیشه در جمع دیگران باشید.
 • برای آرام ساختن روانتان، دوش آب سرد بگیرید!
 • فکر کنید کسی در حال تماشای شما است.
 • به پیاده روی یا دو آهسته بروید.
 • ذهن تان را مشغول سازید.
 • روزه بگیرید و به دینداری و انجام فریضه های دینی روی آورید.
 • موزیک های غیرجنسی گوش کنید.
 • اهداف کوچک برای خود تعیین کنید و بر روی هدفتان تمرکز کنید و متعهد باشید.
 • هنگام خواب، شکمتان نباید بیش از حد معمول پر باشد.
 • از پوشیدن لباس‏های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
 • از نگاه کردن به مناظر، فیلم‏ها و تصاویر تحریک کننده، خودداری شود.
 • از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی‏های تحریک‏ کننده پرهیز کنید.
 • مواد غذایی محرک، مانند خرما، پیاز، مرچ، تخم‏ مرغ، گوشت سرخی و غذاهای چرب نخورید.
 • قبل از خواب برای تخلیه مثانه اقدام کنید
 • از نوشیدن زیاد آب و مایعات پرهیز شود.
 • از دست ‏ورزی با اندام جنسی، اجتناب کنید.
 • به رو نخوابید.
 • هنگام رفتن به حمام و دستشویی، در را قفل نکنید و سریع حمام و دستشویی را ترک کنید.
 • از نگاه کردن به بدن عریان خود اجتناب کنید.
 • با دیگران شوخیهای دستی نکنید.
 • شبها قبل از خواب مطالعه کنید.
 • با لباس کامل بخوابید و بعد از بیدار شدن سریع رختخواب را ترک نمایید.
 • دائما وضو داشته باشید.
 • از ذکر خدا غافل نشوید.
 • شبها تنها نخوابید.
 • به خدا توکل کنید و همواره یاد مرگ باشید.

کتاب الکترونیکی با زود انزالی خداحافظی کنید

شامل برنامه ماهانه + آموزش تصویری + تمرینات تایید شده توسط انجمن اورولوژی اروپا

اطلاعات بیشتر
منبع
namnak

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن