بارداری و اطفال

خوردن نوشابه و دلستر در دوران بارداری!

آیا باردار هستید؟ بنابراین طبیعی است که در مورد مواد غذایی و نوشیدنی هایی که طی این ماه ها مصرف می کنید آگاهی داشته باشید. زیرا رژیم غذایی شما تاثیر مستقیم بر رشد جنین دارد!

انواع غذاها و نوشیدنی های خاص ممکن است بر رشد جنین در رحم تاثیر بگذارد. اگر عاشق نوشیدنی های گازدار هستید، باید مراقب مصرف دلسترها باشید. در اینجا چند نکته در خصوص خوردن دلستر در بارداری ذکر شده است.

دلستر و نوشابه حاوی کافئین زیادی است که برای نوزاد شما مناسب نمی باشد زیرا شما را در معرض زایمان زودرس و سایر مسائل قرار می دهد. بسیاری از مطالعات نشان می دهد نوشیدن بیش از حد این نوشیدنی ها سالم نیست. بسیاری از پزشکان معتقدند محدود کردن مصرف دلستر در دوران بارداری به حفظ سلامت مادر و جنین کمک می کند. با توجه به اینکه هر بارداری متفاوت است، حتماً در خصوص مقدار مصرف روزانه دلستر با پزشک خود مشاوره کنید.

اثرات مضر نوشیدن دلستر و نوشابه در طول بارداری

نوشیدنی های گازدار حاوی مقدار زیادی قند و مواد مغذی بسیار کمی است که به این معنی است که باید مصرف آنها را به حداقل برسانید. همچنین مواد مضر دیگری نیز وجود دارد که باعث می شود مصرف منظم این نوشیدنی ها مناسب نباشد.

همچنین بخوانید:  بارداری در دوران کرونا؛ زایمان و شیردهی در دوران کرونا

1- نوشابه و دلستر حاوی کافئین است:

یکی از دلایل اصلی که چرا باید از خوردن دلستر در بارداری اجتناب کنید این است که دلستر و نوشابه حاوی کافئین است. مطالعات انجام شده توسط انجمن بارداری آمریکایی نشان می دهد وقتی یک خانم باردار بیش از 300 میلی گرم کافئین مصرف می کند، این مقدار کافئین می تواند منجر به سقط جنین شود. از این رو ضروری است که مصرف دلستر را محدود کنید. کافئین می تواند باعث کم خوابی شود و همچنین سطح کلسیم را در بدن شما کاهش می دهد. کلسیم برای ساخت استخوان ها و دندان های نوزاد ضروری است.

تبلیغات

2. رنگها و مکمل های مصنوعی اضافه شده:

اگرچه درصد کم ترکیبات مصنوعی به سلامت کودک شما آسیب نمی رساند، اما مطالعات نشان می دهد مقدار زیادی از دلسترها که حاوی رنگ های مصنوعی می باشد در بارداری توصیه نمی شود. همچنين وجود ساخارین در بعضي از دلسترها منجر به نقص تولد در نوزادان مي شود. مطالعات اندکی نشان می دهد مصرف کم آسپارتام یا سوکرالوز در مادران مضر نیست. حتما برچسب نوشیدنی ها را بخوانید تا مطمئین شوید مواد مضر برای جنین در آنها وجود ندارد.

3. کالری و مواد مغذی ناسالم:

دلستر و نوشابه مواد مغذی بسیار کمی دارد یا اصلاً حاوی مواد مغذی نیست. این به این معنی است هیچ ارزش غذایی برای مادر باردار ندارد. اما این نوشیدنی می تواند میزان کالری بدن شما را افزایش بدهد. به طور خلاصه، این نوشیدنی های گازدار هیچگونه ویتامین یا مواد معدنی ندارند که برای رشد و تکامل کودک مورد نیاز باشد. اگر خیلی هوس دلستر کرده اید، کمی از آن هیچ آسیبی ایجاد نمی کند.

همچنین بخوانید:  برای کاهش حالت تهوع در بارداری چه باید کرد؟

 4. نوشیدنی های گازدار باعث سوزش معده می شوند:

نوشیدنی های گازدار در طول زمان می تواند باعث سوزش معده یا بدتر شدن آن شود. مطالعات نشان میدهد حضور کافئین در این نوشیدنی ها موجب بدتر شدن سوزش معده می شود (به خصوص در سه ماهه سوم). اگر بعد از چند دقیقه مصرف نوشیدنی گازدار احساس سوزش در ناحیه قفسه سینه یا کمی بعد از گلویتان تجربه کردید، از نوشیدن آن بلافاصله خودداری کنید.

اگر میخواهید از خوردن دلستر لذت ببرید اما میخواهید همزمان سالم بمانید، دلستر را با آب میوه تازه خالص ترکیب کنید تا هوس شما برطرف شود و به اندازه کافی از ویتامینهای ضروری، مواد معدنی، پتاسیم و آهن به جنین برسد. با این حال بهتر است از خوردن دلستر و نوشابه در بارداری اجتناب کنید و از آبمیوه های سالم لذت ببرید.

همچنین بخوانید:

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
oomaگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا