زناشویی

حسادت در زندگی زناشویی و روش های رفع آن

همه ما در دوره‌ای از زندگی خود احساس حسادت را تجربه می‌کنیم. اما هنگامی که حسادت از یک احساس سالم به یک احساس ناسالم و غیر منطقی تبدیل شود، ممکن است دردساز شده و مشکلاتی را بوجود آورد. معمولاً حسادت در زندگی زناشویی احساسی غیر منطقی است که رابطه دونفر را از بین می‌برد. اگر در زندگی زناشویی دچار حسادت شده‌اید مراحل غلبه بر آن را باید یادبگیرید.

مفهوم حسادت در زندگی زناشویی

حسادت واکنشی در برابر تهدید واقعی یا خیالی است. طبق نظرسنجی مشاوران ازدواج، حسادت یک سوم کل زوجین را دربرگرفته است. شاید کمی حسادت در زندگی مشترک لازم باشد اما بسیاری از حسادت‌ها طاقت فرسا و مشکل ساز هستند و منجر به رفتارهای خطرناکی مانند تعقیب، خشونت و آزار جسمی می‌شود و تنها راه غلبه بر حسادت، آگاهی و تلاش لازم است.

حسادت سالم و ناسالم در زندگی زناشویی

1. حسادت سالم

احساس حسادت در زندگی زناشویی، به زوجین یادآوری می‌کند که باید به یکدیگر احترام متقابل بگذارند و احساس ارزشمندی به هم داشته باشند. حسادت همچنین عشق و نیروی مثبتی در زندگی زناشویی ایجاد می‌کند. زن و شوهر در رابطه‌ای سالم بر سر موضوعی منطقی بحث می‌کنند و باهم به توافق می‌رسند و هر دو به این رابطه متعهد هستند.

همچنین بخوانید:  جملات بزرگان در مورد حسادت و آدم حسود

2. حسادت ناسالم

حسادت غیر منطقی یا بیش از حد، اغلب نشانه هشدار و سوء استفاده در رابطه است. افراد حسود چنان احساسات و ناامنی‌های خود را تحت تأثیر قرار می‌دهند که شروع به اعمال کنترل طرف مقابل خود می‌کنند. حتی ممکن است به سو ء استفاده مالی، قلدری کلامی و خشونت متوسل شوند. ریشه حسادت ناسالم در زوجین بیشتر در ترس از رها شدن و نگرانی در مورد دوست داشتنی نبودن است.

علل حسادت ناسالم:

 • ناامنی و ترس غیرمعمول
 • داستان سرایی و اتهامات غیر قابل قبول به همسر
 • زیر سؤال بردن بیش از حد رفتارها و انگیزه‌های همسر
 • نقض آزادی یکی از زوجین یا ممنوعیت وی از دیدن دوستان یا خانواده
 • خواندن ایمیل‌ها و متن‌ها یا گوش دادن به پیام‌های صوتی همسر برای کشف خیانت یا دروغ
 • ارسال بی وقفه پیام کوتاه به همسر

حسادت در زندگی زناشوییدرمان حسادت زناشویی

علل حسادت در زندگی زناشویی

احساس حسادت غالباً با ترس، عصبانیت، نگرانی، غم، شک، درد، ترحم و تحقیر روبه رو است. افراد حسود به طور کلی احساس مشکوک یا تهدید کننده دارند و دائماً با احساس شکست دست و پنجه نرم می کنند. دلایل حسادت در زندگی زناشویی:

 • داشتن تصور ضعیف بودن
 • ترس از رها شدن یا خیانت
 • احساس تملک شدید یا تمایل به کنترل همسر
 • داشتن احساس مالکیت غلط نسبت به همسر
 • انتظارات غیرواقعی در مورد ازدواج
 • تجربه رها شدن در گذشته

چگونه با حسادت در زندگی زناشویی کنار بیاییم؟

اگر در زندگی زناشویی خود حسادت را تجربه کردید، باید یاد بگیرید چگونه حسادت را به روشی سالم کنترل کنید.

همچنین بخوانید:  علت حسادت زنان نسبت به هم دیگر چیست؟

1. عادی بودن برخی حسادت‌ها

ازدواج به معنی امنیت صد در صدی نیست و همیشه افراد و شرایطی وجود دارند که امنیت و ثبات ازدواج را تهدید می‌کنند. بنابراین تجربه کمی حسادت در زندگی زناشویی طبیعی است و برای رفع آن باید وقت گذاشت و در مورد نگرانی‌های خود صحبت کرد.

2. بررسی ریشه حسادت

احساس حسادت مداوم یکی از زوجین ممکن است ریشه در مسائلی داشته باشد. به عنوان مثال، شریک زندگی حسود احساس ناامنی می‌کند زیرا وقت زیادی را با هم نمی‌گذرانید؟ یا عدم اعتماد متقابل؟ با پرسیدن سوالاتی. سعی کنید بفهمید حسادت از کجا ناشی می‌شود و برای رفع آن چه کاری می‌توان انجام داد.

3. ایجاد اعتماد

یکی از بهترین راه‌های جلوگیری از حسادت ایجاد فضای اعتماد است. ایجاد فضای اعتماد زوجین را وفادار، متعهد و صادق می‌کند. افراد قابل اعتماد دروغ نمی‌گویند و به همسر خود خیانت نمی‌کنند. در کل احساس اعتماد حسادت را از بین می‌برد.

4. برقراری ارتباط

ازدواج فراتر از زندگی مشترک است و باید محبت، گذراندن وقت با هم و ایجاد دلبستگی و ارتباطی صحیح به یکدیگر باشد. در غیراینصورت حسادت در ازدواج شکل می‌گیرد.

در هر صورت، باید با احساس حسادت خود کنار بیایید. بهترین راه برای انجام این کار مراجعه به مشاور یا روانشناس برای مدیریت سالم حسادت است.

پرداختن صحیح به حسادت می‌تواند اولین قدم در افزایش خودآگاهی و درک بیشتر زوجین از یکدیگر باشد. وقتی حسادت ناسالم شود، روابط را از بین میبرد و ازدواجی سمی ایجاد می‌کند. به همین دلیل، اگر حسادت در سلامت زندگی زناشویی شما تداخل ایجاد کند، مراجعه به روانشناس ضروری است.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
verywellmind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا