گیاهان دارویی

خواص اسپند برای لاغری، موی سر، ریه و مشکلات تنفسی

اسپند از گذشته در خانهٔ اغلب ایرانیان وجود دارد که به اعتقاد گذشتگان و در فرهنگ ایرانی برای دور کردن زخم چشم افراد از آن استفاده می‌شود. در این مقاله با خواص معجزه‌آسای اسپند در لاغری آشنا شوید. شاید با شنیدن این مسئله که اسپند برای لاغری استفاده می‌شود تعجب کنید اما تحقیقات ثابت کرده است که استفاده اسپند باعث چربی سوزی و لاغری می‌شود. اگر قصد وزن کم کردن دارید این مقاله را مطالعه کنید، چون اسپند علاوه بر خواص لاغری، خواص دیگری نیز دارد.

خواص و فواید اسپند

اسپند برای درمان تب

اسپند یکی از گیاهان است که برای درمان تب نامنظم به کار می‌رود. هم‌چنین برای درمان مالاریا مداوم مفید است اما در موارد حاد زیاد مؤثر نیست. دانه‌های این گیاه به عصاره، القا یا به شکل پودر داده می‌شود.

اسپند برای دفع هجوم کرم‌های نواری

دانه‌های اسپند نیز برای برطرف کردن هجوم کرم‌های نواری مفید است. دانه‌های پودر برای بیرون راندن کرم‌ها داده می‌شود.

اسپند برای درمان بی‌خوابی

خاصیت مسکنی این گیاه برای درمان بی‌خوابی مفید است.

اسپند برای رفع و کاهش مسائل قاعدگی

اسپند نیز برای قاعدگی‌های نامنظم مفید است. عصاره دانه‌ها از 15 تا 50 میلی‌لیتر داده می‌شود.

اسپند برای بهبود شیردهی

دانه‌های این گیاه خواص گالاکتوگوگو دارند و به مادران شیرده داده می‌شود که ترشح شیر را افزایش می‌دهد.

اسپند برای درمان لارنژیت

این گیاه برای درمان لارنژیت به کار می‌رود. عصاره این دانه‌ها نیز به‌عنوان دهان‌شویه استفاده می‌شود.

رفع شپش سر با استفاده از اسپند

این گیاه در کشتن شپش سر مؤثر است. پوست سر را با خمیری از ریشه اسپند و روغن خردل مالش دهید که باعث می‌شود از شر شپش سر خلاص شوید.

تمام خواص اسپند را بشناسید!

اسپند برای رفع ورم

این گیاه برای درمان التهاب به کار می‌رود. می‌توان دانه‌ها را جوشاند و به‌عنوان محلول استفاده می‌شود.

اسپند برای رفع مشکلات تنفسی

به درمان آسم کمک می‌کند و در درمان بیماری‌های ریوی همچون نزله ریوی و بلغم ریه بسیار مؤثر است.

اسپند برای دفع آفات گیاهی

محصولات بذر اسپند نیز می‌توانند در رهایی از شر آفات مضر مفید باشند. هرمالین قطعاً آلکالوئید است که در داخل این گیاه وجود دارد.

میکروب‌کشی هوا با اسپند

دود سپند اسپند خاصیت میکروب‌کشی بسیار مناسبی دارد. لذا در مکان‌هایی که جمعیت زیادی ازجمله مهدکودک‌ها، مدارس و پادگان‌ها جمع شدند و در هوا احتمال عفونت مسری وجود دارد، اسپند دود کنید.

اسپند برای درمان آبریزش بینی

از مهم‌ترین خواص دیگر اسپند این است که به دلیل ضدعفونی‌کنندگی قوی، در درمان زکام و آبریزش بینی مؤثر می‌باشد. در این روش مقداری اسپند را به‌تنهایی یا همراه با حبه‌ای قند دود داده و سرتان را روی دود ناشی از آن قرار دهید و نفس عمیق بکشید، بعد از چندین بار تکرار مشکل شما حل خواهد شد.

درمان فلج، رعشه، سستی و پریدن ناگهانی اعضای بدن

روغن اسفند طبیعتی گرم و خشک دارد و برای رفع فلج و لقوه، رعشه، سستی، صرع و پریدن ناگهانی اعضای بدن چه از طریق خوردن و چه استفاده از ضماد آن مؤثر است.

درمان خارش و حساسیت با اسپند

یکی از خواص قابل‌توجه اسپند رفع خارش و حساسیت است که باید فرد با توجه به طبع و مزاجش طریقهٔ استفاده از اسپند را برای این منظور از متخصص طب سنتی دریافت کند.

اسپند برای رفع و درمان تکرر ادرار

1.5 گرم اسفند را صبح ناشتا به همراه خاکشیر باکمی آب بدون اینکه کوبیده شود، بخورید. برای تکرارادارو سستی ادار بسیار مفید است؛ البته در هنگام معالجه نباید ماست و کشک و ترشی جات مصرف کنید.

اسپند برای درمان سنگینی گوش

برای رفع سنگینی گوش و کری گوش و صدای گوش می‌توانید اسفند را در آب ترب و روغن‌زیتون بجوشانید و 3 قطره در گوش بریزید. بعد از چندین بار استفاده متوجه بهبودی خواهید شد.

اسپند برای تسکین دندان‌درد

دانه‌های اسفند را بخور دهید که برای دندان‌درد فوق‌العاده است چراکه طبق کتب طب سنتی بخور دانه‌های اسفند، درد دندان را درمان می‌کند

ضد نفخ

یکی از روش‌های فوری و مؤثر درمان نفخ در طب سنتی استفاده از اسپند است؛ قورت دادن آن شب‌ها یک قاشق غذاخوری همراه با آب ساده‌ترین روش رفع نفخ است.

اسپند ملین و تصفیه‌کننده خون

متخصصان طب سنتی از اسپند یا همان اسفند برای تصفیه خون و رفع مشکلات گوارشی استفاده می‌کنند.

ضد انگل- ضدعفونی‌کننده- خلط‌آور و ضد سرفه

برای درمان تنگی نفس و رفع سرفه‌های شدید رطوبتی 30 گرم اسفند را آسیاب کنید و با 120 گرم آب بجوشانید و آن را صاف کنید و با 90 گرم عسل و 60 گرم روغن کنجد بخورید. اگر این مواد را بخورید حالت تهوع پیدا می‌کنید که سینه را از هرچه ماده لزج هست پاک می‌کند و برای تنگی نفس بی‌نظیر است.

خواص اسپند در طب سنتی

اسپند برای رفع بی‌حسی

برای رفع بی‌حسی و یا نقصان حس و حرکت اعضا و رعشه، مقداری اسفند آسیاب شده را آن با آب یا همراه با روغن حیوانی بخورید.

درمان شب‌ادراری با اسپند

اگر یک قاشق چای‌خوری اسفند را با یک قاشق چای‌خوری تخم رازیانه مخلوط‌کنید و هر شب به فرزند خود که دچار شب‌ادراری هستند، بدهید، شب‌ادراری کودکانی که به علت سستی کمر و ضعف مثانه شب‌ها رختخواب خود را خیس می‌کنند، درمان می‌شود و در ضمن صبح‌ها یک یا دو عدد زرده تخم‌مرغ و کمی عسل خالص خوب میل کنند.

اسپند برای رفع ناراحتی سینه و تنگی نفس

اگر اسفند را همراه با تخم کتان به نسبت مساوی خوب آسیاب کنید و با عسل مخلوط‌کنید و روزی دو بار به‌اندازه دو حبه مصرف کنند برای رفع ناراحتی سینه و تنگی نفس مؤثر است.

اسپند برای ترک اعتیاد

مقداری دانه اسفند را بو دهید و سپس آسیاب کرده و با عسل مخلوط‌کنید و روزی سه حبه میل کنید تا بتوانید مواد افیونی را ترک نمایید.

اسپند برای درمان بواسیر

شیاف گرد دانه اسفند با روغن ایرسا دهانه عروق و خون بواسیر را باز می‌کند و سبب درمان بواسیر می‌شود.

تسکین درد کمر با اسپند

تنقیه با روغن اسفند سبب تسکین درد کمرو سیاتیک می‌شود همچنین برای سردی کلیه و رحم بسیار مفید است. چنانچه به سیاتیک مبتلا هستید به مدت 15 شب مقدار 5 گرم اسفند را با آب قورت دهید که بسیار مفید است.

لاغری شکم با اسپند

بله درست متوجه شدید؛ همین اسپندی که بارها در منزلتان دود کرده‌اید خاصیت آب کنندگی شکم را دارد البته با روشی که مورد تأیید است و حتماً باید با مشورت متخصص طب سنتی برای اطمینان از مضر نبودن این نسخه لاغری برای طبع و مزاجتان استفاده شود. برای لاغری و آب‌کردن شکم بایستی 40 شب، به‌طوری‌که هر شب یک قاشق مرباخوری از آن را با 1/2 لیوان آب بخورید و پس از 40 روز سایز دور شکم خود را اندازه‌گیری کرده و با سایز قبلی شکمتان مقایسه کنید.

هشدارها و مضرات مصرف اسفند

  • مصرف اسفند برای گرم‌مزاجان ضرر دارد.
  • مصرف اسفند سبب تهوع و استفراغ می‌شود که برای رفع آن می‌توان میوه‌های ترش و سکنجبین میل کرد.
  • اگر 5-10 گرم اسفند مصرف کنیم مسموم خواهیم شد زیرا این مقدار اسفند سمی می‌باشد.
  • از جویدن دانه‌های اسفند خوداری کنید زیرا حاوی مواد سمی است.
  • منظور از خوردن دانه‌های اسفند، دانه‌های سیاه‌رنگی است که دود می‌کنید.
4/5 - (6 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
asrirannamnakگردآوری، ویرایش و بازنگری تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا