بیماری ها

خارش پوست نشانه چه بیماری هایی است؟

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، به این موضوع میپردازیم که خارش پوست نشانه چه بیماری هایی است؟. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

خارش پوست عارضه‌ای است که همه ما تجربه کرده‌ایم، در حالی که علائم آن متفاوت است و به طور معمول یک احساس پوستی ناخوشایند در بدن است که در سرتاسر بدن یا در نقطه‌ای خاص اتفاق می افتد.

پوست به عنوان سدی است که از قسمت های داخلی بدن محافظت می‌کند و هدفی حیاتی دارد. پوست انسان با سلولهای خاصی از سیستم ایمنی بدن پر شده است که بدن و پوست را در برابر ویروس‌ها، باکتری‌ها و سایر تهدیدهای پنهان محافظت می‌کند. بنابراین تشخیص هر نوع ماده مشکوک و واکنشی که باعث التهاب آن شود باید برای فهمیدن علت آن به متخصصان پزشکی مراجعه کرد. خارش در بسیاری از بیماری‌های پوستی شایع است و در سراسر بدن یا فقط در مناطق خاصی ایجاد می‌شود. خارش پوست ممکن است نشانه‌ای از بیماری پوستی و بیماری جدی‌تری مانند بیماری کبد باشد و شناسایی مشکل و درمان علت اصلی مهم است.

شاید بهترین تعریف از خارش احساسی است که باعث بثورات یا قرمزی پوست می‌شود. نوع خارش نیز متفاوت است و افراد علائم مختلفی دارند. به عنوان نمونه یک نوع خارش احساس خزشی روی پوست یا احساس حرکت چیزی در خون است گاهی اوقات گرفتگی و تاول همراه خارش نیز وجود دارد.

علل خارش پوست چیست؟

1. نیش حشرات

نیش حشرات شامل ساس‌های تخت، شپش و مایت (گال)، معمولاً منجر به خارش پوست می‌شود و در مواردی طولانی مدت و غیرقابل کنترل است. گزش حشرات اغلب باعث ایجاد خارش می‌شود. نیش پشه و عنکبوت اغلب تکه‌های قرمزی روی پوست ایجاد می‌کنند و طی 7 تا 14 روز از بین می‌روند. گزش ناشی از ساس و کنه بثورات بزرگتری ایجاد می‌کند و باعث خارش در بدن می‌شود.

2. واکنش به گیاهان

تماس با بعضی از گیاهان باعث خارش پوست می‌شود. از جمله پیچک سمی و انگل‌های موجود در استخرها و دریاچه‌ها. واکنش به گیاهان ممکن است با لکه‌های قرمز کوچک و جوش های خارش دار (خارش) و تاول روی پوست همراه باشد.

3. عوارض داروها

خارش می‌تواند یک عارضه جانبی در اثر مصرف برخی داروها مانند آسپرین، داروهای تسکین دهنده درد با تجویز اپیوئید و برخی داروهای فشار خون باشد.

خارش پوست نشانه چه بیماری هایی است؟

1. خارش پوست به دلیل یائسگی

با رسیدن به سن یائسگی، استروژن عنصر اساسی تولید کلاژن کاهش می‌یابد و باعث نازک شدن و خارش پوست می‌شود. بهتر است در این سن برای کاهش خارش و خشکی مرتباً پوست خود را مرطوب نگه دارید.

2. سرطان پستان

بیماری پاژه نوعی سرطان پستان است که به طرز باورنکردنی باعث تجمع سلولهای سرطانی در قسمتی از سینه می‌شود و اولین علامت آن لکه‌های پوستی قرمز همراه با خارش است.

3. پوست خشک

خشکی پوست یکی از مهمترین دلایل خارش پوست است. اگر فردی هیچ برجستگی قرمز روشن مشاهده نکرد یا تغییر ناگهانی در پوست خود مشاهده کند، خشکی پوست دلیل اصلی آن است. عوامل محیطی ازقبیل هوای بیش از حد گرم یا سرد و شستشوی مکرر میتواند موجب پوست خشک شود. پوست خشک در هر گروه سنی اتفاق می افتد و با افزایش سن بدتر می‌شود.

علائم و نشانه‌های معمول خشکی پوست عبارتند از:

  • پوسته پوسته شدن
  • خارش بیش از حد
  • ترک‌هایی در پوست که مستعد خونریزی است
  • پوست ترک خورده

4. خارش پوست به دلیل اگزما

اگزما یا درماتیت آتوپیک شایع‌ترین علت بثورات پوستی در کودکان است. اگزما اغلب با گذشت زمان بهبود می‌یابد و باید مراقب عفونت‌های پوستی باشند.

5. کهیر

کهیر نوعی التهاب پوستی است که در اثر آزاد شدن ماده شیمیایی به نام هیستامین در بدن ایجاد می‌شود. کهیر حاد معمولاً پس از تماس با محرک آلرژیک مانند غذا یا دارویی خاص اتفاق می افتد و باعث خارش ناراحت کننده و دردناک می شود، اما مسری نیست.

6. سرطان پوست

در بسیاری از افراد، علامت سرطان پوست ایجاد یک لکه جدید یا تغییر در پوست همراه با خارش است.

7. خارش پوست به دلیل بیماری کلیه

خارش ممکن است نشانه‌ای از بیماری پیشرفته کلیه‌ای و افراد دیالیزی باشد که به طور گسترده و به خصوص در پشت، بازوها و پاها شدید می‌باشد. خارش در افرادی که بیماری کبدی مانند هپاتیت C، سیروز یا مجاری صفراوی انسداد دارند نیز شایع است. اما خارش نشانه بیماری کبد اغلب از کف دست شروع می‌شود و به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابد.

8. واکنش پوستی آلرژیک

پوست به بسیاری از مواد واکنش آلرژیک نشان می‌دهد. یکی از متداول‌ترین موادی که باعث واکنش پوستی آلرژیک می‌شود، نیکل است که در بسیاری از محصولات وجود دارد. محصولاتی که دارای نیکل هستند: شامل تلفن‌های همراه، جواهرات، قاب عینک، زیپ، سگک‌های کمربند، لاک ناخن، رایحه ها، شامپو، لاتکس و سیمان.

9. خارش پوست به دلیل افسردگی

احساس خارش پوست تنها دلیل جسمی ندارد و ممکن است ناشی از شرایط بهداشت روانی از قبیل زیر باشد:

خلاصه

خارش طولانی مدت می‌تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد و خواب را مختل، تمرکز را دشوار و باعث خونریزی پوست شود. بنابراین باید هر چه سریعتر علت خارش پوستی خود را از طریق پزشک پیگیری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
medicinenetaadthehealthy

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا