روانشناسی

تفاوت افراد درونگرا و برونگرا چیست؟

در این مطلب به بررسی تفاوت های رفتاری افراد درونگرا با برونگرا خواهیم پرداخت، باما همراه باشید 😉

درون‌گرایی: (Introversion)

تعریف نظری: ویژگی خُلقی است که با دیدگاه درونی ذهنی همراه بوده و فرد درون‌گرا آمادگی بیشتری برای خودداری و تسلط بر نفس از خود نشان می‌دهد. این افراد کمتر تمایل به حضور در جمع دارند و بیشتر دقت خود را به مطالعه و فعالیت‌های ذهنی انفرادی می‌گذرانند.

برون‌گرایی: (Extraversion)

تعریف نظری: ویژگی خُلقی است که با دیدگاه عینی و خارجی مشخص‌شده و با فعالیت عملی بالاتری همراه است، افراد برون‌گرا از آمادگی کمتری برای تسلط بر نفس خویش برخوردارند.

مقایسه روان‌شناسانه افراد درون‌گرا با برون‌گرا

بعضی‌ها ترجیح می‌دهند که تنها باشند و تنها کار کنند و بعضی برعکس، ترجیح می‌دهند در جمع زندگی کنند و با یکدیگر کار کنند و بیشتر با مردم روبه‌رو شوند. روان‌شناسان به آن افرادی که جزو دسته اول هستند، درون‌گرا و به آن دسته از افرادی که در دسته دوم هستند، برون‌گرا می‌گویند. بیشتر ما با افرادی که سبک فکری آن‌ها با سبک فکری ما هم‌سویی دارد، راحت‌تر و خودمانی‌تر هستیم. روان‌شناسان می‌گویند نویسنده‌ها، نقاشان و باغبانان معمولاً درون‌گرا هستند و فروشنده‌ها، خدمه کشتی و هواپیما و هتل‌ها معمولاً برون‌گرا هستند.

افراد درون‌گرا با امور درونی سروکار دارند. می‌توان گفت آن‌ها افرادی هستند که به درون توجه می‌کنند. درون‌گرایی، ویژگی افرادی است که تودار هستند و به درون‌نگری، وظیفه‌مداری، کناره‌گیری از دیگران و گاهی ناآگاهی اجتماعی گرایش دارند. آن‌ها تمایل دارند که به‌تنهایی کار کنند و برتری آن‌ها ضرورتاً استفاده از هوش در مورد اشیا و عقاید، جدای از دیگران است. تیپ‌های احساسی، درون‌گرا هستند و تفکر همراه با قضاوتشان نشان می‌دهد که آرام و جدی باشند و برای کسب موفقیت، به‌طور دقیق بر امور مربوطه متمرکز شوند. آن‌ها متقاعد شده‌اند که عمل‌گرا، نظم‌پذیر، واقع‌گرا و قابل‌اطمینان باشند و به حقیقت امر توجه کنند و در محیط بیرونی زندگی خود بیشتر با تفکر عمل کنند، ولی در محیط زندگی با احساسات عمل کنند.

تفاوت افراد درونگرا و برونگرامقایسه افراد درونگرا و برونگرا

افراد برون‌گرا بیشتر به محیط بیرون گرایش دارند و مردم‌دار هستند. غالباً دارای حساسیت اجتماعی هستند و ازآنچه برای دیگران اتفاق می‌افتد، آگاهی دارند. آن‌ها تا جایی که ممکن است دوست دارند با دیگران کار کنند. افراد برون‌گرا چون دوست دارند به‌صورت گروهی کار کنند، احتمالاً وقتی با یکدیگر کار می‌کنند، بهتر یاد می‌گیرند.

افراد درون‌گرا و برون‌گرا به‌طور متوسط در دو انتهای مخالف یک خط قرار دارند. افراد درون‌گرا چون ترجیح می‌دهند به‌تنهایی کار کنند، ممکن است در فعالیت‌های گروهی دچار اضطراب شوند. البته این به آن معنا نیست که افراد درون‌گرا به‌هیچ‌وجه نباید کار گروهی انجام دهند و یا افراد برون‌گرا نباید به‌تنهایی فعالیت کنند. آنچه مسلم است، این است که افراد باید یاد بگیرند که در موقعیت‌های مختلف انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند.

خصوصیات افراد برون‌گرا

علاقه‌مند به وقایع پیرامون خود.
رو راست و معمولاً پرحرف.
عقیده خود را با عقاید دیگران مقایسه می‌کنند.
اهل پیش‌قدم شدن در کارها.
به سهولت دوستان جدیدی یافته و با یک گروه خود را وفق می‌دهند.
افکار خود را راحت بیان می‌کنند.
علاقه‌مند به افراد جدید.
بزرگ‌ترین وحشت آن‌ها آن است که نکند پس از یک فاجعه هولناک آخرین بازمانده بشر روی زمین باشند! (ترس از قطع ارتباط با دنیای خارج و مردم)؛ یعنی تنهایی برای آن‌ها بسیار آزاردهنده است.
از تعامل و ارتباط برقرار کردن با دیگران انرژی می‌گیرند.
خوش‌مشرب بوده اما زیاد احساساتی نیستند.
 ریسک‌پذیرند، سریع تصمیم می‌گیرند، اجتماعی هستند، درک آن‌ها آسان است، شخصیت آن‌ها در خلوت و حضور دیگران معمولاً یکسان است و معاشرتی هستند.
پس‌ازآنکه حرف خود را زدند به گفته خود می‌اندیشند. علاقه‌مند به کار گروهی هستند. نقل هر مجلس هستند. موسیقی با صدای بلند و فعالیت‌های هیجان‌انگیز را بیشتر دوست دارند.
رنگ‌های روشن را بیشتر دوست دارند. بیشتر از اعمال دیگران خشمگین می‌شوند تا اعمال خودشان. اطلاعات شخصی خود را به‌سادگی با دیگران قسمت می‌کنند. رویکرد سریع‌الوصول را بیشتر ترجیح می‌دهند. تنها از روی تجارب زندگی خود درس می‌گیرند و نه عبرت گرفتن از دیگران.
حدوداً ۶۰ درصد از جمعیت زمین را تشکیل می‌دهند.

البته خصوصیات فوق، هیچ ارتباطی با اعتمادبه‌نفس داشتن فرد برونگرا ندارد، یک برون‌گرا ممکن است اعتمادبه‌نفس پایینی داشته باشد.

تفاوت افراد درونگرا و برونگراافراد درونگرا با برونگرا چه تفاوت هایی دارند؟

خصوصیت افراد درون‌گرا

علاقه‌مند به احساسات و افکار خودشان، نیازمند به داشتن قلمرو شخصی، کم‌حرف، ساکت و متفکر.
دوستان زیادی ندارند. در ارتباط برقرار کردن با افراد جدید مشکل‌دارند. علاقه‌مند به سکوت و تمرکز. از دیدوبازدیدهای غیرمنتظره و ناگهانی بیزارند.
کارایی آن‌ها در تنهایی بیشتر است و ترس آن‌ها این است که فردیت خود را از دست بدهند. از فعالیت‌های انفرادی انرژی می‌گیرند.
در بین انبوه مردم بودن، آن‌ها را خسته می‌کند. معمولاً کم‌رو هستند. درکشان مشکل است. اهل ایده و عقاید نو هستند.
شخصیتی متمایز در خلوت خود و در حضور دیگران دارند. مشتاق و احساساتی هستند. معمولاً احساساتشان را بیان نمی‌کنند. در جمع ناآشنا ساکت اما در جمع دوستان خود راحت هستند. تمرکزشان زیاد است. برای تصمیم‌گیری به زمان نیاز دارند. پیش از حرف زدن می‌اندیشند.
از در میان گذاشتن اطلاعات شخصی خود با دیگران خودداری می‌کنند. از قوانین خشک بیزارند و خواهان آزادی هستند. مایل به رویکردی آهسته اما دقیق‌اند. اهل عبرت گرفتن از دیگران‌اند و پس از آموختن روش زندگی، دیگرگونه زندگی می‌کنند.
حدود ۶۵ درصد نوابغ را درون‌گرایان تشکیل می‌دهند.

البته این خصوصیات هیچ ارتباطی با کمرویی و عدم اعتمادبه‌نفس درون‌گرایان ندارد. ممکن است آن‌ها خیلی هم با اعتمادبه‌نفس باشند.

5/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

اطلاعات بیشتر...
منبع
porsemanگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا