مذهبی

حكم نزديكی در زمان حيض

در این مطلب حكم نزديكی در زمان حيض یا قاعدگی از نظر مراجعی از قبیل حضرت آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی و حضرت آیت الله العظمی خامنه ای را بیان خواهیم نمود، باما همراه باشید 🙂

حکم نزدیکی در دوران قاعدگی

(آیت‌الله مهدی هادوی تهرانی)

مقاربت و نزدیکی جنسی در ایام عادت ماهانه بانوان حرام است. زن و شوهر نمی‌توانند جماع (از جلو) داشته باشند برخی از مراجع قائل به وجوب پرداخت کفاره برای نزدیکی در ایام حیض هستند. تا خانم از حیض پاک نشده است، رابطه جنسی با شوهر بر هر دو حرام است.

سایر استمتاعات در دوران پریودی جایز است یعنی زوجین می‌توانند رابطه عاشقانه بدون دخول داشته باشند. و اگر منی خارج شود باید احکام شخص جنب را رعایت نمایند و غسل جنابت کنند.  بنابراین ملاعبه و تحریک کردن با دست و ماساژ اعضای تناسلی همسر به‌قصد خروج منی و ارگاسم اشکالی ندارند. البته کامیابی از ناف تا زانوی زن کراهت دارد، مگر آنکه از روی لباس باشد.

اگر خانم از حیض پاک شد اما هنوز غسل حیض نکرده آیا می‌تواند نزدیکی کند، اکثر مراجع فرموده‌اند می‌تواند هرچند بهتر است غسل کند.

کفاره نزدیکی در زمان حیض

(حضرت آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی)

هرگاه مرد در حال حیض با همسر خود نزدیکی کند مستحب است کفّاره دهد و کفّاره آن، در ثلث اوّل روزهای حیض، یک مثقال طلای سکه‌دار، یا قیمت آن است (مثقال شرعی 18 نخود می‌باشد) و اگر در ثلث دوم باشد نیم مثقال و اگر در ثلث سوم باشد یک‌چهارم مثقال است، بنابراین اگر ایام عادت شش روز است دو روز اوّل یک مثقال، دو روز وسط نیم مثقال و دو روز آخر یک‌چهارم مثقال کفّاره دارد.

مقاله پیشنهادی:  نحوه استفاده از توالت فرنگی و طهارت گرفتن

هرگاه بخواهد قیمت طلا را بپردازد باید به قیمت روزی که می‌پردازد حساب کند.

بازی کردن با همسر در حال حیض، حرام نیست و کفّاره هم ندارد.

هرگاه نزدیکی را تکرار کند مستحب است کفّاره را نیز تکرار کند.

اگر مرد در حال نزدیکی بفهمد زن حائض شده، باید فوراً از او جدا شود و اگر جدا نشود، گناه کرده و بنابر احتیاط مستحب باید کفّاره نیز بپردازد.

(حضرت آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی)

سؤال: حکم نزدیکی کردن انسان با همسرش در حال حیض چیست؟ و آیا نیاز به پرداخت کفاره می‌باشد؟

پاسخ: این کار حرام است و احتیاط آن است کفاره آن را بپردازید.

(حضرت آیت الله العظمی خامنه ای)

سؤال: زمان پریودی من 5 روز است به علت فراموشی شماره روزها در روز 4 بعد از تفحص از پاکی و یقین به پاکی نزدیکی کردم ولی بعد از نزدیکی متوجه وجود خون شدم و اینکه در روز چهارم بودم آیا این کار من کفاره دارد وظیفه من چیست؟

پاسخ: آمیزش در حال حیض بر هر دو نفر (زن و شوهر) حرام است و بنابر احتیاط واجب کفاره دارد ولی چون برخی از آیات عظام مانند سیستانی، وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، مظاهری، شبیری زنجانی و نوری همدانی کفّاره را واجب نمی‌دانند می‌توان به فتوای یکی از همین مراجع عطام که دادن کفّاره را واجب نمی‌دانند رجوع کرد و کفّاره نداد؛ ولی از گناه ناخواسته لازم هست توبه و استغفار کرد.

(حضرت آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی)

سؤال: من همیشه به علت تنبلی تخمدان پانزده روز پریود می‌شوم و معمولاً اول و آخر پریودیم به‌صورت لکه هستش، می‌خواستم بدونم من در زمان لکه بینی میتونم جماع کنم؟

مقاله پیشنهادی:  چرا از مرگ می ترسیم

پاسخ: توجه داشته باشید که مدت حیض (پریود) هیچ زنی بیشتر از ده روز نیست و اگر از 10 روز تجاوز کرد از حیض محسوب نمی‌گردد و مانع نماز، روزه و جماع نیست. فردی که حیض او بیشتر از ایام عادت او شده است تمامی روزهایی که مازاد بر عادت او هستند استحاضه نام دارد و مانند شخص معذور نمازهایش را می‌بایست بجا آورد و همین‌طور مانع جماع نیست.

سؤال: هرگاه شوهر با همسر خود در زمان حیض نزدیکی نمود، آیا کفاره بر زن واجب است یا نه؟

پاسخ: واجب نیست، هرچند زن راضی به هم‌بستری باشد. بلکه وجوب آن بر شوهر هم معلوم نیست و اظهر استحباب است و احتیاطاً ترک کفاره نشود.

سؤال: نزدیکی با زنی که با قرص از حیض جلوگیری می‌کند چه حکمی دارد؟

پاسخ: اگر خون خارج نشود، حکم حیض را ندارد و نزدیکی اشکال ندارد.

سؤال: نزدیکی کردن در دبر (پشت) زن در ایام عادت ماهانه آیا جایز است و برفرض عدم اطلاع آیا کفاره دارد؟

پاسخ: بنابر احتیاط واجب جایز نیست و برفرض جهل کفاره ندارد.

سؤال: نزدیکی در هنگام پریود بودن درصورتی‌که خونریزی کم باشد چه حکمی دارد؟

پاسخ: نزدیکی در حال پریود زن چه خونریزی کم باشد چه زیاد جایز نیست.

پکیج دانلودی درمان دائمی زود انزالی

برنامه جامع کنترل انزال شامل کتاب الکترونیکی + فایل صوتی دوره + برنامه تمرینی + آموزش تصویری تمرینات + موسیقی تراپی + پشتیبانی 35 روزه

اطلاعات بیشتر
منبع
beytooteportal.anharگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا