بارداری و اطفال

آیا حاملگی مجدد در دوران بارداری ممکن است؟

برخی از زوجین این سؤال در ذهنشان پدید می‌آید که آیا امکان بارداری مجدد در حاملگی وجود دارد این یکی از خاص‌ترین گزینه‌های دنیاست که به‌ندرت امکان به وجود آمدنش است اما این امر در بیشتر موارد نفی می‌شود به‌طورکلی امکان بارداری مجدد در حاملگی وجود ندارد اما گاهی استثناهایی هم وجود دارد که با رخ دادن آن‌ها شرط ۱۰۰ درصدی از بین رفته و قانون کلی نقض می‌شود.

امکان بارداری مجدد در حاملگی

آیا امکان دارد در دوران بارداری دوباره حامله شوید؟

تعجب نکنید. بله این امکان وجود دارد. فرایند باروری در زنان بسیار متفاوت است. برخی زنان مدت‌ها برای باردارشدن تلاش می‌کنند و برخی دیگر ناخواسته باردار می‌شوند. اما اینکه در دوران بارداری دوباره حامله شوید، کمی عجیب است.

در موارد بسیار نادر زن چند هفته پس از باردارشدن مجدداً تخمک‌گذاری می‌کند. نزدیکی و رابطه جنسی در این زمان می‌تواند منجر به بارور شدن تخمک آزادشده جدید شده و جنین دوم نیز در داخل رحم تشکیل شود. در این موارد سن دو جنین با یکدیگر فرق می‌کند. به این پدیده حاملگی مضاعف (superfetation) می‌گویند.

superfetationحاملگی مضاعف در بارداری

البته نباید این مورد را با بارداری دوقلویی از دو پدر متفاوت یکی دانست چراکه در حاملگی دوقلویی از دو مرد، تخمک‌گذاری طی یک سیکل رخ‌داده و مادر با دو نفر مقاربت داشته است. در مورد اخیر مادر یک بار باردار شده و جنین دوم را چند هفته تا یک ماه بعد حامله می‌شود

احتمال بارداری مجدد در حاملگی

حاملگی مجدد در دوران بارداری خلاف فیزیولوژی بدن و پدیده‌ای نادر است. زمانی که یک زن باردار می‌شود تغییرات هورمونی رخ‌داده در این دوران باعث می‌شوند که تخمک‌گذاری برای مدتی مهار شود.

علت این واقعه هنوز کاملاً مشخص نیست. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که تأخیر در لانه گزینی تخمک اول می‌تواند باعث ایجاد تغییرات اندک هورمونی شده که ممکن است منجر به تخمک‌گذاری مجدد در دوران بارداری شود. تأخیر در لانه گزینی در انسان بسیار نادر است.

در گذشته پس از زایمان و مشاهده نوزادان تشخیص می‌دادند که سن آن‌ها با هم فرق می‌کند. اما امروزه به کمک سونوگرافی این موارد بسیار زودتر تشخیص داده می‌شوند. در مورد چنین حاملگی‌هایی زایمان سزارین انجام می‌شود. به‌هرحال یکی از جنین‌ها قرار است نارس به دنیا بیاید.

1/5 - (1 امتیاز)
منبع
persianvگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا