گیاهان دارویی

خواص گلرنگ برای پوست و لاغری + نحوه استفاده در غذا

به فارسی گیاه را «گلرنگ» و تخم آن را «تخم کافشه»، «خسک دانه» و در گیلان «تخم کاجره» و «تخم کازیره» می‌گویند. در کتب طب سنتی با نام‌های عربی آن «قرطم» و «احریض» و تخم آن را «حب العصفر» و «بذر الاحریض» نام می‌برند. به فرانسوی Safran batard و به انگلیسی Safflowrr گفته می‌شود. گیاهی است از خانواده compositae تیره فرعی tubuliflorae، نام علمی آن Carthamus tinctorius L. می‌باشد.

تبلیغات

مشخصات گیاه گلرنگ:

گیاهی است یک‌ساله، ارتفاع آن در حدود 65/0 سانتی متر، کمی خاردار و منظره کلی آن بخصوص گل‌هایش شباهت با خارخاسک دارد. برگ‌های آن بدون دم برگ پهن و موجدار با دندانه‌های منتهی به خارهای ظریف است. رگبرگ‌ها در سطح زیرین برگ برجسته و نمایان می‌باشد. گل‌های آن منفرد در یک طبق کوچک لوله‌ای و زردرنگ مایل به قرمز در انتهای شاخه گل‌دار ظاهرمی شود. میوه آن فندقه سفیدرنگ که در قسمت بالای آن دسته‌ای تار نازک وجود دارد.

گلرنگگیاه گلرنگ

گلرنگ، بومی مشرق زمین است و از نواحی عربستان برخاسته و پس از آن به سایر مناطق دنیا منتشرشده است و امروزه در اغلب کشورها کاشته می‌شود و ازنظر مصارف روغن آن و ماده رنگی گل‌های آن موردتوجه است. تکثیر گلرنگ از طریق کاشت دانه آن صورت می‌گیرد. دانه آن را برای اینکه در جوانه زدن تسریع شود، قبل از کاشت 24 ساعت در آب می‌خیسانند و معمولاً در ارقام مختلف گلرنگ پس از 5-4 ماه گیاه قابل بهره‌برداری می‌شود. این گیاه در خراسان، تفرش تبریز و برخی مناطق دیگر می‌روید.

طرز استفاده از گلرنگ در غذا

گلرنگطریقه مصرف گلرنگ در غذا

گیاه گلرنگ در آشپزی نیز کاربرد داشته و می‌تواند به علت مناسب بودن قیمت گیاه گلرنگ جایگزین مناسبی به‌جای ادویه گران‌قیمت زعفران به شمار آید. در واقع نحوه استفاده از گلرنگ در غذا بسیار ساده است چراکه گلرنگ را می‌توان به‌نوعی زعفران تقلبی تشبیه نمود که به علت ارزان بوده قیمت گلرنگ می‌تواند موجب رنگین شدن غذاهای شما باقیمتی نازل‌تر از زعفران گردد.

به همان شکل که زعفران در غذا استفاده می‌شود میتوان از گلرنگ بهره برد.

تبلیغات

طرز استفاده از گیاه گلرنگ بنا به مقاصد درمانی مختلف متفاوت می‌باشد در زیر به چند نمونه از روش‌های مصرف گیاه گلرنگ در درمان بیماری‌های مختلف اشاره می‌نماییم:

جوشانده 20 گرم گل گلرنگ در آب جهت بازنمودن قاعدگی، دفع جنین مرده از شکم و تحلیل تومور نافع می‌باشد.

گرفتن شیره 20 گرم تخم گلرنگ و مخلوط نمودن آن با شکر سرخ و عسل در جهت رفع یبوست کاربرد مؤثری دارد.

مخلوط شیره تخم گلرنگ با آبی که در آن انجیر خیسانده باشند به همراه شکر و یا عسل سینه را پاک و سرفه را درمان می‌نماید.

روغن گلرنگ برای لاغری

روغن گلرنگ از گیاه گلرنگ استخراج می‌شود که دارای رنگ زرد و نارنجی گاهی مایل به قرمز است که برخی از آن برای رنگین کردن خوراکی‌ها از آن استفاده می‌کنند. اما روغن گلرنگ از روغن‌های بسیار مفید برای رهایی از چربی‌های شکمی است.
گیاه گلرنگ عطر و بویی ندارد، اما فواید غذایی آن بسیار زیاد است، زیرا با توجه داشتن اسیدهای امگا ۶ برای بدن بسیار مفید است.
تحقیقات جدید در آمریکا نشان می‌دهد که استفاده از روغن گلرنگ برای رهایی از چربی‌های شکم بسیار مؤثر است. شما می‌توانید با ریختن مقدار اندکی در غذا، روغن گلرنگ را در رژیم خود قرار دهید

تبلیغات

روغن گلرنگ عملکرد بافت‌های ذخیره کننده چربی‌ها را تغییر و آن‌ها را به انرژی تبدیل می‌کند که انسان از آن بهره می‌برد. این روغن همچنین به‌عنوان یک تحریک‌کننده فرایند سوخت‌وساز عمل می‌کند. این وضعیت به انسان برای رهایی از چربی دور شکم کمک می‌کند.

روغن گلرنگخواص روغن گلرنگ

خواص گلرنگ برای پوست

در سال‌های اخیر بسیاری از مردم از ارزش‌های روغن گلرنگ صحبت کرده‌اند. ازجمله اینکه مصرف آن برای پوست خشک مفید خواهد بود و به حفظ قابلیت ارتجاعی پوست کمک می‌کند و گفته می‌شود که به‌ویژه برای پوست‌های حساس مفید است.

اگر تصمیم گرفته‌اید که یک روغن خوب را جایگزین مرطوب‌کننده کنید، باید بدانید که این روغن بدون بو است و می‌توانید آن را با روغن بادام ترکیب کنید. ـ روغن گلرنگ فشرده‌شده‌ی سرد یک درمان شگرف برای برخی از مشکلات پوستی نظیر آکنه است.

آن را به‌عنوان یک منبع طبیعی از امگا6 می‌شناسند پس حالت چسبنده و غلیظ ندارد و این روغن به شکل مایع موجود است.

برخی معتقدند که اگر این روغن سرشار از امگا 6 است پس به‌احتمال‌زیاد راه خود را از میان منافذ پوست و مو پیدا می‌کند و این امر سبب می‌شود که با علل بروز آکنه به‌طور ریشه‌ای برخورد شود و مانع شیوع آن بیماری گردد.

تبلیغات

برای درمان آکنه روغن گلرنگ باید به‌صورت خام مصرف شود و توصیه می‌شود حدود 1 قاشق در روز برای بزرگسال و 1 قاشق چای‌خوری در روز برای کودکان استفاده گردد. مراقب باشید که روغن سرد فشرده را نپزید یا به غذاهای گرم اضافه نکنید.

شیوه‌ی دیگر برای استفاده از آن به‌گونه‌ای که توسط بدن جذب شود این است که امولسیون شود یا با غذاخورده شود.

در انتها توصیه می‌شود که اگر از روغن گلرنگ استفاده می‌کنید مصرف ویتامین‌های B را فراموش نکنید زیرا به جذب بهتر این روغن کمک می‌کند. همچنین این روغن به تنظیم جریان روغن‌های طبیعی پوست کمک می‌کند. این روغن بعد از باز شدن درب آن به گرما و نور بسیار حساس می‌باشد.

خواص درمانی گلرنگ

 • از روغن دانه آن به‌عنوان روغن نباتی مایع کم‌ضرر خیلی استقبال می‌شود.
 • از گل‌های گلرنگ به‌عنوان داروی محرک، مسکن و مسهل و معرق استفاده می‌شود.
 • به‌علاوه برای آن خاصیت قاعده آور و ضد ورم و تحلیل برنده تومور قائل هستند.
 • خوردن گلبرگ‌ها گرم‌کننده است.
 • برای تسریع جریان گردش خون کمک می‌کند.
 • برای زن‌هایی که عادت ماهیانه آن‌ها بدون دلیل قطع‌شده و یا زن‌هایی که جنین مرده در رحم دارند و یا در مورد آن‌هایی که ترشحات رحمی بعد از زایمان آن‌ها ادامه دارد تجویز می‌شود.
 • همچنین برای بیمارانی که خون قی می‌کنند تجویز می‌شود.
 • از گل‌های گلرنگ به‌عنوان تونیک و برای مداوای فلج و عادت ماهیانه دردناک استفاده می‌شود.
 • دانه‌های گلرنگ ملین و مسهل است.
 • مغزی یا آپوپلکسی به کار می‌رود برای استسقا و اغما و فلج‌های ناگهانی حاصله از خونریزی.
 • از گل‌های خشک آن برای معالجه یرقان و از آب خیس کرده گل‌ها برای شست‌وشوی چشم استفاده می‌شود.
 • مسهل است و بلغم رقیق و اخلاط سوخته را خارج می‌کند.
 • بادها را تحلیل می‌برد.

مضرات گلرنگ

مصرف گلرنگ در برخی موارد برای انسان مضر بوده و توصیه نمی‌گردد. یکی از مهم‌ترین این موارد مصرف دانه و یا گُل گلرنگ در دوران بارداری و شیردهی است. در دوران بارداری به دلیل خاصیت اثر قاعده آوری گلرنگ، استفاده از دانه یا گُل آن خطرناک بوده و ممکن است سقط‌جنین را در پی داشته باشد. البته در این دوران مصرف روغن حاصل از دانه این گیاه منع نشده است.

مصرف عصاره دانه و نیز روغن حاصل از دانه گلرنگ همراه با شیر و یا پس‌ازآن، شیر را می‌بندد و بایستی از این کار اجتناب کرد.

تبلیغات

در صورت داشتن حساسیت با گیاهان خانواده آستراسه مانند آفتابگردان، گل داوودی، همیشه‌بهار و… باید از مصرف گلرنگ خودداری کرد.

گلرنگ دارای خاصیت رقیق‌کنندگی خون بوده و لخته شدن و توقف خون‌ریزی را به تأخیر می‌اندازد. ازاین‌رو افرادی که زخم معده و یا هموروئید دارند نبایستی از آن استفاده کنند. توجه کنید که همین خاصیت گلرنگ می‌تواند باعث خونریزی بیش‌ازحد در هنگام عمل جراحی گردد. این گیاه به دلیل خاصیت ذکرشده، با داروهای رقیق‌کننده و ضد انعقاد خون مانند آسپیرین، وارفارین، دیکلوفناک، ناپروکسن، ایبوپروفن و… تداخل دارد و نبایستی باهم مصرف شوند.

4.3/5 - (15 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
saat24mahshoگردآوری، ویرایش و بازنگری تحریریه مثبت 1

یک دیدگاه

 1. گل رنگ یا زعفران وحشی به دلیل طبع بسیار گرمی که دارد در شیراز مردم ازاین گل
  فقط درموسله،چای،ترکیب،کرده،واستفاده
  میشود هم با چای سیاه ترکیب میشود وهم
  چون چای سبز طبع سردوخشک دارد واین گل زعفران وحشی ازطبع گرم و خشک بر
  خوردار است ،بهترین،موسله،برای،ترکیب
  وایبر در استان فارس است واین گیاهٔ،از
  کاربرد،بسیار،بالای،برخوداراست،وبه،مراتب،
  خواصش،از،خود،زعفران،خیلی،بالاتراست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا