بهداشت بانوان

حساس شدن و درد سينه ها در زنان؛ علت، علائم و درمان خانگی آن

درد سینه‌ها در بانوان نشانه‌ی چیست؟

درد سینه یا ماستالژیا مشکل شایعی بین خانم‌هاست. به‌طوری‌که از هر 10 خانم 7 نفر در طول زندگی آن را تجربه می‌کنند. درواقع در حدود 10 درصد از زنان درد متوسط تا شدید سینه را در حدود 5 روز از ماه تجربه می‌کنند و در برخی موارد در سرتاسر دوران قاعدگی درد شدیدی وجود دارد.

زنانی که یائسه شده‌اند نیز ممکن است دچار درد سینه شوند البته این علائم بیشتر در زنان جوان‌تر و حوالی یائسگی رخ می‌دهند. اگر درد سینه شدید باشد، می‌تواند زندگی فرد و فعالیت روزانه را تحت تأثیر قرار دهد. اینکه درد سینه به‌تنهایی، نشان‌دهنده‌ی سرطان سینه باشد اتفاق نادری است و تنها در 2 تا 7 درصد از زنان درد سینه ممکن است نشانه سرطان باشد؛ اما اگر شما درد غیرقابل‌توجیه‌ی دارید که زندگی شما را مختل کرده و یا اگر به هر دلیلی در مورد سرطان سینه نگران هستید به پزشک مراجعه کنید تا مشکل شما بررسی شود.

علت درد سینه چیست؟

بیشتر موارد تعیین علت دقیق درد سینه امکان‌پذیر نیست.

حساس شدن و درد سينه ها در زنان

اما علل احتمالی شامل این موارد هستند:

هورمون‌ها:

درد سینه اگر به صورت دوره‌ای باشد و با قاعدگی ارتباط داشته باشد احتمالاً با هورمون‌های جنسی مرتبط است. کاهش یا از بین رفتن این نوع درد با بارداری یا یائسگی نشان می‌دهد که احتمالاً هورمون‌ها در این مورد نقش دارند. به‌هرحال مطالعات تاکنون نتوانسته‌اند اختلال هورمونی خاصی را شناسایی کنند که عامل قطعی ایجاد درد دوره‌ای سینه‌ها باشد.

عوامل ساختاری:

مشکلات آناتومیکی و ساختاری در سینه‌ها می‌تواند موجب ایجاد درد شود که در بیشتر موارد این دردها غیر دوره‌ای هستند. اختلالاتی مانند کیست‌ها، ضربه‌ها و آسیب‌دیدگی‌ها و جراحی‌های قبلی می‌توانند موجب بروز درد شوند. علت این نوع دردها معمولاً خارج از بافت سینه است. مثلاً ممکن است علت ایجاد درد، اختلالی در دیواره‌ی قفسه سینه، عضلات، مفاصل، قلب و یا نواحی دیگر باشد که به علت انتشار درد به این نحو احساس شود. کشیدگی عضلات سینه و آسیب‌های مفصلی نیز می‌توانند موجب چنین دردهایی شود.

اختلال در تعادل اسید چرب:

اختلال در تعادل اسیدهای چرب در داخل سلول‌ها ممکن است حساسیت بافت سینه‌ها را به هورمون‌ها افزایش دهد. این نظریه بر این اساس ارائه شد که در مواردی مصرف مکمل‌های حاوی گاما لینولئیک اسید موجب کاهش درد می‌شود. این ماده یک نوع اسید چرب است. به نظر می‌رسد گاما لینولئیک اسید موجب تعادل اسیدهای چرب شده و حساسیت بافت سینه به هورمون‌ها را کاهش می‌دهد.

داروها:

داروحساس شدن و درد سينه ها در زنان بدلیل مصرف دارو

مصرف برخی داروهای هورمونی، داروهای درمان ناباروری و داروهای خوراکی جلوگیری از بارداری ممکن است با درد سینه مرتبط باشند. در اثر درمان با استروژن و پروژسترون ممکن است بافت سینه حساس و دردناک شود. ممکن است علت ایجاد درد سینه در خانم‌های یائسه درمان‌های هورمونی باشد. همچنین گزارش‌های از درد سینه‌ی مرتبط با مصرف داروهای ضدافسردگی مانند داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین مثل فلوکستین و سرترالین وجود دارد.

اندازه‌ی سینه:

زنانی که اندازه‌ی سینه‌ی بزرگی دارند ممکن است دردهای غیر دوره‌ای را تجربه کنند. این نوع درد مکن است همراه با دردهای گردن، شانه و پشت باشد. مطالعات نشان می‌دهد که اگر عامل درد سینه بزرگی آن‌ها باشد جراحی برای کاهش اندازه سینه می‌تواند علائم را تخفیف دهد. البته جراحی سینه خود می‌تواند منجر به دردهای بعدی در سینه شود.

علائم درد یا حساسیت سینه:

درد سینه معمولاً به صورت دوره‌ای یا غیر دوره‌ایست. هر نوع از این دردها ویژگی‌های مخصوص خود را دارند.

حساس شدن و درد سينه ها در زنانحساس شدن و درد سينه ها در زنان چه نشانه هایی دارد؟

ویژگی دردهای دوره‌ای:

 • ارتباط واضحی با دوره‌های قاعدگی دارد.
 • احساس ناراحتی مبهم، احساس سنگینی یا درد وجود دارد.
 • معمولاً با تورم یا توده همراهی دارد.
 • معمولاً درد دوطرفه است و بیشتر در قسمت‌های فوقانی خارجی سینه احساس می‌شود که به زیر بغل تیر می‌کشد.
 • درد معمولاً طی دو هفته نزدیک به شروع قاعدگی شدیدتر می‌شود و پس‌ازآن تخفیف می‌یابد.
 • معمولاً زنانی که در سنین پیش از یائسگی هستند را در سنین 20 تا 30 سالگی درگیر می‌کند و همچنین زنانی که به حوالی یائسگی می‌رسند را در حوالی سن چهل‌سالگی تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ویژگی دردهای غیر دوره‌ای:

 • به دوره‌ی قاعدگی ارتباطی ندارد.
 • درد به صورت فشارنده و یا سوزشی احساس می‌شود.
 • ممکن است درد پایدار یا متناوب باشد.
 • معمولاً یک‌طرفه است و ناحیه مشخصی را درگیر می‌کند و ممکن است به بقیه‌ی نقاط سینه انتشار پیدا کند.
 • معمولاً زنان یائسه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و اکثر افراد در سنین 40 تا 50 سالگی قرار دارند.

ارزیابی درد سینه شامل چه مراحلی است؟

معاینه:

معاینه کلینیکی توسط پزشک انجام می‌شود. بافت سینه و غده‌های لنفاوی بررسی می‌شوند و نواحی مرتبطی مانند قلب ریه و قفسه سینه و شکم نیز معاینه می‌شوند. سابقه‌ی بیماری‌ها و مصرف داروها بررسی می‌شوند و درصورتی‌که نیاز باشد بررسی‌های بیشتری نیز ممکن است انجام شوند.

ماموگرافی:

اگر توده، کیست، بافت مشکوک یا غیرطبیعی در بافت سینه یافت شود ممکن است پزشک به شما ماموگرافی را توصیه کند. ممکن است با معاینه‌ی طبیعی نیز پزشک ماموگرافی را توصیه کند چون احتمال دارد بافت غیرطبیعی کوچک باشد و در معاینه مشخص نشود. اگرچه معمولاً برای سنین بالای 30 سال این روش توصیه می‌شود.

سونوگرافی:

پزشک با توجه به نتیجه‌ی معاینات از بررسی‌های تکمیلی استفاده می‌کند. سونوگرافی بافت سینه معمولاً برای افراد زیر 30 سال استفاده می‌شود و ممکن است برای ارزیابی درد استفاده شود.

بیوپسی:

توده‌های مشکوک یا بافت‌های غیرطبیعی ممکن است نیاز به نمونه‌برداری داشته باشند. معمولاً برای نمونه‌برداری به میزان کمی از بافت نیاز است که برای تشخیص به پاتولوژی فرستاده می‌شود.

درمان حساس شدن و درد سينه ها در زنان:

برای درمان باید علت زمینه‌ای ایجادکننده برطرف شود. پوشیدن لباس‌زیر مناسبی که به بافت‌ها فشار وارد نکند و حمایت کافی از بافت سینه ایجاد کند و تغییر روش جلوگیری از بارداری ایده‌ی مناسبی است. استفاده از ضد دردهای موضعی در ناحیه‌ی دردناک برای تسکین دردهای غیر دوره‌ای کمک‌کننده است.

حساس شدن و درد سينه ها در زنانروش های درمان حساس شدن و درد سينه های زنان

اگر در دوران یائسگی هستید و هورمون درمانی برای شما انجام می‌شود ممکن است نیاز باشد که هورمون درمانی را متوقف کنید. در دردهای دوره‌ای شدید ممکن است پزشک با توجه به یافته‌های بالینی و آزمایشگاهی داروهایی مانند دانازول، بروموکریپتین، تاموکسیفن یا سایر داروها را برای شما تجویز کند. مصرف برخی مکمل‌ها مانند مکمل‌های حاوی گاما لینولئیک اسید و یا مکمل ویتامین E به برخی از افراد کمک کند.

درمان های گیاهی و خانگی حساس شدن و درد سينه ها 

1. کمپرس یخ

برای تسکین درد سینه، می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. درجه حرارت سرد منطقه را بی‌حس کرده و  تورم و درد را کاهش می‌دهد. چندتکه یخ را در یک کیسه پلاستیکی بریزید و درون پارچه قرار دهید به مدت 10 دقیقه در محل درد بگذارید چند بار در روز تا زمان بهبودی توصیه می‌شود. همچنین می‌توانید از کمپرس گرم استفاده کنید، و یا به‌طور متناوب کمپرس گرم و سرد برای کاهش تورم قرار دهید

 توجه: یخ را به‌طور مستقیم در محل درد قرار ندهید.

2. ماساژ

ماساژ سینهدرمان حساس شدن و درد سينه ها با ماساژ

ماساژ سینه‌ها باعث کاهش التهاب شده و به بهبود گردش خون کمک می‌کند. هنگامی که در حمام هستند، با صابون سینه خود را  به‌آرامی برای چند دقیقه از  قفسه سینه تا زیر بغل ماساژ دهید. اگر شیر می‌دهید صابون به نوک سینه نزنید. روش دیگر، اضافه کردن چند قطره از روغن کافور به 2 قاشق غذاخوری روغن‌زیتون گرم 1 یا 2 بار در روز سینه ها را ماساژ دهید. یکی دیگر از گزینه‌ها مخلوط مقدار مساوی روغن هسته زردآلو و روغن جوانه گندم را ماساژ دهید

3. روغن پامچال

یکی از بهترین درمان‌ها برای درد پستان روغن گل پامچال است. این روغن حاوی، یک نوع اسید چرب است که به تغییرات هورمونی کمک می‌کند این به‌نوبه خود حساسیت پستان و درد را برطرف می‌کند. سینه‌ها را با روغن گل پامچال برای چند دقیقه ماساژ دهید تا سه ماه ادامه دهید.

توجه: اگر باردار هستید یا به بیماری صرع مبتلا هستید از این روغن استفاده نکنید.

4. Chasteberry

این گیاه برای درمان  درد پستان دوره‌ای و دیگر علائم PMS مؤثر است. این گیاه دارای اثر مثبت بر غده هیپوفیز دارد که پرولاکتین، هورمون مسئول علائم PMS را آزاد می‌کند، مقدار عصاره chasteberry خشک 20 میلی‌گرم، 1 تا 3 بار در روز است. عصاره مایع 40 قطره به یک لیوان آب ریخته و در صبح بنوشید حداقل 3 ماه باید استفاده شود.

5. روغن کرچک

روغن کرچکدرمان حساس شدن و درد سينه ها با روغن کرچک

حاوی ریسینلیدیک اسید است، و ضد درد و ضدالتهاب است. همچنین گردش خون را افزایش  می‌دهد، 1 قاشق غذاخوری روغن کرچک و 2 قاشق غذاخوری  روغن‌زیتون را باهم ترکیب کرده و سینه‌ها را با آن ماساژ دهید هر روز یک هفته قبل از دوره قاعدگی انجام دهید.

6. قاصدک

به درد پستان کمک می‌کند. این یک دیورتیک طبیعی است و حاوی مقدار زیادی پتاسیم است که مایعات اضافی را از بین می‌برد و از احتباس آب جلوگیری می‌کند. این به‌نوبه خود درد پستان را کاهش می‌دهد. 1 قاشق چای‌خوری از ریشه قاصدک خشک را در یک فنجان آب به مدت 15 دقیقه بجوشانید. به آب آن کمی عسل ریخته. 3 فنجان در روز از این چای گیاهی قبل از آغاز دوره قاعدگی بنوشید.

7. رازیانه

رازیانه در تسکین درد پستان و درد  سندرم پیش از قاعدگی مفید است. این از توازن هورمون‌های زنانه و احتباس آب جلوگیری می‌کند. همچنین مانع تجمع سم در بدن می‌شود. 1 قاشق چای‌خوری دانه رازیانه را به یک فنجان آب گرم بریزید، به مدت 10 دقیقه بماند. هر روز بنوشید یا می‌توانید مقداری دانه رازیانه بوداده را بجوید.

8. سرکه سیب

سرکه سیبدرمان حساس شدن و درد سينه ها با سرکه سیب

سرکه سیب برای درد پستان مفید است. این می‌تواند سموم بدن را از بین برده، احتباس آب را کاهش دهد و هورمون‌ها را تنظیم کند. این به‌نوبه درد را کاهش می‌دهد.

1 تا 2 قاشق چای‌خوری سرکه سیب به یک لیوان آب گرم  بریزید کمی عسل بریزید دو بار در روز بنوشید.

9. ویتامین E

در درمان درد پستان مفید است. تغییرات هورمونی در بدن را تنظیم می‌کند.

دوز روزانه 200 تا 400 واحد از  این ویتامین می‌تواند از درد پستان در دوران قاعدگی را کاهش دهد.

غذاهای غنی از ویتامین E، دانه آفتابگردان، بادام، روغن‌زیتون، اسفناج، آووکادو، شلغم، برگ چغندر و خردل بخورید.

با روغن ویتامین E سینه‌ها را ماساژ دهید یک‌دفعه در روز کافی است.

10. منیزیم

به درد قاعدگی بسیار کمک می‌کند. کاهش احتباس مایعات، درد و تورم در سینه را کاهش می‌دهد.

سبزیجات تیره آجیل، دانه‌ها، سویا، آووکادو، موز و شکلات تیره غنی از منیزیوم هستند.

شما می‌توانید مکمل‌های منیزیم را 2 هفته قبل از قاعدگی استفاده کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

اطلاعات بیشتر...
منبع
beytootehidoctorگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا