گیاهان دارویی

خواص گیاه خار مریم برای لاغری، کبد چرب و رحم + طرز تهیه دمنوش خار مریم

آنچه در این مقاله میخوانید

گیاه خار مریم خواص فراوانی دارد، این گیاه توانایی رفع مسمومیت کبد، سرعت بخشیدن به ترمیم اندام، کاهش پیشرفت انواع سرطان‌ها، درمان عفونت‌های قارچی را دارا می‌باشد، همچنین از بدن در برابر اثرات جانبی دارو محافظت کرده، شروع بیماری آلزایمر و خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

خار مریم گیاهی خاردار با گلبرگ‌های بنفش است که رگه‌های سفید دارد. از عصاره خار مریم برای درمان‌ خانگی مشکلات مختلفی استفاده می‌شود.

در عصاره گیاه خار مریم سیلیمارین وجود دارد. این ماده دارای خواص ضدالتهابی، ضدویروسی و آنتی اکسیدانی است. در طب سنتی از خواص خار مریم برای درمان اختلالات کیسه صفرا و کبد، افزایش شیر مادر، جلوگیری و درمان سرطان و مراقبت از کبد در مقابل زهر نیش مار، الکل و سموم محیطی استفاده می‌شود.

خواص درمانی گیاه خار مریم

1. درمان کبد چرب از خواص گیاه خار مریم:

یکی از مهمترین علل شهرت گیاه خار مریم، محافظت آن از کبد است. از این گیاه به عنوان درمان مکمل بیماری‌هایی مانند کبد چرب الکلی، کبد چرب غیرالکلی، هپاتیت و حتی سرطان کبد استفاده می‌شود. خار مریم از کبد در برابر سمومی مانند آماتوکسین حفاظت می‌کند. مصرف این گیاه از تخریب کبد و التهاب آن می‌کاهد.

به خاطر فلاونوئید موجود در گیاه خار مریم اثرات سم زدایی در کبد دارد، که می‌تواند به تسریع فرآیند التیام در کبد کمک کند، مقدار زیادی از آسیب ناشی از نوشیدن بیش از حد و یا دیگر رفتارهای آسیب رسان در کبد، از جمله سیروز را خنثی می‌کند. هم چنین ممکن است از بیماری‌هایی مانند سندرم کبد چرب، یرقان و هپاتیت جلوگیری کند. در طب سنتی از خار مریم برای پیشگیری و درمان بیماری‌های کبد از جمله هپاتیت ویروسی حاد و مزمن، سیروز، یرقان یا زردی و اختلالات کیسه صفرا استفاده می‌شود.

2. تقویت سیستم ایمنی بدن:

سیستم ایمنی بدن مکانیسمی است که از بدن در برابر ویروس‌ها، باکتری‌ها و هر نوع عامل بیماری زای دیگری محافظت می‌کند. گاهی بنا به دلایلی مانند تغذیه نامناسب، استرس و یا عفونت‌ها، اختلالاتی در عملکرد این سیستم ایجاد می‌شود.

3. خواص گیاه خار مریم برای لاغری:

سیلیمارین موجود در خارمریم باعث کاهش وزن می‌شود. خارمریم برای کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند مفید است. دمنوش خار مریم به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می‌کند، اشتها را کاهش داده و با افزایش چربی سوزی باعث لاغری و کاهش وزن افراد می‌شود.

همچنین بخوانید:  دمنوش گیاهی برای کاهش استرس و تقویت ایمنی بدن در برابر کرونا

خواص گیاه خار مریمگیاه خار مریم چه خاصیتی دارد

4. بهبود سلامت قلب:

عرق خارمریم حاوی مقادیر زیاد اسیدهای چرب مفید و امگا 3 است که برای حفظ سلامت قلب ضروری است، دم کرده خار مریم به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی که دارد به کاهش کلسترول خون و فشار خون بالا کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، آترواسکلروزیس و سکته قلبی را کاهش می‌دهد.

5. جلوگیری از دیابت:

ترکیب آنتی اکسیدان ها، اسیدهای چرب و سیلیمارین در عرق خار مریم می‌تواند در راستای تنظیم مقادیر انسولین و حفظ سطح قند خون حتی برای افراد مبتلا به دیابت مناسب باشد. سیلیمارین موجود در خار مریم به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک می‌کند؛ مصرف خار مریم به مدت 4 ماه، میزان قند خون ناشتا و سطح انسولین افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهد.

همچنین بخوانید: به جای انسولین چی استفاده کنیم؟

6. گیاه خار مریم خاصیت ضد سرطانی دارد:

به نظر می‌رسد عرق خار مریم می‌تواند اثر مهاری بر رشد سلول‌های سرطانی و تومورهای پوست داشته باشد و همچنین می‌تواند به جلوگیری از رشد سرطانی پروستات، پستان و کبد کمک کند. مقادیر بالای سیلیمارین موجود در خار مریم که در واقع نوعی آنتی اکسیدان است به کاهش رادیکال‌های آزاد بدن کمک کرده و با تقویت سیستم ایمنی، خطر ابتلا به تومور و سرطان را کاهش می‌دهد. خار مریم به مهار رشد سلول‌های سرطانی پروستات، پوست و پستان کمک می‌کند.

7. محافظت سلول‌های قرمز خون:

رادیکال‌های آزاد می‌توانند به سلول‌های خون قرمز، به ویژه در افراد مبتلا به اختلالات ژنتیکی که بر آن‌ها تأثیر می‌گذارند (مانند کم خونی یک سلول داسی شکل و تالاسمی) آسیب وارد کنند. سیلیمارین رادیکال‌های آزاد را در سلول‌های خونی قرمز خنثی کرد، سطح گلوتاتین را افزایش داد و تجزیه را کاهش داد.

8. تنظیم کلسترول از خواص گیاه خار مریم:

عرق خارمریم یک ضد التهاب است، به کاهش سطح کلسترول در بدن کمک می‌کند، خون را پاک می‌کند و از استرس اکسیداتیو جلوگیری می‌کند. سیلیمارین موجود در عصاره خارمریم، کلسترول کل و تری گلیسرید در بدن را بهبود می‌بخشد. سیلیمارین موجود در گیاه خار مریم دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند به کاهش کلسترول خون بالا کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش دهد.

9. بهبود سلامت دستگاه گوارش:

گیاه خار مریم باعث تقویت تشکیل آنزیم و تولید صفرا می‌شود و همین به سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند. درعین حال این گیاه با توجه به خواص ضد التهابی که دارد، غشاهای مخاطی روده را تسکین می‌دهد. در طب سنتی از دمنوش خار مریم برای درمان معده درد، کاهش نفخ شکم، درمان یبوست و سلامت دستگاه گوارش استفاده می‌شود.

خواص گیاه خار مریمخواص گیاه خار مریم چیست

10. جلوگیری از سنگ صفرا:

مقادیر بالای آنتی اکسیدان سیلیمارین موجود در گیاه خار مریم به بهبود عملکرد کیسه صفرا کمک کرده و با پاک سازی و سم زدایی آن، خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را کاهش می‌دهد. با تمیز کردن بدن از متابولیک، خار مریم به بهبود عملکرد کیسه صفرا، کلیه‌ها و طحال کمک می‌کند و از خطر جلوگیری سنگ صفرا می‌کند.

11. پیشگیری از سنگ کلیه:

سنگ کلیه هنگامی تشکیل می‌شود که کلسترول و مواد دیگر در صفرا زیاد شوند؛ گیاه خار مریم به پاک سازی و سم زدایی کبد و کیسه صفرا کمک می‌کند به همین دلیل گفته شده که می‌تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد.

12. بهبود سلامت استخوان:

خارمریم به جلوگیری از آسیب استخوان به دلیل کمبود استروژن کمک می‌کنند هم چنین سلامت استخوان را بهبود می‌بخشد و از خطر پوکی استخوان جلوگیری می‌کند. پوکی استخوان نوعی بیماری است که در آن استخوان‌ها رو به زوال می‌روند.

همچنین بخوانید:  دمنوش برای سرماخوردگی و گلودرد

این مشکل معمولاً در طول زمان و به‌تدریج ایجاد و باعث می‌شود تا استخوان‌ها، شکننده و ضعیف شده و حتی با کوچک‌ترین ضربات و فشارها به‌سادگی بشکنند. مصرف خار مریم به تحریک تولید مواد معدنی در استخوان‌ها کمک می‌کند و از استخوان‌های بدن در برابر ضعیف شدن و زوال، محافظت می‌کند خواص خار مریم برای جلوگیری یا درمان پوکی استخوان در زنان یائسه بهره برد.

13. سلامت مغز:

خار مریم می‌تواند از بدن در برابر ام اس و بیماری پارکینسون محافظت کند. این گیاه دارویی می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های مغزی مرتبط با سن مانند پارکینسون و آلزایمر کمک کند.

14. ضد التهاب طبیعی:

دمنوش خار مریم دارای خواص ضد التهابی طبیعی است که خطر ابتلا به بیماری‌های التهابی مانند آرتروز، نقرس، سردرد، میگرن و درد مفاصل را کاهش می‌دهد.

15. درمان آسم با گیاه خار مریم:

خارمریم با کاهش تورم در مجاری هوایی، سیلمارین درخارمریم به منظور جلوگیری از علایم آسم آلرژی نشان داده شده است.

16. گیاه خار مریم؛ ضد قارچ:

عفونت‌های قارچی ویژه‌ای وجود دارند که با خار مریم درمان می‌شود بسیاری از انواع قارچ‌ها خطرناک هستند، و کلاهک قارچ سمی است.

17. درمان سندروم پیش از قاعدگی:

زنانی که دچار تغییرات روحی، نفخ، گرفتگی عضلات، و حساسیت سینه قبل از قاعدگی هستند، با مصرف عرق خار مریم به سندرم قبل از قاعدگی را درمان می‌کند.

18. خواص گیاه خار مریم برای پروستات:

ترکیبی از سیلیمارین و سلنیوم نشانه‌های پروستات را در یک بررسی بالینی بین 55 مرد کاهش دادند. این روش جریان ادرار را بهبود بخشیده و پری مثانه را کاهش می‌دهد. همین ترکیب چربی‌های خونی را کاهش داد که به سرطان پروستات در مردانی که قبلاً تحت عمل جراحی پروستات قرار گرفته‌اند، مرتبط هستند.

19. افزایش باروری:

خارمریم کیفیت نطفه را بالا برده و وضعیت آنتی اکسیدان، باروری و عملکرد جنسی را افزایش می‌دهد؛ از آنجا که خار مریم اثرات استروژن نیز دارند، اگرچه مردان به سطوح سالم استروژن نیاز دارند تا باروری و سلامت جنسی را حفظ کنند. خارمریم می‌تواند به طور بالقوه برای افزایش شانس در لقاح مصنوعی مورد استفاده قرار گیرد.

خواص گیاه خار مریمهمه خواص خار مریم

20. درمان سوزش معده:

یکی از فواید خارمریم درمان آن در سوزش معده و سوهاضمه است. گیاه خارمریم، گوارش را با افزایش ترشح اسید معده و آنزیم‌های گوارشی و همچنین فعال کردن عصب کاهش می‌دهد.

21. گیاه خار مریم برای افزایش شیر مادر:

یکی دیگر از خواص خار مریم در افزایش میزان شیر مادران شیرده است. به نظر می‌رسد که این گیاه می‌تواند موجب افزایش هورمون تولید شیر یعنی پرولاکتین شود.

22. کاهش التهاب:

به شدت به فعالیت آنتی اکسیدان گره خورده است، خار مریم ضد التهابی قوی است. این مسدودترین مسیرهایی است که موجب التهاب یا بدتر شدن آن در بدن می‌شود. در سلول‌های سفید خون افراد سالم، سیلیبین با جلوگیری از انتشار محصولات مضر، التهاب را کاهش می‌دهد.

همچنین بخوانید:  طريقه خشك كردن میوه به برای دمنوش

23. پیشگیری از زوال عقل و آلزایمر:

سیلیمارین موجود در خار مریم به محافظت از بدن در برابر استرس اکسیداتیو که یکی از علل ابتلا به زوال عقل و آلزایمر است، کمک می‌کند. گیاه خار مریم مقاومت بدن در برابر استرس اکسیداتیو را افزایش می‌دهد. استرس اکسیداتیو عامل اصلی بیماری آلزایمر است.

خواص درمانی و زیبایی بهداشتی گیاه خار مریم

24. جوان سازی پوست صورت:

مقادیربالای آنتی اکسیدان های موجود در گیاه خار مریم به کاهش رادیکال‌های آزاد بدن کمک کرده و با رفع چین و چروک به جوان سازی پوست صورت و رفع لکه‌های تیره پوستی کمک می‌کند.

25. خواص گیاه خار مریم برای آکنه پوستی:

آکنه همان جوش‌های ناخوشایندی است که به خاطر نوعی التهاب پوستی مزمن ایجاد می‌شود. آکنه می‌تواند روی زیبایی ظاهری اثرات منفی بگذارد و درد و نگرانی برای فرد ایجاد کند. گفته می‌شود که تخریب اکسیداتیو، عامل ایجاد آکنه در بدن است و خار مریم با وجود داشتن خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی خود می‌تواند مکملی مناسب برای مبتلایان به آکنه باشد.

26. ضد آفتاب طبیعی:

سیلیمارین موجود در خار مریم از پوست در برابر اشعه مضر نور خورشید محافظت کرده و خطر ابتلا به التهاب پوست و آفتاب سوختگی را کاهش می‌دهد.

27. تأخیر در روند پیری پوست:

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در خار مریم با آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند و همین در نهایت باعث کند شدن روند پیری می‌شود. این گیاه دارویی روی کند شدن علائم پیری روی سطح پوست و اعضای داخلی بدن تأثیر یکسان دارد. مصرف خار مریم یک روش خوب برای كاهش علائم پیری است از جمله چروک‌ها، لكه‌های تیره و خطوط ریز. این آنتی‌اکسیدان‌ها به لحاظ داخلی می‌توانند با جلوگیری از درد مفصل و بهبود سلامت چشم، پیری را به تأخیر بیندازند.

28. خواص گیاه خار مریم برای پوست:

خارمریم به کاهش التهاب ناشی از مقدار آنتی اکسیدان غنی آن کمک می‌کند هم چنین از پیری پوست جلوگیری می‌کند و درخشندگی طبیعی آن را نمایان می‌کند.

29. درمان پسوریازیس:

سیلیمارین موجود در خارمریم به درمان پسوریازیس کمک می‌کند و به مبارزه با قرمزی، خارش و لکه‌های ضخیم پوست کمک می‌کند.

خواص گیاه خار مریمنحوه تهیه دمنوش خار مریم

طرز تهیه دمنوش خار مریم

مواد لازم دمنوش خار مریم:

  • برگ و دانه خار: قاشق چای خوری
  • آب جوش: 1 فنجان
  • عسل طبیعی: 1 قاشق چای خوری

طرز تهیه دمنوش خار مریم:

برگ و دانه‌های خشک شده گیاه خار مریم را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و بگذارید 3 تا 5 دقیقه بماند تا دم بکشد. دمنوش شما آماده است، یک قاشق چای خوری عسل را به آن اضافه کرده و بنوشید.

عوارض مصرف گیاه خار مریم

اگر هم مصرف خار مریم عوارضی داشته باشد، بیشتر در ناحیه روده‌ها و به صورت اسهال، حالت تهوع یا نفخ شکم خود را نشان می‌دهد.

زنان باردار: زنان باردار در مصرف این گیاه باید احتیاط کنند.

افراد دچار حساسیت گیاهی: مصرف خارمریم می‌تواند برای کسانی که به گیاهان خانواده کاسنی حساسیت‌ دارند، مشکلاتی ایجاد کند.

افراد مبتلا به دیابت: خاصیت کاهش قند خون خارمریم می‌تواند موجب افت قند خون شدید افراد مبتلا به دیابت شود.

افراد با شرایط خاص: خارمریم دارای خواص استروژنی است؛ پس امکان دارد وضعیت بیماری‌های حساس به هورمون مانند سرطان سینه را وخیم‌تر کند.

5/5 - (2 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
tebyan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا